Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

troliu 12V portabil


bogus

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 60
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: troliu 12V portabil

 

sunt slabe cele de la bestauto.mai degrabă ridici un motor cu ele.de ex cu primul nu reușești să tragi o barcă de 500kg din apă pe peridoc.iar celălalt are cablu 1,5m deci cursă utilă mică(pe când s-a întins cablu bine nu mai incape cablul pe tambur)

Editat de emp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: troliu 12V portabil

 

1. cel de care spune @Cristian1, am dezbatut problema, este intreresant.

2. hi lift dar implica multe altele pe langa si ceva imaginatie, daca ne uitam la filmulete observam cate accesorii ai nevoie pe langa, plus prindere hi lift in masina

3. solutia lui @stelea dar nu ala, este unul de la Yato mai scump, ies din kk colegii cu Dustere dar pe drept, adica ramasi in noroi pe drept

4. triforul Da pentru asta este facut pentru tractare dar este extrem de greu si cam scump, 3.2 T 330 euro, 5.4 T 700 euro la prima cautare pe un site.

Fiecare alege ce doreste in functie de cat de mult se plimba, eu am amanat toate variantele momentan pt ca nu apuc sa mai ies, daca sunteti echipa 2-3 luati ceva mobil dar bun impreuna.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: troliu 12V portabil

 

Mi-am comandat momentan un troliu manual de la Gude, recomandat de colegul @Ursu care are asa ceva.Am cerut celor de la Taubenreuther Romania un Bushranger dar se pare ca nu mai sunt, ce imi mai facea cu ochiul ca firma era unul de la Yato dar am ales ce am scris Gude 2 tone, 239 de lei la comanda astept raspuns de la ei, daca nu primesc iau Yato, dupa ce il primesc va spun cum arata macar vizual.

Ca tot vorbeam Superwinch 2Go e ok dar la cei 230-260 de dolari mai punem vreo 100-150 tranportul deci ajungi la 400 de dolari deci inca analizez achizitia unu troliu electric portabil, am o oferta de undeva ramane sa vad cand fac achizitia.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: troliu 12V portabil

 

Da noi am zapacit un pic postarea pentru ca de la troliu portabil electric am deviat si spre cele manuale.

Uite linkul direct catre ei 559 lei http://gude-romania.ro/Electropalane-Toliu_electric_Gude_1200_12V-1435-pd.ashx

Editat de Caphonne

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: troliu 12V portabil

 

Poate fi un compromis, putere de ridicare in aer 900kg, tras pe roti 2700kg, daca il folosesti doar ca sa te scoti din cate un mic necaz cred ca ar merge

Mercedes G Wolf 461 300GD

Nissan Terrano II R20 2.7 TDi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: troliu 12V portabil

 

sigur, asa cum ziceam mai sus e bun sa te scoata dintr-o mica problema, un noroi mic, un sant chestii din care ai iesii daca ar mai fi 2-3 cu tine sa te impinga, pt mine care nu fac offroad extrem ci folosesc masina la vanatoare unde poti sa-i spui soft si medium, cred ca ar merge

si daca il si gasesc second la un 350-400 atunci e perfect

Mercedes G Wolf 461 300GD

Nissan Terrano II R20 2.7 TDi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: troliu 12V portabil

 

Inca ceva, cel de pe Gude Romania este varianta 1200, cel de pe lajumate.ro este varianta mai puternica de 1800

asta

https://www.guede.com/cgi-bin/twinklecom.cgi?param=SHOP&parameter=PAGE&artref=55128&tparent=700005&caller=&iframeused=0&command=3&limitstart=700005&limitcount=30&uniqueid=1508401452558&requestinfo=riSOPT%5B%40%40%5D20%3BriAOPT%5B%40%40%5D16777216&

sau in promotie la Lidl :ha: cum stau la Viena pana saptamana viitoare sa stiti ca ma gandesc serios sa-l comand

https://www.lidl.de/de/guede-elektroseilwinde-1800/12-volt/p25128

Editat de bogus

Mercedes G Wolf 461 300GD

Nissan Terrano II R20 2.7 TDi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: troliu 12V portabil

 

Am in atelier , mai ridic cate unele , nu e nici o problema electrica fiind o rasnita ordinara cu pinioane de tabla . Pot spune ca e mult prea supraevaluat ca specificatii , la 900KG se rup axele sau carcasa ( de tabla , cutiuta cu trei laturi , amarastenie maxima cand s-o rupe la o smucitura inapoi cu masina ... si cablul de nici 6 mm e cam tot de altceva dar nu de tras masina ... ) Nu recomand in teren ca o sa-l aruncati pe undeva prin sant si poluati natura ... Mult mai bine ar fu troliu de ATV , mai pui un scripete si chiar faci ceva ... si e mai potrivit constructiv pentru 'óffroad' ... sa te tragi cu palanul electric e cam chinuitor , una e sa tragi o barcuta si alta e masina din noroi ... teoretic te tragi si cu FLIP-FLOP WINCH ... practic ... ia incercati cu masina pusa pe pe burta , mai vorbim dupa ... nu incercati cu ata si doua bete de chibrit , aia e un fel de incercare de principiu care nu reflecta nici pe depate cum vrea FLIP-FLOP WINCH sa-ti rupa capul ... Sfat , nu incercati singuri , cel mai indicat e in trei , o sa aflati si de ce ....

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: troliu 12V portabil

 

pai la banii cat costa imi cumpar pe fiecare masina trolii separate cu placi si cu montaj :ha: e 1000$ doar troliul in USA, daca mai pui si un motofierastrau cat de cat ajungi pe la 5500lei

 

Troliu Winch pe benzina

https://www.olx.ro/oferta/troliu-winch-pe-benzina-ID9y5bx.html

don't worry, be happy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: troliu 12V portabil

 

Update, domnii de la Gude nu sunt in stare sa vanda un rahat de troliu sau poate comanda mea era nesemnificativa din punct de vedere a banilor asa ca am comandat altul mai ieftin (singurul pe care l-am gasit pe stoc) de la care nu am mari asteptari.Dupa ce il primesc voi trage o masina de alta pe drept si voi vedea daca e ok sau in dau inapoi, revin.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: troliu 12V portabil

 

Are un prieten de al meu pe un duster.Mie nu mi-a placut.Ii ia cam 30 de minute sa il instaleze,cand e in sarcina urla de zici ca amu isi da duhu,iar carcasa e plastic toata.Nu stiu ce marca este,dar mie nu mi-a inspirat incredere

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: troliu 12V portabil

 

Aham.....inteles-am amu

Bine fiecare poate alege,daca arunca banii pe geam sau nu.La troliul manual,ma intreb cum faci?Il legi si cine da la manivela?Te dai jos din masina si la volan cine sta?Sau stai la volan si il lasi pe altu mai fibrat sa dea la manivela?

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: troliu 12V portabil

 

Aham.....inteles-am amu

Bine fiecare poate alege,daca arunca banii pe geam sau nu.La troliul manual,ma intreb cum faci?Il legi si cine da la manivela?Te dai jos din masina si la volan cine sta?Sau stai la volan si il lasi pe altu mai fibrat sa dea la manivela?

 

Cine-si ia asa ceva, sa-si ia si un abonament la sala, ca-i va fi musai necesar :ha: Si musai doi insi :h5

Am incercat si asa ceva de 4 to:

 

troliuuu.jpg.13f978e505972a6ab2bbc3bfa3e80d25.jpg

 

cand am ramas cu masina suspendata, insa singurul rezultat a fost deformarea si torsionarea mecanismului, masina ramanand neclintita. L-am reparat si il folosesc doar pt. asigurari laterale (sau alte intrebuintari domestice).

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: troliu 12V portabil

 

Sa vezi cum transpiri cand tragi cu hiliftul , care deja e din alta clasa , mai ales ca e incomparabil mai safe , sigur , de incredere , eficient , nu rupe sufa sau altceva ... si abia-abia face fata ... dar in majoritatea cazurilor face fata ....

 

 

... cat despre chinezariile ordinare de la Gude ... e util la ele numai pretul si prospectul ...

 

 

Cat despăre folosirea unui tirfor mic .. unul nou e peste pretul unui troliu ... unul vechi si bun sau nou SH .... rareori spre mai deloc le gasesti , si daca nu esti tapinar sa faci asta macar odata pe saptamana si sa tiii cum merge treaba ... o sa-ti fie cam nasol sa faci doua recuperari pe seara ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: troliu 12V portabil

 

Cine-si ia asa ceva, sa-si ia si un abonament la sala, ca-i va fi musai necesar :ha: Si musai doi insi :h5

Am incercat si asa ceva de 4 to:

 

[ATTACH=CONFIG]284315[/ATTACH]

 

cand am ramas cu masina suspendata, insa singurul rezultat a fost deformarea si torsionarea mecanismului, masina ramanand neclintita. L-am reparat si il folosesc doar pt. asigurari laterale (sau alte intrebuintari domestice).

 

Am avut o jucarie de asta. Pe cutie scria mare 2 TONE.... pe eticheta de pe el scria ca e pt autovehicole de 2 tone, dar trage maxim 0.5 Tone.

L-am dat cuiva care vroia sa traga un scaun cu rotile pe scari :ha: (si mi-am pus troliu serios de 12000 lb - 5.4T)

Suzuki Grand Vitara 2.0 16valve 1998

0745-009633

cristianhaulica@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: troliu 12V portabil

 

Uite asa se face si nu faci muschi....aia cu ce faci daca esti singur, pai ce cauti singur pe coclauri? Nu se vede bine in filmare, este intuneric, am tras Feroza cam un metru pe drept asa la prima utilizare.Il recomand cum spune si @stelea pentru treburi casnice sau daca ramai cu o masina stock neechipata intr-o mocirla dar pe drum drept sau cu inclinatie mica pe ulita de la tara.

 

 

Despre Tirfor pai unul de 1.6 tone este cam 10 milioane daca folosesti unul sau doi scripeti se mai schimba treaba, nu necesita montaj, este mecanic 100% si de obicei vine cu cablu de 20 de m, spuneti ca este cam cat un troliu electric, de care troliu electric Jimichiu ? Daca adaugam montajul acelui troliu electric plus placa de troliu plus o baterie mai mare in A ne ducem usor pe la 20-25 de milioane si tot ocazional il folosim unii din noi, daca adaugam un montaj prost, un cablu de masa slab, o baterie slaba, un releu al dracu te cam uiti crucis la electric.Electricul este si o sa fie nr 1 dar daca ne uitam ce fac unii cu tirforul cam ramanem cu gura cascata.

Editat de Caphonne

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: troliu 12V portabil

 

Interesant filmuletul,doar ca pina sa tragi o masina afara,se schimba banii.Plus ca nu m-as increde in asa ceva niciodata

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare