Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Apicultura si stupi

moshu68
 Share

Recommended Posts

Buna ziua la toata lumea!

De curand am hotarat sa ma apuc de apicultura,deci sunt novice,dar daca pe aici pe undeva se afla cineva care se ocupa cu acest sport,il invit la o discutie sau poate da niste sfaturi utile.

Va multumesc si astept cu nerabdare:tk

P.S.Daca a mai fost cumva deschisa o discutie pe aceasta tema(nu am gasit)ii rog pe stimatii moderatori sa ma indrume si sa ia masurile de rigoare:tk

bau bau

• Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Re: Apicultura si stupi

Buna ziua la toata lumea!

De curand am hotarat sa ma apuc de apicultura,deci sunt novice,dar daca pe aici pe undeva se afla cineva care se ocupa cu acest sport,il invit la o discutie sau poate da niste sfaturi utile.

Va multumesc si astept cu nerabdare:tk

P.S.Daca a mai fost cumva deschisa o discutie pe aceasta tema(nu am gasit)ii rog pe stimatii moderatori sa ma indrume si sa ia masurile de rigoare:tk

Desi stiu ca mai exista cel putin un apicultor pe forum, nu cred ca este cel mai potrivit loc unde sa deschizi o asemenea discutie.

Este totusi un forum de offroad.

Parerea mea..

Desi stiu ca mai exista cel putin un apicultor pe forum, nu cred ca este cel mai potrivit loc unde sa deschizi o asemenea discutie.

Este totusi un forum de offroad.

Parereamea..

Domnule Max:tk,ca intotdeauna aveti mare dreptate,cu toate ca mi-am cerut "scuze" la deschiderea acestui topic,crezand ca poate mai este cineva care se ocupa de asa ceva.

Totusi inclin sa cred ca stuparitul pastoral "are si putin legatura" cu offroad-ul.

Legand o remorcuta dupa o masina care are aptitudini de offroad,si,mergand cativa zeci de km pe langa drumuri,cred ca totusi te afli in mijlocul naturii,te bucuri de imprejurimi,ingrijesti si in acelasi timp beneficiezi de darurile acestor fiinte magnifice.

Sa mergi pe coclaurile de pe valea Dunarii,nu este intr-adevar acelasi lucru cu a face o urcare pe munte cu utilajul din dotare,si nu toata lumea are privilegiul sa stea in zona cu munte sau cel putin niste dealuri mai acatarii pe care sa se catere,nu toti putem face niste modificari la masina care sa-i impinga la extrem.

Deja am vazut ca sunt colegi pe forum carora le place,spre exemplu tirul la talere sau mersul pe bicicleta,si sunt altii care sub masca offroad ascund o mica afacere cu care isi fac publicitate sau vor sa mai vanda cate ceva.

Eu sigur nu vreau sa fac reclama sau sa vand produse apicole,deoarece abia am inceput sa studiez aceaste practica,voiam doar sa vad daca cineva imi poate da un sfat sau cam asa ceva.

Eu nu am facut decat sa incerc sa deschid un subiect care cel putin mie imi place(si poate si la altii),am folosit un limbaj decent si nu cred ca am ofensat pe nimeni.

Cu stima!

bau bau

Domnule Max:tk,ca intotdeauna aveti mare dreptate,cu toate ca mi-am cerut "scuze" la deschiderea acestui topic,crezand ca poate mai este cineva care se ocupa de asa ceva.

Totusi inclin sa cred ca stuparitul pastoral "are si putin legatura" cu offroad-ul.

Legand o remorcuta dupa o masina care are aptitudini de offroad,si,mergand cativa zeci de km pe langa drumuri,cred ca totusi te afli in mijlocul naturii,te bucuri de imprejurimi,ingrijesti si in acelasi timp beneficiezi de darurile acestor fiinte magnifice.

Sa mergi pe coclaurile de pe valea Dunarii,nu este intr-adevar acelasi lucru cu a face o urcare pe munte cu utilajul din dotare,si nu toata lumea are privilegiul sa stea in zona cu munte sau cel putin niste dealuri mai acatarii pe care sa se catere,nu toti putem face niste modificari la masina care sa-i impinga la extrem.

Deja am vazut ca sunt colegi pe forum carora le place,spre exemplu tirul la talere sau mersul pe bicicleta,si sunt altii care sub masca offroad ascund o mica afacere cu care isi fac publicitate sau vor sa mai vanda cate ceva.

Eu sigur nu vreau sa fac reclama sau sa vand produse apicole,deoarece abia am inceput sa studiez aceaste practica,voiam doar sa vad daca cineva imi poate da un sfat sau cam asa ceva.

Eu nu am facut decat sa incerc sa deschid un subiect care cel putin mie imi place(si poate si la altii),am folosit un limbaj decent si nu cred ca am ofensat pe nimeni.

Cu stima!

Daca e sa o luam tangential, oricarei chestii ii putem face o legatura cu offroadul daca dorim asta.

Ideea mea era ca nu stiu daca aici este mediul cel mai bun de unde poti sa obtii informatii legate de stuparit. Sunt alte locuri specializate pt asta.

Subscriu ce zice Max.

Ideea este ca sunt foarte putini care fac asa ceva si stau si pe aici. De obicei respectivii intra pentru a gasii diverse raspunsuri legate de tehnica sau consulta mica publicitate. Ca idee principala, nu prea ai cu cine face schimb de experienta.

Respecte,

:h5:h5

P.S. si tatal meu a avut stupi si am copilarit printre stupi, dar in afara de faptul ca fac miere, nu s-a lipit nimic de mine.

Vrabia malai viseaza.....cum visez eu la un HDJ80...

Va multumesc tuturor pentru pareri!

Stiu ca sunt f multe materiale legate de apicultura,si chiar de curand m-am inscris la un curs de initiere,pe net sunt deasemenea f multe chestii.

Cu stima!:tk

bau bau

Eu totusi cred ca are legatura mare cu offroad-ul.Ma trag dintr-o familie cu mare traditie in apicultura,bunicii mei,unchiul,varul....100 de familii 200 de familii etc.Avand in vedere ca apicultura este intr-adevar o indeletnicire pastorala,trebuie sa stiti ca de la floarea-soarelui de la ses si pana la nu stiu ce flori din coastele de mnte defrisate,apicultoru devine un bun offroader:grin:Stiu ca sunt unii care merg sa faca miere din anumite specii de flori rare, care sunt de mare cautare in strainatate au masini de teren modificate sa care cateva zeci de familii de albine.O alta paralela ar fii ,ca sii acesti apicultori sunt iubitori de natura si pastratorii ei.Ecologisti convinsi datorita albinelor,sunt ca niste strajeri ai stropirilor in exces cu insecticide si ierbicide:grin:.

NISSAN PATROL 4.2-BIG WHITE

SUZUKI SAMURAI-REAL BLUE

HYUNDAY SANTA FEE-BUSINESS

EU, EU .... eu sunt apicultor, e drept ca de mic calibru

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?t=36389 uite aici cateva poze cu sistemul de transport

Pentru discutii mai aprofundate iti recomand http://stuparitul.3xforum.ro/search.php?search_id=408440345&p=1 sau ruda mai "handicapata" http://forum.apiardeal.ro/index.php?action=unread

EU, EU .... eu sunt apicultor, e drept ca de mic calibru

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?t=36389 uite aici cateva poze cu sistemul de transport

Pentru discutii mai aprofundate iti recomand http://stuparitul.3xforum.ro/search.php?search_id=408440345&p=1 sau ruda mai "handicapata" http://forum.apiardeal.ro/index.php?action=unread

Multam tarzy!

Multumesc domnilor moderatori pt intelegere si colegilor de forum care s-au ostenit sa-mi raspunda.

In legatura cu transportul stupilor cu remorcuta legata de ARO,se pot face cateva modificari sau mai bine zis se mai poate adapta inca"un etaj' la ea.Am vazut asa ceva la o cunostinta(stupar),cara cu ea 20 de stupi la un transport.

Din pozele vazute mai inainte,mi-am dat seama ca la acel moment erai incepator,acum poate i-ai mai inmultit.

Totusi as vrea sa te intreb cu ce numar de stupi ai plecat? si daca aveai ceva habar de apicultura cand ai i nceput?

Am intrebat in stg si in dr si am aflat de la fiecare cate o parere diferita.

Eu am zis sa incep cu 10 stupi,mai bine zis am luat de la cineva 10 cutii cu rame cu tot,m-am apucat sa-mi cumpar uneltele necesare(centrifuga o am),trebuie sa-mi adaptez remorcuta,la primavara cumpar roiurile si sper sa-mi ajute Dumnezeu s-o iau din loc cum trebuie,si sa fie vreme buna.

Imi poti da niste sfaturi? in legatura cu roiurile sau cu alte treburi de astea.

Imi poti da o relatie buna de unde sa cumpar? pt ca stiu ca in zona IF,sau mai precis la Moara Vlasiei au marfa de calitate,sau macar modalitatea de a face rost.

Cu stima !

bau bau

Fereasca Sfantul, acum 2 ani am ajuns la urgenta dupa ce am calcat pe una. SUUUUUUUUUnt alergic.

Am un mare avantaj:m-au intepat 8-10 albine si n-am avut nici pe draqu,s-a facut o pata ca la muscatura de la tantar:grin:,putina mancarime si in 5 min am si uitat:wink:,a fost gresala mea,am fost barbierit proaspat,am dat cu after shave,fumam si nici nu ma cunosteau:y

Toate cele bune!

bau bau

Mare atentie cu mirosurile.....sunt f sensibile si irascibile....evident, cel mai neplacut fiind cel de transpiratie.......pe de alta parte, pt combaterea acestui miros taica-meu folosea otet, care fiind un extract natural este f bine acceptat de albine !

Chiar si pe maini se dadea cu otet inainte sa umble la ele.....nu folosea manusi, doar masca de cap......

Si eu sint posesor de stupi. Zic asa ca sint si eu la inceput, si pina sa-mi zic stupar, mai tre sa treaca ceva vreme...

In Craiova cauta pe net lucky5strike, pe forumuile de stuparit, si cred ca-ti poate da un sfat de unde sa iei albinele.

mda, si eu am 20 familii dar sunt sus la deal...si acolo raman tot anul

flavius din arad (aici pe forum) are mai multi si a facut mai multe mijoace de transport pentru lazi

unele le-am si vazut si aveam serioase indoieli ca vor tine la greutate si teren accidentat, dar se pare ca eu mam inselat si merg f bine

poate intra pe aici sa ne puna poze

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .

@moshu68 - cel mai bine ar fi sa te inscrii pe forumurile specializate pentru ca subiectul este foarte detaliat

Exista mari deosebiri intre stuparitul "pavilionar" (fixati in mijlocul de transport) si cel "varsat" (stupi se incarca / descarca), daca vrei o comparatie din viata reala ar fi ca si diferenta intre cineva care sta la bloc si cineva care sta la casa .... in ambele variante sunt avantaje si dezavantaje, dar din punct de vedere al productivitatii si usurintei de lucru castiga detasat cei cu stupii varsati, avand dezavantajul deloc de neglijat ca la orice mutare ai de incarcat / descarcat.

De cumparat albine te sfatuiesc sa cumperi chiar in aceasta perioada, este cel mai ieftin si o sa ai posibilitatea sa incepi cu ceea ce este mai greu in apicultura .... cu iernarea.

Vezi ca in perioada 3-5 septembrie are loc un targ apicol in Bucuresti, daca ai timp poate ne vedem si discutam mai indeaproape.

Mare atentie cu mirosurile.....sunt f sensibile si irascibile....evident, cel mai neplacut fiind cel de transpiratie.......pe de alta parte, pt combaterea acestui miros taica-meu folosea otet, care fiind un extract natural este f bine acceptat de albine !

Chiar si pe maini se dadea cu otet inainte sa umble la ele.....nu folosea manusi, doar masca de cap......

Da,de trucul cu otet am auzit si am inteles ca este eficient.

Eu am fost la cineva in vizita la stupina si umblam cam aiurea pe acolo,imi cam bagam nasul si.....mi-au tra-o si....:ooo

bau bau

Si eu sint posesor de stupi. Zic asa ca sint si eu la inceput, si pina sa-mi zic stupar, mai tre sa treaca ceva vreme...

In Craiova cauta pe net lucky5strike, pe forumuile de stuparit, si cred ca-ti poate da un sfat de unde sa iei albinele.

Am mai citit cate ceva anunturi la mica publicitate,spre exemplu am casit stupul cu roi cu tot la pretul de 500 lei,dar,toata lumea zice ca cel mai bine este sa-i iei primavara,sa vazi ce a mai ramas din ele iarna si ce putere mai au si multe alte 100000 de chestii.

Pe forumurile de stuparit sunt fff multi care iti dau sfaturi dar....eu vreau sa vad mai mult practic.

Toate cele bune!

bau bau

Ma bag si eu. Am 24 de familii . Anul acesta am fost plecat cu ele in pastoral la salcam in Horea jud Satu Mare, la salcam2 in Recea Cristur in jud Cluj si la faneata in Rodna jud Bistrita-Nasaud. Le transport cu platforma pe care o utilizez la tractari si imi incap pe doua randuri cu magazie cu tot 48 de familii. ceva legatura cu off-ul eu zic ca are, pentru ca deplasarile in masive se fac ingeneral prin paduri si campii. Ca sa nu mai vorbim de perioadele cand se fac recunoasterile la masive si cand se merge mult in off. Pun si cateva poze.

Spor la treba!

Frumoase utilajele!:yCum stau cutiile in mers pe platforma?De ancorat vad ca sunt ancorati destul de bine,da se mai misca si deranjeaza goangele.

Ati putea face niste rafturi demontabile cu prindere pe platforma,i-ar sustine mult mai bine decat centurile si ancorele.

Sa auzim numai de bine!

bau bau

Mda are si tata vro 80 de stupi,si fac si eu off road cu camionul si-i duc la flori...

Imi place sa stiu totul despre noii mei prieteni, dar nimic despre cei vechi.:grin::grin::grin:

2xToyota lj73,bmw320,honda fireblade,honda quad 140cp home made,barca quicksilver 410sl ,husqwarna 450.

• 1 year later...

Sunt si eu stupar...Am facut si sper sa mai pot face pastoralul.Parerea mea ca un stupar care face pastoralul este un off-roader din capul locului stiut fiind faptul ca mierea se face pe coclauri nu la marginea shoselei.Din pacate inca mai transport cu un buz dar, pentru inspectarea terenului,a potentialului melifer, care este indispensabila la plecarea in pastoral trebuie un vehicul pentru "cercetare-diversiune".

Chiar am vrut sa deschid un topic despre camioane 4x4, despre cele mai fiabile si functionale, nu oldtimere.M-am tot uitat pe net si nu prea gasesc date despre IFA 4x4.

Fericirea este simpla ... depinde cat de simplu poti sa fi!

Ar fi de interes o discutie despre ce fel de 4x4 trebuie folosit in pastoral, in functie si de nr de stupi, de platforma tractata sau de camion.

Fericirea este simpla ... depinde cat de simplu poti sa fi!

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use