Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Constructor Ambarcatiuni Ultrausoare si Usoare

timberland0910
 Share

Recommended Posts

Re: Constructor Ambarcatiuni Ultrausoare si Usoare

Super faina....si cam cat e halatu' pe comanda, nenea? ca m-ar interesa si pe mine ( am pe lista de bifat si asa ceva :grin: ), asa cu reducere ca-s clujean, (tot ma uit pe net dupa d-alea de plastic) dar la 4,6 m pe original (am citit undeva, mai demult, ca parca daca are peste 5 m, covata trebuie inmatriculata la capitanie, dar nu sunt sigur!).

Doar ambarcatiunile peste 7 metri se inmatriculeaza sau cu motor mai mare de 20 cp...deci daca ai barca de 6.99 m si motor de 20 cp nu esti obligat sa o inmatriculezi si nici sa o declari la finante, dar la cerere poti inmatricula si barca de 2 m ☺cat despre pret e de discutat ..in functie de esenta de lemn din care doresti sa fie facuta 0756.630.164 si discutam mai pe larg

Natural Disaster Response Operations

nu esti obligat sa o inmatriculezi si nici sa o declari la finante, dar la cerere poti inmatricula si barca de 2 m ☺cat despre pret e de discutat

Felicitari !!!!

Inteleg aceasta pasiune foarte bine. O pasiune costisitoare (daca nu esti la vasle).

de mentionat ca daca te deplasezi in zone de frontiera este recomandata inmatricularea ambarcatiunii pt ca te lovesti de permisul de granita.

Daca puteam scoate barca din apa cu tico deveneam fanul lui

Felicitari !!!!

Inteleg aceasta pasiune foarte bine. O pasiune costisitoare (daca nu esti la vasle).

de mentionat ca daca te deplasezi in zone de frontiera este recomandata inmatricularea ambarcatiunii pt ca te lovesti de permisul de granita.

Minicruiserul pe care il voi construi il voi inmatricula deoarece am de gand sa il folosesc si in alte ape decat cele interne , desi legea cu 7 m e europeana si nu te obliga la inmatriculare ..cunosc caz unde politia de frontiera au fost interesati doar de actele motorului la barca de 6.2 m si cam atat...

Minicruiserul pe care il voi construi il voi inmatricula deoarece am de gand sa il folosesc si in alte ape decat cele interne , desi legea cu 7 m e europeana si nu te obliga la inmatriculare ..cunosc caz unde politia de frontiera au fost interesati doar de actele motorului la barca de 6.2 m si cam atat...

la ce ai prezentat in foto trebuie sa te inarmezi cu rabdare, nervi, teste, ani de munca si cativa zeci de mii (10-15 indulgent daca o faci tu ) de euro (daca o vrei echipata corespunzator). plus de alta lemnul necesita intretinere periodica destul de costisitoare .

Dar succes!!!!

Eu navig des pe bratul chilia la granita cu ucraina si pot spune ca acolo cam toate ambarcatiunile indiferent de motorizare si lungime sunt inmatriculate. esti in zona de granita nu te baga nimeni in seama daca nu ai PG plus documente, de fapt PG ul se elibereaza pe baza documentelor ambarcatiunii deci......

la ce ai prezentat in foto trebuie sa te inarmezi cu rabdare, nervi, teste, ani de munca si cativa zeci de mii (10-15 indulgent daca o faci tu ) de euro (daca o vrei echipata corespunzator). plus de alta lemnul necesita intretinere periodica destul de costisitoare .

Dar succes!!!!

Eu navig des pe bratul chilia la granita cu ucraina si pot spune ca acolo cam toate ambarcatiunile indiferent de motorizare si lungime sunt inmatriculate. esti in zona de granita nu te baga nimeni in seama daca nu ai PG plus documente, de fapt PG ul se elibereaza pe baza documentelor ambarcatiunii deci......

Ai dreptate, cam pe la 15 mii euro e bugetul alocat pt minicruiser , iar ca timp de executie cam 18 luni..lemnul va fi imbracat la exterior in kevlar cu epoxy iar apoi vopsit iar la interior tesatura twill cu epoxy...deci intretinere minima...acuma construiesc o hala sa pot face si ambarcatiuni mai mari de 7 m ☺ m-a prins flama rau de tot .. doar motorul Honda e cam 3500 euro...cat o masina de teren 😆

Edited by timberland0910

Multa bafta!!!

r motorul Honda e cam 3500 euro...cat o masina de teren 😆

Honda este un motor Ok mai putin partea de cizma. carcasa transmisiei este foarte subtire si poti avea probleme. Sunt un pic mai econome . Eu as merge pe Yamaha sau Suzuki. Sunt mai fasnete chiar daca au un consum un pic mai mare. sau daca te tine bugetul Evinrude, cele in 2 timpi sunt bestiale, consuma dar trage mototrul de rupe. Daca alegi honda merge foarte bine cu high - trust. barca va fi mare si motorizarea va trebui sa o ai pe masura .

De la 70 HP in sus la un buget de la 4000 in sus pe second hand . Sau daca tot proiectezi barca de noua poti merge pe un inbord de V6 220 HP sau V8 pe 340 Hp. Fara tub etambou doar cu Z-Drive ca sa poti merge si pe ape sub 1 m

Honda este un motor Ok mai putin partea de cizma. carcasa transmisiei este foarte subtire si poti avea probleme. Sunt un pic mai econome . Eu as merge pe Yamaha sau Suzuki. Sunt mai fasnete chiar daca au un consum un pic mai mare. sau daca te tine bugetul Evinrude, cele in 2 timpi sunt bestiale, consuma dar trage mototrul de rupe. Daca alegi honda merge foarte bine cu high - trust. barca va fi mare si motorizarea va trebui sa o ai pe masura .

De la 70 HP in sus la un buget de la 4000 in sus pe second hand . Sau daca tot proiectezi barca de noua poti merge pe un inbord de V6 220 HP sau V8 pe 340 Hp. Fara tub etambou doar cu Z-Drive ca sa poti merge si pe ape sub 1 m

Barca pe care o construiesc este una de deplasament si e calculata pt motoare intre 8 si 15 cai ☺.cauta bo-jest de la glen-l .eu am zis xa iau unul de 20 cai si la suzuki m-am gandit.

Edited by timberland0910

succes !!

suzuki este o alegere buna . eu cred ca poti merge pe 30 hp cu elice in 4 pale mai mica dar cu pitch mai mare.

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use