Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

NOUL COD RUTIER - proiect de lege


Max

Postări Recomandate

Re: NOUL COD RUTIER - proiect de lege

 

Pai si ce face militianu'? Are cumva vreo ruleta si masoara copilul? Hai sa fim seriosi. E o gaselnita sa mai aduca bani la buget. Eu cand am copiii in masina circul mult mai prudent si mai calm. In plus am investit destul in niste scaune dotate cu amortizoare pneumatice pentru confortul lor si reducerea socului la impact cu 4G. Nu cred ca e cineva inconstient sa-si puna copiii in pericol in mod intentionat. Recunosc, nu port centura in oras si probabil nici nu o sa o port indiferent de amenzile lor atat timp cat parcurg cei 10 km de acasa pana la birou in cel putin 40 de minute.Pur si simplu imi asum acest risc ni consider ca nu este problema lor daca imi rup eu gatul sau nu in caz de inpact. In schimb, daca ies din oras o port intotdeauna si asta pentru siguranta mea, pur si simplu asa m-am obisnuit.

"Majoritatea oamenilor se tem atat de mult sa piarda ceva

incat toata viata au grija sa nu aiba ce sa piarda."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 123
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Re: NOUL COD RUTIER - proiect de lege

 

:wink:

tocmai teribilismele duc la creșterea amenzilor

alminteri, când ies din țară, zmeii români se transformă în iepurași

de pluș!

 

nu-i chiar asa... cei mai jegosi soferi intilniti de mine prin europa sint romanii si turcii: in primul rind tiristii si dupa aia restul, in functie de posibilitati (x5/6, mert, skoda, hyundai...) habar n-au cum sa se comporte. pe o sosea lata, singurii care mergeau dincolo de axul drumului pe linia continua erau romanii, ca sa vada... dar nu despre asta era discutia.

 

da, as da amenzi maxime pentru centura, pentru depasirea pe linie continua, pentru intoarcerea pe linie continua. dar, ca si in alt cazuri, statul roman, imbecil asa cum il stim, da tot in aia care il ajuta.

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: NOUL COD RUTIER - proiect de lege

 

Din ce vad eu in acele extrase afisate de Optimus, ma incadrez cu brio la cel putin 60-70% din paragrafe, ceea ce e cam nasol. Sper acum ca nu vor fi astia chiar atat de rigurosi.

 

...Parca ar dori astia sa nu mai aiba lumea masini 4x4 inmatriculate, cu care sa-si satisfaca hobby-ul, ci sa avem doar suv-uri cu care sa nu ai cum sa faci offroad (daca nu o inalti, nu pui alte gume, nu tai aripi, etc)

:lr blackhttp://forum.club4x4.ro/showthread.php?61857-LADA-NIVA-IASI-quot-Natasha-quot/page15&highlight=iesire+iasi :lr whitehttp://forum.club4x4.ro/showthread.php?65728-Lada-Niva-1-7-i-multipunct/page52&highlight=lada+niva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: NOUL COD RUTIER - proiect de lege

 

Ca raspuns la noile "ajustari" din codul rutier, mi-am dat si eu jos bancheta din spate si am montat o lada pentru scule in locul ei. Mi-am luat mai multe treburi de pe cap, dintr-o miscare:

 

- nu, nu mai am loc in masina decat pentru caine si gagica, (defapt, ce vorbesc, oricum e masina cainelui meu)

- nu mai pun pe nimeni in pericol pe o bancheta care mai sta intr-un singur surub si nu are centuri

- stiu unde gasesc o surubelnita

- toate peturile si anvelopele si vanitele de plastic si rahaturile ce le culeg din padure se pot scoate acum cu lopata direct la tomberon

- mult mai usor de bagat jetul la spalatorie cu auto-servire, imi spal masina interior-exterior cu 16-20 de lei dupa o tura de noroi (in vreme ce normal se cer preturi "speciale" de 25-30 de lei pentru automobile 4x4, iar gagii ce stau in apa si frig asteapta si un ciubuc daca stai pe capul lor sa le areti fiecare gomoloata de noroi)

- brusc, am portbagaj :D

 

Oricum, pe langa aspectele mentionate de colegul de forum in articolele selectate, am auzit ca nu mai avem nici macar toleranta aia de 10km/h la viteza maxima, pentru ca amenda vine de la primul km/h peste limita, e adevarat? Adica, am sa ma plimb prin oras cu acul pe 50, si voi sti tot timpul ca defapt am 45km/h... bleh

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: NOUL COD RUTIER - proiect de lege

 

(...) Recunosc, nu port centura in oras si probabil nici nu o sa o port indiferent de amenzile lor atat timp cat parcurg cei 10 km de acasa pana la birou in cel putin 40 de minute.Pur si simplu imi asum acest risc ni consider ca nu este problema lor daca imi rup eu gatul sau nu in caz de inpact. (...) .

 

Aici gresesti ... de exemplu, daca stai in blocaj si adormi? Centura te tine sa nu dai cu capul in volan :ha:

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: NOUL COD RUTIER - proiect de lege

 

toti vad ca va cramponati de centura ..inaltimea copilului...etc...de cei care se urca la volan bauti?drogati....nu zice nimeni nimic

 

ptr acestia personal la prima abatere...asta fara a cauza probleme...le-as aplica amenda maxima si trei luni suspendarea permisului...iar la urmatoarea abatere....pieton pe viata

 

asta asa...ca observatie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: NOUL COD RUTIER - proiect de lege

 

toti vad ca va cramponati de centura ..inaltimea copilului...etc...de cei care se urca la volan bauti?drogati....nu zice nimeni nimic

 

ptr acestia personal la prima abatere...asta fara a cauza probleme...le-as aplica amenda maxima si trei luni suspendarea permisului...iar la urmatoarea abatere....pieton pe viata

 

asta asa...ca observatie

 

+1 :g:g:g

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: NOUL COD RUTIER - proiect de lege

 

toti vad ca va cramponati de centura ..inaltimea copilului...etc...de cei care se urca la volan bauti?drogati....nu zice nimeni nimic

 

ptr acestia personal la prima abatere...asta fara a cauza probleme...le-as aplica amenda maxima si trei luni suspendarea permisului...iar la urmatoarea abatere....pieton pe viata

 

asta asa...ca observatie

 

Cum sa-si dea legi impotriva lor!!!

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: NOUL COD RUTIER - proiect de lege

 

toti vad ca va cramponati de centura ..inaltimea copilului...etc...de cei care se urca la volan bauti?drogati....nu zice nimeni nimic

 

ptr acestia personal la prima abatere...asta fara a cauza probleme...le-as aplica amenda maxima si trei luni suspendarea permisului...iar la urmatoarea abatere....pieton pe viata

 

asta asa...ca observatie

 

Din nou fara sa ma informez personal, insa din auzite de pe la baietii de la tigari si cafele pe la servici, amenda pentru alcoale ajunge la 9600 lei, iar din cate stiu, suspendarea permisului, sau chiar anularea sa si suspendarea dreptului de a conduce, in anumite situatii, se practica de cand lumea.

 

EDIT: In cazuri foarte tampite, cum a patit un prieten in tinerimea sa, o greseala de distractie cu masina in parcare la beute, care s-a soldat cu avarierea usoara a unei alte masini tocmai cand trecea garda, s-a soldat direct cu caz penal si suspendarea dreptului de a conduce pentru mai multi ani. Cred ca si-a ispasit pedeapsa cam de un an, insa de atunci nu si-a mai facut scoala, si intre timp oricum isi vanduse masina.

Editat de Doco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: NOUL COD RUTIER - proiect de lege

 

studiaza un pic in ce conditii se anuleaza carnetul de conducere....cand deja este prea tarziu....

 

baut la volan= pieton pe viata...indiferent unde te prinde garda....corect?

 

daca amicul tau...nu lovea acea masina...si lovea un copil....al tau sa zicem....ce pedeapsa ai fi vrut sa i se aplice?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: NOUL COD RUTIER - proiect de lege

 

O zici de parca incercam sa apar pe civeva. Nu ii iau apararea in niciun fel, dar nici nu am sa stau sa ma gandesc la "cum ar fi fost daca"... Doar de dragul povestii... Imi pare foarte rau pentru ce i s-a intamplat, ar fi trebuit sa nu se atinga de masina in starea aia. Nu ma pune pe mine sa ma gandesc la dumnezeu stie ce, nu e vina mea ce a facut el, pricepi? :)

 

Am facut si eu prostii la viata mea, de ale mele nu ma apuc sa povestesc. Poate la o lada de bere, dupa ce am pus corturile si am ingropat cheile. Si daca crezi ca e momentul, te ascult si pe tine, dar stai linistit, fara obligatii :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: NOUL COD RUTIER - proiect de lege

 

In notele de fundamentare ce au stat la elaborarea modificarilor codului rutier exista, printre altele, si un document cvasisecret. Este vorba de un studiu de piata, comandat de catre ASF si Loja Soarelui Rasare, din care reiese, fara putinta de tagada, ca aceste masuri vor veni in intampinarea contribuabilului. Educarea absoluta a conducatorilor auto va conduce, inevitabil, la inutilitatea existentei politelor RCA si CASCO.

Asta face ca un nou studiu sa fie comandat, a carui valoare nu este cunoscuta dar poate fi suspectata, privind reconversia profesionala a asiguratorilor.

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: NOUL COD RUTIER - proiect de lege

 

Mare grija in trafic in perioada asta, pentru ca din cate observ, binefacatorii nostri au iesit deja sa ne bine-fuck-a pe la toate colturile. In rondul de la P-ta Alba Iulia, in locul vechi si binecunoscut sunt azi doua echipaje, cel putin, care bine-fuck la foc continuu.

Ce linistit sunt acum ca se vor rezolva toate problemele din trafic! De influenta, poate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: NOUL COD RUTIER - proiect de lege

 

In notele de fundamentare ce au stat la elaborarea modificarilor codului rutier exista, printre altele, si un document cvasisecret. Este vorba de un studiu de piata, comandat de catre ASF si Loja Soarelui Rasare, din care reiese, fara putinta de tagada, ca aceste masuri vor veni in intampinarea contribuabilului. Educarea absoluta a conducatorilor auto va conduce, inevitabil, la inutilitatea existentei politelor RCA si CASCO.

Asta face ca un nou studiu sa fie comandat, a carui valoare nu este cunoscuta dar poate fi suspectata, privind reconversia profesionala a asiguratorilor.

 

Foarte fain zici tu acolo, sper sa prinda :) Ultima amenda am avut-o si eu in 2007 cand mi-au si luat carnetul trei luni (aveam 12 puncte si 116km/h in Cluj). Asta inseamna acum aproape 8 ani, adica de mult, avand in vedere ca abia in martie 2016 voi avea 10 ani de cand am carnetul. Dar oricum, m-au educat bine, trebuie sa recunosc :P Si acum mai depasesc viteza legala, insa mult mai domol si mult mai prevazator - m-am invatat sa fiu atent la miscarea traficului sa stiu cand va fi politie in fata. Si oricum, viteza mea de croaziera e in jur de 65, sunt asa de obisnuit incat pe arterele din Brasov incurc traficul :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: NOUL COD RUTIER - proiect de lege

 

Probabil pentru incasarea de la conducatorul auto a taxei pe amenda....

Fara sa fi citit legislatia, suspectez ca ANAF-ul va opri in trafic autovehiculele comerciale, in vederea verificarii documentelor aferente actelor de comert. Dar nu m-ar mira sa opreasca si autovehiculele persoanelor fizice pentru verificarea achitarii la zi a taxelor datorate onor statului.

Un aspect care ma face sa gandesc asa este cel legat de noua entitate creata (ANAF Antifrauda) in locul defunctei Garzi Financiare (care avea in atributiuni si ce-am relatat anterior).

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: NOUL COD RUTIER - proiect de lege

 

Direcţia generală antifraudă fiscală va dispune de 490 de autoturisme operative pentru acţiunile de prevenire şi combatere a faptelor de evaziune fiscală, fraudă fiscală şi vamală. Maşinile vor avea mijloace de semnalizare luminoasă şi sonoră.

 

citiți aici tot articolul, dacă vă simțiți vizați

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: NOUL COD RUTIER - proiect de lege

 

@pmstancu are partial dreptate "ANAF-ul va opri in trafic autovehiculele comerciale, in vederea verificarii documentelor aferente actelor de comert". In acest sens poate fi oprit in traffic ORICE autovehicul, nu doar cele comerciale. Sunt foarte multi comercianti care isi aprovizioneaza magazinele carand marfa cu masina personala si destui care nu au documente de provenienta pentru marfa respectiva. In acest sens vor fi aplicate prevederile legii 12/1990 republicata si actualizata. Antifrauda nu verifica si probabil nu va verifica niciodata achitarea taxelor de catre persoanele fizice. Masinile au ajuns deja la institutie si daca veti fi atenti le veti observa in trafic si la datorie. In aproximativ un an de activitate, DGAF a aplicat amenzi, prejudicii si confiscari de peste 1,7 miliarde de euro (da, miliarde). Stirea este publica: http://www.agerpres.ro/economie/2014/12/17/dgaf-1-7-miliarde-euro-prejudicii-constatate-amenzi-si-confiscari-dupa-un-an-de-activitate-18-07-40

"Majoritatea oamenilor se tem atat de mult sa piarda ceva

incat toata viata au grija sa nu aiba ce sa piarda."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: NOUL COD RUTIER - proiect de lege

 

A fost o apreciere personală în spiritul common sense-ului.

În aceeași notă, aș putea aprecia că respectivii comercianți la care faci referire, au autovehiculele personale închiriate societăților prin care fac acte de comerț, ca atare doar proprietatea este "pe persoană fizică", nu și elementul cost, recte elemente fiscale. Din motive obiective și cu care sunt perfect de acord, însă numai până la limita inferioară a abuzului (mă mai gândesc, dacă iau în considerare abuzurile/golăniile lor - adică ale statului și ale reprezentanților lui). Așadar există premisele care să justifice acțiunile ANAF. Dar dacă mă opresc pe mine, care conduc autovehiculul proprietate personală și nu am în portbagaj mărfuri de contrabandă și/sau care să facă obiectul unor acte de comerț, cam cum ar trebui să reacționez eu ?

Doar ce am văzut, aici pe site, review-ul unei macete, căreia cineva nu îi vedea utilitatea...

 

 

L.E.: iar cu verificarea achitării datoriilor către stat sper să nu le fi dat idei eu......

Editat de pmstancu

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: NOUL COD RUTIER - proiect de lege

 

"documentelor aferente actelor de comert".

Ptiu drace, se pare că am nimerit și formularea din lege. E clar, mă transform, vorba cântecului cu " simțim la fel, gândim la fel" + ne-o tragem la fel.....

 

În afara subiectului, cu dedicație pentru Astral: nu-i nevoie de clasele primare, nici bacalaureatul la o vârstă vangheliană, nici angajarea unei secretare ca să începem să scriem românește. Clasa pregătitoare (suficient alfabetul) - asta mai greu dar posibil, tabletă sau telefon - mare șmecherie, dacă nu ai nu exiști, și "autocorect"-ul activat: iacătă formula magică în ceea ce privește diacriticele. Se așteaptă cu nerăbdare și un soft de corectare gramaticală și coerență în exprimare.

Am avut o refelație în astă seară, superioară clasicei metode " evrika", dintr-un butoi înghesuit......

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: NOUL COD RUTIER - proiect de lege

 

E... nu se numesc chiar asa. Era un citat din postarea ta anterioara. Se numesc documente legale de provenienta. Si referitor la inrebarea"cum reactionez eu daca ma opresc in trafic?"...pai cum sa reactionezi? - normal. Probabil ca nu te opreste sa te caute in portbagaj decat in cazul in care ai marfa pana sus si pe bancheta din spate si iesi dintr-un centru comercial gen Dragon, Europa, Piata de fructe etc. unde se practica in general comertul cu ridicata. Acum exista cadrul legal sa te opreasca in trafic cu masina mica dar nu este obligatoriu sa se si intample, nu acesta este scopul acestei institutii, au altii grija de asta. Drumuri bune si fara incidente.

"Majoritatea oamenilor se tem atat de mult sa piarda ceva

incat toata viata au grija sa nu aiba ce sa piarda."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare