Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

aparat foto pt iesiri


Postări Recomandate

Re: aparat foto pt iesiri

 

Ca in multe alte cazuri, cel mai bun aparat este:

 

1. Cel pe care il ai in dotare.

2. Cel pe care il ai la tine atunci cand trebuie.

3. Cel care face poze pe gustul tau si nu face figuri.

 

Asa ca mergeti si cumparati-va unul.

 

Eu am un Olympus 560UZ si un Nikon D90. Depinde care e la mine si cu ala fac poze. In rest toate-s bune.

Pentru semnarea petitiei, aici: http://www.rosiamontana.net/
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 133
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: aparat foto pt iesiri

 

Trecand peste factorul uman care este raspunzatorul nr. 1 ptr. reusita sau nereusita, optica este urmatorul pas, iar adevaratul pret aici se oglindeste. La o camera compact de calitate scapi mult mai ieftin decat la un dslr si poti avea rezultate mult mai bune. Canon si Nikon , spre deosebire de Hasselblad,(si aici o mica paranteza, sa bagi Yasicha in aceeasi oala cu Hasselbladul, e ca si cand ai amesteca Loganul cu Rollce-ul) produc aparate dslr din gama hobby, comercial denumite si semiprofesional, dar si aparate profesionale la care un corp costa cateva mii de euro , iar un obiectiv de calitate, la fel de mult. Revenind la iesiri si foto, aici , daca esti la volan si vrei sa faci poze, este mult mai avantajos folosirea unei camere compact.Daca ai o iesire prieteneasca cu stai nitel, atunci poti folosi si o camera cu setari mai speciale. Ca marci nu trebuiesc neglijate cele tinere, respectiv Samsung si Sony. Personal sunt fan Nikon, am si sapuniera si dslr, nu sustin ca este cea mai buna marca, dar cum fiecare avem fixul cu o anumita marca de masina, asa si cu aparatele foto, dar nu de multe ori aceasta alegere este dictata de cost sau mai ales de sfaturile celor din jur, care de multe ori nu au fost chiar cele mai bune.

Rubicon 2.8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: aparat foto pt iesiri

 

Eternul subiect :ha:

Imi place discutia asta....hai sa va zic parerea mea, bazata pe experienta proprie.....

Am invatat sa folosesc un DSLR pe Pentax.....mi s-a parut cel mai usor sistem de folosit, o gramada de obiective second cu focala fixa, pret O.K.

In timp "mi-a ramas mic", adica aveam nevoie de calitate cat mai buna, am avut de ales intre Nikon si Canon si am trecut pe Canon, un 40D care mi s-a parut arhisuficient.

 

Am invatat ca investitia desteapta se face in obiective, pt mine un body e consumabil.

Am doi prieteni fotojurnalisti cu experiente gen Irak si Afganistan in toiul razboiului, care au cadre exceptionale facute cu Canonuri din seria G.

 

Pentru iesiri in natura pt un amator asta ar fi recomandarea mea, un G10, are calitate buna la imagine, setari ca la DSLR, e compatibil cu bliturile Canon (cred ca si cu 580 ex II), e mic si-al dracu :))

Si mai e o chestie, cu camerele e ca la masini, mai conteaza si utilizatorul, am vazut poze facute cu o camera care costa second cat un filtru de-al meu si mi-era rusine sa mai zic ca sunt fotograf :ha:

Editat de Astral
"O acţiune umană devine tragică prin motivaţie." - P. Tutea.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: aparat foto pt iesiri

 

@akita .... spune mi te rog de Nikon Coolpix L110 , ce parere ai ?

 

Despre Nikon in general numai de bine. Caracteristicile lui L110 sunt ok. Nu l-am folosit si nu as putea sa-ti spun nimic despre fiabilitatea lui in timp, trante, noroaie, umezeala, etc.

 

Totusi, ti-as atrage atentia asupra a doua aspecte negative (in opinia mea):

1. functioneaza cu baterii AA (R6). De cele mai multe ori bateriile AA ofera o autonomie mai redusa decat acumulatorii dedicati de tip Li-ion. O sa spui ca bateriile AA le cumperi de la orice butic daca se descarca sau le poti inlocui cu acumulatori. Corect... dar asta nu rezolva problema autonomiei. Un acumulator dedicat Li-ion, proaspat incarcat, ar trebui sa te scuteasca de stresul ca ti se termina bateria cand ti-e lumea mai draga, iar daca iti mai cumperi unul de rezerva atunci chiar ca nu mai ai problema asta.

2. daca atunci cand vorbim de "compact" avem pretentia ca aparatul sa fie mic... atunci acesta e cam maricel (108.9 x 78 x 74.3 mm), adica ii lipsesc doar 20 mm ca sa fie cat un D-SLR Olympus E-420 (129,5 x 91 x 53 mm) spre exemplu. Este adevarat ca uneori 2 cm inseamna foarte mult...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: aparat foto pt iesiri

 

Eternul subiect :ha:

Imi place discutia asta....hai sa va zic parerea mea, bazata pe experienta proprie.....

Am invatat sa folosesc un DSLR pe Pentax.....mi s-a parut cel mai usor sistem de folosit, o gramada de obiective second cu focala fixa, pret O.K.

In timp "mi-a ramas mic", adica aveam nevoie de calitate cat mai buna, am avut de ales intre Nikon si Canon si am trecut pe Canon, un 40D care mi s-a parut arhisuficient.

 

Am invatat ca investitia desteapta se face in obiective, pt mine un body e consumabil.

Am doi prieteni fotojurnalisti cu experiente gen Irak si Afganistan in toiul razboiului, care au cadre exceptionale facute cu Canonuri din seria G.

 

Pentru iesiri in natura pt un amator asta ar fi recomandarea mea, un G10, are calitate buna la imagine, setari ca la DSLR, e compatibil cu bliturile Canon (cred ca si cu 580 ex II), e mic si-al dracu :))

 

Si mai e o chestie, cu camerele e ca la masini, mai conteaza si utilizatorul, am vazut poze facute cu o camera care costa second cat un filtru de-al meu si mi-era rusine sa mai zic ca sunt fotograf :ha:

 

Foarte bine spus:br si intradevar G-urile de la Canon sunt grozave deoarece au setarile ca la DSLR + posibilitate montare blitz extern. Trebuie doar sa nu uitam ca senzorul este mic prin comparatie cu cel al unui D-SLR. Deci, daca e nevoie sa se lucreze cu ISO mai mare de 200 poate aparea zgomot de imagine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: aparat foto pt iesiri

 

1. functioneaza cu baterii AA (R6). De cele mai multe ori bateriile AA ofera o autonomie mai redusa decat acumulatorii dedicati de tip Li-ion. O sa spui ca bateriile AA le cumperi de la orice butic daca se descarca sau le poti inlocui cu acumulatori. Corect... dar asta nu rezolva problema autonomiei. Un acumulator dedicat Li-ion, proaspat incarcat, ar trebui sa te scuteasca de stresul ca ti se termina bateria cand ti-e lumea mai draga, iar daca iti mai cumperi unul de rezerva atunci chiar ca nu mai ai problema asta.

 

 

Exact din motivul asta am evitat camerele cu acumulator proprietar. Acumulatorii R6 descarcati sau uzati, se inlocuiesc pur si simplu la un cost decent, ceea ce nu se poate spune despre un acumulator proprietar si mai apare si problema disponibilitatii pe piata. Devine din ce in ce mai greu sa gasesti un acumulator pentru o camera care nu se mai fabrica de citiva ani.

Exemplul meu: Kodak Z980 http://www.digitalcamerareview.com/default.asp?newsID=3989&review=kodak+easyshare+z980

La iesirea pe Strategica & Transaplina am facut aproape 1500 de poze (majoritatea din mers) si am folosit doua rinduri de acumulatori (pe primul nu l-am luat incarcat full) si al doilea rind inca mai e in aparat.

Avantaje:

- zoom optic mare (24x) si posibilitatea de a face panorame (3 cadre maxim)

- rezolutie 12Mp (o folosesc doar in pesteri) si posibilitate de a inregistra in format RAW necomprimat

- blitz intern si extern de 40m (am luat pachetul complet din Germania). Ambele probate in pesteri, fac treaba foarte buna :grin:

- filmeaza HD limitat doar de marimea cardului SD (m-a interesat o camera care sa utilizeze un format care sa fie fabricat de mai multe firme pentru ca cele proprietar (Sony) sint mai scumpe)

- reglaje manuale complete (PASM), mai putin balansul de alb

- ecran mare de 3" (dar eu folosesc EVF-ul) si interfata foarte intuitiva si placuta

Dezavantaje:

- e destul de greu si geanta e destul de mare

- are un singur obiectiv

 

Pentru iesiri in natura pe timp de zi unde dimenisiunea mica conteaza folosesc un model Kodak care are deja 4 ani si peste 12.000 de cadre: Kodak Z650. Specificatiile le gasiti pe net. Important ca e ca e mic si incape in butoiul ermetic cind ma duc la rafting, ceea ce nu pot spune despre Z980 :wink:

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Off-road in Dobrogea!

 

Super pozele. A fost o iesire care mi-a placut foarte mult. Chiar f mult.

Legat de aparat foto iata ce am gasit eu

 

http://www.fotostart.ro/Aparat_foto_DSLR_Nikon_D5000_Kit_18105_VR_mm_Bonus_Geanta_foto_Card_SD_4GB_si_Filtru_UV_67mm.htm

 

Problema este ca nu ma pricep si nu stiu ce sa aleg.

Mitshubishi Pajero 3000V6 Canvas Top

Off-Road PRO Pack

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Off-road in Dobrogea!

 

De la Nikon pana acum singurul dslr care filmeza 1080 este noul D3100 restul numai 720. La Canon nu cunosc sistemul dar m-am jucat mult cu 7D si-s absolut impresionat.De tinut cont ca indiferent de brand pe filmare nu se poate folosi autofocusul pentru ca se compromite coloana audio iar la unele modele mai ieftine sunt limitari de timp,trebuie studiata bine problema,succesuri!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Off-road in Dobrogea!

 

Super pozele. A fost o iesire care mi-a placut foarte mult. Chiar f mult.

Legat de aparat foto iata ce am gasit eu

 

Problema este ca nu ma pricep si nu stiu ce sa aleg.

 

 

Prin toicurile astea doua te-ai uitat ? Ajuta la alegere.......:h5

 

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?t=36978&highlight=foto

 

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?t=54302&highlight=foto

 

 

 

 

 

 

.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Off-road in Dobrogea!

 

DigitalCris d3100 este anuntat ca primul dslr care face focus in filmare

 

Astral : multumesc le-am citit; ce nu ma pot lamuri este daca vreu o imagine f buna in dauna zoom-ului sau invers. Daca vreau usurinta in folosinta sau trebuie sa ma inscriu la cursuri de fotografie ca sa-mi folosesc aparatul. Ar trebui sa pot tine in mana un dslr cateva zile. Daca ar exista si la noi "30 days money back guarantee".

Mitshubishi Pajero 3000V6 Canvas Top

Off-Road PRO Pack

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Off-road in Dobrogea!

 

Pe langa un aparat performant, trebuie sa tii cont si de post-procesarea pozei in Photoshop etc, care si aia e o arta.........cele mai reusite, spectaculoase poze care le-ai vazut puse pe forum, sunt prelucrate.......asta neinsemnand ca nu le apreciez mai putin !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Off-road in Dobrogea!

 

@MMC: e o neintelegere ,Nikon D3100 e primul dslr Nikon care filmeaza in 1080 ,restul care or fi (D90 ,etc) filmeaza doar in 720 pixeli verticali. Zoomul oricum e manual la dslr,doar autofocusul este automat dar nu preferat la filmare pentru ca se aude foarte urat motorasul ,chiar pentru obiectivele silent...

@Astral:ai dreptate ,postprocesarea este cel putin la fel de importanta ca poza insusi, dar nu e mereu nevoie de costisitorul fotosop ... din lipsa de timp nu prea ma mai ocup cu sportul asta dar pentru un user normal recomand picasa de la google pentru o minima procesare,organizare si upload direct pe net . Le-am incercat pe toate si tot la acesta am ajuns ...

@plummer: este usor de obtinut: rafala sanatoasa cu zoom-in in acelasi timp ,acolo am folosit un 70-200/2.8 push-pull care zici ca e facut ptr treaba asta...e mai greu ptr obiecivele care au zoomul rotativ dar se ceva asemanator se poate obtine in picasa ,am impresia ca-i zice "focus estompat"...LE: mi-am adus aminte ca exista un obiectiv special,se cheama "lensbaby" dar dupa parerea mea locul lui e doar in cartile de fotografie,sunt mai multe versiuni ,primele chiar foarte ieftine .

Editat de DigitalChris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Off-road in Dobrogea!

 

La al meu Canon EOS 500D filmeaza si in 1080 cu Manual focus:wink:.Deabia l-am luat si l-am butonat toata ziua fara sa ma plictisesc de el.:ha:. Acum astept sa ies la un off sa vedem cum ma descurc cu el :banana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Off-road in Dobrogea!

 

In urma discutiilor de aici si de pe net, am ajuns la concluzia ca trebuie sa aleg(em) dintre:

http://www.f64.ro/products/description/Nikon_D3100_kit_18_55mm_VR_AF_s_DX/index.html

http://www.f64.ro/canon-eos-500d-kit-18-55mm-ef-s-is.html

 

Compare:

http://www.camera-catalog.com/compares/popular/nikon_d3100_vs_canon_eos_500d

Editat de Forte
Off-road in Dobrogea!

Off-road: Toyota KZJ70 3.0TD 94, Suzuki Jimny modified UK, Suzuki Jimny 06,

On-road: Renault Laguna 02,

ATV: Suzuki KingQuad 700 4x4 07, Yamaha Grizzly 700 4x4 08!

Multumesc Asfalttango!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Off-road in Dobrogea!

 

 

Eu recomand CANON EOS-60D sau 550D (in ordinea asta) ... prietenii stiu de ce ... uitati de alte marci cand vine vorba de camere foto ...

Daca vine vorba de camere video, eu recomand PANASONIC FULL HD cu 3MOS sau 3CCD ... tot din considerente de calitate a imaginii, dealtfel recunoscuta si de site-urile de review-uri.

Editat de RALLYMAN

Toyota Hilux Surf 3.0 TD SSR-X Limited 1994

Audi A6 Avant Quattro 2.5TDI 2003

Volkswagen Polo 1.4 TDI 2003

De mic mi-a plăcut volanu / Şi nu am iubit ghiozdanu, / Copiii-nvăţau engleză / Şi eu să bag în viteză

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Off-road in Dobrogea!

 

Eu recomand CANON EOS-60D sau 550D (in ordinea asta) ... prietenii stiu de ce ... uitati de alte marci cand vine vorba de camere foto ...

Daca vine vorba de camere video, eu recomand PANASONIC FULL HD cu 3MOS sau 3CCD ... tot din considerente de calitate a imaginii, dealtfel recunoscuta si de site-urile de review-uri.

 

Eu imi doream o camera video HD, ca sa obtin filme cu zoom si sa le pot combina cu filmele de pe GoPro-ul de pe masina!

De cand fac off-road (inclusiv ATV), am avut 2 aparate foto, un Sony H2 (40 000+ poze) si un Nikon P90 (25 000+ poze) ... sunt ok amandoua, inca functioneaza, desi au necesitat servisare pentru scoaterea noroiului din ele ... dar ma gandeam ca ar fi cazul sa invat si eu sa fac poze si pentru aceasta imi trebuie un aparat din categoria superioara!

 

 

Deci imi doream 2 lucruri: o camera video HD si un DSLR, dar acum vine compromisul ... un aparat care sa le faca pe amandoua ... este probabil si un pic mai convenabil financiar, dar in primul rand ma intereseaza sa am "o scula care sa scoata material de calitate"!

 

Aceasta este motivatia pentru care am zis ca am de ales intre:

http://www.camera-catalog.com/compares/popular/nikon_d3100_vs_canon_eos_500d

Off-road in Dobrogea!

Off-road: Toyota KZJ70 3.0TD 94, Suzuki Jimny modified UK, Suzuki Jimny 06,

On-road: Renault Laguna 02,

ATV: Suzuki KingQuad 700 4x4 07, Yamaha Grizzly 700 4x4 08!

Multumesc Asfalttango!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: aparat foto pt iesiri

 

salutare

parerea mea legata de aparatele foto este ca orice model ar fi sa fie numa daca se poate sa nu cumparati kit - obiectivul din kit e in general cel mai slab (stiu sunt si kituri cu obiective bune dar alea dubleaza pretul aparatului). eu personal am un canon EOS 400 D de vreo 4 ani sunt multumit de el (mai am 2 obiective pe langa cel de kit) dar acum oscilez intre a cumpara un obiectiv performant sau un ... Nikon :ha:

pentru iesirile in natura - asta daca nu vb de profesionisti - de multe ori o "sapuniera" face toti banii (la cele cu obiectiv e destul de greu sa eviti murdarirea, mai ales la schimbarea obiectivului) :dr3

Too much of a good thing can be wonderful.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Off-road in Dobrogea!

 

Eu recomand CANON EOS-60D sau 550D (in ordinea asta) ... prietenii stiu de ce ... uitati de alte marci cand vine vorba de camere foto ...

Daca vine vorba de camere video, eu recomand PANASONIC FULL HD cu 3MOS sau 3CCD ... tot din considerente de calitate a imaginii, dealtfel recunoscuta si de site-urile de review-uri.

 

Salut.

 

Recomanzi din experienta proprie cu ele sau doar asa din auzite, te intreb pentru ca si eu vreau sa imi iau o camera video Panasonic Full HD.

"Planning is bringing the future into the present so that you can do something about it now."

-- Alan Lakein

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare