Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Samurica fara frica


04gabriel67

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Samurica fara frica

 

Salut si servus la toata lumea!

Sunt nou aici , si vreau sa va prezint Samurai-ul meu de suflet, deja alintat de jumatatea mea"Samurica fara frica" :grin:

Santana, motor 1,3, 1999, doi proprietari in Germania ( primul nascut in '34, al doilea in '40... slabe sanse sa fi facut offroad cu el vre-unul ! )

Adus de vreo luna in tara si dupa lupte seculare , devenit al meu ...

Tocmai am facut RAR-ul , "injinerul" mi-a spus ca motorul si franele sunt impecabile . A fost reparat la caroserie , e loc si de mai bine, dar asta mai pe viitor .

Acuma no ... cum am ajuns la el ? Eh , poveste destul de lunga . Dar o sa dau varianta scurta acum :).

In fiecare an , merg cu o gasca de preteni la munte , cu cort si tot tam-tam-ul , asta pe langa unele week end-uri cu fata, tot cam in stilul ala . De ceva vreme , cu baietii mergem cu 2 masini dintre care una, Logan-ul personal . Care am zis eu ca face fata la drumurile pe care ma duceam - adica forestiere fara "damage" extrem .

Toate bune si frumoase pina anul asta , cand am mers pe Valea Valsanului , spre M-tele Oticu. Si era efectiv sa rup Loganul, asta daca nu ramanea pe coclauri pe acolo ca monument pentru posteritate ...

Am reusit totusi sa ma intorc, la asfalt mi-am facut cruce si am zis ca asa nu se mai poate . Si ca trebuie optiune pt asa ceva.

Mi-a fost clar ca idealul este un gabarit mic, ingust-scurt-inalt. Si ieftin , recunosc ... Rezultatul - Sami !

Inceput si cautat, facut ca fraierul ( asta e alta poveste) vreo 1500 km ca sa vad diverse cazane dar pina la urma s-a ales.

Sincer vreo 20 km cand am plecat cu el spre casa, era sa mor de nervi , am crezut ca am facut greseala vietii mele - efectiv aveam senzatia ca nu pot sa merg drept cu el , caroseria se balansa- serpuia la hopuri de vedeam in fata okilor "final destination", nu vroia neam sa intre in a 1-a... Noaptea pe Dealul Negru a fost cosmar ... Dar ajuns acasa, am tras concluzia ca ... imi place de mor , nu alta !

Pina la urma , are un joc in crucea cardanica, bucsaraia cam uzata si cauciucuri- geometrie destul de varza. Dar astea se fac, sa termin cu distractia nationala a inmatricularii si .. .banzai !!!

In mare cam asta ar fi , in masura timpului disponibil am sa va tin la curent cu evolutia si am sa cer o gramada de sfaturi . Am tras saptamana asta cu ochiu' pe aici si tare mi-a placut ce am vazut !

Numai bine !

 

 

Aoleo ... acum am vazut ... Mii de scuze, stiu ca mai fac greseli dar asta e grava chiar si pentru mine ..."Errare humanum est", nu ma rastigniti, daca mai apare nu inseamna ca " perseverare diabolicum" ... Adevarul este ca oricat m-am straduit , sunt si eu un fel de victima a informatizarii... Dupa cel putin 15 ani de stat 3/4 din zi in fata computerului , daca scriu ceva de mana ma uit cu uimire ca greu descifrez ce fac acolo. Iar limbajul de messenger si alte servicii de acest fel au si ele partea lor de vina in aparitia unor minuni. Sincer imi pare rau si o sa incerc sa fiu mai atent.

Editat de 04gabriel67
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurica fara frica

 

Foarte frumos. Felicitari pentru proiect.

 

Niste praguri nu ai in plan?

 

Multumim!

Anul asta numai un portbagaj o sa mai fie , si dupa testul din concediu , o sa vad ce si cum. Chiar si asa , nu sunt foarte convins ca o sa fie nevoie de praguri.

Editat de 04gabriel67
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurica fara frica

 

Jos palaria! Impecabil. Ce nu- mi place este faptul ca nu te gandesti la ceilalti participanti la trafic cu csenoanele alea...

 

Sunt bixenoane,cu70% de putere la faza scurta,reglate chiar pentru distanta mai mica,si reglaj a inaltimii la buton functionabil.Sunt albe de 4500K

Nu sunt nici pe jumate mai deranjante decat farurile nereglate.

http://modificari4x4.blogspot.ro/

 

relatii la tel 0723013231

peter.erno@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurica fara frica

 

Sunt bixenoane,cu70% de putere la faza scurta,reglate chiar pentru distanta mai mica,si reglaj a inaltimii la buton functionabil.Sunt albe de 4500K

Nu sunt nici pe jumate mai deranjante decat farurile nereglate.

 

Daca imi aduc aminte, v-am povestit ce de groaza a fost pe Dealul Negru, cand am venit cu masina de la Deva, la cumparare... Am crezut ca nu o sa mai ajung acasa, farurile erau pur si simplu lumanari, abia vedeam pe unde merg iar ceilalti din trafic mai ca nu imi dadeau vant peste parapet. De atunci treaba cu farurile a fost trecuta pe lista de "to be done". Dupa discutii cu Peter, modelul asta de xenoane a fost montat pentru ca a fost testat si pe alta masina in diferite conditii de trafic, cu rezultate foarte bune.( Si asa am renunta la proiectoare , ceea ce este un alt lucru ce ma bucura)

In nici un caz nu sunt puse de moft, in principiu ma feresc cat pot sa merg noaptea si in nici un caz nu gasesc hazos sa orbesc pe altii in trafic. Dar in caz de necesitate , mai bine lumina decat sa patesc ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurica fara frica

 

Lumanari, bine zis. Problema eterna si cu farurile mele, eu circul in oras cu faza lunga de cand am masina, si nu deranjeaza pe nimeni. Vreau si eu xenon, insa nu m-am prea dumirit ce-i cu lentila - trebuie sau nu trebuie? Lentila sau lupa, cum o fi. As pune xenon si pe proiectoare, acolo imi e clar ca nu am nevoie de lupa, pentru ca alea oricum nu am voie sa le folosesc pe drum, dar pentru faruri? Inca o chestie, am observat ca am o structura metalica in far care imi acopera becul cu un soi de caciula... Ce porcarie, am sa vad daca pot desface farurile si sa scot tampenia aia, sper ca nu e protejata de lege sau ceva... Stiti voi ceva? Observ ca si la celelalte masini din flota sunt acoperite becurile.

 

EDIT: Am uitat sa intreb tot ce era mai esential pentru mine - ce xenoane?, cat?, de unde?, au calculatoare?, lupa?, toate alea importante :grin:

Editat de Doco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurica fara frica

 

Lumanari, bine zis. Problema eterna si cu farurile mele, eu circul in oras cu faza lunga de cand am masina, si nu deranjeaza pe nimeni. Vreau si eu xenon, insa nu m-am prea dumirit ce-i cu lentila - trebuie sau nu trebuie? Lentila sau lupa, cum o fi. As pune xenon si pe proiectoare, acolo imi e clar ca nu am nevoie de lupa, pentru ca alea oricum nu am voie sa le folosesc pe drum, dar pentru faruri? Inca o chestie, am observat ca am o structura metalica in far care imi acopera becul cu un soi de caciula... Ce porcarie, am sa vad daca pot desface farurile si sa scot tampenia aia, sper ca nu e protejata de lege sau ceva... Stiti voi ceva? Observ ca si la celelalte masini din flota sunt acoperite becurile.

 

EDIT: Am uitat sa intreb tot ce era mai esential pentru mine - ce xenoane?, cat?, de unde?, au calculatoare?, lupa?, toate alea importante :grin:

 

Salutare!

Am vazut si kit-uri cu lupa.

Despre cel montate pe Samurica , nu stiu ce sa iti spun, este ales de Peter, un model pe care l-a testat pe alt Samurai. Sunt sigur ca daca-i dai un PM, iti spune cu placere ce si cum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurica fara frica

 

Jos palaria!

Confirm si eu problema - farurile = lumanari!

 

Eu am vazut niste faruri angel eyes pentru golf 2 care au sticla clara alba sau fumurie, bec H4, din cate stiu se potrivesc pe samurai, poate ne comfirma Peter daca sunt bune la prinderi si au luminozitate mai mare decat farurile stock ...sau daca a pus cineva si ne poate da detalii. In rest super lucrarea, felicitari si proprietarului si "meseriasului".

Ai dracu" rusi au fost romanii...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurica fara frica

 

Probabil ca intesitatea luminii din faruri este raportata, de fiecare, la a doua masina pe care o are....si in cazul celor care se plang, cred ca aveti ceva masini generatie noua. Eu am farurile originale la Samurai, dar pe cuvant de nu lumina de o mie de ori mai bine decat masina de oras (VW Passat intermediar 96). Un amic a pus faruri de golf 2 varianta eagle eyes tunning si se vede, mai deloc....probabil china. Si sincer mai bine adaugi ceva ledbar sau proiectoare led care le folosesti cand vrei decat sa te apuci sa schimbi farurile....si dupa aia ajungi tot la proiectoare :))

Suzuki Samurai 1.3i 1991

Mai bine ingrasat de bere, decat cocosat de munca !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurica fara frica

 

Eu conduc zilnic aprox 100 km,si pot spune ,ca pot folosi doar faza de intalnire in trafic,fiind drumurile tot timpul aglomerate.Daca iesim in teren cu mai multe masini,iar nu pot folosi ledbarul,doar daca intamplator sunt in fata.

Proiectoarele ,ledbarurile nu au ce cauta in drumuri publice,efectiv nu ai cand sa le folosesti.

Lumina mult mai buna cu becuri normale dau farurile cu sticla clara.Cele cu lupe stau la capatul randului.

http://modificari4x4.blogspot.ro/

 

relatii la tel 0723013231

peter.erno@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurica fara frica

 

Felicitari pentru masina ! A iesit bestial de frumoasa. Domnu Peter face treaba buna si voi fi interesat si eu de 2 bare fata/spate la vara cel tarziu dar fara suport troliu si fara suport roata rezerva si am sa il rog sa-mi dea un pm cu niste preturi cand are el timp ! .

 

In legatura cu lumina ..... eu merg de 2 ani cu japoneza mea din 87 si vad perfect cu faza scurta, becuri normale .....

 

ps: foarte faine stopuri pe leduri ai pus Gabriele !!! imi dai un link de unde le-ai cumparat te rog fain de tot ? MS

Suzuki Samurai SJ413 JX

Suzuki Jimny Automatic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurica fara frica

 

Felicitari, atat tie cat si domnului Peter. !

 

Cred ca e printre cele mai frumoase exemplare,o bijuterie.

Tare mi-a intrat la suflet, trebuie sa recunosc ca e si din cauza culorii, care imi place la nebunie.

 

Sa o folosesti sanatos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurica fara frica

 

Sa nu uitati ca cei de la rar din trafic opresc cu prioritate masini cu xenoane. Daca voi credeti ca merita sa iesi in evidenta asa, nu-i nici o problema.

4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurica fara frica

 

Felicitari pentru masina ! A iesit bestial de frumoasa. Domnu Peter face treaba buna si voi fi interesat si eu de 2 bare fata/spate la vara cel tarziu dar fara suport troliu si fara suport roata rezerva si am sa il rog sa-mi dea un pm cu niste preturi cand are el timp ! .

 

In legatura cu lumina ..... eu merg de 2 ani cu japoneza mea din 87 si vad perfect cu faza scurta, becuri normale .....

 

ps: foarte faine stopuri pe leduri ai pus Gabriele !!! imi dai un link de unde le-ai cumparat te rog fain de tot ? MS

 

Multumim pentru apreciere !

Trimit acum PM pentru stopuri !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurica fara frica

 

Felicitari, atat tie cat si domnului Peter. !

 

Cred ca e printre cele mai frumoase exemplare,o bijuterie.

Tare mi-a intrat la suflet, trebuie sa recunosc ca e si din cauza culorii, care imi place la nebunie.

 

Sa o folosesti sanatos.

 

Multumim!!

Culoarea este de pe paletar Rover, ii spune "Eastnor Green LRC" si are si un numar in fata , cred ca 419 daca nu gresesc. A fost cea mai apropiata de ce imi doream eu pentru mini utilajul de mini raid-uri . DAR peste vopsea, Peter a dat un lac mat, si este usor perlata suprafata. Chiar nu se vede in poza cat de fain a iesit !!!

Editat de 04gabriel67
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare