Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Vitara Mea!


jipianu

Postări Recomandate

Re: Vitara Mea!

 

chiar daca nu am mai postat de ceva vreme pe aici... acum vin si va cer ajutorul. Peste vre-o saptamana... doua vreau sa ma apuc sa ii fac tablaraia sa o mai inalt putin eventual sa ii fac bari fata spate etc.

As vrea sa stiu ce sfaturi imi dati daca tot o desfac complet

cum sa fac aripile si din ce sa fac (evazarile) acelea care protejeaza de noroi

 

 

Va multumesc

Suzuki Vitara JLX 1992:cl:uameni
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 65
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Re: Vitara Mea!

 

chiar daca nu am mai postat de ceva vreme pe aici... acum vin si va cer ajutorul.

mai bine pune si matele alte poze sa vada si ochiul nostru ce ai mai facut pe la masina, daca ai inaltat-o si cum, daca nu, sa vedem ce iti trebuie etc etc

in primul rand trebuie sa o dezbraci (de interior) ca sa gasesti toate problemele legate de rugina:ap

ancuta_laurentiu@yahoo.com

tel. 0767585379

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vitara Mea!

 

nu am mai facut chiar nimic in ultimul timp la masina este la fel ca in pozele de mai sus.

Astept sa o "dezbrac" de tot sa vad cat de ruginita e.(cred ca o ca am mari surprize) :scr

Suzuki Vitara JLX 1992:cl:uameni
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 săptămâni mai târziu...

Re: Vitara Mea!

 

in cele din urma azi am reusit sa incep sa o desfac... si sincer m-a apucat GROAZA cand am vazut ce e acolo.

Cred ca singurul lucru bun de la exterior sunt aripile fata care sunt intr-o strae buna in rest totul e PRAF.... mancat de rugina.

 

O sa revin maine cu poze ca in seara asta nu am mai apucat sa fac

 

am revenit cu pozeele de la "Dezastru" pot spune ca singurul lucru neatins de rugina e partea fata (cred ca la asta s-a mai umblat si au fost schimbate aripile si capota ca nu au rugina deloc)

22072011_003.thumb.jpg.b1e6e0ba61595ae0bcc3eec63b61a317.jpg

22072011_008.thumb.jpg.b46ba292e650da7b68bb3a8965f527fb.jpg

22072011_001.thumb.jpg.d60c0dcc2f55977229dc9f180e7e62d3.jpg

22072011_005.thumb.jpg.a152d5740ed0d37d2a95f5716e6e2862.jpg

22072011_004.thumb.jpg.a2c710ec696ec09e99f67f6067ade564.jpg

22072011_007.thumb.jpg.d7d2f27ad84d5f05d95278bab4d08649.jpg

Editat de jipianu
Suzuki Vitara JLX 1992:cl:uameni
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vitara Mea!

 

si revin si cu intrebarile

Cum sa fac aripile spate ca sunt mancate in totalitate de rugina?

Cu ce tabla sa inlocuiesc partea din spate (ca oricum nu prea mai am ce petici )? etc.

Suzuki Vitara JLX 1992:cl:uameni
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vitara Mea!

 

Daca gasesti tinichigii buni se rezolva. A mea era la fel, am dus-o la Brasov la service la fratele meu unde un meserias ungur impreuna cu fiul lui au facut o adevarata opera de arta. Mi-au refacut integral pragurile, aripile si tot ce mai era. Si ca sa fie munca mai anevoioasa le-am cumparat tabla de 1,2mm.

Saptamana viitoare o aduc acasa la Bucuresti si am sa pun si poze cu renascuta.

Catalin Pavel, tel: 0730636893

mail: pacapescarul@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vitara Mea!

 

cam la ce bani se gaseste un pasaj aripa spate? ca eu ma gandeam sa o fac din tabla de capota eventual.

Cat despre manopera o sa o fac eu impreuna cu tata el e "meseriasul" ca sa zic asa. Astazi am reusit sa dam tot ce se putea jos de pea ea si sa dau jos caroseria de pe sasiu ca ni s-a parut mult mai usor de umblat la ea asa.

O sa va mai tin la curent cu ce mai fac la ea. si o sa mai revin cu poze pe parcursul lucrarii

Suzuki Vitara JLX 1992:cl:uameni
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vitara Mea!

 

zilele acestea s-a lucrat foarte mult la partea din fata, la usa stanga care avea ceva rugina si usa spate (daca ar fi sa se faca un concurs cu cea mai ruginita vitara cu siguranta as ocupa un loc fruntas)

 

iar astazi chinul continua la praguri si traversele fata

02.thumb.jpg.bbbd92a83cd2bf4459ccc7d2954b3667.jpg

03.thumb.jpg.65efcc5d266267d74327b84b6ecf3deb.jpg

05.thumb.jpg.d04432222f308fc5521c44e26312bc9e.jpg

04.thumb.jpg.f7aa092c8c394804384b2a1163adc600.jpg

01.thumb.jpg.0041aacf73f5a1822d9e54d16848926b.jpg

Suzuki Vitara JLX 1992:cl:uameni
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vitara Mea!

 

Stai linistit ca si a mea era la fel. Weekend-ul asta ajung la Brasov si-i fac vreo doua poze. Dupa multa munca si tabla cat cuprinde a iesit ca noua. Imi pare rau ca nu am poze de cand am dezbracat-o, era vai mama ei. Dupa ce termini de sudat la ea sa-i dai multa protectie antirugina ca sa-i mai prelungesti aparitia ruginii care e inevitabila.

Catalin Pavel, tel: 0730636893

mail: pacapescarul@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vitara Mea!

 

se pare ca prinde contur tinicheaua. ceea ce nu inteleg eu ce reprezinta suruboiu asta mare si lung aflat in plan apropiat. mai mai sa-mi scoata ochiul.

ai dat caroseria jos de pe sasiu. ok. esti sigur ca atunci cand o vei pune la loc , va intra pe gaurile din sasiu? ai masurat?

acel surub e cea mai proasta varianta din toata lucrarea asta. este diferit de celelate, are pas normal fata de 1.25 pe original, se va intinde ca elasticul (nu este tratat).

in rest felicitari pentru curaj si bafta la lucrari.

ancuta_laurentiu@yahoo.com

tel. 0767585379

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Vitara Mea!

 

nici eu nu credeam ca e asa de grav. Dar nu ai de unde sa stii cat de grav e pana nu o demontezi.

 

am dat de cateva gaurele sub izolatie pe sub masina cand am ridicat-o pe elevator, si m-am apucat sa o ciocanesc bine ... sunt minore gaurile dar trebuie sa ma apuc si eu :(

you can go faster .. but i can go everywhere
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Vitara Mea!

 

dupa o lunga absenta pe aici revin cu ceva noutati.

tot ce s-a numit rugina a disparut de pe masina si a fost inlocuit cu tabla noua, maine urmeaza sa ii dau cateva straturi de terosol si mastic pe la incheieturi iar, dupa aceea va intra la chituit cu speranta ca pana pe la sfarsitul saptamanii viitoare sa fie gata de vopsit sau chiar vopsita.

tot maine o sa revin si cu poze cum arata inainte de a-i da terosolul. si dupa eventual.

Suzuki Vitara JLX 1992:cl:uameni
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Vitara Mea!

 

incep prin a-mi cere scuze persoanelor care cred ca au asteptat sa vada cum a iesit in final masina

iar acum dupa o perioada foarte lunga de timp reusesc si eu sa fac cateva poze cu vitara terminata

DSC08584.thumb.JPG.da9082e170a759ed8bee25d17a5726db.JPG

DSC08578.thumb.JPG.0baa7244dfbc77ddb50d7f849c235c72.JPG

DSC08583.thumb.JPG.696ae0cf167c35f59a8d771bd1a0e72d.JPG

DSC08572.thumb.jpg.9132c0dd00a89c6fa8f6ffa282879ec6.jpg

DSC08575.thumb.jpg.f8a48337021a25c688f1dc5033572b55.jpg

DSC08585.thumb.jpg.372906b1fd7f59d3f28da88bab924eaf.jpg

DSC08582.thumb.JPG.fbdfdbf38eb857172d3df977959197f1.JPG

DSC08580.thumb.JPG.e195c74f4515cc02cba69f5b80b99da4.JPG

Suzuki Vitara JLX 1992:cl:uameni
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare