Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Ajutor: Sfaturi achizitie Samurai

lichter
 Share

Recommended Posts

Salut,

Am gasit oferta asta: http://www.autovit.ro/vsdetalii8.php?IDM=1465549

Am vazut masina si cu ochiul meu nu am vazut urme de rugina. Am constatat ceva ciudat la lonjeronul stinga, cam pe sub scaunul soferului o usoara indoitura, dar nu pe axa lonjeronului, ci mai degraba putin "impinsa" sectiunea mai lata a lonjeronului (verticala) in interior. Nu imi dau seama daca e constructiva indoitura aia sau a avut ceva bube.

La condus nu prea am putut sa imi dau seama daca e ok sau nu, ca sunt obisnuit cu comfort, iar sammy e cu totul alt ceva.

Din cite am discutat cu proprietarul, masina e inmatriculata provizoriu si nu e sigur daca masina va lua Euro 1 la RAR sau nu.

Am nevoie de niste sfaturi si sugestii, iar daca e un cunoscator cu experienta in Samuraie din Bucuresti care poate sa vina cu mine sa vada masina dau mai multe beri :x

Pretul e bun, dar daca nu ia clasificarea de Euro1... taxa e mai mare ca valoarea masinii...

Astept atit provincia cit mai ales capitala :)

Multumesc

P.S. Am urcat azi prima data intr-un samurai, dar trebuie sa recunosc ca m-a cucerit :grin:

Oliver

Suzuki Samurai 413 1994 TNT - Priceless

Toyota LandCruiser HDJ 80

Re: Ajutor: Sfaturi achizitie Samurai

Eu am verificat intii seriile...apoi sasiul sa nu fie indoit sau ruginit.La tura de proba am verificat apoi transmisia si suspensia.Motorul meu scoate fum...dar am zis ca este cel mai usor pentru mine sa il repar(nu si ieftin).

In privinta inmatricularii...eu am ales vecinii(appx500-550 euro in Bg).

Invata din experienta altora....ca pina inveti din a ta...mori.

Nici eu nu am stiut si l-am sunat pe colegul nostru MARIUS care m-a indrumat telefonic :h5

Serie sasiu :dreapta fata in dreptul rotii

Serie motor:la imbinarea cu cutia de viteze in partea stinga a masinii

Serii auxiliare:in interior dreapta la picioarele pasagerului trebuie sa fie o placuta de aluminiu cu toate datele despre masina:serii,tip motor,G13A posibil(asa e la mine),cod culoare,etc

Eu nu am avut posibilitatea atunci dar este utila o verificare vizuala sub masina pentru a verifica nivelul si calitatea uleiurilor din grupuri si cutii...precum si cruci cardanice+diverse :h5

Invata din experienta altora....ca pina inveti din a ta...mori.

parerea mea:daca vrei sa te dai si pe asfalt... cauta-ti una inmatriculata.ORICUM rar gasesti una ca lumea neinmatriculata si la bani putini.Iar daca o ai deja inmatriculata,poti sa ai 2 variante:ori praf,dar macar inmatriculata,ori OK dar inmatriculata...Intelegi? :cn

Evita ieftin si varza...te costa de nu crezi... :oc

NISSAN PATROL 4.2-BIG WHITE

SUZUKI SAMURAI-REAL BLUE

HYUNDAY SANTA FEE-BUSINESS

Multumesc tuturor pentru sfaturi. Din cit am vazut eu masina arata bine, poate chiar prea bine.

- parea recent terosonata (nu ma pricep dar avea o vopsea ca de smoala pe sub aripi)

- blocul motor arata curatel

- la geamurile laterale spate lipseau chederele, dar erau geamurile erau lipite

- parea destul de zgomotoasa cu tractiunea integrala cuplata (dar din nou, sunt obisnuit cu un suzuki mai silentios)

- am remarcat doar un punct de rugina, foarte timid pe plafonul masinii; Unde sa ma mai uit dupa rugina?

Samuraiul pe care il vreau vreau sa mearga si pe asfalt, ca nu vreau sa il tractez pina la cimp, ba chiar nu vreau o masina de extrem, doar de distractie, adica bine pe cimp si rezonabil pe asfalt.

Personal ma nelinisteste cel mai mult inmatricularea (acum ca m-am lamurit cu indoitura de pe sasiu). Daca se dovedeste Euro 1 ma incadrez in buget, daca nu... e muuuult peste. Apropos, daca e Euro 1 ar trebui sa aiba catalizator, corect? Daca nu indeplineste norma de poluare Euro 1 se poate rezolva prin schimbarea catalizatorului, impuscind 2 iepuri (performanta motorului si norma de poluare)?

Pot verifica undeva norma de poluare inainte sa o cumpar? Aveti idee cit costa?

Oliver

Te poti duce la rar cu o cerere de consultanta completata cu datele masinii, nu stiu exact cat costa, nu foarte mult, si in doua zile ei iti dau o hartie oficiala cu norma de poluare. Eu asa am facut la Brasov, inainte sa ma duc in Germania dupa masina.

Nissan Patrol Y60 2.8, 1989

Suzuki Samurai 1.3i, 1994

Multumesc tuturor pentru sfaturi. Din cit am vazut eu masina arata bine, poate chiar prea bine.

- parea recent terosonata (nu ma pricep dar avea o vopsea ca de smoala pe sub aripi)

- blocul motor arata curatel

- la geamurile laterale spate lipseau chederele, dar erau geamurile erau lipite

- parea destul de zgomotoasa cu tractiunea integrala cuplata (dar din nou, sunt obisnuit cu un suzuki mai silentios)

- am remarcat doar un punct de rugina, foarte timid pe plafonul masinii; Unde sa ma mai uit dupa rugina?

Cred ca exact acolo unde zici ca e "smoala"....pe vremuri, nu stiu daca se mai practica acum, contraaripile erau doar din "smoala", restul fiind doar o coaja de rufina....

Si pentru linistea ta, o poti duce la AutoTest-Vitan...toata verificarea cap-coada, costa la vreo 100 euro...

mare atentie la seria motorului eu spun ca 80 la suta este non euro in vremurile de acum la ce pret cere pe ea este o parere personala pt ca prima inmatriculare este in 4 1992 si sigur romanii o scot non euro uitate la seria de pe motor daca este 13gba ar trebui sa o scoata euro 1 daca este 13gb atunci non euro dar cei de la rar fac legea eu tind sa cred ca respectivul stie acest lucru si de aceea o da la acest pret acum nu vreau sa te descurajez dar legile ei le fac si sa nu ei teapa si daca a fost recent terosata acolo miroase ceva sigur a fost facuta pt vinzare astupate gaurile cu chit si terosen eu iti recomand sa cumperi o masina inmatriculata si sa faci tu la ea ce este de facut iesi la mai multi bani dar stii ce masina ai si pe deasupra cei de la rar nu prea mai scot masini euro 1 asta asa am auzit :h5

suzuki samurai 92

golf plus cross 08

Multumesc tuturor pentru sfaturi.

Nu ma grabesc cu achizitia, eventual poate obtin un pret mai bun, sau il pun pe om sa o inmatriculeze. Oricum nu cumpar nimic pina nu merg la un ITP sa ii fac o verificare (ieftina si bunicica). Daca nu, sper sa gasesc o oferta buna prin Germania. Probabil ca peste o luna - doua o sa merg prin Germania o saptamina sa caut Samuraiul mult visat, asta daca nu apare intre timp o oferta buna pe la noi.

Oricum, un lucru este clar... mi-a cazut cu tronc Samuraiul... pur si simplu imi pune un zimbet larg pe buze...

P.S. As dori sa mai conduc putin un Samurai sa imi dau seama cam cum se comporta in mod "natural" si cam ce zgomote face.

Oliver

Al meu este G13BA, decembrie 1991, are catalizator, a avut placheta verde in Germania, iar la RAR l-au scos non-euro. Grija mare, RAR-ul n-are treaba cu seria motorului, nici cu catalizatorul.... de fapt doar ei stiu, in prostia lor, cum incadreaza masinile astea. Eu cred ca dupa anul de fabricatie si atat. Din fericire eu am prins alta taxa acum 8 luni.

Multa bafta la achizitionare! :h5

Never Underestimate the Power of Stupid People in Large Groups

RAR-ul toate masinile pana in 92 le scot non-euro. Ca sa fi sigur de euro 1 uitate in carte germana daca scrie EURO 1 asa e si la rar. Daca scrie E1 E0 sau nu mai stiu ce prosti o scot non-euro. Repet sa scrie "EURO 1" si sigur iese euro 1.

Suzuki Samurai 1.3i 1991

Mai bine ingrasat de bere, decat cocosat de munca !!!

Guest danielp

ATENTIE MARE

stati, sa vedeti ce am patit eu.

Am unul din 1992 la care scrie pe motor G 13 A clar din turnare, deci stiam ca este NONEURO.

Am cumparat altul din 12/1993 iar in locul unde la celalalt este scris G13A la acesta nu scrie nimic (este pansonata doar seria motorului fara tipul acestuia).

Comersantul mi-a spus ca este G13BA si este EURO 1

Sigur pe masina am trimis-o la RAR si surpriza......au eliberat Cartea cu tip motor G13A , clasa de poluare-NONEURO.

Acum am discutat cu "cunoscatorii" si mi-au spus sa ma uit cu oglinda deasupra locului unde este seria ( in spatele motorului spre cutie ) si surpriza .......... scrie din turnare G 13 Ba.

A mai patit cineva asa ceva??

Ce pot face acum?

Oricum luni merg la RAR sa vad ce pot face.........

din pacate se poate face o constatare dar va spun sigur ca pe mine m-au furat cu un an masina mea in actele din austira scria ca este din 1993 si seria motor este 13gba si la inceput au spus ca este non euro sincer nici macar nu a iesit fumul la rar si nemernici se intrebau unde sa o incadreze asta fiind anul trecut dupa doua saptamani a venit raspunsul de la bucuresti in urma contestatiei si asa au scoso euro 1 si anul 1992 si alta bomba inginerul cica imi spune ca aceasta masina a mai fost inmatriculata in romania atunci am crapat de ras mai ales ca i-am aratat cartea masini si eu personal am luat-o din austria si scria negru pe alb toti proprietarii mai putin cartea servis lipsea si atunci a intors-o si a spus ca a gresit sincer recomadat tuturor sa cumpere masina inmatriculata si daca este mai ruginita cu putina munca si talent se poate remedia defectiunea eu cred ca in viitor vor inventa guvernul sa nu se mai circule nici pe drumuri forestiere fara sa fie inmatriculate masinile si pe deasupra vor pune niste taxe enorme pe non euro si euro 1 si de aceea cei de la rar nu prea mai scot masini euro 1 sper sa gresesc :h5

suzuki samurai 92

golf plus cross 08

A auzit cineva de Samurai "Special Edition"? E unul de vinzare in Covasna: http://www.bestauto.ro/suzuki/samurai-s ... 247850.htm

Inteleg ca a venit din fabrica cu suspensie pe elicoidale... mit sau adevarat?

Inca nu am reusit sa gasesc nimic pe net despre editiile speciale de samurai.

Despre modelul asta poate spune cineva ceva?

Oliver

Samuraiul asta e pe elicoidale din fabrica.

Modelul s-a facut intre 96-99 si a fost facut pentru Turcia,Spania si nu mai stiu ce tara.

Pe afara i se spune Jimny I,puntile sunt la fel ca cele de jimny dar un pic mai inguste.

Oricum suspensia e mult mai misto decat aia pe arcuri foi si masina pe care ai gasit-o tu are si arcuri si amortizoare trailmaster.

Eu zic ca merita,poate merge sa mai tragi de pret un pic.

Am preparat si noi unul de asta :grin:

viewtopic.php?f=7&t=3611

Offroad Racing Romania-THE ORIGINAL since 2006

KAMIKAZE TEAM

@cfantana Interesant, dar faptul ca e facuta in Turcia sau Spania nu e foarte incurajator... dar faptul ca e deja pe arcuri suna bine.

Nu mi-e clar daca e facuta in sau pentru Turcia/Spania. Banuiesc ca "in". Deci motorul de la seria asta e "Made & assembled in Japan" si bagat in Samurai in Turcia/Spania? Ceva opinii legate de fiablitatea modelului din seria asta?

La cum arata masina personal nu as face decit modificari minore (roof-rack, bull-bar, troliu, si miros de tutun, desigur :wink: )

Oliver

E facuta in Japonia pentru ei Turcia...

Masina e superok!!

La rugina sa ai grija sa nu fie foarte mancata,asta a noastra are ceva gaurele dar in limita bunului simnt :grin:

Offroad Racing Romania-THE ORIGINAL since 2006

KAMIKAZE TEAM

Multumesc de informatii. Mai ramine sa o vad, si sa vad daca ne intelegem la pret.

Am mai gasit ceva care nu arata rau de loc, dar pretul... e descurajant: http://www.depozitauto.ro/vand-Suzuki-s ... 41324.html

Asta nu are elicoidale, culoarea imi ia din cheful de viata, la fel ca pretul :ha: , dar starea pare exceptionala...

Oliver

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use