Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

am mai inceput un proiect pusculitza - bj73 spania


Alexxm

Postări Recomandate

Mai nimic.

Acum ca e inaltata +5 (OME), nu mai incape in garaj.... sta pe afara.

Merge si blocantul spate, si compresorul. Am fabricat o cutiuta pt butoane, ca sa le ascund in torpedou (o sa cam stea decapotata prin Bucuresti).

Suspensia e OK.

Strang bani pt anvelope. Am cam renuntat la trepador, si ma duc spre KO2 momentan.

Mai vreau sa ii pun un roof rack (daca tot nu incape in garaj).

Si am inceput montarea unei a doua baterii.... inca nu am terninat.

 

Din pacate pt bugetul de 73, am un Suburban la vopsit, si unul in curs de schimbat punti si chestii.... si am avut nevoie si de niste scule...

... deci ne bucuram de masina in starea actuala

Toyota FJ40 1979 "in reconstructie"

Toyota Land Cruiser BJ73 1990 (VM)

Chevrolet Suburban 1988 6.2 diesel 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • Răspunsuri 57
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Se putea modifica cutia ta de viteze. Rapoartele sunt la fel ca la 1hz, diferă doar cutia de transfer. Pe placa de identificare din compartimentul motor in dreapta jos ai tipul cutiei. Se schimba doar carcasa de la

ambreiaj, un rulment și prinderea. Dacă modificai cutia ta ar fi alergat mai bine. De aceasta problema m-am lovit si eu. Așa ca am decis sa modific cutia mea, păstrând și cutia de transfer care este împerecheata perfect cu grupurile, pt plimbare, nu offroad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cutia e aceeasi, diferă clopotul si priza (spre motor). H55F.

Cutia de transfer e diferita însă, în ideea in care până în 90 au fost cu 4x4 la maneta si dupa 90, cu 4x4 la buton. Eu am schimbat de la buton la maneta, ca asa a venit cutia, cu totul. Poate o schimb inapoi, ca momentan, nu imi place cum aleargă.

Eu am gasit tot "pachetul".... un clopot si o priza erau f f f scumpe, si nici nu le găsești.

Toyota FJ40 1979 "in reconstructie"

Toyota Land Cruiser BJ73 1990 (VM)

Chevrolet Suburban 1988 6.2 diesel 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 luni mai târziu...
  • 1 an mai târziu...

Salut

eu am schimbat-o..... am pus de același motor de rang Rover parca 1990.... a fost nevoie de o bucsa de bronz și pusa prinderea de la vâsc de la pompa originala...

nu cred ca se repara....

 

Eu am ajuns la 4.2 turbo 24 valve.....

Toyota FJ40 1979 "in reconstructie"

Toyota Land Cruiser BJ73 1990 (VM)

Chevrolet Suburban 1988 6.2 diesel 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 luni mai târziu...

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare