Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Am nevoie de sfaturi pentru achizitionarea unei masini

foravis
 Share

Recommended Posts

Salutare,

N-am stiut in ce topic sa postez, sper sa fie ok....

Am un buget de aproximativ 25000 euro alocat pentru o masina de familie (2 adulti + copil + bagaje) pentru vacante in natura.... capabila de drumuri forestiere, dealuri, iarba, munte, zapada, noroi.... fara lucruri extreme sau drumuri impracticabile. Ca si dotari, in afara de un climatronic, geamuri electrice si poate scaune incalzite, nu cred ca duce lipsa de ceva si orice in plus e binevenit....

In principiu sa ma duca cam peste tot... de exemplu: locuri de campare, zone de zbor cu parapanta.

Am tot cautat in ultima luna si am observat ca din majoritarea masinilor de dupa 2016-1017 a cam fost scoasa partea "utilitara", ramanand mai mult masini de asfalt... M-am uitat sa aiba cat mai putini km dar as vrea sa fie si "statistic" cat mai fiabila (aici nu ma prea pricep) pentru ca am tot avut masini ieftine pe care le-am platit ulterior de vreo 3 ori.

Nu sunt genul care schimba masinile des... deci as vrea sa o tin macar vro 5-6 ani si ar cam trebui sa iau in considerare si eventuale restrictii legate de masinile vechi, norme de poluare.....

Am urmarit prezentari de pe la Duster dar am impresia ca as plati mai mult decat ar merita si in bugetul asta as avea alternative. M-am uitat la Ssangyong, Suzuki, Jeep, Toyota, Subaru dar in afara de prezentarile mai mult sau mai putin subiective, n-am alte informatii. Imi plac si genul de masini ca L200, Hilux, D-Max... dar nu stiu daca merita....

Singura masina de genul pe care am avut-o, a fost un Freelander in 3 usi din 2004 cu motor 1.8 benzina.... si mi-a placut mult genul ala. Dar am vandut-o dupa un an din cauza motorului care a fiert.

Multumesc mult pentru disponibilitate

Frumos si spectaculos hobby e parapanta ! Bravo ! 👋👍

As alege musai un pick-up cu dubla cabina (portbagaj cat China plus locuri confortabile pt familie ca intr-o masina de strada ) si as alege Mitsubishi L200 cu cutie de viteze super-select.

Ca asta pe care o are amicul RZV :

https://forum.club4x4.ro/topic/30782-portavionul/

Pick-up= autoutilitara = impozit mic pt. motorizari peste 2000cmc

Asta si faptul ca ai loc pt toata familia + 1 tona de bagaje cred ca sunt argumente suficiente.

In rest, fiecare decide pe buzunarul si preferintele lui.

Stima,

"Good goods are never cheap / Cheap goods are never good"

57 minutes ago, foravis said:

Multumesc mult pentru sugestii... si pentru variante non pick-up?

Mie-mi place D-Max.... m-am gandit mult la varianta asta... dar cred ca e un pic cam mult....

• 2 weeks later...
La 28.02.2022 la 12:17, foravis a spus:

Multumesc mult pentru sugestii... si pentru variante non pick-up?

Landcruiser HDJ 100 pt ca e foarte incapatoare, fiabilitatea masinii e dovedita in timp, cu putin noroc gasesti si una auto-utilitara si mi se pare foarte folositor sa aiba usile de la portbagaj in varianta sus-jos, nu stanga-dreapta.....

Subaru Forester - sistem AWD foarte bun, eu zic ca nu exista concurenta la acest buget / gama, ieftina de intretinut, fiabila.

Un kit de inaltare  (poate doar schimbat toate arcurile) si cauciucuri A/T, eventual putin mai mari.

Poate gasesti Fifth generation (SK; 2018)

• 1 month later...

varianta buget : grand vitara 2013-2014 facelift.  gasesti in jur de 15-17k in stare f buna si mai ai bani sa bagi in ce trebuie: jante, anvelope, scut, liftkit..etc. in plus ai motor sub 2.0, longitudinal pozitionat, transmisie pe cardan si semisasiu. e cam ce vrei.\

varianta premium: landcruiser, mai ai nevoie de buget pt ceva in stare buna.

varianta rebela: SSangyong rexton - gasesti faceliftul dupa 2018 in banii tai, face ce face un landcruiser doar ca la bani mai putini, daca nu te deranjeaza marca 🙂 super incapatoare si cu tot ce vrei pe ea.

cam asta stiu eu ca a ramas capabil in off mai nou. ar mai fi wrangler sau ceva modele de jeep trailhawk, dar sunt scumpe.

cealalta varianta sunt cele cu bena...dar nu e o masina comoda pentru familie, parerea mea.

Land Cruiser 120 este o masina fiabila.

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use