Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat anvelope Freelander


mackie

Postări Recomandate

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • Răspunsuri 215
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Sfat cauciucuri Freelander

 

Atentie mare cand schimbati anvelopele sau jantele. Am citit pe undeva ca la masinile cu tractiune integrala permanenta este obligatoriu sa ai toate rotile cu diametre identice . Daca vrea careva sa schimbe doar 2 anvelope din 4, trebuie sa puna pe masina anvelope de aceleasi dimensiuni cu cele pastrate . Daca nu , exista riscul foarte mare sa strice vascocuplajul sau IRD-ul.

Aceasta specificatie am gasit-o si in manualul de utilizare de la Dacia Duster cu toate ca acesta nu are vascocuplaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat cauciucuri Freelander

 

Salutare tuturor , eu am masina echipata cu 215/65/16 . Cand am cumparat-o avea 4 anvelope aceeasi dimensiune , aceeasi marca si acelasi grad de uzura . Mergea perfect .problemele au aparut atunci cand am cumparat sh aceeasi dimensiune 2 pirelli de iarna pe fata si 2 semperit tot iarna pe spate (asa le-am gasit) repet toate aceeasi dimensiune . Transmisia scotea un zgomot urat , masina mergea infranata si nu stiam de ce . M-am luminat atunci cand am demontat si am pus una langa alta o roata din fata si una din spate . Diametrul lor era diferit in ciuda dimensiunii exact aceeasi si a gradului de uzura asemanator. Am avut posibilitatea sa montez 4 dunlop 215/70/16 toate la fel si problema a disparut dar a aparut diferenta la kilometraj si o oarecare lipsa de putere la demaraje (motor rover 2.0 di).

Atunci m-am decis si am cumparat 4 anvelope noi , dimensiunea din talon si acum totul e ok . DECI NU RECOMAND MONTAREA DE ANVELOPE DIFERITE CA MARCA CHIAR DACA AU ACEEASI DIMENSIUNE !

 

Toate cele bune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Sfat cauciucuri Freelander

 

Salut!

Am citit sfaturile voastre si un lucru este esential in echiparea acestor masini...toate cauciucurile sa fie la fel, adica toate 5, inclusiv roata de rezerva!! eu mi-am echipat Freelanderul cu MUD-uri de 205/80/16 si se comporta excelent. Dezavantajul este la consum 1-2 l la suta in plus, insa avantajul este ca pt iarna am inaltat-o doar din anvelope cu 5-6 cm ceea ce este fantastic ca nu mai risti sa lovesti cu grupul de fata toti glontarii de gheata si toti bolovanii, in cazul in care te bagi cu ea si un pic offroad! in primavara vreau sa incerc cu niste flanse de distantare si un cauciuc mai lat dar tot aceiasi garda de 80. Ce o sa iasa......o sa va anunt!!

Bafta tuturor si ne reauzim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat cauciucuri Freelander

 

Miram-as sa inalti tu masina cu 6 cm din cauciucuri doar , eu am pus mud-uri la limita si sa inaltat cu maxim 3 cm.

 

Ai grija cu flansele , sunt ok pt a nu freca anvelopa in suporturile arcurilor insa daca iese anvelopa mai inafara e predispusa la frecus la coltul barilor.

Sugestia mea e sa verifici inainte sa achizitionezi.

Never stop exploring
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat cauciucuri Freelander

 

Daca faceti un calcul al inaltimii, raportata la latime o sa vedeti ca inaltimea iasa cam 5,4 cm si asta mi s-a calculat la achizitionarea lor si apoi am masurat si eu dupa ce luasem in prealabil masura garzii la sol.

In ceea ce priveste flansele, va multumesc pt sfat si fiti convins ca nu ma aruncam la cheltuieli inutile...stiu ca este posibil sa atinga in aripi si prima data voi incerca cu cele care le am pe masina. O sa fac si niste poze ca sa vedeti cu ce e echipata acum si sa vedeti daca seamana cu ale dumneavoastra.

Dar vreau sa vad cam cat de late pot pune pe ea ca sa nu atinga si probabil ca voi incerca si un kit de inaltare in masura in care va fi posibil.

Stima si ne auzim cu poze in curand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat cauciucuri Freelander

 

Am fi bucurosi sa ne prezinti fiecare stadiu al modificarilor, freelandere nu s-au prea modificat asa ca vom fi mai multi curiosi.

Spor la treaba:h5

Never stop exploring
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat cauciucuri Freelander

 

Ok... 2" Lift Kitul pentru Freelandere (~10 mil comandat din UK) o ridica cu ... 2" adica aproximativ 5 cm. Si e LIFT KIT

 

Diferenta de la 215 65 16 la 205 80 16 .. pai 215 cu 205 indica latimea DECI nu conteaza iar de la 65 la 80 nu sunt 5-6 cm decat daca masor cu ea pe cric.... Zic..

Land Rover Freelander 1.8i 86KW (117HP) - Silver Edition MY01
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat cauciucuri Freelander

 

Salut!

Am citit sfaturile voastre si un lucru este esential in echiparea acestor masini...toate cauciucurile sa fie la fel, adica toate 5, inclusiv roata de rezerva!! eu mi-am echipat Freelanderul cu MUD-uri de 205/80/16 si se comporta excelent. Dezavantajul este la consum 1-2 l la suta in plus, insa avantajul este ca pt iarna am inaltat-o doar din anvelope cu 5-6 cm ceea ce este fantastic ca nu mai risti sa lovesti cu grupul de fata toti glontarii de gheata si toti bolovanii, in cazul in care te bagi cu ea si un pic offroad! in primavara vreau sa incerc cu niste flanse de distantare si un cauciuc mai lat dar tot aceiasi garda de 80. Ce o sa iasa......o sa va anunt!!

Bafta tuturor si ne reauzim.

Practic diferenta de inaltime intre anvelopele stoc 215/65/16 si ce ai pus tu este de 1.91'' adica 48.50 mm pe diametru. De unde rezulta o inaltare de 24.25 mm adica 2.4 cm pe raza. Adica atat ai inaltat de fapt masina.

Minunatul LR Discovery II Td5, 2001

White Wolves Offroad Club

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat cauciucuri Freelander

 

Landrover, nu stiu exact calculul pe care l-au facut, dar masuratoarea cu ruleta la garde dinainte si cea de dupa, am facut-o eu, si inaltarea este cea de ~5,4 cm. Poate o sa ne vedem pe la vreo intalnire si o sa facem masuratoarea impreuna cu alta cu cauciucuri stas. Nu ma laud, doar spun ce am constatat in ceea ce priveste cauciucurile ce le-am folosit.

Numai bine!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat cauciucuri Freelander

 

Sper sa ne intalnim si "live". Nu suntem asa departe .Mai stam de povesti...

Unde ai masurat garda ? Mi se pare cam ciudat sa se fi inaltat atata. Oricum ,fiecare centimetru conteaza :ha:.

Minunatul LR Discovery II Td5, 2001

White Wolves Offroad Club

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat cauciucuri Freelander

 

Sigur,landrover, de ce nu, insa eu astept sa o scot din service pt ca s-a dus garnitura de chiulasa si computerul de ABS si este la "doctor" sa-i rezolve problemele! Apoi o sa ajung sigur in zona ta si putem povesti la o cafea, depinde daca stai in Valcea sau in imprejurimi.

Nu stiu daca se poate posta nr de tel in topic, dar poate ma informeaza cineva sa nu fac ceva impotriva regulilor forumului.

Pt SilenceDJ...sa sii ca am avut garda stas a Freelanderului 215/65/16.

Nu ma contrazic cu nimeni si nu vreau sa sustin o chestie care nu-mi aduce nici un avantaj. Eu am masurat cu ruleta la mijlocul masinii si asa mi-a iesit, dar nu mai continui discutia ca nu are rost!!

Sa aveti o iarna usoara!!

Editat de GhostRider88
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat anvelope Freelander

 

Asa este....si avea cam 30 cm adancime!!! esti multumit acum! Am mai spus ca nu mai continui sa va conving de ce am constatat. Chiar nu ma intereseaza daca credeti sau nu. O sa mai masor inca o data in comparatie cu una normala si o sa vad daca m-am inselat sau nu. Nu sunt un gica contra si nici nu sus'in un lucru care nu are atata importanta!!!:hw

Am postat ca sa informez ca se pot pune si alte garzi de anvelope si c[ este esen'iala diferenta de inaltime in acest sezon si cand esti pe offroad...atata tot!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat anvelope Freelander

 

Ghostrider88 nu trebuie sa te aprinzi , noi cei care am comentat am incercat candva sa punem anvelope mai inalte pentru a castiga x cm la garda la sol. De asemenea stim foarte bine si ca la anvelopele cu care e echipata masina in cazul meu 215/60/16 cand bracam intre marginea gumei si bara/prag ramaneau 3 cm. Daca puneam anvelope mai mari in diametru automat frecau. Acum am Mud-uri de 195/75/16 si masina s-a inaltat aprox 2.5 cm-3cm . Mai inalte nu am putut pune din urmatoarele considerente:

1. Freca praguri/bara la bracare.

2. Freaca in oala suportului de arc si amortizor.

 

Noi deaia am intrat pe forumul asta ca sa schimbam idei/impresii nu ca sa ne etalam sculele ca a mea e mai mare/ba a mea. NU trebuie sa se supere nimeni.

 

Modalitati de a inalta masina sunt:

-Niste flanse sau jenti cu ET negativ + taiat din coltul barilor si a preagurilor.

-Suspension lift adica distantiere la arcuri si amortizoare

-Ridicare din barile de torsiiune ( de asta nu sunt asa sigur , rog colegii sa ma corecteze daca gresesc.

 

 

In rest toate cele bune , fiecare isi lauda masina ca asta-i firea omului de cand lumea.

Sa ne auzim cu bine si sunt chhiar curios de modificarile care le faci masinii.

:h5

Never stop exploring
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat anvelope Freelander

 

 

-Ridicare din barile de torsiiune ( de asta nu sunt asa sigur , rog colegii sa ma corecteze daca gresesc.:h5

Nu are bari de torsiune ca ar fi fost tare simplu...

M-am tot gandit la niste distantiere la arcuri, sau chiar sa-mi fac niste arcuri mai lungi pe la Sibiu la Compa. Garda asta la sol e o problema . Conform manual de folosire garda este de "minimum 186 mm" si nu specifica unde este masurata. Cel mai de jos punct ar fi punctul de prindere al bratelor suspensiei fata pe caroserie. Masurata acolo, vezi exact cat se ridica masina.

Editat de landrover

Minunatul LR Discovery II Td5, 2001

White Wolves Offroad Club

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat anvelope Freelander

 

E un cot dubios la esapament care trece pe sub bratul din stanga spate....cred ca acolo e . Cel putin la mine la 1.8.

 

 

LIFT KIT teoretic putem face singuri dar tre' sa gasim aluminiu sau fier calumea bucata cat caramida asa si strung sa gaurim ca daca sunteti atenti nu-i nici o filosofie la kiturile din comert... doar material si manopera.

 

Sunt doua tipuri. Ori un cerc, un cilindru cu margini sudate jos si sus ca niste buze sa spun unde se fac gaurile de suruburi sau tipul doi, forma solida prin care sunt date gaurile... sunt poze pe google. Si costa cam 10 mil din Anglia...

 

Mai treb niste camper pins si uneori taiata o bucata mica din aripa interioara de pe fata ca loveste bratul dupa inaltare. D'aia sdunt 2" kit cu taietura si inca unu de numa vr'o 3-4 cm sau ceva de genu care nu mai tai din aripa cica.

 

Am citit si eu pe net p'aici :)

Masian merge inaltata oricum pentru ca e robusta si are arcuri tari

Land Rover Freelander 1.8i 86KW (117HP) - Silver Edition MY01
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat anvelope Freelander

 

s-ar putea sa fiu offtopic sau sa incalc reguli, imi cer scuze nu asta imi este intentia...ma risc totusi sa intreb ca ma intereseaza destul de mult urmatorul aspect:

 

ce parere aveti despre gumele INSA TURBO de la Delta Group (vad reclama si pe forum), a incaltat cineva asa ceva? pe net nu am gasit cine stie ce referinte despre ele, din cate am inteles ar fi niste turcesti resapate!

Intreb pentru ca imi place profilul si sunt foarte accesibile la pret, pana la urma nu ma intereseaza daca sunt resapate ideea e sa nu sara banda de rulare la primul patinaj sau sa ma tina decat 1000 de km... in rest...imi cer scuze pt eventualele neplaceri create:tk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat anvelope Freelander

 

Daca te referi la Insa Turbo pentru Freelander, nu esti off-topic.....altfel, poti cauta la sectiunea Anvelope unde gasesti din belsug pareri despre Insa Turbo, inclusiv in tutorialele de la inceputul sectiunii.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat anvelope Freelander

 

Freelanderul lui taicami-o e incaltat cu insa turbo coutrystile :ha:

Ce sa zic... acceptabile , suna pe sosea , de descarcat nu prea descarca , dar pt forestiere si zapada (nu gheata) merg

Never stop exploring
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat anvelope Freelander

 

Da anvelopele vor merge pe freelanderul meu

 

plecand de la dimensiunile din talonul freelanderului 195/80/15 am gasit urmatoarele combinatii:

 

1.

ba01a245d31f9fca765197340bed94b9sahara.jpg.e8ab192476082a7a6263e2cd5410ab0e.jpgimi place profilul, pretul cam maricel probabil s-au mai scumpit stiu ca erau mai ieftine undeva in jur de 300 lei.

Nu stiu daca imi merge combinatia 215/75/R15:op

 

2.

089aad0e5e545f428d070140c05472cbranger.jpg.d9021e30b6f61cf29382293943eaf62a.jpg Pretul este mai bun, combinatia 205/70/R15 nu cred ca imi va pune probleme...ca dezavantaje: profilul all terrain nu ma prea avantajeaza dar merge pana la urma, inaltimea mica si faptul ca sunt resapate.

 

3.

1855848099_ee035c17992de1205ce355a5ac9f4646154_0803_01_zbfgoodrich_mud_terrain_ta_km2_bigger_tirestire_vi.jpg.93f5c090262ae7c0f796641a436c8724.jpg

 

Dumnezeule m-am indragostit, cand vazut papuselele astea, am avut aceiasi senzatie ca atunci cand :fk2

Asa ceva isi doreste janta mea....:pr1

dar sunt 2 probleme: dimensiunile 215/75/15 nu cred ca incap pe 195/80/15 si pretul:$ 530 lei "bucatica":top 530 lei x 4 (ca sa nu zic 5, asa ar fi fost frumos si pe rezerva sa mearga acelas soson) = 2120 lei

 

pe cand cele INSA TURBO 367 lei x 4 = 1468 lei deci diferenta de 652 lei care reprezinta ceva in vremurile astea :cecand te duci la toaleta din ce in ce mai rar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat anvelope Freelander

 

@vanatori2001 : 215/75/15 BFG KM 2 incap lejer. Am avut eu!

Mai bune ar fi 235/75/15 tot de la BFG, si nu sunt mult mai scumpe . Castigi si ceva garda in plus.

Minunatul LR Discovery II Td5, 2001

White Wolves Offroad Club

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare