Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Pajero Sport la service...


asfalttango

Postări Recomandate

Azi de 8 Martie i-am oferit un martisor masinutei mele...I-am oferit un schimb de ulei Mobil 10w40 cu filtru ,gresare pivoti,capete de bara si cruci cardanice dar si un tratament complet de GEROVITAL :ha: pentru a elimina cancerul de rugina capatat la HAMBURG.

De mentionat ca a mai primit un tratament de pregatire cam acum o luna dar acela a fost light.Si citeva poze...

Invata din experienta altora....ca pina inveti din a ta...mori.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Re: Pajero Sport la service...

 

...continuarea...Dupa atitea dumineci in care am colindat dealurile i-a venit si rindul sa ne ocupam un pic de "sufletelul " ei....

 

Ce totusi m-a frapat este ca fabricantul recomanda 15w40 cu recomandare de inlocuire la 7500 km si filtrul de ulei la 15.000.Neamtul de la care am luat-o a schimbat uleiul la intervale cuprinse intre 5500km si 8200km .Eu am decis sa merg la 10.000km cu Mobil 10w40.

Invata din experienta altora....ca pina inveti din a ta...mori.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pajero Sport la service...

 

:ha: .... . Pai tocmai....ca n-ai sa mai vezi nimic.... :ha:

 

 

Daaaa..... de ce ? Ca oricum dupa ce se incinge si fumega nitel, toata vaselina aia o sa dispara... Esapamentul e cam singura chestie care trebuie lasat sa rugineasca :grin:

OMU'e inainte de toate!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pajero Sport la service...

 

Vaselina????

De ce ai facut asta? Chiar crezi ca ajuta?

Sincer ma indoiesc :hi

Mmmmm... NISSAN!

 

"Nu este nicio rusine sa te nasti prost. Rusine e sa mori prost." Marin Sorescu

 

- Off Road Club Sibiu -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pajero Sport la service...

 

Rugina de HAMBURG era cam avansata....Dupa drumul de SIBIU o sa fie curata toata(o sa se spele) si atunci intru cu terosonul.Dupa o curatare la 200 bari cu apa sau sa vad daca e posibila o sablare zonala...M-am distrat si eu un pic... :h5

 

Fordul din 73 si mertul din 91 asa le-am tinut si nu a fost nevoie de tinichigerie...un tratament pe an in primavara :banana

Unsoarea e sufletul fierului! :h5

Invata din experienta altora....ca pina inveti din a ta...mori.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pajero Sport la service...

 

Pai stii cum pute in spate la daciile 1300 vechi si cu motorul varza? Mirosul ala de ulei ars.... cam asa o sa miroase si dupa Pajero :grin: .

 

La esapament nici n-are rost sa-l sablezi sau sa-l dai cu alte vopsele ca oricum nu tine mai mult de 2-3 saptamani. Il lasi sa rugineasca in liniste inca 1-2-3 ani, iar cand incepe sa paraie pe sub masina, il schimbi cu altul.

 

Vaselina aia o sa fumege urat de tot, iar dupa ce se incinge bine o sa cada toata si o sa fie ca si cum nici n-ai dat....

 

In alta ordine de idei, buna teaba ai facut cu restul. La sfarsitul lunii am sa trec si eu la acelasi capitol, deocamdata las sa se mai topeasca zapada :grin:

OMU'e inainte de toate!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pajero Sport la service...

 

Esapamentul pare original fara interventii...si are 10 ani....poate tine mai mult :banana

Invata din experienta altora....ca pina inveti din a ta...mori.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pajero Sport la service...

 

Esapamentul pare original fara interventii...si are 10 ani....poate tine mai mult :banana

 

 

Pana la prima iesire umpic mai serioasa :ha: . La mine e deja al treilea in 2 ani. Dar si ultimul sper, ca l-am "re-stilizat" intre sasiu si caroserie, nu mai are in ce atinge.

OMU'e inainte de toate!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pajero Sport la service...

 

Eu sunt mai soft-ist de fel :ha: imi place natura si incerc sa protejez masina(cit se poate)....si nici nu o am pregatita.Este ca iesita din fabrica...i-am luat doar statie.De jante de tabla nu a avut noroc :sr

I-as pune o bara ARB si un troliu....dar mai stau un pic.

Invata din experienta altora....ca pina inveti din a ta...mori.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pajero Sport la service...

 

Adi, initial m-am gandit ca ai dat esapamentul cu vaselina sa nu se prinda smacul ala negru de el, dar acum revenind la topicul tau dupa cateva ore....n-as vrea sa fiu nici in masina si nici in spatele tau cand se va incinge. Mai bine incearca sa o cureti, mirosul ala o sa iasa foarte greu din tapiterie. In rest, cred ca ai facut treaba buna, dar smacul ala pe suruburi nu le va face de nedesfacut?

Nissan Patrol Y60 2.8, 1989

Suzuki Samurai 1.3i, 1994

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pajero Sport la service...

 

Esapamentul rugineste si se sparge dinspre interior spre exterior ... asa ca daca vrei protectie antirugina ar trebui bagat ceva inauntru. Doar ca e total contraindicata faza asta. Daca vrei sa te tina mult si bine fa unul la comanda din inox. Vaselina si vopselurile sunt frectii la picior de lemn in cazul esapamentului.

In rest, faina treaba :h5

I Have No Idea What You Are Talking About

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pajero Sport la service...

 

Da, faina treaba...

Poti detalia un pic tratamentul Gerovital, ce-i negreala cu care ai dat pe ea? Nu ataca garniturile de cauciuc de la planetare, capete de bara samd?

:h5

__________________________________

JEEP GRAND CHEROKEE 2,7 TD '03

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pajero Sport la service...

 

Combinatia materialului este un amestec de vaselina+ulei ars diesel+motorina(proportie mica)...Este fluidizat ca smintina mai groasa si se foloseste pistonul de teroson.

Experienta a aratat ca toate burdufele care sunt prevazute pentru vaseline (cap de bara,pivot,planetara...)nu sunt afectate negativ.

Mai problematice ar fi bucsile...

 

Ce nu se vede in fotografii este ca sasiul a primit si pe interior prin gaurile de vizitare o solutie mai diluata de gerovital(mai putina vaselina) :banana

 

Stiu ca esapamentul(mai ales la benzina) rugineste datorita condensului din int spre ext iar la diesel mai greu datorita sulfului din motorina si a uleiului ars evacuat pe esapament dar merita sa faceo o incercare ,chiar daca se va arde si se va spala... :h5

Invata din experienta altora....ca pina inveti din a ta...mori.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Pajero Sport la service...

 

Combinatia arata foarte bine si in momentul de fata :h5

Va beneficia si veverita de acelasi tratament...

 

Alte probleme pina acum...am spart parbrizul....in rest appx 10.000 din care 5.000 cu platforma dupa el.

Masini bune MITSUBISHI :h5

Invata din experienta altora....ca pina inveti din a ta...mori.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pajero Sport la service...

 

Parbrizul l-am spart pe celebrul drum CARANSEBES-ORSOVA....o pietricica mica exact sub stergator si mi-a facut o fisura de 15-20 cm...care o sa avanseze....

 

Traiasca ROVIGNETA,taxele de drum,accizele din carburanti :P :P :P

Invata din experienta altora....ca pina inveti din a ta...mori.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Pajero Sport la service...

 

asigurare casco!,mai ales ca tu esti patit,din cate-mi aduc aminte ai rasturnat-o .eu unu nu ma mai risc fara casco.multam pt ideea cu tratamentul poate reusesc sa-i fac si eu,tocmai ce am incaltat-o cu bfg-uri all terain 265/75/16, arata super,bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pajero Sport la service...

 

Alti colegi le-au rasturnat :sr

A mea munceste pe tractare si vede mai rar off-road-ul.Poate doar in concediu.

Casco nu merge pentru ca am numere de BG. :bannana

Invata din experienta altora....ca pina inveti din a ta...mori.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pajero Sport la service...

 

scuze! am vazut o masina asemanatore rasturnata ,cu ceva timp in urma pe aici pe forum si am crezut ca a fost a ta,dar m-am lamurit era pe un topic a lui landy din maramures.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare