Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat anvelope Freelander


mackie

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 215
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Tire fitment guide Discovery...

 

http://www.mez.co.uk/fitting35s.html

 

Sunt mai multe mashini acolo, dar este si un Discovery 2. Dupa parerea mea, arat super tare, asa cu rotzile de 39 si body lift de 12 inch, dar cred ca in teren e circ cu ea. Cred ca e buna doar pe sosea, pentru parada. Nu am experientza, dar pentru teren mi se pare mult prea inalta, mult prea ingusta si cred ca foarte instabila la inclinari laterale. Dar ca aspect si impact vizual, imi place.

Never drive faster than your guardian angel can fly...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator fender

Re: Anvelope Freelander

 

Ar merge si putintel mai late dar iti trebuie distantiere la roti.

 

Exista un 2" lift kit pt. Freelander 1, de exemplu: http://www.island-4x4.co.uk/freelander- ... p-721.html (trebuie si http://www.island-4x4.co.uk/freelander- ... p-722.html). Dar se pare ca apar probleme de vibratii.

Ca idee, OME facea pe vremuri un lift kit din arcuri dar au renuntat tot din motive de vibratii si de mancat cardane pe paine. Specificatia lor era +20mm si tot era mult. Deci e pe raspunderea ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope Freelander

 

ba da, cel de 1.5" de la ironman - arcuri. mai exista varianta inaltatoarelor - kitul pus de fender dar tot de 1.5"; gume pot fi puse maxim 30"-uri. singurul freelander care merita modificat este V6-ele. restul pot fi modificate doar de fite.

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator fender

Re: Anvelope Freelander

 

Sunt doua probleme cu arcurile de la Ironman. Arcurile sunt cam la fel cu originalele doar ca sunt mai tari. Amortizorul se pastreaza.

Ceea ce rezulta este o inaltare data de taria arcurilor (cand lasi masina jos de pe cric caroseria o sa ramana mai sus) cu urmatoarele efecte secundare, poate nedorite:

- scade cursa suspensiei => pierzi aderenta mai devreme pe denivelari (ca si cum ai avea o incrucisare mai mica la o masina cu punti rigide).

- suspensia e mai "tare" => scade confortul dar imbunatateste comportamentul in viraj pe o sosea buna (cum noi nu avem - la noi s-ar putea sa "topaie" mai repede).

Solutia asta imi pare mai potrivita pt. ceva racing pe drumuri de pamant sau macadam.

Oricare dintre solutii e un compromis. Ramane de pus in balanta in functie de ce te aranjeaza mai bine.

 

P.S. Am uitat sa spun ca mai e o firma care produce oarece arcuri pt. Freelander dar pe situl lor n-am gasit date exacte, trebuie intrebati. E vorba de http://www.kingsprings.com . Arcurile apar in catalog.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope Freelander

 

eu am renuntat sa-l modific pe al meu. plentarele sint ca niste scobitori, niste gume doar bfg-uri poti pune pentru ca altfel faci masina varza. in noroi faci cerculete pina ajngi sa mergi drept. treptele sint lungi, raza de bracaj o penalizeaza foate mult.

in schimb ai confort excelent, pe sosea este foarte stabila, pe zapada si gheata este excelenta. e doar un suv, dar poate merge prin anumite locuri, insa cu mare atentie.

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope Freelander

 

atunci at-urile si sa-ti iei lanturi pentru ocazii speciale. merita.

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Anvelope Freelander

 

Din cate imi amintesc in carte scrie ca nu e permisa folosirea lanturilor pe Freelander 1

Nu o gasesc acum dar puteti verifica.

Am gasit, e destul de ambiguu, spune ca se pot monta fie pe spate, fie pe fata sau pe toate cele 4 roti cu pneuri de 195/80/15..de fapt asta este si una din dimensiunile trecute in CI

La sfarsitul paragrafului urmraza insa un avertisment: nu folositi lanturi pe rotile din fata acest lucru ar putea deteriora componentele franei...........

Si eu am nevoie de caucioace pentru zapada si noroi pe drumuri forestiere si ma gandesc tot la bfg ta/ko sau varianta mai "domestica" bfg winter slalom.....acum ce fac ? pun lanturi sau nu pun ?

Land ROver Freelander 2002 Td4 2,0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator fender

Re: Anvelope Freelander

 

Mentiunea din carte e ceva mai nuantata: Nu folositi lanturi neaprobate/neomologate/nerecomandate de LR pe rotile din fata.

Chestia asta apare in manualele multor masini (daca nu chiar in orice manual).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Sfat anvelope Freelander

 

Salut pe toată lumea. :hl Am un LR Freelander echipat cu cauciucuri Pirelli. Cele din fată s-au cam dus si as vrea să le schimb.Pot pune pe fată alte cauciucuri tot de aceleasi dimensiuni dar de alt producător ? Si încă ceva ,masina este echipată cu cauciucuri 215/65 /16...pot pune pe ea 215/70/16 toate 4 bucăti? :tk

Land Rover Freelander TD4 2005
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat cauciucuri Freelander

 

Nu-i problemă ...oricum viteza indicată de ceas e cu 10km/h mai mică decât cea indicată de GPS.Eu mă gândeam să nu cumva să-mi atinga in suportul de la amortizor, sau în viraje vreo conductă sau altceva că cele pe 70 sunt mai înalte. Poate a avut cineva această dimensiune si stie mai bine .Multumesc oricum! :rsp

Land Rover Freelander TD4 2005
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat cauciucuri Freelander

 

Si eu m-am gandit sa-mi iau un set de vara (cele de acum sunt Pirelli Winter) ceva mai inalte. Ai gasit pe undeva un pret mai bun? Eu ma gandeam la un set ceva de genul 225(235)x70(75)x16.

Land Rover Freelander TD4

Alfa Romeo 166 2.5V6, 24v - ex.

Alfa Romeo 156 2.0TS - ex.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat cauciucuri Freelander

 

Varianta cu 225/70/16 nu cred că e bună, sunt foarte înalte sigur ating în suportul arcului de pe amortizor ,eventual 225/60/16 .Eu am găsit la o cunostintă 215/70/16 si am pus unul lânga ce am eu pe masină(215/65/16)si sunt mai înalte cu vreo 3-4 cm in diametru , ar rămâne cam 1cm între creasta cauciucului si suportul arcului .

Land Rover Freelander TD4 2005
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat cauciucuri Freelander

 

Pai diferenta aia nu se pune doar sus ca nu e ou... se imparte in 2.

Era un topic mult mai in spate despre cauciucuri pe freelander stock si reiesea ca 225/70/R16 ar fi maxim. Dupa asa ceva sau 215/70 ma uit si eu acum avand 215/65/R16....

Land Rover Freelander 1.8i 86KW (117HP) - Silver Edition MY01
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat cauciucuri Freelander

 

Poti incerca cu 70 .Stiu ca si-a pus si Doctoru' si dupa o saptamina le-a dat jos.Masina se comporta ciudat ,nu mai sta pe drum cum erai obisnuit,scartaie mai tare in curbe , bracheaza mai greu....etc.Poti lua legatura cu Zoli Unimog-ai link direct de pe forum la offroadmania ,stiu ca adusese pentru mine prin iarna 215/65/16 cu un profil fain ,AT parca, numai ca i-au ajuns prea tarziu si mi-am luat din alta parte.

Oricum , sfatul meu e sa pui DOAR anvelopele din cartea de identitate a masinii !

Cel mai bun dentist din tara,

Fac dinti si la PLANETARA !

Vitara - "91 - de rupt prin padurile patriei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat cauciucuri Freelander

 

....dupa 3 zile le-am dat jos! Erau 225/70/R16, Matador AT, anvelopele "de iarna" de la Grand Vitara. Am zis sa fac o incercare, dar m-am linistit rapid. Masina era cu cutie automata, incepea sa schimbe vitezele aiurea... etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...
Vizitator delyan

Re: Sfat cauciucuri Freelander

 

Ma bag si eu in discutie. Eu pe Freelander 1 am 195/80/15 de iarna. Tocmai am vorbit cu un prieten sa-mi aduca 195/70/15 de vara si astept sa le primesc. Ce ma enerveaza este faptul ca nu am vazut in tot orasul un Freelander cu jante pe 15 in afara de al meu. Sa conteze oare ca este adus din Anglia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare