Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

GPS

suzuker
 Share

Recommended Posts

Garmin Etrex Summit..

Nu are harta..

Am incercat sa-l folosesc intr-o combinatie cu un Laptop si Autoroute 2002-3(cel care avea si romania si Route 66 tot mai vechi.. Pt drumurile lungi e ok.. i-ti arata unde te afli.

Daca avea si posibilitatea de a incarca harta.. era altceva..

Am mai folosit Ozi explorer

... undeva, candva, altundeva...

Guest koala

Destinatie "civila", doar uz urban - rutier !

- aparat : Asus 636N - baterie care tine mult - sistem de operare Windows Mobile 5 - filme, poze, muzica, calendar, etc. ...

- soft : MioMap v3.2 - este o clona de IGO - ambele merg cu aceleasi harti ...

... nu se poate folosi in padure !!!

IGO si ca aparat am incercat toate nebuniile de PDA ,inclusiv cele cu telefon lucru care nu m-a excitat foarte tare ca este ca dracu suna telefonul dispare navigatia se blocheaza acaretu si ajungi sa cauti creionu sa-i dai reset

Acum foarte ieftin si bun MIO ,Typhon

Eu folosesc un Mio 550 cu iGo, sint destul de multumit de el, mai ales la banii pe care i-am dat pe el. Dintre neajunsuri ar fi displayul cu rezilutie cam mica (320x240), in rest totul ok, are WLAN, bateria tine o groaza...

Koala: in padure nu are cum sa mearga nici cel mai bun gps, fie si cu antena externa, asa e sistemul, nu ai ce-i face, e musai sa fie "vedere" libera intre aparat si sateliti.

O intrebare mai am: cum pot sa-l setez sa memoreze traseul si sa-l vad mai apoi in google earth in 3D? :roll:

Garmin GPS MAP 276 C !... :grin: :ap :n1 :1 :sm

Ah Garmin, si mai ales Map 276C, asta este visul meu, deocamdata un Garmin-Nuvi 360, care este foarte bun in oras, si pe drumurile cunoscute, fie ele asfaltate sau forestiere ... Romania Digitala, harta de baza pentru aceste GPS-uri este un proiect EXTRAAAAAA, si ce este bine , se update-aza din 6 in 6 luni!

Guest koala
... Koala: in padure nu are cum sa mearga nici cel mai bun gps, fie si cu antena externa, asa e sistemul, nu ai ce-i face, e musai sa fie "vedere" libera intre aparat si sateliti...

... m-am referit la faptul ca softul nu stie sa te duca, de la punctul A la puntul B, decat pe strazile pe care le are trecute el in harta ... altfel, la Cheia a mers perfect si nu mi-a pierdut semnalul niciodata in padure ... ba, chiar ne-a si scos de acolo pe mine si pe inca cativa "rataciti" :D ...

... O intrebare mai am: cum pot sa-l setez sa memoreze traseul si sa-l vad mai apoi in google earth in 3D? :roll:

... ii dai sa inregistreze track-ul si apoi il exporti ca fisier separat ...

Garmin 276 C Chart Plotter, rezistent la apa, ecran tratat antireflex, antena externa submersibila, harta Romania digitala + world map, Garmin Memory card 512,

Memoreaza track-uri, gaseste puncte pe baza azimutului si a distantei, poate lua azimuturi din mers, etc, etc, - numa' bun pentru offroad.

+ un Garmin Nuvi 660, extraordinar pe drumuri si la soft offroad. Nu traseaza track-ul, si nu poti calcula azimuturi cu el.

Do everything prepared!

Mi-am luat un nav TOM-TOM. Poate in romania nu este cunoscut, dar in italia este cam cel mai vandut . Pe el am numai harta italiei. Cum pot face rost de harta europei , inclusiv harta romaniei?
Unde esti tu Tepes Doamne...???

nello si la noi tomtom e cel mai tare .merge superb intoata europa de west.din pacate nu are harti ptr europa de est inca.se termina eu prin austria nici ptr ungaria nu au.in rest e beton aparatul m-amdat prin toata lumea cu el fr. b nl. d.au. sp si nu a facut o greseala daca reusesti sa faci rost de harti ptr ro spune-mi si mie

nello si la noi tomtom e cel mai tare .merge superb intoata europa de west.din pacate nu are harti ptr europa de est inca.se termina eu prin austria nici ptr ungaria nu au.in rest e beton aparatul m-amdat prin toata lumea cu el fr. b nl. d.au. sp si nu a facut o greseala daca reusesti sa faci rost de harti ptr ro spune-mi si mie

varmiu a gsit un baietas care i-a bagat pe tomtom toate hartile, inclusiv romania cu vreo 50E, iar pe aparat a dat 100E de la cineva care auzise ca nu exista harta romaniei pe tomtom. :roll:

varmiu a gsit un baietas care i-a bagat pe tomtom toate hartile, inclusiv romania cu vreo 50E, iar pe aparat a dat 100E de la cineva care auzise ca nu exista harta romaniei pe tomtom. :roll:
Pai vezi ce si cum? unde?
Unde esti tu Tepes Doamne...???

Eu am un banal Motorola A925 cu symbian nu stiu cat.Am instalat pe el:

TomTom stie Romania,dar nu stie orasele la nivel de strada

Route66 stie cateva orase mari la nivel de strada (Timisoara,Arad,Bucuresti etc) dar nu stie localitatile mici.Harta e valabila doar pt o varianta mai veche de R66

Smartcomgps este un program care stie sa lucreze cu orice harta tip imagine (poti sa o construiesti singur dupa o imagine jpg) iti poate trasa ruta,poti crea o ruta pe care sa o urmaresti ulterior etc. Am pe el harti militare,din pacate nu am avut timp sa calibrez decat jumatea de W din tara.Sunt foarte precise in schimb,la nivel de poteca,dar sunt mai vechi si unele poteci au devenit drumuri forestiere,iar unele drumuri forestiere au disparut (unu am gasit).I concluzie ii ideal pt off road.

0744616745

Noi ne orientam pe traseu cu asa ceva http://www.pocketgpsworld.com/garmin-60cx-review.php si un Yakumo, pentru memorarea track-ului. Garminul e ff fain, cu harta cu tot dar se poate descarca informatii destul de greu de pe el.

http://www.i-go.ro/ <bagati un ichi, poate va ajuta. Apropos, Suncart asta de care vobesc ei acolo este al unui offroadist din Cluj.

Guest koala
Mi-am luat un nav TOM-TOM. Poate in romania nu este cunoscut, dar in italia este cam cel mai vandut . Pe el am numai harta italiei. Cum pot face rost de harta europei , inclusiv harta romaniei?

Ce versiune de soft ai ? ... uite aici harti de download-at, insa nu stiu sa-ti explic ce si cum, eu merg pe o clona de IGO ...

h**p://rapidshare.com/users/2MHMUO

[ stelutele se inlocuiesc cu "tt" ]

• 2 months later...
Mio P350 si MioMap pentru Romania, Ungaria si europa de vest. In bulgaria si R.Moldova merge foarte prost - acolo folosesc GisRussa - este gratuit programul hartile Moldovei si Bulgariei le am de la un prieten. Pe cea din Moldova am gasit chiar si blocul unde stau parintii :shock:

Nu sunt trist - doar treaz...

"Cel mai greu e sa cauti o pisica neagra, intr-o camera scufundata in intuneric… Mai ales daca acea pisica nici nu exista”- Confucius

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use