Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Achizitie 4x4 samurai versus vitara versus feroza


Sicilianu

Postări Recomandate

Buna seara baieti!

 

Doresc sa imi iau un 4x4 mic.

 

Ma intereseaza urmatoarele aspecte:

 

- cand ma duc la o plimbare sau off-road sa nu ma intereseze pe ce drum ma duc, sa ma bag pe oriunde sa nu am treaba

- sa nu am costuri mari la intretinere

- sa ma pot duce si in deplasari mai mari gen 2-300 km fara sa ma deranjeze. am o masina cu suspensie sport si nu ma deranjeaza ca scutura.

- ma tenteaza sa ii pun GPL

- sa nu se strice repede

-sa pot sa o modific usor fara costuri mari

 

Tot am citit pe forum si se recomanda asfalt-offroad vitara, si doar offroad samuraiul. Feroza cum e?

 

Masina care o cumpar o sa o modific pentru off road, tineti cont de acest aspect cand imi dati spatul...

Samurai de 1.3i e mai ieftin si mai ok la ce cerinte am eu, dar nu e prea mic? e incapator cat de cat daca sunt 2 persoane in fata? scutura chiar asa rau sa nu pot sa merg la munte cu el? se rastoarna chiar asa usor?

Vitara 1.6 8v stiu ca e cel mai ok motor. Pot sa intru cu ea pe oriunde fara probleme? Rugineste chiar asa repede?

Feroza 1.6 16v nu prea stiu mare lucru de ea, din ce am auzit se strica des e adevarat? se gasesc piese usor? care sunt costurile?

 

Buget: 2500 E

 

Am uitat sa specific ca eu am o masina de asfalt, adica umblu 100% asfalt si am nevoie de un off-roader 80% off-road 20% asfalt

Editat de Sicilianu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 65
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Re: Achizitie 4x4 samurai versus vitara versus feroza

 

Cu Samuraiul:

-daca incapi printre 2 copaci, chiar ajungi oriunde !

-scutura (dar se poate remedia cat de cat, alte arcuri, telescoape sau conversie la elicoidale),

-consuma putin (inutil GPL-ul, butelia e grea si ocupa spatiu)

-daca ii pui Body Lift ori SPOA, sau amandoua, te rastorni sigur. In varianta stock cu niste jante cu ET negativ e foarte stabil.

-ultra modificabil, gen Lego.

-daca il iei bun de la inceput, nu o sa aibe mari probleme cu rugina.

-pe sosea la distante lungi e cam incomod, galagie mare in el, diverse zgomote, viteza de croziera mica. Merge si 130kmh dar ai impresia ca decolezi :))

-un Samurai din 1999-2001 cu elicoidale din fabrica ar fi potrivit, dar e cam scump si rar.

 

PS: daca pe langa SPOA sau BL ii mai pui si roata de rezerva pe plafon si mai ai si 4 proiectoare mari deasupra, te rastorni 100% :h5

 

Vitara, e mai confortabila, carcasa grupului fata daca e din aliaj, se sparge daca primeste socuri. Exista de fonta dar costa ceva...

Feroza, sta mai bine la tabla, se vede influenta Toyotei.

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie 4x4 samurai versus vitara versus feroza

 

Salut, daca latesc distanta dintre roti la Samurai tot asa usor se rastoarna? Vitara e ok la offroad? eu mai am o masina si nu imi trebuie pentru oras, doar off road si ceva asfalt daca ma duc la munte, sa zic ca eu am nevoie de 80% off road 20% asfalt. Feroza cum e, nu stiu nimic de ea... piese se gasesc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie 4x4 samurai versus vitara versus feroza

 

Samuraiul merge ok daca nu e inaltat. Daca ii lasi inaltimea standard si vrei sa ii pui niste jante cu ET negativ sa il latesti, este perfect ! nu mai ai nici un fel de stres.

Vitara e mai confortabila decat Samuraiul, mai mare putin, la fel de rezistenta la motor, cutie, punte spate. Exceptie face grupul fata care nu rezista la socuri daca ai talpa grea. Daca mergi linistit si intelegi limitele masini, nu o sa rupi niciodata nimic. La tabla, tot ca Samuraiul este. Consuma intre 7% si 15% aproximativ...

Feroza, e buna, o Toyota in miniatura. Motorul are ceva probleme, mai fierbe... Si are pe spate arcururi cu foi, care te cam zdrangane dar nu de speriat. Pe fata are bari de torsiune, o suspensie fiabila. Cutia si grupurile, sunt destul de rezistente. Cu consumul nu stiu cum sta ca n-am avut Feroza...

 

Incearca sa cauti aici pe forum mai multe informatii ca sunt foarte foarte multe...

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie 4x4 samurai versus vitara versus feroza

 

Nu sunt cam mici masinile acestea? Adica tu gandeste-te cam ce scule ai de dus cu tine in teren si daca te gandesti ca iti incap atunci e ok. Dar decat sa fii tot timpul inghesuit atunci mai bine te orientezi pe un tot teren mai mare. Asta ca off topic.

On topic, despre samurai nu stiu nimic decat din auzite si de bine. Vitara au doi amici si merge surprinzator de bine in teren chiar si cu gume nepotrivite. Faptul ca e usoara o ajuta mult pe urcari.

Feroza eu o consider foarte buna. Are un prieten cu care ies mai frecvent si nu prea are probleme cu ea. Merge pe unde merge patrolul fara sa faca figuri. De cand iesim impreuna cel mai mare damage la luat cand a spart grupul fata (pe sectiune cu pietre foarte mari , s-au cam macinat pinioanele in grup) dar asta a fost o data. Plus ca masina are 17 ani deci grupul avea ceva uzuri in el, nu era tanar fecior. Eu zic ca e mai mult decat rezonabil. Eu personal daca as cauta o masina mica dupa Feroza si Samurai m-as uita , si mai putin dupa Vitara.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie 4x4 samurai versus vitara versus feroza

 

Din cate imi dau seama Daihatsu nu se mai produce si Feroza nu sunt multe de vanzare sa zic ca imi gasesc piese usor la ea...

 

De aceea as cam prefera Vitara 16 8v ca sa nu se supra-incalzeasca sau Suzuki

 

Ce nu stiu insa e urmatorul lucru.

 

Vitara e mai confortabila dar nu prea e asa profi si grupu din fata vad ca e o problema...

Iar Samuraiu e perfect, dar putin mic si se rastoarna foarte usor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie 4x4 samurai versus vitara versus feroza

 

la vitara pui un grup de fonta pe fata si nu mai ai probleme...si inafara de motorul 8v...mai este cel de 2 litri - 4 cilindri in linie...e mai puternic (132cp)...si nu are probleme...se poate inalta relativ ieftin...se pot pune anvelope mai mari...se pot face multe modificari ...etc...si ca recomandare de caroserie as merge pe metaltop

vitara - an 1995 - motor1.6L - 16V cutie automata - de padure

toyoya rav 4 - an 2005 - motor d4d - cutie manuala - de strada

SE FURA IN DRACI....DAR NIMIC NU LIPSESTE...TOTUL SE FACE REPEDE...DAR NIMIC NU-I GATA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie 4x4 samurai versus vitara versus feroza

 

Pe scurt, Feroza nu se strica asa usor, nu se incinge decat daca iti bati joc de ea se inalta cel mai usor dintre toate DAR are piesele mai scumpe, exemplu un radiator este minim 750 ron iar piesele de genul pivoti, capete de bara la fel sunt foarte scumpe noi.

Pe fata se ridica din barele de torsiune iar pe spate arcuri, cercei si cam atat.

Gasesti fara rugina prea multa, are servo, geamuri electrice, oglinzi electrice, trapa, motor destul de potent daca este in mintile lui.

Nu prea se mai gasesc, ma uit prin anunturi chiar si in afara sunt putine.

Este o masina cu care te poti deplasa pe distante lungi cu o viteza de 90-110 in conditii ok.

O Vitara mai noua eventual cu aer dar nu in 2500 euro.

Suma asta 2000-3000 nu este o suma la care iti iei o masina ok decat daca gasesti vreo ocazie si omul lasa la bani.

Samuraiul daca este mic nu inseamna ca se rastoarna, daca nu ai grija orice masina se rastoarna.

Eu acum as alege o masina in functie de costul pieselor si de disponibilitatea lor.

La Samurai gasesti blocant fata, spate destul de usor si la preturi ok pentru Feroza nu gasesti decat undeva pe la 900-1000 euro dar pana la blocant ai de schimbat multe altele.

Poti sa iei in calcul si un Jimny...

Editat de Caphonne

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie 4x4 samurai versus vitara versus feroza

 

Ideea e ca pe mine ma intereseaza sa mearga motorul perfect, sa nu am probleme la diferential si sa nu fie exagerat de ruginita ca in rest o fac eu.

 

Pe Feroza nu m-as prea baga daca e rara, mai de graba pe un vitara sau samurai. Mi-as lua Samuraiul dar nu stiu ce sa-i fac sa fie stabil si sa nu se rastoarne...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie 4x4 samurai versus vitara versus feroza

 

Frate nu e rara nu e unicat daca era rara costa 10 miare, sunt destule la dezmembrari dar recunosc ca o sa gasesti greu un radiator sau un rezervor second iar nou te curenteaza rau :))

Fa o plimbare cu Samuraiul fara servo si arcuri foi fatza, spate posibil sa iti placa :)

Si nu se rastoarna, se dau baietii cu el in cele mai nasoale trasee, ceva rapoarte schimbate, putin latit din jante si anvelope si gata masina.

Editat de Caphonne

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie 4x4 samurai versus vitara versus feroza

 

La orice masina vei avea cheltuieli, depinde cum o gasesti, cheala sau cu cate ceva pe ea :)

Editat de Caphonne

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie 4x4 samurai versus vitara versus feroza

 

Pana la urma am ajuns la concluzia ca Samuraiu mi se potriveste pentru ce vreau eu.

 

E micut, consum mai mic, modificarile se fac usor si ieftin, cheltuieli putine. De incapator e suficient.

 

Revin cu poze.

 

La ce imi propuneti sa ma uit cand iau unu. Vreau modelul nou cu bordul alb-gri

Editat de Sicilianu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie 4x4 samurai versus vitara versus feroza

 

Sfatul meu este sa incerci sa mergi cu Samuraiul in offroad si abia dupa aceea sa iti formezi o opinie, ...

Cat despre modificarile, de care crezi ca se fac usor si ieftin, posibil sa te inseli putintel, ..., eu am unul in curte, ..., este al unui prieten, ...., facut supermeserias, ..., dar a bagat in el vreo 7000 eur, ..., asta pe langa investitia initiala, ..., de vreo 2000-3000 cu imatriculat cu tot, ...

Privitor la consumul mic, te inseli, ..., consuma 10-12 l/100km, ...

Cu toata ca suspensia este schimbata cu OME, eu tot instabil il simt, ..., cei al lui e al lui, ... fiind usurel si mic se baga aproape oriunde, ..., pe de alta parte aproape peste tot pe unde a fost Samuraiul a intrat si Toyota J7, ...,iar ca spatiu si stabilitate nu se compara, ...

Cum spuneam, cel mai bine este sa incerci.

Succes in cautari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie 4x4 samurai versus vitara versus feroza

 

Mai vin cu o părere offoarte topic , care mi-am mai exprimat-o pe parcursul timpului. Sper sa nu fiu bestelit prea tare de posesorii de Samurai, anume ca dacă vrei sa stai ca în cutie cumpara-ți Samurai.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie 4x4 samurai versus vitara versus feroza

 

Nu ma prea deranjeaza atata timp cat e cel mai bun pe offroad, plus ca are motoric, cheltuieli mici, e cel mai accesibil la modificari, etc. Vitara deja e 1.6 e mai mare nu mai e asa accesibila. Diferentele sunt foarte mari. Ca si la masinile de asfalt un motor de 1.2 consuma mult mai mult decat un motor de 1 litru, am testat asta, am un yaris din 2000. E foarte accesibil, e usor, nu am nicio bataie de cap cu el. Asa si Samuraiu fata de Vitara. E mai rudimentar nu complicat si masinile acestea sunt bune, care nu iti dau batai de cap. Vitara are geamuri electrice de exemplu, apai bani in plus, fata de unu rudimentar. Eu nu am nevoie de lux la offroad, cand l-am bagat in groapa am pretentia sa iasa. Samiu e si usor. 2,3 insi il imping lejer, sau il ridici de o parte sau stiu eu ce. Masinuta mea de asfalt o ridic singur la o inaltime de cativa centimetri. M-am urcat in vitara intr-adevar e frumoasa. Dar. Nu mi se pare prea potrivita de off road... E ceva semi 50% asfalt, 50% offroad. Rotile cu foi de arc garanteaza cea mai buna tractiune. Samuraiu poate bate un Patrol prin simplu fapt sa e usor si nu se scufunda.

 

Legat de versiune imi iau Samuraiu Japonez, (bord negru in special, cel care incepe la VIN cu JSA)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie 4x4 samurai versus vitara versus feroza

 

Vad ca nu mi-a aparut postarea cu niste mici cheltuieli probabil telefonul meu este vinovat sau cineva a sters, scrisem acolo cum ajungi pe langa acei 2000-2500 sa mai bagi inca 1000 euro asa cat sa iesi cu masina.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie 4x4 samurai versus vitara versus feroza

 

Vad ca nu mi-a aparut postarea cu niste mici cheltuieli probabil telefonul meu este vinovat sau cineva a sters, scrisem acolo cum ajungi pe langa acei 2000-2500 sa mai bagi inca 1000 euro asa cat sa iesi cu masina.

 

Deci tu zici ca gasesc un Samurai la 2000-2500 de E si ca mai trebuie sa bag 1000 ca sa pot sa fac off road cum trebuie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie 4x4 samurai versus vitara versus feroza

 

Este o suma minima care poate fi depasita usor depinde de masina pe care o gasesti, arunca si tu un ochi la mica publicitate.Nu o sa faci offroad cum trebuie o sa te plimbi doar, cu 1000 euro abia iti iei un set de gume resapate, springuiesti arcurile sau pui un set de amortizoare daca este nevoie.

Vezi pe OLX sunt cateva prin Sibiu, cauti mai aproape de tine sa le poti vedea usor.

Editat de Caphonne

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie 4x4 samurai versus vitara versus feroza

 

trebuie sa bag 1000 ca sa pot sa fac off road cum trebuie?

 

Ca sa faci "offroad cum trebuie", modificarile te mai costa MINIM 3000 euro.

Asta dupa ce ai stabilizat masina.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie 4x4 samurai versus vitara versus feroza

 

Inteleg, dar sunt si masini care sunt gata facute si puse la vanzare. Clar ca le scade pretul, merita sa iau gata facute? sunt uzate oare? sau sa imi iau stock si sa il fac eu?

 

Daca vrei sa faci offroad trebuie sa pui ceva bani. Alta cale nu exista. Totuși dacă ai ales o mașină bună și ai accesorizat-o cu treburi de calitate si nu o folosești în regim de concurs atunci ar trebui sa ai liniște o vreme. Acum depinde de cum mergi. Sincer sa fiu , dau dreptate lui Minitehnicus , cam 3000 de euro trebuie .... In alta ordine de idei trebuie sa iei în calcul damageul ce îl iei pe tura. Oricând se poate sparge un parbriz , stop sau far. Sau se poate rupe vreo piesa

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie 4x4 samurai versus vitara versus feroza

 

Inteleg, dar sunt si masini care sunt gata facute si puse la vanzare. Clar ca le scade pretul, merita sa iau gata facute? sunt uzate oare? sau sa imi iau stock si sa il fac eu?

 

Stock și îl faci tu.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie 4x4 samurai versus vitara versus feroza

 

Deci tu zici ca gasesc un Samurai la 2000-2500 de E si ca mai trebuie sa bag 1000 ca sa pot sa fac off road cum trebuie?

 

Defineste-ne chestia asta ..."sa fac offroad cum trebuie". Ce inseamna chestia asta ptr tine, din punctul tau de vedere?

 

Inainte de toate trebuie sa citesti ce s-a scris in rubricile alea care te intereseaza pe tine. Dupa aia iesi cu baietii din zona ta din postura de ...copilot. Dupa ce ti-ai facut asa o idee despre una si despre alta, vezi cam pe unde te-ai incadra ca si optiune (masina) si daca offroadul asta se muleaza pe ceea ce cauti tu. Dupa aia incepi sa pui intrebari, faci un studiu de piata sa vezi cam ce se potriveste la bugetul si stilul tau. Cand identifici masina, faci pasul urmator ...

 

Bugetul ptr toata povestea asta poate fi mic, mediu, mare sau foarte mare. In functie de posibilitati si nu in ultimul rand de pretentii.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie 4x4 samurai versus vitara versus feroza

 

Defineste-ne chestia asta ..."sa fac offroad cum trebuie". Ce inseamna chestia asta ptr tine, din punctul tau de vedere?

 

Inainte de toate trebuie sa citesti ce s-a scris in rubricile alea care te intereseaza pe tine. Dupa aia iesi cu baietii din zona ta din postura de ...copilot. Dupa ce ti-ai facut asa o idee despre una si despre alta, vezi cam pe unde te-ai incadra ca si optiune (masina) si daca offroadul asta se muleaza pe ceea ce cauti tu. Dupa aia incepi sa pui intrebari, faci un studiu de piata sa vezi cam ce se potriveste la bugetul si stilul tau. Cand identifici masina, faci pasul urmator ...

 

Bugetul ptr toata povestea asta poate fi mic, mediu, mare sau foarte mare. In functie de posibilitati si nu in ultimul rand de pretentii.

 

Daca as avea un buget mare, gen 10.000 E sincer as prefera Feroza decat Samurai pentru ca e putin mai confortabila si seamana foarte mult cu Nissan Patrol, daca e tunata putin arata aproximativ la fel :D, mie imi place mult Nissan Patrol Y60.

 

Eu am undeva la vreo 5000 E asa ca prefer Samuraiul, eu mai am o masinuta, un yaris din 2000 si nu se compara cum se comporta o masina usoara fata de una grea pe orice drum. Cea usoara e mult mai manevrabila.

 

Asta depinde fiecare de ce vrea, ca sa poti sa iti iei o masina trebuie sa stii in primul rand de ce fel de off road vrei.

 

Eu personal cum am masina de asfalt si am si dealuri, paduri si munti aproape imi trebuie o masina care in momentul cand m-am bagat cu ea intr-o groapa sau namol, zapada etc sa nu raman, si cred ca cel mai potrivit e Samiu.

 

Are un prieten Vitara 1.6 8v si nu prea sunt asa incantat, nu se poate duce cu ea pe oriunde etc. Feroza imi place ca si aspect, dar totusi e scump sa ai unul, intretinut, motor mare etc... Samiu in schimb e usor, modificabil relativ ok, motor mic, consum mai mic, spatiu nu imi trebuie in el ca nu ma intind in pat, se strecoara usor, nu arata rau deloc daca e facut cum trebuie. Cu alte cuvinte ala imi place... dar se gaseste relativ greu... Vreau unu din Japonia intre 96-98, hardtop...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare