Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Ajutor: Sfaturi achizitie Samurai

lichter
 Share

Recommended Posts

Re: Ajutor: Sfaturi achizitie Samurai

Este super aia alba. Sper sa te intzelegi la pret. Daca mai lasa 600E m-ash gandi s-o iau eu :grin:

Bine ar mai fi si aia verde de Mures, care mi se pare ca arata genial, daca nu te deranjaza ca este gata preparata http://www.bestauto.ro/suzuki/samurai/s ... 245278.htm

Viata e scurta si plina de KKT

Samurai 2002

@Busu4x4 Aia alba e interesant, dar e clar ca a fost folosita in teren. Omul zice ca e terosonata, dar nu poti sa sti daca e mascata niste rugina sau a fost terosonata cum trebuie si la timp.

Legat de cea verde, s-a vindut, dar tot ce se vede pe ea (overfendere si snorkel) sunt replici de fibra de sticla dupa piesele originale. Bullbarul si bara spate sunt facute din otel de 3, deci nu stiu daca tine un cric. Suspensia nu a fost inaltata, doar body lift. E mai mult o masina care arata bine, dar kilometrajul era mai rar intilnit...

Incerc in week-end sa ajung in Covasna sa il vaz cu ochii mei pe cel alb.

Oliver

Suzuki Samurai 413 1994 TNT - Priceless

Toyota LandCruiser HDJ 80

parerea mea....cea alba merita s-o cumperi ptr suspensie....tabla conteaza mai putin...se face.......referitor la cea verde....bara aleia nu tine un cric....tine un hi-lift fara probleme :grin: ....iar daca rupi in teren un overfender modelul acela...original....la cat costa unul....vorbesti singur......

Desigur, inca nu am gasit Samuraiul mult visat, dar am devenit mai informat in legatura cu ce sa caut :)

O intrebare de profan: cum disting un Samurai cu carburator de un samurai cu injectie? E ceva prin seria motorului sau prin VIN care se poate verifica usor cerind aceste informatii de la un proprietar aflat in alta localitate?

Oliver

Samuraiul pe injectie are bec la bord de <check engine> cand pui contactul se aprinde.

E de culoare rosie.

Cel pe carburator nu are.

Si daca te uiti sub bord,in spatele torpedoului se vede calculatorul :grin:

Offroad Racing Romania-THE ORIGINAL since 2006

KAMIKAZE TEAM

Inca niste intrebari pentru cite un voucher de 457.23 puncte :x :

Cum disting intre un SJ413 "clasic" si un Samurai? Din ochi cred ca cel 1 cm diferenta de ecartament.

Samuraiele se disting categoric prin blocul de lumini si bordul nou?

Exista un motiv serios pentru care ar trebui sa caut in special un Samurai fata de un SJ413 clasic? Cu alte cuvinte, e Samuraiul muuult mai breaz decit un SJ413 clasic?

... (aici puteti sa completati cu orice intrebari pe care le considerati relevante pentru acest subiect)

P.S. Mentionez ca inainte de a posta aceste intrebari am studiat / googlit destul, deci nu pun intrebari a caror raspuns nu am incercat deja sa il aflu din alta parte. :cn

P.P.S. Apropos de RAR si stabilirea normei de poluare, se poate rezolva inainte de cumpararea masinii. Exista un formular de cerere de consultanta pentru stabilirea normei de poluare. Formularul se gaseste pe site-ul RAR iar consultanta inteleg ca nu costa mai mult de 50 de RON. Raspunsul vine oficial, si daca datele sunt trecute corect sunt responsabili pentur rezolutia data. Din pnctul meu de vedere merita daca vrei sa cumperi o masina neinmatriculata.

P.P.P.S. Va multumesc inca o data tuturor pentru idei, sugestii si pentru raspunsuri punctuale si la obiect.

Oliver

Pai sunt 2 motive pentru care ar trebui sa optezi pt Samurai.

-motorul pe injectie(sj-urile sunt toate carburatie)

-ecartamentul mai mare cu 6cm!! (nu1)

In rest e aceeasi masina dar eu zic ca ti-am dat niste motive serioase :grin:

Offroad Racing Romania-THE ORIGINAL since 2006

KAMIKAZE TEAM

esti incredibil de nehotarat , foarte multa vorbaraie si .... nimic concret cumpara o masina si o giugiulesti cum vrei , fara rugina nu o sa gasesti neam ca-s foarte proaste la tablaraie samuraiele iar 2009 nu se mai gasesc :grin:

@Ciuperca Nu cumpar un Samurai pentru ca ma plictisesc si nici nu vreau sa cumpar orice Samurai. Trebuie sa fie Samuraiul pe care mi-l doresc. Ultima data cind am verificat nu ma alerga nimeni sa cumpar unul si nu prea dau socoteala ce fac cu banii mei. Multumesc de incurajare, oricum. :grin:

Oliver

Pentru cei care au urmarit acest fir, si mai ales pentru cei care m-au ajutat cu sfaturi si sugestii, azi am batut palma pentru un pokemon japonez (JSA pentru cunoscatori) din '95 cu niste urme foarte discrete de rugina, cu 2 prezoane lipsa, cu o portiera care nu se inchide perfect, cu maneta de incalzire care nu functioneaza, dar cu o punte fata care trage si cu si fara reductor... sper ca vineri sa fie in fata casei, sa se urce in copacii din curte :grin:

Nu pun poze pina nu ajunge in fata casei (o superstitie japoneza din vremea lui Canon EOS 400D) :wink:

Oliver

functioneaza normal dar nu cred ca trage in sarcina fara sa fie cuplate mereurile si din reductor sau cel putin asa stiu eu eventual poate daca ai facut o gluma si nu m-am prins eu :h5

suzuki samurai 92

golf plus cross 08

Am sarit off-topic :) Noi sa fim sanatosi ca la maruntaiele mecanicii nu ma pricep cine stie ce. Sunt convins ca vorbim despre aceleasi lucruri dar nu ne intelegem.

Revenind, abia astept sa aduc ghindofaga in fata casei :grin:

Oliver

Gata! Veverita e in fata casei! Din pacate nici o usa nu se inchide, asa ca merg sa o pazesc peste noapte :ha:

Cu putin noroc miine o duc la dojo pentru o prima sedinta de initiere. Sa vorbesc cu senseii daca au timp de un nou ucenic: nume de cod Jack!

:ypu :ypu :ypu :ypu :ypu :ypu :ypu :ypu :ypu :ypu :ypu :ypu :ypu :ypu :ypu

Oliver

• 7 years later...

Salutare!

Redeschid acest topic cu o rugaminte. Vreau sa achizitionez un Suzuki Vitara sau Samurai, inca sunt indecis dar am gasit urmatorul anunt

https://www.autovit.ro/anunt/suzuki-samurai-ID7GjpyR.html#contact_form#xtor=SEC-81

Ce parere aveti? Poate careva dintre voi cunosteti masina.

Multumesc.

Salutare!

Redeschid acest topic cu o rugaminte. Vreau sa achizitionez un Suzuki Vitara sau Samurai, inca sunt indecis dar am gasit urmatorul anunt

https://www.autovit.ro/anunt/suzuki-samurai-ID7GjpyR.html#contact_form#xtor=SEC-81

Ce parere aveti? Poate careva dintre voi cunosteti masina.

Multumesc.

Intai verifica daca mai este de vanzare masina ca vad ca anuntul nu mai este activ....

Capture.thumb.JPG.6b3f835263411b264fc7a114f82fa964.JPG

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use