Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

cum se doarme in SWB?

SOGO
 Share

Recommended Posts

Salut

Sunt in cautari de un Pajero. Prefer un SWB II dar as vrea sa stiu daca pot dormi 2 persoane intinse in spate (cu bancheta pliata sau scoasa si scaunele din fata la maxim in fata)

PS Daca stiti pe cineva care care vinde un SWB in stare buna cu volan pe dreapta si pana in 2000 euro va rog dati un PM

Multumesc

Re: cum se doarme in SWB?

Poti consulta rubrica de vanzari pentru gasirea Pajero-ului de care ai nevoie.

In legatura cu somnul.... da se poate dormi lejer daca ai 1.60. Daca ai mai mult, e cam "stramt". Adica eu la 1.90, stau cu picioarele aproape de schimbatorul de viteze, asta bine-inteles, cu bancheta scoasa. Daca totusi insisti in ideea asta, se poate face o improvizatie cat de cat mai ok, adica sa pui inca un set de sine sub scaune, lipite de podul masinii. Astfel, cand ai nevoie, dai scaunele din fata, pana aproape in bord, dar tot nu e loc destul. Ramane cortul, autocortul, sau LWB-ul...

OMU'e inainte de toate!

• 2 weeks later...

Salutare!

Imi permit sa-l contrazic pe colegul @Klez, vorbind din proprie experienta.

2 persoane pot dormi excelent intr-un SWB II, chiar daca au si 2 m inaltime.

Se procedeaza in felul urmator :

1. se scot tetierele de la bancheta spate, cat si de la scaunele fata.

2. se muta scaunele fata in pozitia cea mai avansata si se pliaza spatarele complet spre spate.

2. se pliaza spatarele banchetei spate complet (tot catre spate).

Ai sa observi ca "se inbuca" excelent (asa au fost proiectate), astfel incat obtii doua locuri de dormit excelente, foarte ergonomice, chiar si pentru persoanele cu inaltime respectabila.

De asemenea, daca te uiti cu atentie, undeva pe marginea sezutului banchetei spate exista orificii unde vor fi introduse tetierele scaunelor fata. Ele limiteaza cursa pana unde se pot plia scaunele, exact cat trebuie, pentru a obtine o suprafata plana.

@Klez, tu nu incerca - la MK1 nu-i acelasi sistem...:2dr

Mai greu cu dormitul in SWB.

Eu iti recomand un LWB. Si I si II,cam acelasi lucru.

Eu dorm in I lejer si nici nu ajung cu picioarele la scaunele din fata. Pentru maxim de confort si pentru un "pat" complet e musai sa fie cu 7 locuri masina. Ultimele 2 locuri din spate au rol de perne.

Se poate dormi lejer cu conditia sa scoti de tot bancheta din spate si dai scaunele din fata cat mai spre bord si obtii o platforma mai mare.Eu asa am procedat la patrol scurt.

P.S. Se poate dormi si in vitara scurta.Sclipici avea o metoda de îi intra o saltea gonflabila dinaia mare.

Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..

Off-road Alyon Team

Cauta bine pe forum unde am postat manualul de utilizare pentru MK2 (eu nu mai stiu unde l-am pus :grin:).

Si SWB si LWB sunt facute pentru a dormi in ele.

In manual o sa vezi exact cum se pliaza scaunele pentru modul SLEEP :x

Scump si prost am tot vazut. Ieftin si bun NU EXISTA! :grin:

Prahova 4x4

Se poate dormi lejer cu conditia sa scoti de tot bancheta din spate si dai scaunele din fata cat mai spre bord si obtii o platforma mai mare.Eu asa am procedat la patrol scurt.

P.S. Se poate dormi si in vitara scurta.Sclipici avea o metoda de îi intra o saltea gonflabila dinaia mare.

Dar la Patrolul tau, daca demontezi complect bancheta spate si rabatezi spatarul de la fata la orizontala, nu trebuie sa faci o complectare in spatele capului in spatiul in care era bancheta??

Incearca sa te bucuri de fiecare moment, este mai tarziu decat crezi!

Asa este trebuie completat golul dintre bancheta spate pe care l-am facut cu bagajele din masina.De dormit se doarme invers,adik cu capul dispre usile spate si cu picioarele catre bord.Pt un confort mai mare se poate pune o saltea gonflabila mare dinaia de cort.

Off-road Alyon Team

Am incercat metoda descrisa de oldcarsmaniac si da ...functineaza...conditia sa nu ai prea mult bagaj dupa tine...pe de alta parte am dormit si in scaunul soferului doar rabatat pe spate caz in care dupa prima noapte dormi sub masina mai bine...:ooo

la patrolul meu se rabateaza scaunele si banchetele catre spate si rezulta 2 paturi, destul de lungi, si cam in trepte.

am dormit doua persoane, una de 1,85/100 kg, fara probleme.

eum am fost supermultumit, avand in vedere si faptul ca sunt sensibil la pozitiile de dormit, din cauza unor probleme de...sasiu si planetare stricate:ha::ha:

gnok, tot ce e bagaj se baga sub masina.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Dupa parerea mea, la Patrol sau la Pajero, cand se intentioneaza expeditii ce presupun cateva nopti de dormit in masina, e recomandat un roofrack (portbagaj) ce se va monta numai inainte de plecarea in excursie.

Astfel, masina ramane libera in habitaclu si nu mai e necesara descarcarea/incarcarea bagajelor.

Roata de rezerva oricum vine montata pe usa din spate, iar restul "jucariilor" ( hilift, truse de scule sau kit recovery + bagajele personale) se pot ancora destul de bine pe masina.

Ar mai fi si varianta unui rooftent, dar ... din punct de vedere personal, din motive financiare, prefer varianta A.

Dupa parerea mea, la Patrol sau la Pajero, cand se intentioneaza expeditii ce presupun cateva nopti de dormit in masina, e recomandat un roofrack (portbagaj) ce se va monta numai inainte de plecarea in excursie.

Astfel, masina ramane libera in habitaclu si nu mai e necesara descarcarea/incarcarea bagajelor.

Roata de rezerva oricum vine montata pe usa din spate, iar restul "jucariilor" ( hilift, truse de scule sau kit recovery + bagajele personale) se pot ancora destul de bine pe masina.

Ar mai fi si varianta unui rooftent, dar ... din punct de vedere personal, din motive financiare, prefer varianta A.

Exact asa am procedat eu ,seara puneam bagajele sus.Am dormit 5 zile in masina si prima zi a fost mai nasoala pana m-am acomodat si dupa aia dormeam ca acasa ce-i drept in fiecare seara eram fie amortit fie semiamortit de aerul tare de la munte:x.

Off-road Alyon Team

daca iti e somn dormi si in picioare... pentru celalalte situatii in care vrei intr-adevar sa te odihnesti eu am luat un cort, saltea si sac de dormit. Rezultatul este ca am investit aprox. 500 RON ( in prezenta nevestii :)))) ) dar pot sa ma odihnesc in aproape orice conditii

In rest we are the best!

La o masina cu 3 usi , daca vrei sa dormi noaptea in masina, devine obligatoriu portbagajul pe acoperis gen cel pe Patrolul lui Ionel. Plus niste saci din material impermeabil in care sa scoti peste noapte din lucrurile din interior si sa le arunci in portbagaj iar chestiile tehnice tinute in cutii rigide si puse noaptea pe sub masina.

Si repet ce i-am recomandat lui Ionel, o copertina din prelata in forma de L ancorata de masina (de portbagaj) iar in cele 3 colturi ramase libere 3 stalpi din teava care la drum se pot transporta la lungimea lor legati de marginea portbagajului (initial ii facusem cu imbinare prin filet, dar nu are rost)

Dupa ce imi cumparasem SH un cort rigid Maggiolina de 2 persoane, situatia s-a schimbat radical, iesind in evidenta avantajul copertinei.

Va dati seama ce importanta este copertina la o tabara la munte cand, dupa o zi de umblat cu rucsacul in spate, la intoarcere te prinde ploaia cand ajungi la masina.

Poti sta linistit la masuta cu 2 scaune sub copertina , band o bere si asteptand sa se prajeasca carnea pe gratarul de la aragaz

Iar daca exista si un caine se complica putin, dar se poate rezolva totul!

Incearca sa te bucuri de fiecare moment, este mai tarziu decat crezi!

In Pajero LWB se doarme asa. Socrosenia si-a pus si o saltea caci a implinit 2 luni de cand doarme in masina la 2 Mai:uameni

Scump si prost am tot vazut. Ieftin si bun NU EXISTA! :grin:

Prahova 4x4

Marse: cum ai pliat banchetele? Ca mie imi da cu virgula.. Cele din spate de tot (din portbagaj) nu merg lasate spatarele la 180grade, maxim undeva pe la 120 si chiar daca ar merge, cred ca ies din masina :hl

Iar daca dau spatarul banchetei din spate in spate vine pete scaun..:shock:

Marse: cum ai pliat banchetele? Ca mie imi da cu virgula.. Cele din spate de tot (din portbagaj) nu merg lasate spatarele la 180grade, maxim undeva pe la 120 si chiar daca ar merge, cred ca ies din masina :hl

Iar daca dau spatarul banchetei din spate in spate vine pete scaun..:shock:

La bancheta de la mijloc exista sine dedesubt. Trage de manerul lateral,da spatarul in fata si o sa se duca pana la scaunele din fata,pe urma da spatarul pe spate,la orizontala. Ultimele scaune s-au pliat pentru ca e usa deschisa.

Sefulik: thanks, pe alea din spate de tot (2) am reusit sa le pliez, vin dubios, in 2 trepte, dar se pliaza complet si intra si in masina :wink:

Abia acum am observat ca banchetele din spate au sine, dar cred ca au o problema, fiindca daca trag de manerul din lateral si dau spatarul in fata nu se prea intampla nimic, nici la cea din stanga nici la aia din dreapta.

Sefulik: thanks, pe alea din spate de tot (2) am reusit sa le pliez, vin dubios, in 2 trepte, dar se pliaza complet si intra si in masina :wink:

Abia acum am observat ca banchetele din spate au sine, dar cred ca au o problema, fiindca daca trag de manerul din lateral si dau spatarul in fata nu se prea intampla nimic, nici la cea din stanga nici la aia din dreapta.

Cu placere!

E ca la scaunele fata de SWB. Tragi de o maneta,se duce spatarul in fata si pe urma pe sine. Acelasi principiu. Atunci cand tragi de maneta elibereaza ciocul ala din spate,de pe mijloc,care tine bancheta pe loc si gliseaza pe sine. Nu cred ca au probleme,probabil nu au fost folosite vreodata si s-a gripat ceva SAU e rupt cablul care declanseaza mecanismul. Cablurile vine pe laterale,le observi foarte usor daca rabatezi bancheta.

La model I,scaunele spate nu se pliaza de tot si raman la un unghi de 120grade (aproximativ) dar nu ma deranjeaza,mi se pare chiar elegant.

Este chestie de obisnuinta si mai ales antrenament la banchetele de spate. Si eu ma chinui cateodata sa le "pozitionez in pozitia " de somn. Nici eu nu reusesc mereu. :ha:

Cred ca o sa stau o zi sa ma joc la ele si asa imi ramane in creier "manevra".

Spor la "joaca"! :banana :ypu

Am uitat :ha: ma scuzati!

Inainte sa "glisati" bancheta in fata,are pe parte soferului un maner mic cu 2 pozitii "lock" si "free" (ceva de genu asta). El trebuie sa fie in jos (pe free),el impiedica glisarea banchetei si inca un lucru critic: scaunele din fata sa fie glisate cat mai aproape de bord.

sefulik: manerul ala de lock/unlock nu l-am gasit, nu cred ca are, are doar un maner sa tragi de el in momentul in care pliezi bancheta in pozitie verticala. intr-un final am desfacut plasticele pe acolo am dat cu wd40 si merge super-bine. mersi de ajutor.

Salutare,

azi am incercat si eu..si surpriza...am reusit...pe jumate:ha::ha:

Asa ..m-am chinuit juma de ora sa culisez banchetele spate...mai pe spate. Pt cei ce nu au reusit...nu gasiti din portbagaj..ci..cum ai sta inauntru ...este exact langa un maner mic..tragi de el si pica pe spate.

Toate bune si frumoase...numa ca scaunul soferului nu gliseaza destul de in fata si raman cam cu 10 cm in plus cand ajunge la bancheta. Cel de la pasager e super ok...culiseaza in fata, scot tetiera- ajunge perfect la bancheta...brici brici...mai pun o salteluta si nu mai trebuie nimik..super misto

Bafta

Mitsubishi Pajero 2.5 SWB

M 461 - 1977- in constructie...

Mercedes wW126 300 SEL

...alte acareturi 4x2...

ex: Mitsubishi Pajero 2.8

• 2 weeks later...

O să încerc şi eu mâine acest lucru. Credeam că scaunele din spate (la SWB) nu se rabatează, ci doar se pliază în faţă. Cred că mi-ar fi de folos. Când am adus maşina din Anglia, am dormit doar pe scaunul şoferului. Noroc că nu am dormit decât la ieşire din Germania vreo 3 ore...

Mitsubishi Pajero SWB 1993

4D56TD manual Super Select

Volan dreapta

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use