Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Recomandare marca de anvelopa si profil bune pentru iarna 235 75 15 .


FordRanger

Postări Recomandate

Re: Recomandare marca de anvelopa si profil bune pentru iarna 235 75 15 .

 

Cel mai important, zic eu, ar fi sa verifici inainte de achizitie DOT-ul lor...

Subscriu, ai grija la DOT, fiind vorba de reducerea reducerii. :wink: Asa am gasit si eu pe la inceputul anului niste Toyo Open Country AT la super pret, dar aveau DOT vechi de vreo 4-5 ani. Si chiar nu merita, daca tot iti iei gume NOI.

Iar vanzatorul ala se bazeaza pe faptul ca nu le vei mai trimite inapoi pe cheltuiala ta, sau ca nu te pricepi, sau ca te complaci cu pretul obtinut, etc.

Ce am observat eu prin RO, este faptul ca nu exista informatii tehnice detaliate si mai ales EXACTE privind anvelopele, chiar si la vanzatori asa zis "profi". Si ma refer in principal la greutatea anvelopei, indice de incarcare, viteza, etc. Vrei sa cumperi una, si te trezesti ca-ti dau alta, ca in mintea lor e tot aia. Sau la anvelopa de peste 24 kg/bucata ei iti dau 17 kg/bucata. Adica 7 kile in plus pe roata sunt "neglijabile"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Recomandare marca de anvelopa si profil bune pentru iarna 235 75 15 .

 

Salut,

 

La noi nu prea se vand cauciucuri de iarna adevarate, adica, cele care nu te lasa pe zapada mare si pe gheata. Mai mult se vand cele ok si pe zapada/temp scazute si pe asfalt.

Ceva bun dedicat de zapada/gheata nu prea o sa gasesti in banii pe care i-ai mentionat.

Michelin X-Ice Xi2, greu de gasit dimensiunea ta in ro.

Nokian Hakkapeliitta R2, "da king", pretul e mult insa peste cel mentionat de tine.

Bridgestone Blizzak WS-70, bune pe zapada mare si gheata. din pacate se uzeaza cam repede.

cu asemenea cauciucuri poti sa lasi doar spatele cuplat (bine nu mereu) :grin:

Daca iesi cu ele pe asfalt uscat, blizzak-ul o sa se uzeze si mai repede.

 

Bafta!

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare marca de anvelopa si profil bune pentru iarna 235 75 15 .

 

Bine , nu folosesc masina ca si Arctic Truck :grin: . Doar ca iarna , pe unde merg eu nu se da foarte des zapada si vreau un profil care sa nu ma lase balta in 15-20 cm de zapada proaspata. Oricum merg mai mult pe asfalt. Si anvelopa adusa in discutie nu este chiar una ieftina. Pretul mentionat este o oferta foarte buna. M-am gandit ca au mai fost utilizatori si imi pot spune cate ceva din experienta utilizarii profilului pe timp de iarna. Oricum sunt mult mai bune decat AT-urile mele M+S . Insa, stiu din experienta proprie ca un profil foarte compact nu are bune performante pe zapada sau pe gheata acoperita de zapada. Componenta cauciucului este ,clar, superioara. Voi mai studia piata. Pretul este un factor de baza. La aceasta oferta as economisi aproape 100 euro la 4 anvelope , ceea ce este o afacere pe bune. Dar , sunt interesat si de performanta raportata la un pret bun , nu numai la un pret de achizitie mic . Sper sa mai apara niste profile mai aerisite, cu compozitie de iarna, la preturi comparabile.

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare marca de anvelopa si profil bune pentru iarna 235 75 15 .

 

pe unde mergi e si pietris mai ascutit?

 

vreau un profil care sa nu ma lase balta in 15-20 cm de zapada proaspata

din ce m-am jucat eu pe forestiere, ca idee pentru un cauciuc de "iarna" considerat bun la noi, cu michelin alpin a4 si turism obisnuit (nu awd) comparativ cu un AT bun:

la 15-20cm de zapada proaspata afanata si "uscata" fara gheata dedesubt fac cerculete, nu sunt nici un fel de probleme

la 15-20cm de zapada proaspata afanata si "uscata" cu gheata dedesubt apar probleme la urcare rampe chiar si cu inclinatie mica la plecarea de pe loc (cu avant e ok), daca e si inclinare laterala si tre' sa plec de pe loc, nasol.

la 15-20cm de zapada proaspata semiumeda (d-aia de se batatoreste cand te apesi pe ea si aluneca) apar probleme la urcare rampe chiar si cu inclinatie mica la plecarea de pe loc.

la 15-20cm de zapada mai veche, semi batatorita si inghetata, la urcare rampe chiar si cu inclinatie mica, game over daca nu ai avant sau rampa e prea lunga.

 

cu bfgoodrich AT, in aceleasi situatii cu 4x4 cuplat (centralul blocat) e relativ ok (poate parea surprinzator, dar 4x4 are meritele lui), mai depinde acum si de una alta, inclusiv de masina (4x4-ul, lungimea ei, etc).

 

unde se mentine bine alpin a4-ul sau cauciucul dedicat iarna e pe franare (mai ales daca ai abs) si pe curbe unde poti sa accelerezi mai fara frica, aici e marea diferenta cu un AT.

unde e mai bun AT-ul, e pe zapada amestecata cu pietris taios, acolo faci franjuri gumele de iarna.

 

eu personal pentru iarna-iarna la jeep-ul pe care il am acum o sa tin bfgoodrich AT-urile (printre cele mai bune At-uri pe zapada de pe piata), pe care le-am luat la dimensiunea standard (mai inguste), iar in caz de belea pun lanturile. le am si de rezerva restul anului sau cand ma duc la itp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare marca de anvelopa si profil bune pentru iarna 235 75 15 .

 

Salut. Eu iti recomand M/T-uri. In zapada afanata se descurca mult mai bine ca anvelopele de iarna. N-am simtit diferente cu ele pe gheata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare marca de anvelopa si profil bune pentru iarna 235 75 15 .

 

pe gheata sint toate un spanac, daca n-au tinte. ia-ti bfg km2. ok pe strada, ok in zapada, silentioase pe asfalt. nu trebuie sa fii hipster si sa-ti iei cauciucuri de iarna doar "ca se poarta"

Editat de air_wolf
  • Like 1

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare marca de anvelopa si profil bune pentru iarna 235 75 15 .

 

Am testat pe zapada de toate felurile, AT-uri si MT-uri , nici unul nu se compara cu un cauciuc de iarna .Cauciucul de iarna are alta compozitie si ramane moale la temperaturi scazute deci are aderenta mult mai buna de cat AT sau MT. Cu cauciuc de iarna ai directie mai buna si distanta de franare este mult mai scurta. Recomand cauciucuri de iarna si pe 4x4. Acum mi-am luat pentru iarna ce vine Yokohama G071 31/10.5 R15 Q.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare marca de anvelopa si profil bune pentru iarna 235 75 15 .

 

ok...

 

ce dragalas ar fi sa pot parca in nametii de pe colentina cu nite cauciucuri de iarna. bine ca sint sanatos la cap si folosesc 33" MT-uri, ca sa ma pot deplasa fara sa dau la lopata si fara sa fac loc de parcare pentru altii. cred ca gasesc pe acasa o poza unde loganul era ingropat in zapada. a, da... cu patrolul am ramas cu gumele de iarna (ceva blizzard parca). pentru ca au facut gheata sub ele. si daca eram cu mt-urile ieseam, aveam ce dezumfla. in mod cert un cauciuc care nu descarca va face fata cu brio pe stradutele laterale, unde lama intra primavara, ca e atasata de masina care uda florile.

 

da, e adevarat, mt-uri nu stau bine pe sosea cu zapada la peste 100km/h. asa ca alea de iarna sint ca sa mergi cu 200 iarna, ca ai cauciucuri de iarna care sint ca vara I transforma gheata si poleiul in apa. cum se simte gheata atinsa de ele, cum se topeste, de placer, evident... de asta si atitia idioti infipti pe linga sosele...

 

singurul loc unde alea de iarna sint mai bune ca mt-urile sint pe gheata peste care a nins slab. atit.

Capitala_e_inchisa_din_cauza_zapezii_si_a_viscolului!_Nu_se_intra_si_nu_se_iese!.jpg.538fbb115dd326ae04c9f4e3fc545e1e.jpg

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare marca de anvelopa si profil bune pentru iarna 235 75 15 .

 

E parerea ta fiecare face ce vrea .MT-urile nu stau bine nici pe zapada batuta si nici la viteza mai mica de 100km. nu ai frana nu vireaza cum trebuie. Inca o data repet. Fiecare cu parerea lui. Eu am testat si asta am observat. Sper sa fiu de ajutor celor care nu au testat inca si nu stiu diferenta. O seara buna

 

 

ce dragalas ar fi sa pot parca in nametii de pe colentina cu nite cauciucuri de iarna. bine ca sint sanatos la cap si folosesc 33" MT-uri, ca sa ma pot deplasa fara sa dau la lopata si fara sa fac loc de parcare pentru altii. cred ca gasesc pe acasa o poza unde loganul era ingropat in zapada. a, da... cu patrolul am ramas cu gumele de iarna (ceva blizzard parca). pentru ca au facut gheata sub ele. si daca eram cu mt-urile ieseam, aveam ce dezumfla. in mod cert un cauciuc care nu descarca va face fata cu brio pe stradutele laterale, unde lama intra primavara, ca e atasata de masina care uda florile.

 

da, e adevarat, mt-uri nu stau bine pe sosea cu zapada la peste 100km/h. asa ca alea de iarna sint ca sa mergi cu 200 iarna, ca ai cauciucuri de iarna care sint ca vara I transforma gheata si poleiul in apa. cum se simte gheata atinsa de ele, cum se topeste, de placer, evident... de asta si atitia idioti infipti pe linga sosele...

 

singurul loc unde alea de iarna sint mai bune ca mt-urile sint pe gheata peste care a nins slab. atit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Recomandare marca de anvelopa si profil bune pentru iarna 235 75 15 .

 

Cu vreo luna inainte de aceasta postare , am cumparat 4 Nexen Winguard de iarna pe care le-am si montat la inceputul lunii noiembrie. Abia zilele acestea am putut sa le testez pe zapada , gheata , polei , fleasca . Parerea mea este ca sunt niste gume excelente. Pe zapada inghetata , in parcarea Metro , am incercat sa ma invart in loc , doar cu spatele cuplat. Virat in loc si blana din acceleratie. Abia spre finalul celor 360 de grade am reusit sa rup putin aderenta si sa arunc masina de spate. Pe zapada batatorita amestecata cu gheata ( drum forestier pe care nu s-a dat cu nimic , nu am fost nevoit sa cupez fata , si masina nu a miscat de spate absolut deloc . Pe DN, la -5- -8 grade , cu portiuni cu polei , numai cu spatele cuplat , am mers fara probleme cu 70-80 km/h doar cu spatele . Nici o secunda nu a fugit de fund. Pe zapada mare inca nu le-am testat , din lipsa de zapada , dar am gasit o poienita ninsa proaspat si m-am invartit ( cu fata cuplata de data aceasta ) in toate directiile fara probleme de aderenta . La franari pe coborare ( de proba si in conditii de siguranta ) , pe zapada batatorita si gheata , mi-a intrat de doua ori ABS-ul , dar foarte scurt si masina s-a oprit cel putin rezonabil.

Una peste alta sunt extrem de multumit de profil. Recomand calduros pentru cei cu pick-up-uri , mai ales ca au si indice de sarcina mare ( 109 - 1030 kg ) si sunt si XL-uri ( perete intarit ) .

In ceea ce priveste profilul de tipul MT , am coborat cu un amic pe zapada proaspata de pe un varf de deal si nu m-am prea simtit in siguranta. Este drept ca era o panta accentuata si ogasele erau adanci , asa ca te cam limitau in actiuni dar fenomenul de alunecare era clar si daca nu ne-ar fi oprit peretii ogaselor , eram pe derdelus la vale cu sanuita .

Editat de FordRanger
Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare marca de anvelopa si profil bune pentru iarna 235 75 15 .

 

Eu m-am dat pe 4x4 cu toate tipurile de gume: de iarna noi, cu profil offroad (Dunlop Grandtrek SJ6), AT-uri duse cu profil ca-n palma (Cooper Discoverer), AT-uri noi (BFG AT), MT-uri noi (BFG MT KM2) si HT-uri allseason, mai vechi, cu "fulgul" marcat (Goodride pana mea...). Astea ultimele sunt acum pe masina mea, asa am luat masina cu ele.

Clasamentul "satisfactiei" pe timp de iarna este:

1. Dunlop Grandtrek SJ6 - gumele supreme, extraordinare pe orice fel de zapada, pe orice fel de inclinare (pe zapada, evident), foarte bune pe gheata (coborat panta extrema pe gheata "goala" doar in reductor - recunosc ca era si masina usoara, Pinin), senzationale prin oras, franari, viraje, etc - in 4H-ul de la Super Select.

2. Goodride HT - surprinzator, gumele se comporta foarte bine pentru DOT-ul lor si ce a mai ramas din profil, le-am "simtit" potentialul inca de cand mai rulam pe asfaltul ud; eu chiar sunt surprins de ele in mod placut.

3. BFG AT - faine in primele luni, am mai prins ceva zapada dupa ce le-am pus, inclusiv un Bucuresti blocat de nameti mari, bune pe zapada mai adanca, dar pe zapada inghetata deja imi dadeau emotii din al doilea an.

4. BFG MT KM2 - am prins o zapada mica cu ele proaspat montate, si a trebuit sa cuplez fata ca sa pot face o intoarcere pe un plan foarte usor inclinat, ca fugea spatele in toate directiile; iarna urmatoare aveau deja ceva vechime, si am fost nevoit sa umblu toata perioada cu zapada in 4x4, altfel nu avem nici o sansa sa rulez in siguranta, altfel decat in stil "dus mortul"; nesiguranta maxima la volan. Prin comparatie, HT-urile astea obosite si trecute, sunt parfum prin oras comparativ cu BFG MT KM2 noi, in toate conditiile intalnite azi.

 

In concluzie, in afara de utilizarea offroad pe timp de iarna, eu personal nu recomand nici mama MT-urilor, pentru ca in conditii urbane isi vor arata limitarile repede, plus risc de daune, daca nu in prima iarna, sigur din iarna urmatoare.

Cred ca cele mai bune pe timp de iarna sunt gumele dedicate de iarna dar cu profil special offroad, asa cum sunt de exemplu Grandtrek SJ6, incomparabile cu gumele de iarna "de strada" care la zapada mai mare pot sa dea rateuri.

Apoi, as pune pe locul 2 niste AT-uri de calitate, concepute special sa faca fata unui carosabil umed si inzapezit, si care sa faca ceva treaba, cat de cat, si in conditii de offroad usor, asta ar fi un compromis rezonabil, daca nu ai bani de gume de iarna sau nu vrei sa-ti cumperi un rand de gume doar pentru cateva luni din an. Deja apar AT-uri cu compozitie speciala, extra siping si profil mai adecvat pentru iarna.

 

Subliniez faptul ca am facut afirmatiile de mai sus cu referire strict la utilizarile noastre obisnuite, de zi cu zi, care in general sunt in mediul urban. Daca vorbim de coclauri, drumuri de ferma, adica preponderent offroad, treaba se schimba. Totusi, daca vorbim de sol acoperit bine de zapada, gume gen Dunlop Grandtrek SJ6 bat orice MT, dar daca zapada e fleoscaita, si de fapt nici nu e zapada ca e noroiala si aratura si alte alea... cea mai buna guma e... sufa... :grin:

Editat de Optimus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare marca de anvelopa si profil bune pentru iarna 235 75 15 .

 

sa le porti sanatos si fara incidente. :ap

 

daca si la voi la brasov nu e zapada :wink:

 

acum cu MT-ul ala, na', variaza si in functie de model/marca si de masina, cum pune cuplul jos, etc.

 

sa iti spun drept duminica asta am fost pe valea doftanei si am lasat MT-urile BFGoodrich KM2 pe masina. dot 2104, presiune 1.8. evident "profil" mult mai bun al Jeep-ului meu fata de Ranger-ul tau care e lung.

zapada de toate tipurile cat cuprinde.

merg de rup MT-urile la mine pe Jeep pana la un punct, mai ales cu 4x4 cuplat (fara sa simt nevoia sa blochez spatele), zapada de cativa cm, de 30cm+, moale, tare, inghetata, tasata pe asfalt, cu gheata sub ea, flescaita, etc.

am urcat sus pe munte din secaria pana nu mai vedeam nimic de nori, prin Secaria prin sat pe ulite pana sus unde oamenii erau cu lanturi, coborat/urcat din secaria pana in traisteni pe unde nu se bagase plugul si are niste serpentine abrupte si intortocheate (pe un viraj abrupt si ingust, un tip cu un suv se oprise din coborare sa ma lase pe mine sa urc larg, eu mi-am tinut banda fara nici un stres de facuse tipul ochii mari si se uita daca sunt pe lanturi), din Traisteni pe forestiere pe Paraie pana sus pe munte. no stress. :grin:

de franat franeaza relativ bine, masina e destul de grea(peste 2 tone), intra abs-ul agresiv, dar opreste.

la mine spatele rupe usor aderenta, masina e brutala, dar e usor de prevenit controland acceleratie, se "revanseaza" prin frana de motor excelenta. pe serpentine abrupte o cam ia la vale, dar in frana de motor in treapta potrivita se corecteaza si asta.

 

unde apar probleme cu ele, de la 50kmph in sus. pe dn1 la dus dupa ploiesti nu era dat la "negru", era un fel de zloata, zapada flescaita de cativa cm buni. doar cu tractiune spate pe la 50-60kmph, ma duceam dracu' la propriu si in linie relativ dreapta. cu 4x4 cuplat, 60-70 kmph si aceeasi poveste. a trebuit sa reduc pana in 50kmph (viteza reala, nu in bord) pana am trecut de portiunile alea.

si cei cu anvelope de iarna, in functie de masina si anvelope reduceau, oricum mergeau lejer cu 70-80+kmph.

viteza de confort si siguranta era undeva pe la 40-50 kmph (viteza reala).

pe anumite tipuri de zapada, d-aia "buna" merge si mai tare fara stres.

 

deci, dupa mine MT-urile daca vrei sa mergi la drum lung pe asfalt cu ele, no-no, decat daca vrei sa mergi ca melcul. mai ales noaptea cand alterneaza conditiile pe drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare marca de anvelopa si profil bune pentru iarna 235 75 15 .

 

Profil Nexen Winguard :

nexen-WinGuardSUV_lg.jpg.26b07e35803d3f1b52f4f29b908898f8.jpg

 

Profil Dunlop Grandtrek SJ6

dunlop-grandtrek-sj6-255-70-R16.jpg.7ef1e3cf88efb91bbf2e783a2fb20334.jpg

 

Par destul de asemenatoare ca si profil. Mai putin compact decat profilele pentru asfalt .

P.S. : Astept cu nerabdare o zapada mai mare ca sa vad daca fac fata si la o iarna mai Siberiana .

Editat de FordRanger
Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare marca de anvelopa si profil bune pentru iarna 235 75 15 .

 

cea mai bună aderență pe zăpadă o are, surprinzător, zăpada!

un cauciuc bun de iarnă nu trebuie să "descarce", ci dimpotrivă, să păstreze zăpada în pliurile mici, înguste

de aceea, cele mai bune cauciucuri de iarnă nu arată așa de "agresiv" sum și-ar dori mulți dintre noi :)

dar e diferență mare de comportament al anvelopei între zăpadă și polei/gheață

uite aici un articol care aduce niște lămuriri

  • Like 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare marca de anvelopa si profil bune pentru iarna 235 75 15 .

 

Am montat pe Pajero, Yokohama Geolander G071 31/10.5 R15 Q. de iarna si azi le-am testat. La Sinaia pe drumul de Poiana Stanei pe zapada neanceputa de 30-50 cm. am urcat aproape pe tot drumul fara sa cuplez 4x4 .Merg super pe toate tipurile de zapada si ghiata.

Dupa mine a venit un prieten cu BFG MT noi si a mers numai in 4x4 pe urmele facute de mine.Cand a iesit din urmele facute de mine sa cam chinuit.

Concluzia este ca anvelopele de iarna nu se compara cu nimic pe zapada si ghiata.

Editat de staicucostel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare marca de anvelopa si profil bune pentru iarna 235 75 15 .

 

Bun articolul , merita citit !

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare marca de anvelopa si profil bune pentru iarna 235 75 15 .

 

problema noastra, a celor care fac si off road cu masina pe zapada, e frica sa nu facem praf gumele de iarna.

eu la ultima tura am lasat MT-urile pe masina stiind ca pe munte am pietre ascutite unde ii dau gaz, ceva namol iar pe dn ar trebui sa fie cat de cat curatat.

nu a fost asa, zapada fiind la ea acasa.

daca e zapada multa MT-urile pot sapa prea mult si ajungi pe burta...

la drum pe asfalt de cateva sute de km, daca e zapada pe drum, chiar vrei niste gume de iarna pt siguranta, confort si mers cat de cat intr-un ritm bun.

 

din pacate e greu si cu slana in pod si cu burta plina. :4079862908:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare marca de anvelopa si profil bune pentru iarna 235 75 15 .

 

problema noastra, a celor care fac si off road cu masina pe zapada, e frica sa nu facem praf gumele de iarna.

eu la ultima tura am lasat MT-urile pe masina stiind ca pe munte am pietre ascutite unde ii dau gaz, ceva namol iar pe dn ar trebui sa fie cat de cat curatat.

nu a fost asa, zapada fiind la ea acasa.

daca e zapada multa MT-urile pot sapa prea mult si ajungi pe burta...

la drum pe asfalt de cateva sute de km, daca e zapada pe drum, chiar vrei niste gume de iarna pt siguranta, confort si mers cat de cat intr-un ritm bun.

 

din pacate e greu si cu slana in pod si cu burta plina. :4079862908:

 

Ai dreptate nu se poate cu un anumit tip de anvelope sa ai tot ce-ti doresti.Din pacate nu s-a descoperit anvelopa care sa poata rula perfect pe toate tipurile de carosabil chiar si in offroad. Important este sa alegem anvelopele in functie de ce drumuri avem de facut mai des.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare marca de anvelopa si profil bune pentru iarna 235 75 15 .

 

sunt bune si gumele astea de iarna...dar nu strica in portbagaj sa existe macar o pereche de lanturi...ideal ar fi doua...si chiar ai scapat de stres....sau daca nu scapi de el...il impingi ....mai incolo :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare marca de anvelopa si profil bune pentru iarna 235 75 15 .

 

Fusei aseara la o recuperare . Am KM2 , am avut emotii maxime si trairi intense , dar comparat cu ceilalti care faceau un gratios balet pe doua benzi de sens , pe o urcare lunga acoperita cu o glazura sticloasa de polei proaspat , m-am descurcat onorabil ...am plecat cu amicul la sufa , dupa ce am urcat cateva masini pe panta respectiva ( Opel , Audi , Dacia 1307 , un Ford pe care l-am urcat tras cu spatele , o duba ...) Doar Audi avea gume de vara fara nici o speranta , restul chiar erau in regula . Cand am ajuns pe langa oras mi-am amintit ca toata operatiunea o facusem cu 2,2 atm in roti ... Desi personal cred ca as acorda nota 5 , maxim 6 pentru KM2 ca si anvelopa de iarna , mai important e adaptarea corecta la conditiile de drum in functie de rotile pe care le ai la momentul respectiv .

Lanturile pot fi o solutie salvatoare , dar e clar ca trebuie sa ai oarece inclinatii tehnice si o rabdare de invidiat .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Recomandare marca de anvelopa si profil bune pentru iarna 235 75 15 .

 

Foarte util acest topic, acum intrebarea mea este: Se gasesc si marimi mai mari echivalente la 33" 35'' de iarna. Folosesc masina preponderent in Bucuresti, in acest moment am Bf AT 35" si este al 4 lea seson, si sincer se cam simte, deoarece merg cu ea mai mult in 4x4. Pe stradute semi inzapezite si cu gheata nu prea fac fata, pe camp si pe zapada afanata fac fata fara probleme mai ales daca le folosesti la 1.5

Cineva ceva sugestii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare marca de anvelopa si profil bune pentru iarna 235 75 15 .

 

Foarte util acest topic, acum intrebarea mea este: Se gasesc si marimi mai mari echivalente la 33" 35'' de iarna. Folosesc masina preponderent in Bucuresti, in acest moment am Bf AT 35" si este al 4 lea seson, si sincer se cam simte, deoarece merg cu ea mai mult in 4x4. Pe stradute semi inzapezite si cu gheata nu prea fac fata, pe camp si pe zapada afanata fac fata fara probleme mai ales daca le folosesti la 1.5

Cineva ceva sugestii?

 

incearca maxxis-urile trepador, au profil misto. poate ne spune cineva care il are.

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare marca de anvelopa si profil bune pentru iarna 235 75 15 .

 

daca vrei de iarna mai bune ca BFG AT si tot un AT/ceva mai cramponat, uita-te la Goodyear Wrangler DuraTrac.

stau mai bine si pe ud, si pe gheata si pe zapada ca BFG. au crestaturi mici multe pe crampoane si pe centru cercul "separat" de crampoane daca pot sa ii zic asa (fata de bfg care e cam "uni-pattern" si incepe sa acvaplaneze usor).

si in teren pe namol se descurca un pic mai bine ca BFG.

sunt destul de agresive ca si crampoane si au fulgul de zapada pe ele.

mai sensibile insa pe pietre ascutite.

 

BFG-ul e mai rezistent, mai bine intarit pe laterala. se taie mai greu pe pietre. ultima lor versiune KO2 ar fi alta varianta foaret buna, dar nu cred ca se vand inca in ro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 luni mai târziu...

Re: Recomandare marca de anvelopa si profil bune pentru iarna 235 75 15 .

 

Am vazut intr-un magazin anvelope CORDIANT WINTER20151020_141819.thumb.jpg.bea7a8f1feb90ab572b41457db649283.jpg .....ce parere aveti?

DUMNEZEU A CREEAT BINELE SI FRUMOSUL SI PE NOI PENTRU A-I CONTINUA OPERA!

 

-DACIA 1307 DOUBLE CAB 1,9 D 4X4 :dr1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare marca de anvelopa si profil bune pentru iarna 235 75 15 .

 

Ca si desen imi plac , insa tine cont ca toate anvelopele cu profil asimetric sunt o idee mai galagioase.

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare