Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Conectarea proiectoarelor


Max

Postări Recomandate

Re: Conectarea proiectoarelor

 

La y61 meu proiectoarele sunt legate pe faza lunga :( ....are led pe inrerupator si functioneaza doar cand e pe lunga, atunci le pot aprinde sau stinge!

 

Cum as putea sa le mut pe faza scurta? O fi gresit electricianul firul sau este o logica de sunt legate pe lunga? :grin:

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 82
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Conectarea proiectoarelor

 

La y61 meu proiectoarele sunt legate pe faza lunga :( ....are led pe inrerupator si functioneaza doar cand e pe lunga, atunci le pot aprinde sau stinge!

 

Cum as putea sa le mut pe faza scurta? O fi gresit electricianul firul sau este o logica de sunt legate pe lunga? :grin:

 

Problema poate sa tina si de legislatia unor tari: nu trebuie sa ai posibilitatea sa aprinzi proiectoarele, pe sosea, decat atunci cand folosesti faza lunga. Foarte multe din masinile care vin echipate din fabrica cu proiectoare suplimentare le au legate in acest fel.

De modificat poate sa ti le modifice orice electrician auto, nu e cine stie ce inginerie, important este sa-ti faci instalatia in asa fel incat sa respecte legislatia, sa nu-ti iei vreo amenda aiurea (poti folosi si capace de protectie pe proiectoare, le dai jos numai in off-road):wink:

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conectarea proiectoarelor

 

Problema poate sa tina si de legislatia unor tari: nu trebuie sa ai posibilitatea sa aprinzi proiectoarele, pe sosea, decat atunci cand folosesti faza lunga. Foarte multe din masinile care vin echipate din fabrica cu proiectoare suplimentare le au legate in acest fel.

De modificat poate sa ti le modifice orice electrician auto, nu e cine stie ce inginerie, important este sa-ti faci instalatia in asa fel incat sa respecte legislatia, sa nu-ti iei vreo amenda aiurea (poti folosi si capace de protectie pe proiectoare, le dai jos numai in off-road):wink:

 

Cred ca ai dreptate cu legislatia!!! Capace nu pot pune ca e vorba de proiectoarele din bara ARB!

 

Eu vroiam sa le pun separat sa le aprind doar cand vreau pe scurta sau pe lunga! Am sa "consult" un electrician sa vedem ce si cum poate sa faca!

 

Ms

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conectarea proiectoarelor

 

Gandeste bine daca vrei sa faci asta.

Eu asa am avut , cand venea masina din fata dadeam scurta apoi intindeam mana dreapta la buton sa sting proiectoarele.Apoi dupa ce trecea masina, invers. Mult de lucru, risc de accident ca iti capteaza atentia etc etc. Le-am legat pe faza lunga si e chiar cea mai buna solutie, crede-ma.

Nissan Patrol y60 LWB,Mercedes C combi

Honda Dominator nx 650 , 1993

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conectarea proiectoarelor

 

cel mai bine e cu electricianu' ;)

 

se pot pune si pe un buton cu 4 pozitii, sau 3 butoane separate, sa se aprinda odata cu faza scurta, impreuna cu faza lunga, doar ele sau inchise ;)

still not black enough
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conectarea proiectoarelor

 

Cel mai bine sa fie legate in ambele moduri (atat pe faza lunga cat si separate). La masina mea "de oras" proiectoarele erau legate impreuna cu faza lunga (nu stiu daca de fabrica sau de fostii proprietari) - chestie super comoda cand puteai sa folosesti faza lunga dar chestie total inutila pe ceata (faza lunga pe ceata e crima curata, nu vezi nimic). Asa ca mi-am pus un buton in bord cu care pot sa aprind doar proiectoarele (total separat de faza lunga). Deci se pot folosi in ambele moduri :)

PS: Stiu ca am conceput atunci o schema de legare dar nu ma intrebati cum era ca au trecut multi ani de atunci ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 6 luni mai târziu...
  • 7 luni mai târziu...

Re: Conectarea proiectoarelor

 

Salutare!

La al meu SantaClaus se pot monta proiectoarele suplimentare in paralel cu cele deja existente? Nu as vrea pe faza lunga deoarece la mine e mai comod pe proiectoare si din cauza ca deja pe ele am leduri cree (consum mai mic de curent deci as mai putea adauga ceva peste).

 

As vrea sa fac acelasi lucru la lampa de marche arriere, exista vreo problema ce ar putea apare in timp?

Daca nu ar exista masinile mari, lumea ar fi mai trista...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conectarea proiectoarelor

 

Hai ca te pup io , sa nu stai agatat .

 

Cel mai corect - instalatie separata cu siguranta proprie . Asa poti fi sigur ca n-ai probleme .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conectarea proiectoarelor

 

Salutare!

La al meu SantaClaus se pot monta proiectoarele suplimentare in paralel cu cele deja existente? Nu as vrea pe faza lunga deoarece la mine e mai comod pe proiectoare si din cauza ca deja pe ele am leduri cree (consum mai mic de curent deci as mai putea adauga ceva peste).

 

As vrea sa fac acelasi lucru la lampa de marche arriere, exista vreo problema ce ar putea apare in timp?

 

In anumite limite se pot pune in paralel doua proiectoare.

La fel si pentru mersul inapoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conectarea proiectoarelor

 

Cel mai bine este cu instalatie separata cu releu de comanda si siguranta si dai plusul de comanda de la proiectoare daca vrei sa lumineze o data cu cele exixtente

Cei ce simpt a offroad-ului chemare pe asfalt sunt vesnic pierduti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Conectarea proiectoarelor

 

Salut, intreb, nu dati cu pietre ca nu-s nici ortodox nici musulman: Daca nu vreau sa ma complic cu releu la instalarea a doua proiectoare led (27w) pe papuc nu e deajuns sa le leg la panoul de sigurante dupa ce e pus contactul cu un intrerupator mediu de bun? Care e, sec, avantajul existentei releului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conectarea proiectoarelor

 

Protectia .

 

 

Cel mai corect si mai sigur e un circuit separat cu releu propriu si siguranta separata . Asa se elimina riscul unei defectiuni induse gratuit , ramane masina functionala chiar daca instalatia - aparent simpla si sigura - de la proiectoare s-a prajit din diverse motive - izolatie compromisa ( termic sau mecanic ) , consumatori cu vointa proprie , aia , ailalata ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 luni mai târziu...

Re: Conectarea proiectoarelor

 

Salut

 

Vin cu o nelămurire, mă frecat astăzi câteva ore bune plus câteva siguranţe aruncate, care ar fi cauza de se ard siguranţele, nu am avut nici o problemă până acum, am două proiectoare de 55w, cu releu şi tot ce trebuie.

Se arde instant cum apăs butonul :ang3

If you own a land rover everyone expect to be a mechanic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conectarea proiectoarelor

 

Scurt-circuit in instalatie! Posibil chiar in releu, daca a intrat apa in el.

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conectarea proiectoarelor

 

Probabil nu in releu ci dupa releu .

 

... scoate releul , apasa butonul . Se arde siguranta - defectul e inainte de releu .

Pune releul ( unul bun ... sau nou ... ) , deconecteaza proiectoarele , apasa butonul - se arde siguranta , defectul e intre releu si proiectoare . Nu se arde si releul da curent la capetele firelor care duceau la proiectoare - defectul e in proiectoare .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conectarea proiectoarelor

 

Probabil nu in releu ci dupa releu .

 

... scoate releul , apasa butonul . Se arde siguranta - defectul e inainte de releu .

Pune releul ( unul bun ... sau nou ... ) , deconecteaza proiectoarele , apasa butonul - se arde siguranta , defectul e intre releu si proiectoare . Nu se arde si releul da curent la capetele firelor care duceau la proiectoare - defectul e in proiectoare .

 

Daca scoate releul si apasa butonul nu are cum sa se arda siguranta pentru ca circuitul de forta nu se mai inchide

Cei ce simpt a offroad-ului chemare pe asfalt sunt vesnic pierduti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conectarea proiectoarelor

 

Am rezolvat astăzi, luat la puricat tot traseul, scos releul testat la 12v face click +multimetru pentru măsurarea rezistenţei bun până aici, demontat proiectoare testate separat nici o problemă.

 

În fine scurtul a fost în proiector, firul de + avea cupita un pic izolaţia.

 

 

 

multumesc

If you own a land rover everyone expect to be a mechanic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conectarea proiectoarelor

 

Se poate arde siguranta binemerci si fara a fi scurt in circuitul de forta , daca butonul e legat gresit si da scurtcircuit .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare