Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!


Tractozaur

Postări Recomandate

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

Si uite asa am ajuns in Olanesti pentru cura de toamna :grin: si stau pana saptamana viitoare sa beau ape d-astea clocite :ha: :bleah :ha:

Din pacate Tractozauru` nu este gata inca pentru a putea face cateva trasee de extrem cu cei doi ghizi prieteni si reprezentanti ai clubului X-TREME Olanesti :h5 , Vali Olanescu si Lucian Tisanu :h5 , plus ca sunt cu familia in varianta marita :grin: (adica sotia, cele doua fete ale mele plus parinti mei), asa ca ma multumesc sa merg soft :ha: cu Neassanu` pe drumurile forestiere pe care vi le-am prezentat in primavara (mai putin drumul catre Patrunsa evident :ha: ), alalteieri am fost la Pahomie, ieri la Iezer la schit si la grota si acum ii duc pe parintii mei la Varful Cozia (traseul pe care l-am facut in primavara cu daniel66 :h5 ) sa vada si ei privelistea minunata si panorama ce se deschide acolo cu Valea Oltului si imprejurimile..., iar pentru sambata sau duminica, daca ma ajuta timpul :wink: , am sa va prezint cu lux de amanunte si mini road-book, un traseu superb pe care nu am apucat sa-l fac in primavara! :grin: :h5

 

P.S.

Acum ca am revenit la sentimente mai bune, il salut pe aceasta cale pe Yonutz! :grin: Stie el de ce... :ha: :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

Cristi, si noi te salutam!

Acea atitudine (stii tu care) o vom promova si o vom pune in practica la fiecare iesire unde vom participa! Prin toate mijloacele posibile! Trebuie sa-ti marturisesc ca esti primul dintre noi care va purta "acel mesaj" ! :grin:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

@tractozaur @yonutz........VAa impac eu pe traseul de la AZUGA.........de acolo ori iesim toti ori niciunul..... :ha:

...si on topic.........Unde e corul de POPI? :ha: :ha:

Folosirea excesiva a tastaturii dauneaza grav off roadului.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

Pt. Yonutz

Am primit de la GPScu cand erau calde... :wink: :grin: :h5 Nu pomenesc nimic pentru ca este proprietatea ta intelectuala :wink: si mi se pare normal sa decizi tu cand incepi sa o promovezi! :h5 Oricum, sa fie intr-un ceas bun! :grin:

 

Pt. GOGANASHU

Fratioare, ne-ai pus gand rau vad eu... :ha: :ha: :ha: las` ca pun eu o vorba buna la prietenii mei de la Patrunsa (care au luat o pauza de data asta ca am fost cuminte..., pana acum :grin: ) si "patrundem" noi si tot traseul de la Azuga :grin: :h5

 

 

Dupa cum va spuneam, am repetat experienta Varful Cozia :wink: ..., vreme superba, panorama de vis, un drum numai bun de "eliminare" a pietrelor in exces :ha: de pe la rinichi :ha: ..., n-am cuvinte, m-am simtit din nou "la inaltime"! :grin: :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

Cateva poze de familie, intr-un aer extrem de OZONat! :happy :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

Ce nu s-a mai putut motorizat cu 4x4, s-a facut perpedes cu 2x2! :grin: :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

Si apropo de defrisari :sr si mierla de copac :ha: ..., sau numai aia de apa dulce este in pericol? :roll: :P :ha: :ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

Azi cerul a fost acoperit de nori (a si dat cativa stropi :grin: ) si am decis sa fac doar o mica plimbare prin padure, undeva de la Izvorul 24 in sus, urmand ca maine daca este frumos, cu ajutorul lui Dumnezeu, sa incerc traseul de care va spuneam mai sus... :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

Cristi, va doresc un concediu cat mai placut si apa puturoasa sa va fie cu folos.

73 de adi - yo2bt ...altfel spus - TOATE CELE BUNE :hi

ORCA - Off Road Club Arad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

White Wolfs te saluta, bucurosi de intalnirea de asta seara! :h5

 

 

 

 

 

 

P.S Hai cu filemele de la coborare sa-l scoatem pe Tavi Oldcarsmaniac la nevasta-sa,sa-l creada ca a fost cu noi

Minunatul LR Discovery II Td5, 2001

White Wolves Offroad Club

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

Pt. yo2bt

Adi, stai sa vezi ce ne-am distrat! :grin: :ypu :h5

 

Pt. eduard

Da, da, daaaa :grin: , vine, vineeeeee!!! :h5 Pozele astea sunt asa ca o avanpremiera a ceea ce s-a intamplat in seara asta! :h5 Ai te rog doar putintica rabdare sa urmez firul epic :ha: , pentru ca povestirea sa aiba si mai multa savoare! :ypu

 

Ieri si azi am avut parte de doua zile super…

Ieri am putut sa fac traseul pe care mi-l propusesem, iar azi pe langa mica aventura cu familia, pe seara m-am distrat un pic si in off-road si cu o parte din membrii White Wolves Offroad Club in frunte cu inimosul Tavi sau oldcarsmaniac cum este cunoscut pe forum, in ciuda ploii care a “amenintat” permanent planurile mele...

 

Dar sa incep cu ziua de ieri…

 

Duminica 11 octombrie 2009

 

Neassanu`, tunelu` si cabanieru`

 

Dupa cum va spunea, data trecuta in mai am avut intentia de a face traseul ce urmeaza (pe care il facusem si anul trecut tot prin octombrie, dar cu o Toyota Rav4 :wink: ) dar din motive obiective atunci nu am mai avut cum sa ajung... Asa ca am decis sa merg ieri, indiferent de faptul ca exact in momentul in care am iesit din hotel a inceput o ploaie care te facea mai degraba sa intri in camera decat in masina! :ha:

Si uite asa ne-am pus pe drum catre Cantonu` Cheia, drumul trecand pe langa Schitul Iezer si ajungand pana la intersectia cu drumul catre Schitul Pahomie, trasee pe care le-am prezentat cu lux de amanunte in acest topic si nu mai ma repet cu detalii gen road-book...

Trebuie precizat ca drumul catre Cantonul Cheia, este un drum forestier soft, pe foarte mici portiuni catre un soft-mediu, el putand fi parcurs daca este uscat terenul, cu orice masina care are o garda cat de cat mai inalta la sol :grin: :h5

La intersectia cu Pahomie, in loc sa o luati la stanga catre schit, tineti drumul tot inainte, de aici incepand o urcare catre faimosul tunel, binecunoscut in zona :grin: Consideram din acest punct, kilometrul 0 pe trip...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

Si tot urcand, urcand, la un moment dat iti apare in fata acest tunel sapat in piatra dintr-o parte in alta a muntelui, acest mic viaduct sa-i spunem asa, fiind realizat de niste italieni cu mai bine de 70 de ani in urma (cei care stiu mai multe detalii, ii rog pe aceasta cale sa ne ofere mai multe informatii :h5 )

Trebuie sa va precizez bucuria pe care am facut-o intregi mele famili cu acest traseu si incantarea de a privi minunata priveliste ce o ai in momentul in care iesi din tunel catre Cabana Cheia! :ypu :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

De la tunel am inceput coborarea pana la Cabana Cheia, la 919 m altitudine mai exact, trecand peste un mic paraias care era aproape secat (anul trecut, in aceeasi perioada, apa ajungea pana la praguri, lucru ce facea un pic mai dificila trecerea pentru autoturisme :grin: ) dupa care prin padure, aici fiind si singurul loc in care, daca ploua, existand posibilitatea de a se forma noroi si implicit sleauri, lucru ce ingreuneaza si mai si ascensiunea catre canton... :wink: Dar cum nu plouase de ceva timp si incepuse exact ieri, in ziua in care m-am gandit eu, conform legilor lui Murphy :grin: sa fac acest traseu :ha: , de data asta nu a fost nici o problema! :grin: :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

Si am ajuns la cap de linie, unde ne-am intalnit cu Nelu, cabanieru` deh :grin: , om din bransa mea (vechi practicant de karate, 4 dan si vechi amic de-al meu :h5 ) cu :roll: care am incins un disc :ha: si o tabla, cu aceasta ocazie fiind invins si campionul regional, adica el (dupa spusele lui :grin: ), de catre clanul OZON! De fapt credem ca ne-a lasat sa castigam, ca o gazda buna ce este de fiecare data :P :happy :bravo :1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

Tot aici am avut ocazia sa-l cunosc pentru prima data pe unul din membrii clubului de off-road din Ramnicu Valcea, pe DanV la noi pe forum, ce era la o plimbarica cu familia, la aer curat si iarba verde si a aparut si el deodata "inopinant si neasteptat" :ha: ! :grin: :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

Si a venit si vremea sa ne intoarcem catre Olanesti, ca se facea noapte :grin: si nu e bine sa te prinda noaptea pe coclauri singurei-cuc :ha: :ha:

 

P.S.

Mi-am dat seama pe drum ca nu am punctat cu tripu` la cati km se afla tunelul de la plecare, etc, etc, :sr mea culpa, asa ca am facut doar o poza cu tripu` cand am ajuns din nou de unde am plecat si au fost in total 26,1 km efectuati pana la rascruce inapoi :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

Luni 12 octombrie 2009

 

Neassanu`, Frasinei si Lupii Albi sau la ce bun 40 de km pe asfalt, cand poti sa-i scurtezi si sa faci doar 4 in off-road!

 

Azi, ma tot gandeam pe unde sa mai merg? :grin: Vorbisem ieri cu DanV, care imi confirmase (pentru ca el venise ieri la Cheia pe acest drum cand trecuse prin Olanesti :wink: ) ceea ce auzisem de la un localnic din Olanesti si de la Vali Olanescu de asemenea :h5 ca cica ar exista un drum pe direct, peste munte, de la Olanesti la Manastirea Frasinei!

Trebuie precizat faptul ca on-road, daca vrei sa ajungi de la Olanesti la Manastirea Frasinei, faci aproximativ 40 de km deoarece trebuie sa faci un ocol prin Ramnicu Valcea.

Zis si facut! Am plecat 20 km de la Olanesti la Ramnicu Valcea, m-am oprit la Hanul Haiducilor sa mananc (va recomand cu caldura sa-i treceti pragul daca ajungeti prin Ramnic :wink: ) si de acolo am mai avut de facut aproximativ 20 km pana la Frasinei sau Athos-ul romanesc cum mai este supranumita aceasta manastire, care cica este legata cu blestem, sa nu calce picior de fiinta de parte feminina pe acolo! :P :h5

Pe drumul catre Frasinei, la un moment dat va veti intersecta cu drumul catre satul Suta, drum care o sa ne intereseze un pic mai tarziu, o sa vedeti de ce! :wink: :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

Si am lasat fetele la manastirea de jos, dupa cum spune datina :grin: si am mai urcat inca putin ( pe asfalt :ang2 :ha: ) pana la Manastirea Frasinei, manastire care trebuie sa recunosc ca mi-a placut ca amplasament si feeling, dar nu m-a impresionat ca viata monahala ca Schitul Pahomie, spre exemplu :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

Am plecat de la Frasinei si m-am decis sa-mi urmez instinctul de off-roader :ha: si sa incerc drumul peste munte prin satul Suta si apoi prin padure catre Olanesti, sa vad si eu minunea de scurtatura! :ha: :h5 Adica cum, de ce am masina de teren, fie ea si d`oras :ha: ..., si chiar daca nu eram cu Tractozauru`, ne-am decis (mai mult eu, ca nevasta-mea de la primele semne de noroi mi-a zis sa facem cale-ntoarsa :ha: :ha: ) sa incercam aceasta "scurtatura" de 4 km in off-road, decat sa mergem inca 40 pe asfalt inapoi! :happy

Asa ca la indicatorul catre satul Suta, incepeti sa urcati catre acest mic sat si prin acest mic sat :grin: , de aici consideram Km 0 pe trip!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

Si cum am iesit din sat, cum au aparut si primele semne de noroiala (ca dupa cum bine stiti..., sau nu :grin: pe aici prin zona azi noapte a cam plouat, ceea ce s-a intamplat si azi si ceea ce se intampla si la aceasta ora tarzie din noapte cand scriu aceste randuri :ha: ) si am continuat urcarea pana cand am ajuns la un loc in care se afla o troita verde... :ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

Loc de unde a inceput si coborarea..., si toata mini aventura si distractia :ha: ..., adica tot fun-ul :grin: ..., prin padure..., printre copaci..., cu intrega familie..., imaginati-va ca era destul de alunecos terenul, daca cu MT-urile mele de la Interco, TrXus MT (trebuie sa recunosc ca nimic nu se compara cu Simex-urile cand ai panta, inclinatie laterala si clisa..., coboram si ma gandeam ce bine ar fi fost sa am in acel moment Simex-urile de pe Tractozaur pe Neassan :wink: ), intr-antaia, cu 4x4 cuplat pe greu si cu diferentialul spate blocat si tot mai aluneca putin cate putin, din cand in cand... :happy

Oricum pozele nu or sa reflecte niciodata realitatea din teren... :wink:

 

P.S.

Deci, din acel punct, pentru a ajunge in Olanesti, nu faceti nici stanga, nici dreapta, ci pur si simplu "coboara-n jos luceafar bland, alunecand..., pe-o craca!" :ha: :ha: :ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

@tractozaure............ai reusit sa scaoti morcovu dupa coborare?....sau inca te mai incomodeaza ?(morcovu bine inteles) :ha: :ha:

:1 :bravo .......super baieti cei din Rm.Valcea :h5 .....cam aluneca pe derdelush......trebuie sa fie aiurea sa pui piciorul pe frana si sa nu te bage in seama :ha:

Folosirea excesiva a tastaturii dauneaza grav off roadului.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

Salutare,

 

Eu am facut drumul ala cu o zi inaintea ta, doar ca..... nu plouase :grin: .

Stii ca, aseara am reusit sa urcam cu totii panta aia care ti-a dat si tie emotii....... dupa care ...eu am coborat in Frasinei cu Dragos, tu cu Oldscarmaniac in Olanesti

Ceilalti baieti cu 3 masini, au facut dreapta sa coboare pe un alt drum, pe care il stiam eu mai ....."aiurea".....

Una din masini este si la ora asta acolo. :p ..azi urmand sa fie "recuperata", cu ceva eforturi pentru ca a plouat bine noaptea trecuta.

 

Ma bucur ca ne-am cunoscut, sper ca data viitoare cand mai ajungi in zona sa vii cu tractozaurul ... ii gasim noi cateva trasee pe calibrul lui :bannana

 

Numai bine,

DanV

Suzuki Vitara, 1.6L / 80Cp

Skoda Octavia 1.9Tdi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tractojacques Cousteau-Les expeditions Soft-eau de Valcea?!

 

Bine ne-am reintalnit, Tractozaure! Ne pare rau ca n-am petrecut mai mult timp impreuna, dar...lasa ca gasim noi timp!

Se pare ca mai facem o tura scurta azi, de "ricoveri", caci Elvis a reusit sa scurteze traseul cu vreo 500 m si totodata sa-si impotmoleasca frumusete de Shogun in ditamai noroiul.

Marturia baietilor care-l tot rugau "sa vina pe calea cea buna" :

 

- Frate, ne-am gandit ca mai are lapte ptr fata si ca se vad luminitele orasului de acolo de unde e el.

Acum serios : Azi ne ducem sa-i scoatem masina!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare