Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR


Max

Postări Recomandate

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

Eu unul , m-am cam dezumflat cu Raptor-ul ....

 

De ce? Sunt in cautarea unei variante pentru protejarea de zgarieturi a caroseriei si raptor era pe lista scurta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 70
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

De ce? Sunt in cautarea unei variante pentru protejarea de zgarieturi a caroseriei si raptor era pe lista scurta.

 

Dacă vrei să faci treabă absolută, mergi pe Line-X.

Cine ți-ar face-o, bine, și la câți bani ai ieși.... Aia-i cu totul altă poveste, cu iz de SciFi....

Dacă vrei să vezi cât de prost poate ieși cu Raptor, caută-mă! De bine, nu știu, n-am văzut până acum.

Editat de pmstancu

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

@pmstancu pune niste poze, te rugam.

 

sa vada si ochiul nostru.... si explica pe larg, rogu-te cum devine situatia

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

am vopist si eu masina cu raptor....

 

din lipsa de ocupatie si avant, am purces la revopsirea caroseriei

 

am cumparat raptor u-pol 4 litri vopsea la culoare si pistol vopsit de la ei cu 618 ro pt doritori, soseaua de centura, otopeni , autochemicals ( nu fac reclama ) 1 litru vopsea include flaconul de vopsea de 0.750 ml si intaritor 250 ml

 

am vizionat pe net cum se face si am zis ca nu e mare stiinta

 

prima seara am zis sa incerc pe aripi, mentionez ca am slefuit toata masina suficient de bine, pregatita ca pt a fi vopista in regim normal...dar din cauza presiunii de la ceva palinca , am uitat sa setez presiunea in pistol la 5 bari...din cauza presiunii mari am consumat la 2 aripi, 2 maini 1,2 l vopsea

 

 

seara a 2-a ...pe trezire ... masina a iesit ata cu 2,8 l 2 maini, incluzand 2 usi si laterale spate plus inca 1 mana pe aripi pt a le aduce la conformitate

 

 

 

per total a iesit ok, aripile parca sunt din beton, s-au intarit grav, poza nr 7

 

totul tine de reglajul din pistolul u-pol si presiune de maxim 5 bari

 

mentionez ca e prima data cand vopsesc o masina !!!!

1.thumb.jpg.cc31356b90ccf9adf70c715575ac0a0b.jpg

2.thumb.jpg.7c6e7f5dec79cbcfc43f5886f952bde8.jpg

3.thumb.jpg.c9e90e60f4c281d332ff31d6e00d5537.jpg

4.thumb.jpg.95416210da2a458eaf2c29b75349ed7e.jpg

5.thumb.jpg.a2c8b60b70e829c9f3ad7d60e99bb6c3.jpg

6.thumb.jpg.5545fe31c005d1d4940a446c8fcc0695.jpg

7.thumb.jpg.cfcf685a5f2754db0898cf839b2446ed.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

Multumim. Puteti afla mai multe despre Vopsea Auto chiar de pe site-ul Line-X Romania.

 

 

Ziua bună! Să nu fie cu supărare, dar nu vă accept mulțumirile și nici nu vreau să se înțeleagă (chiar dacă n-ar trebui să-mi pese) că înșiruirea asta de evenimente este altceva decât coincidență....

Despre mulțumiri, mi-aș dori să mi le adresați după ce (dacă) voi alege să vă fiu client și, foarte important, să mă aflu în de dorit poziția să vă mulțumesc eu întâi pentru treaba bună și corect făcută.

 

L.E. - În altă ordine de idei ăst subiect este despre U-Pol Raptor.....

Editat de pmstancu
  • Like 2

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

Felicitări administratorilor pentru ochiul ager și mâna iute. Postarea mea anterioară a rămas fără obiect.

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

deci un kit de 4 litri ajunge pentru o masina in 4 usi?

Editat de Astral
Un litru - doi litri....o usa -doua usi.....deci, cu un singur i
forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

Situatie interesanta / curioasa ...

 

Le-am dat email celor de la Upol Romania sa-i intreb daca se ocupa doar cu comercializarea Raptor-ului sau si cu vopsirea efectiva (precum si tinichigerie; am nevoie si de asta). Nu mi-au raspuns.

 

Pe urma m-am dus la un atelier maricel de tinichigerie / vopsitorie din Bucuresti, de pe langa casa, le-am indicat 3 locuri pe caroserie ce au nevoie sa fie indreptate (o portiera infundata si inca doua atingeri mai mici) iar la final am zis ca vreau toata masina vopsita cu Raptorul de care se dicuta pe aici.

Oamenii au fost deosebit de reticenti la idee...au zis ca nu au auzit / nu cunosc produsul si ca nu se baga. Cum ca ei fac doar "treaba calumea, cum se face...", cu vopsea auto normala.

 

Eu acum cu cine votez...ma rog...unde ma duc sa-mi rezolv necesitatea (indreptare) si damblaua (Raptor) ?

Editat de aaddrryyss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

1. Eu am vopsit luna asta 2 masini cu Raptor, au iesit ok. Daca vrei sa vezi cum arata, treci maine pe la mine, Bucuresti Militari.

2. La masina matali , fetele de usi nu sunt din aluminiu ?

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

1. ... am vopsit luna asta 2 masini cu Raptor... Daca vrei sa vezi cum arata, treci maine pe la mine.

 

Multumesc pentru invitatie. Sunt foarte interesat sa vad cum arata.

Din pacate ora la care am citit eu post-ul (trecut de 23:00) e destul de tarzie, nu-mi vine sa deranjez cu un telefon acum. Pe site-ul din semnatura nu gasesc adresa, dar am gasit un numar de telefon. O sa vin maine dimineata in Militari pe la 8-9 si incerc atunci / de acolo un telefon, de-oi nimeri momentul potrivit.

 

L.E. am gasit adresa pe google maps, stiu precis unde trebuie ajuns :-)

Editat de aaddrryyss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

gata, vopsit Nissanul complet cu Raptor.

Initial am luat si eu 4 litre cu tot cu pistol si am vopsit plafonul... ca era dat roofrakul la sablat si vopsit in camp electrostatic.

Am zis sa dau plafonul si stalpii. Noa, Plafonul a luat mai bine de un litru. Daca tot era in pistol al doi-lea litru am matuit repede usile si le-am facut (matuire cu smirghel P120 , adica foarte dur pentru voopsire). Cei 4 litrii au ajuns plafon complet si lateralele complet. Au mai ramas usile spate si capota. Am mai luat 4 litrii si acum mai am doi de rezerva.

Singura problema a fost ca am cam franjurat chederele la geamurile spate cand le-am pus la loc... ca eram curios daca am acolo rugina si le-am dat jos sa fie acoperit perfect. Dar am gasit ceva geamuri laterale noi cu tot cu chedere la 500 lei in Polonia.. dar nu sunt culisante.

Personal imi place f mult cum a iesit si sunt sigur ca protejeaza f bine caroseria.

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

gata, vopsit Nissanul complet cu Raptor.

Initial am luat si eu 4 litre cu tot cu pistol si am vopsit plafonul... ca era dat roofrakul la sablat si vopsit in camp electrostatic.

Am zis sa dau plafonul si stalpii. Noa, Plafonul a luat mai bine de un litru. Daca tot era in pistol al doi-lea litru am matuit repede usile si le-am facut (matuire cu smirghel P120 , adica foarte dur pentru voopsire). Cei 4 litrii au ajuns plafon complet si lateralele complet. Au mai ramas usile spate si capota. Am mai luat 4 litrii si acum mai am doi de rezerva.

Singura problema a fost ca am cam franjurat chederele la geamurile spate cand le-am pus la loc... ca eram curios daca am acolo rugina si le-am dat jos sa fie acoperit perfect. Dar am gasit ceva geamuri laterale noi cu tot cu chedere la 500 lei in Polonia.. dar nu sunt culisante.

Personal imi place f mult cum a iesit si sunt sigur ca protejeaza f bine caroseria.

 

Ce color o făcuși?

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

Din partea mea nu cred ca la 6 litri de raptor pentru un LWB stratul depus este cu porii inchisi , fapt care poate fi o problema ( aparitia ruginii in pori , dupa matuirea cu granulatia 120 , in special pe muchii si liniile proeminente ) .

Stiu ca esti ager la mana ( asta deja nu mai trebuie presupus , te stie o lume intreaga ) dar eu trag la limita de un flacon de Raptor doar pentru doua straturi la o capota ... si n-am certitudinea ca am sigilat complet toata suprafata ....

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

Am mai scris pe forum despre Raptor, dar reiau si aici cateva chestii esentiale.

Daca respectati reteta data, adica pur si simplu adaugati intaritorul in flacon, agitati bine si dati cu pistolul de teroson de la +50 cm si 4 bari, nu aveti ce gresi. In cazul in care schimbati ceva date, e posibil sa apara probleme daca nu aveti experiente cu vopsitul. Hai sa le luam pe rand.

 

1. Diluantul.

Desi se spune generic ca accepta diluant acrilic, nu orice diluant e compatibil; produsele slabe nu vor reusi sa dilueze produsul iar la final acesta va ramane gumat si nu se va intari, raman urme pe el si de la dat cu unghia. Se preteaza diluantul pentru produse 2K, eu folosesc diluant pentru grunduri epoxidice si se pot folosi cu succes nitrodiluanti. Am incercat in cantitati mici si alti diluanti, din vreo 8 feluri cate am prin atelier, doar 2 au mers si toti nitroluantii. Ca test, incercati sa spalati un pahar transparent cu urme de produs, daca diluantul il dizolva complet si zeama e omogenta e ok, daca raman firisoare in suspensie sau resturi care decanteaza nu e bine. Nu am pus mai mult de 10 % diluant si asta doar la prima mana cand am vrut o acoperire mai buna. Atentie ca dupa diluare merge bine doar prin HVLP iar aspectul nu mai este grunjos, devine neted, prin pistol de teroson dupa diluare produsul curge prea rapid si improasca cu riscul de a strica lucrarea. Daca ati adaugat prea mult diluant, trebuie aerat sa se evapore diluantul, scoateti pistolul din tub, il curatati (trageti cu el 2-3 fasuri alimentat in nitro sau acetona) si agitati flaconul cateva minute. Se mai poate mari presiunea si distanta de lucru si asa se procedeaza cand se da prima mana pe suprafete mari gen bena, podele.

 

2. Pistolul, presiune.

Pentru aspect tipic buburuzat, produsul nu trebuie diluat, merge si prin pistol de teroson si prin HVLP (duza 2.0-3,5 mm) la 4 bari fara probleme. Distanta de vopsire se pastreaza la HVLP la 15-25 cm iar la teroson minim 50 cm. Daca din greseala trageti de la distanta mica sau cu prea mult diluant si iese o minune de ciuperca, o corectati imediat doar cu trafalet si rola cu fir mic (pentru lac), cel de burete se topeste. La duze mai mici de 2.0 pentru HVLP, aspectul este prea fin sau nu prea curge iar presiunea mare evapora rapid solventul, asa ca apar probleme dese cu curatarea. Se mai poate jongla cu distantele cand ai produsul prea diluat, gen sa tragi de la distanta mai mare, dar se pierde mult pe suprafete mici. Mana a doua merge la juma de ora cand dai cu HVLP si la o ora cu pistol dedicat.

 

3. Culoare

Baza colorabila fiind alba, trebuie sa va asteptati ca adaugand 10 % vopsea, culoarea finala sa difere fata de original. In practica eu am adaugat pana la 15 %, sau am folosit vopsele mai calitative cu grad mai mare de pigmentare. Ar mai fi o smecherie, cand faceti dupa cod de culoare luati o culoare cateva nuante mai inchise, sau cereti sa va elimine albul din reteta si sa puna in loc culoarea de baza; evident notati reteta nou obtinuta. Nu luati vopseaua diluata, e foarte posibil ca diluantul sa nu fie compatibil ! Pentru a fi siguri ca dati cu aceeasi nuanta, goliti toate flacoanele intr-o galeata noua mare cu capac si amestecati cu toata vopseaua, dupa care adaugati in flaconul cu care trageti si adaugati intaritorul (e mai migalos si mizerabil). Daca nu e cu pretentii, puteti pune si treptat vopsea in fiecare flacon de Raptor, dar trebuie farmacie sa nu iasa cu nuante.

 

Spunea cineva ca nu se aplica pe dedesubt, vreau sa va spun ca e perfecta pentru contra aripa iar recent am dat o bena fata verso, pragurile si sasiul dar erau curate fara rugina. Am avut cateva locuri pe bena unde a jucat hard-topul si mi-a ros vopseaua, acolo in prealabil am curatat tot la luciu metalic si am aplicat in plus un tratament cu Kelfos; mi-a placut cum lucreaza, am ceva timp de cand il folosesc pe metale si chiar isi face treaba. Am mai vopsit bara spate cu suportul de carlig, masca fata de plastic, ornamentele de la hard-top de aluminiu si cauciuc si chiar podina de la remorca. La prefabricate din lemn sau aluminiu, e bine sa se dea un grund in prealabil, eu am aplicat unul epoxidic.

 

1.jpg.bc0d32495207af51a257386940929641.jpg 2.jpg.edc040cbb58e47d90efdfb8c51670271.jpg

3.jpg.1dfa8a2edfa6870077635ffa52aab33b.jpg 4.jpg.9605f1bff944268ceb7cb7c0771fc12c.jpg

5.jpg.b892c93020bd6f646bb9c027fd319c04.jpg [AT TACH=CONFIG]290424[/ATTACH]

7.jpg.267891bbd6585907b4da06fd029de6ea.jpg 8.jpg.24ea6818c27b520683d7674de79515c1.jpg

9.thumb.jpg.35341555516254bb8b8737d722b3faf4.jpg 10.jpg.7a6f57aa6d66b8cf74f3b0ef2c004a33.jpg

11.jpg.b281fdc5c3758f1fb10f3fbc834ca6e8.jpg

6.jpg.ccb4f6761e9aed8a1fd38db7bfa64b73.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

Ce color o făcuși?

 

Nunata folosita de Ford la inceput... :)

cumparata direct neagra, ca am vazut diferente destul de mari intre negru si cele pigmentate. Asa este si in talon.. bun este

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

Nunata folosita de Ford la inceput... :)

cumparata direct neagra, ca am vazut diferente destul de mari intre negru si cele pigmentate. Asa este si in talon.. bun este

 

Să ne spui dacă la polish-ul de pădure rămân urme albicioase, permanente. Mulțam!

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

acum in weekend este programata o tura scurta... cu siguranta se vor opune crengi.

Oricum a trebuit intervenit cu ceva. In ultimii doi ani au fost cateva interventii la aripile spate si doua vopsiri integrale. Nu stiu cu ce dracu de vopsea au dat, dar clar a fost mai slaba decat cea originala si toata era zgariata. Macar acum arata foarte bine.

Editat de soimu`
forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Vopsirea caroseriei cu vopsea U-Pol RAPTOR

 

gata, vopsit Nissanul complet cu Raptor.

Singura problema a fost ca am cam franjurat chederele la geamurile spate cand le-am pus la loc... ca eram curios daca am acolo rugina si le-am dat jos sa fie acoperit perfect. Dar am gasit ceva geamuri laterale noi cu tot cu chedere la 500 lei in Polonia.. dar nu sunt culisante.

 

O intrebare: despre acele chedere de la geamurile laterale, voi fi si eu la anul in situatia de a face retusari / tinichigerie, am ceva rugina la curbura lor dinspre luneta.

Sa inteleg ca odata demontate, nu se mai pot pune la loc bine...?

Multumesc.

Editat de Endevour
“If you want to see Africa bring a Land Cruiser, if you want to meet the people bring a Land Rover”
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

buna seara.

 

vad ca sunt mai multi care au lucrat cu raptor si poate reusiti sa ma lamuriti si pe mine. vreau sa vopsesc integral masina din dotare - land rover freelander prina generatie. am cumparat vopseaua(2 kituri de 3.8 L), pistolul, niste chit, degresant (5L), smirghel 180 si 220, banda hartie, un spray de adhesion promoter si unul de acid primer la 450 ml bucata.

 

masina are aripile fata din fibra/plastic. este suficient sa le smirgheluiesc/slefuisc cu granulatie 180 sau trebuie sa le dau si cu spray-ul adhesion promoter?

 

un singur spray de adhesion promoter 450 ml ajunge pentru a vopsi bara fata/spate si bandourile laterale?

 

unde chituiesc dupa slefuire dau cu acid primer sau cu adhesion promoter?

 

distanta de vopsire cu pistolul inclus in kit am inteles ca ar trebui sa fie de aproximativ 40 cm si presiunea de lucru 2-2.5 bari. corect sau nu?

 

intre primul si al doilea strat 60 minute sunt suficiente?

 

multumesc anticipat pentru atentie.

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare