Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Tough phones


vitalies

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 282
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Tough phones

 

Care dintre telefoanele Simvalley si Sonim, au receptie mai buna la semnal in zone acoperite superficial si care au autonomie mai mare a acumulatorului?

Modul GPS intra la astfel de telefoane, fara internet sau numai cu internet ( ca la smartfone-uri)?

 

Valabile intrebarile si pt telefoanele ce se gasesc in RO - outdoor , gen Jeep, Land Rover, MAN sau CAT.

 

Ms anticipat

Editat de madax
GREEN DRAGON Y61, 3,0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tough phones

 

Care dintre telefoanele Simvalley si Sonim, au receptie mai buna la semnal in zone acoperite superficial si care au autonomie mai mare a acumulatorului?

Modul GPS intra la astfel de telefoane, fara internet sau numai cu internet ( ca la smartfone-uri)?

 

Valabile intrebarile si pt telefoanele ce se gasesc in RO - outdoor , gen Jeep, Land Rover, MAN sau CAT.

 

Ms anticipat

 

 

Pîna acum nici un telefon testat de mine, outdoor sau nu, nu a batut Sonim XP1 cu antena suplimentara.

 

Asta:

 

696804.thumb.jpg.c0e0084f110ca8619b322f81e212ea54.jpg

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tough phones

 

Pîna acum nici un telefon testat de mine, outdoor sau nu, nu a batut Sonim XP1 cu antena suplimentara.

 

Asta:

 

[ATTACH=CONFIG]235701[/ATTACH]

 

Cate zile? Are semnal si in zone slab acoperite? Ms anticipat.

GREEN DRAGON Y61, 3,0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tough phones

 

Pîna acum nici un telefon testat de mine, outdoor sau nu, nu a batut Sonim XP1 cu antena suplimentara.

 

Asta:

 

[ATTACH=CONFIG]235701[/ATTACH]

 

Rectific.

Am telefonat azi cu Simvalley-ul cu antena* montata din locul unde testez eu de obicei telefoanele d.p.d.v. al semnalului.

Anume pe pista de schi din apropiere. Acolo nu am avut semnal la nici un telefon înafara de XP1 cu antena si actual cu Simvalley XT 980 cu antena. Alte aparate testate de mine:

Sonim XP3 Enduro si Quest, Landrover (e însa tot Sonim), CAT B15, la capitolul outdoor.

La "civile", cam tot ce au oamenii din ziua de azi prin buzunare.

 

DSCN5068.jpg.a5e3af8007e92909d455aec96a74fe77.jpg

 

___________

*antena vine cu aparatul si e de fapt pt. cazul în care se foloseste functia de PMR

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tough phones

 

Functia PMR este dependenta de reteaua de telefonie?

Altfel spus,pot folosi telefonul pe post de statie indiferent de ce vrea muschiul lui Vodafone?

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tough phones

 

Rectific.

Am telefonat azi cu Simvalley-ul cu antena* montata din locul unde testez eu de obicei telefoanele d.p.d.v. al semnalului.

Anume pe pista de schi din apropiere. Acolo nu am avut semnal la nici un telefon înafara de XP1 cu antena si actual cu Simvalley XT 980 cu antena. Alte aparate testate de mine:

Sonim XP3 Enduro si Quest, Landrover (e însa tot Sonim), CAT B15, la capitolul outdoor.

La "civile", cam tot ce au oamenii din ziua de azi prin buzunare.

 

[ATTACH=CONFIG]235745[/ATTACH]

 

___________

*antena vine cu aparatul si e de fapt pt. cazul în care se foloseste functia de PMR

 

Sa inteleg ca Sonim XP1, si Simvalley XT980 , ambele cu antena, sunt cam cele mai bune, atat d.p.d.v. al autonomiei, cat si al semnalului ( receptioneaza semnal unde nu prea e pt cele ,,civile,,)?

Acea functie PMR de care aminteai, iti mareste semnalul ( bineinteles , cu antena atasata)?

In caz ca ma decid la unul din aceste 2 tipuri de telefon, se pot achizitiona ,,liber de retea,, fara probleme de utilizare retea la noi in tara ( Orange, Vodafone, T-mobile, etc>)? Tu pe care ai putea recomanda ( daca nu se poate aici, se poate pe PM)?

Ms anticipat.

Editat de madax
GREEN DRAGON Y61, 3,0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tough phones

 

Functia PMR este dependenta de reteaua de telefonie?

 

Negativ. Are PMR (Private Mobile Radio) 446Mhz încorporat. Îl poti folosi ca telefon sau ca statie de emisie-receptie, compatibil cu orice alta statie PMR. Nu mai cari doua aparate cu tine în padure.:grin:

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tough phones

 

Sa inteleg ca Sonim XP1, si Simvalley XT980 , ambele cu antena, sunt cam cele mai bune, atat d.p.d.v. al autonomiei, cat si al semnalului ( receptioneaza semnal unde nu prea e pt cele ,,civile,,)?

Acea functie PMR de care aminteai, iti mareste semnalul ( bineinteles , cu antena atasata)?

In caz ca ma decid la unul din aceste 2 tipuri de telefon, se pot achizitiona ,,liber de retea,, fara probleme de utilizare retea la noi in tara ( Orange, Vodafone, T-mobile, etc>)? Tu pe care ai putea recomanda ( daca nu se poate aici, se poate pe PM)?

Ms anticipat.

 

Din experienta mea da. De recomandat nu îti pot recomanda pe nici unul deoarece nu stiu ce astepti de la telefon.

Cel mai bine compari datele tehnice si vei stii ce ti se potriveste mai bine.

 

http://sonimtech.de/innovation.php

 

http://www.simvalley-mobile.de/XT-980-PX-3840-919.shtml

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tough phones

 

Negativ. Are PMR (Private Mobile Radio) 446Mhz încorporat. Îl poti folosi ca telefon sau ca statie de emisie-receptie, compatibil cu orice alta statie PMR. Nu mai cari doua aparate cu tine în padure.:grin:

 

Ar fi interesant de stiut si ce autonomie are in mod de lucru PMR. Deasemenea, daca modul PMR poate fi accesat direct sau necesita comutare prealabila (se dezactiveaza modul telefon).

Multumesc.

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tough phones

 

Ar fi interesant de stiut si ce autonomie are in mod de lucru PMR. Deasemenea, daca modul PMR poate fi accesat direct sau necesita comutare prealabila (se dezactiveaza modul telefon).

Multumesc.

 

Pai ca toate celelalte statii cu norma europeana - 500mW ERP (effective radiated power). În functie de relief, cladiri, copaci, etc., 4-8 km.

 

Prin apasarea tastei PTT (Push To Talk) telefonul se transforma în staie. Cu tasta "Back" redevine telefon. Daca esti în modul PMR si te apeleaza cineva telefonic, sare automat în modul telefon si suna.

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tough phones

 

Pai ca toate celelalte statii cu norma europeana - 500mW ERP (effective radiated power). În functie de relief, cladiri, copaci, etc., 4-8 km.

 

Aici cred ca nu m-ai inteles: ma refeream, mai exact, cu cat scade autonomia telefonului prin utilizarea modului PMR (strict la acumulator ma refer, nu la "bataia" statiei PMR)

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tough phones

 

Aici cred ca nu m-ai inteles: ma refeream, mai exact, cu cat scade autonomia telefonului prin utilizarea modului PMR (strict la acumulator ma refer, nu la "bataia" statiei PMR)

 

Aha, am priceput acum. Din pacate însa nu stiu. :cn

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tough phones

 

pai autonomia scade direct proportional cu folosirea in modul PMR .. ;)

 

in plus la semnal stau la fel ca restul telefoanelor care au mufa de antena exterioara si au antena exterioara conectata .

still not black enough
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tough phones

 

Din experienta mea da. De recomandat nu îti pot recomanda pe nici unul deoarece nu stiu ce astepti de la telefon.......

 

La un astfel de telefon, ma intereseaza, in primul rand receptionarea semnalului in locuri unde nu (prea) e sau e foarte slab pt alte tipuri de telefoane, autonomia acumulatorului, apoi acest sistem tip statie ( aici mi-as mai permite o intrebare: poate lua legatura si cu alte tipuri de statii emisie -receptie, gen walky-talky sau altele mai performante? ).

In al 2 lea rand, m-ar interesa si un GPS care sa mearga fara retea internet ( ca la smartphonuri ), gen sistem navigatie.

Restul, gen, jocuri, internet , si alte ,,jucarele,, , nu ma intereseaza in teren atat de mult. Plus ca consuma baterie.

 

Specificatiile tehnice nu spun lucrurile astea, astept sfaturi din experienta posesorilor.

Ms anticipat.

Editat de madax
GREEN DRAGON Y61, 3,0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tough phones

 

Salut. V-ati gandit la varianta unui telefon fix de masina? Eu am asa ceva montat pe Discovery si pe Hyundai, marca nokia ambele. Antena este externa si alimentarea este permanenta de la acumulatorul masinii. Au cartela separata si unele au inclusiv functia de car-kit.

Exista o companie - http://www.ptcarphone.de/en/ - care face asa ceva in prezent. Mai exista insa si versiuni sh de telefoane fixe auto de la Nokia sau Motorola.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Tough phones

 

Eu am achizitionat un telefon Land Rover X8 de la telefon-rezistent.ro acum o luna.

Telefonul se misca foarte bine dar este destul de greoi. Fara Bluetooth si daca vorbesti mult la telefon o sa-ti resimti bratul de atata tinut la ureche.

Problema reala cu el este cu totul alta. Nu prea este ceea ce se descrie. Dupa 3 saptamani am filmat cu telefonul 3 filmulete de aproximativ un minut in piscina la adâncimea de 15 cm. Filmuletele au fost filmate la interval de aprox 3-5 minute. Dupa 6 ore ecranul telefonului nu mai functiona partea de touch screen. Butoanele laterale functionau. L-am trimis la service la baietii de la care l-am luat.

Dupa 5 zile vine reparat pe cheltuiala magazinului si in constatare scria ca senzorii de umiditate si soc au fost activati. Problema grava din punctul meu de vedere este faptul ca el nu este ceea ce se prezinta. Soc nu a primit deloc timp de o luna iar in apa a stat doar atat cat am prezentat mai sus.

Am vorbit cu baietii la telefon sa vorbeasca la service sa vedem daca senzorii s-au declansat datorita defectarii lor sau intr-adevar au ajuns in contact cu apa. Daca au intrat in contact cu apa atunci telefonul nu reprezinta nimic din ceea ce este prezentat si atunci am o problema grava. Tot baietii spuneau ca aceste lucruri nu sunt garantate de catre producator dar ar trebui sa reziste la ce a fost suspus. Doar sa nu-l tii prea mult in apa sau la adancime prea mare.

Revenind la ceea ce am facut eu cu el imi dau seama ca daca sunt in teren si ma prinde o torentiala am toate sansele ca senzorii de umiditate si soc sa fie actvati iar.

 

Culmea ca pe net am vazut ceva teste cu Land Rover A9, Land Rover A9+ si Land Rover X8. Au fost inclusiv bagate in caserole si la congelator si dupa ce au spart gheata telefoanele functionau.

 

Sa fi avut eu ghinion cu telefonul asta sau toate sunt o mare vrajeala?

La banii care am dat pe el imi luam un Samsung S4 Active sau Samsung S5 si filmam linistit sub apa si nu pateau nimic (testate de prieteni care au aceste modele).

 

In luna Mai avem întâlnirea LROC unde urma eu cu Land Rover X8 si un coleg cu Sonim XP7 sa prezentam putin ceea ce am achizitionat fiind si alti colegi interesati. In situatia in care sunt nu prea am ce prezenta!

 

 

Cam astea sunt testele, cica aici functioneaza:

Editat de tavy79
Land Rover Freelander, Td4 din 2001, Disco II Td5 din 2001
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tough phones

 

in constatare scria ca senzorii de umiditate si soc au fost activati.

Nu exista astfel de senzori la telefonul respectiv, defapt nu stiu daca exista asa ceva la vre-un telefon din lumea asta :) . Exista senzor de "gravitatie" dar ala e altceva.

Telefonul tau pur si simplu "a luat apa". Eu am un telefon foarte asemanator - cu diferenta ca l-au stantat cu "Jeep" - cum l-am cumparat l-am desfacut si am pus vaselina/garnitura rosie 2+2 peste garniturile pe care le are el din fabrica.

still not black enough
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tough phones

 

Si l-ai testat ulterior?

Apa poate lua banuiesc si pe la microfon/difuzor.

Editat de tavy79
Land Rover Freelander, Td4 din 2001, Disco II Td5 din 2001
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tough phones

 

Salut

 

L-am testat doar in chiuveta, e ok :)

Apa nu ar trebui sa ia pe la microfon/difuzor deoarece aceste 2 chestii sunt de tipul waterproof (adica sunt invelite intr-un fel de "ceolofan") - de aceea unele telefoane de acest gen care au microfon waterproof montat la repezeala se aud (de catre interlocutor) foarte prost/incet. Totul depinde de cheful avut de micul chinez in ziua in care l-a montat.

still not black enough
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare