Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Tough phones


vitalies

Postări Recomandate

Re: Tough phones

 

"Senzorii de umiditate si de soc"...ce vrajeala!:grin:

Eu l-am testat doar in carafa de vin si in ploaie-noroi+spalat,merge!

Editat de sean70

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 282
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Tough phones

 

Orange nu comercializează SONIM XP7..... asta mi-a zis o vânzătoare de dimineață, după ce s-a uitat la mine ca și cum i-aș fi luat jumate din viață...

:uameni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tough phones

 

Pai deocamdata nu e disponibil la nici un magazin din Romania, nu oficial. Si probabil ca Orange dar si Vodafone nu sunt interesati de el pentru ca nu cred ca il vor putea coda in retelele lor, telefonul asta vine "la liber". Nu tin minte sa fi vazut vechile versiuni de Sonim in oferta acestora.

Sunt curios care va fi pretul de vanzare in Romania. Dar va recomand sa nu-l cumparati in primele 6 luni de la lansare, pentru ca o sa scada pretul apoi considerabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tough phones

 

"Senzorii de umiditate si de soc"...ce vrajeala!:grin:

Eu l-am testat doar in carafa de vin si in ploaie-noroi+spalat,merge!

 

 

Crezi ca am curaj sa mai fac asta ?!:grin:

Bluetooth-ul mi-a cazut in apa si merge si nu e rugged bluetooth:ha:

 

Solutia va fi vandut si luat telefon serios, dar il voi lua dupa o prezentare gen Zeppter:ha:. Problema e ca pretul lui X8 este de un telefon serios.

Editat de tavy79
Land Rover Freelander, Td4 din 2001, Disco II Td5 din 2001
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tough phones

 

Crezi ca am curaj sa mai fac asta ?!:grin:

Bluetooth-ul mi-a cazut in apa si merge si nu e rugged bluetooth:ha:

 

Solutia va fi vandut si luat telefon serios, dar il voi lua dupa o prezentare gen Zeppter:ha:. Problema e ca pretul lui X8 este de un telefon serios.

 

Cum e "prezentarea gen Zepter"??

Daca vrei sa-mi pui telefonul la fiert in oala de presiune iti zic de pe acum ca nu ti-l dau!!:ha::ha:

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tough phones

 

"Senzorii de umiditate si de soc"...ce vrajeala!:grin:

...

 

off topic:

nu e chiar vrajala :grin:

 

cautati dupa "humidity indicator" sau "humidity indicator cards" si veti vedea despre ce e vorba.

pe scurt, in interior, se lipesc niste actibilde, care daca sunt expuse la o anumita umiditate se coloreaza intr-un anume fel (ireversibil), si astfel cei din service pot detecta daca in zona respectiva a ajuns umezeala sau nu.

Cum a ajuns umezeala acolo e o alta discutie....

 

bafta cu reparat telefonul... pe garantie... :h5

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tough phones

 

Telefonul a fost reparat pe cheltuiala magazinului. Cei de la magazin au vorbit cu baietii de la service la insistentele mele si cei de la service au confirmat faptul ca nu a fost apa in telefon sau urme de apa si ca ar fi de la soc. Soc pe care nu la avut.

 

Cu ce au ramas datori cei de la magazin este raspunsul celor de la service daca acei senzori de soc si umiditate se pot activa ca se defecteaza. Nu de alta dar atata timp cat telefonul nu a suferit nici un soc si el s-a blocat inseamna ca exista o problema. Ce mai astept de la magazin este certificatul MIL-STD-810G pe care l-au cerut la producator (din cate am inteles).

 

Si pana la urma cum se "deblocheaza" acesti senzori daca exista?

Land Rover Freelander, Td4 din 2001, Disco II Td5 din 2001
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tough phones

 

Un indicator de umezeala e una si un senzor e alta,de fapt cu totul altceva...

Cred ca i-ai bagat in ceata pe chinezi cu certificarea aia...

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tough phones

 

Pai cine ii pune sa-si scrie prostii in prezentari?!:ha:

Daca zice ca e bici atunci trebuie sa faca si plici (indiferent din ce e facut):ha:

  • Like 1
Land Rover Freelander, Td4 din 2001, Disco II Td5 din 2001
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tough phones

 

http://en.m.wikipedia.org/wiki/MIL-STD-810

Aici gasesti ce presupune standardul respectiv si tot aici scrie ca multi producatori declara produsele ca fiind compatibile asa din condei fara sa faca nici un fel de teste.

Singurii abilitati sa testeze si certifice produse conforme cu standardul asta sunt US Air Force, US Navy, US Army iar eu ma indoiesc sincer ca le-au batut chinezii la poarta cu telefonu' in mana.

Mai mult ca sigur in cazul tau a fost un viciu de asamblare, era chinezul din schimbul 3 plictisit si nu a strans bine surubele..

"Good goods are never cheap / Cheap goods are never good"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Tough phones

 

Salve tuturor.

 

Mi-am luat in Noiembrie anul trecut un telefon Discovery, si binenteles ca a crapat.

Am incercat pri tot Sibiul sa-l fac dar nicio sansa.

Stie careva pe unde l-as putea trimite la reparat ?

Ride Free Die Free. A way of life !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: telefon-rezistent.ro. MARE MAGARIE !!!

 

eu unul am EVOLVEO Q4 si pot spune ca de aproape 1 an si ceva de folosire sunt inca multumit de el :) si fara folii sau alte brizbrizuri ....a cazut a fost aruncat a fost inundat nu mai zic ca-l mai spal din and in cand cu sapun la robnet si inca mai merge :):h5

si da este fabricat china :)

cum sunt si marile arhicunoscute :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: telefon-rezistent.ro. MARE MAGARIE !!!

 

Telefoanele de pe siteul ala sunt o megamizerie. Cacat ambalat si prezentat frumos.

 

Desi nu pare asta e telefonul care e rezistent in offroad...

 

http://www.price.ro/preturi_nokia_x1-01_dual_sim_grey_434409.htm

 

Ieftin, foarte bun pe semnal, dual sim, baterie lunga durata (5-7 zile) fara fite in dansul... adica n-ai internet, oaierels, blustutz, camera sau altele ...e ca telefonul ala cu fisa metalic de pe timpul lu Ceasca...bagi o fisa, vorbesti o ora si dupa aia bagi sarma pe gaura sa iei fisa inapoi.

 

Am vreo doua bucati ...care au avut de departe parte de cea mai urata exploatare ...si inca merg ...n-am incercat inca sa bat cuie cu ele ...dar cred ca supravietuiesc...si la asta.

 

-au cazut in apa de mai multe ori, odata am intrat cu unul dintre ele in mare la un moment dat

-au cazut pe jos de nenumarate ori

-am aruncat la un moment dat cu el dupa un caine, au supravietuit, n-am nimerit cainele dar am nimerit un zid

-am calcat pe el din greseala

-l-am uitat pe masa afara intr-o iarna vreo doua zile la -

-a plouat pe el o noapte

 

Culmea, tot merge ... nu mai arata ca unul nou ...dar e ok.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: telefon-rezistent.ro. MARE MAGARIE !!!

 

Adevarul e ca mai bine o carcasa rezistenta pe un smart phone, pe mine ma ajuta enorm google earth mai ales la pescuit si vanatoare, vad conformatia malurilor raului, cum sa ajung la diverse zone, vad drumurile de pamant dintre culturi etc, sigur un telefon simplu fara nimic, de genul celui prezentae de colegul e bun la vorbit dar daca folosesti diverse aplicatii nu mai ai ce face cu el

Mercedes G Wolf 461 300GD

Nissan Terrano II R20 2.7 TDi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: telefon-rezistent.ro. MARE MAGARIE !!!

 

Te ajuta smartphone-ul cu conditia sa ai net sau sa ai spatiu destul sa ai harti descarcate...n-ai net te uiti la el... ca vulpea din vie la cocorii de pe cer... :ha:

 

Eu ptr navigatie folosesc un ipad. Nu mai cred de mult timp in chestiile care stiu sa faca "threesome"... adica e gaina

cotcodaceste, e rata macane ...nu poti pune cainele sa latre ca ... pisica! :ha:

 

Stiu, stiu ... senilitatea si dementa ...vindeca abstinenta! :ha:

 

LE - partea cea mai rea si subiectul topicul este ca unii incearca sa faca putina contrabanda cu nisip pe malu marii sub pretextul ca nisipul vandut de dansii provine exact de pe fundul unui ocean, nu se stie exact care ...ca ei l-au maturat undeva de pe strada...dar stiu ei sigur ca de acolo vine nisipu... :grin:

Editat de Yonutz

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: telefon-rezistent.ro. MARE MAGARIE !!!

 

Yonutz, spatiu suficient il obtii cu un amarat de micro SD(15 lei 8GB) iar softul si hartile complete le iei gratis de pe orice tracker de torrente, eu folosesc un Samsung S3 de vreo 3 ani si singura investitie pe care am facut-o pana acum a fost sa-i schimb o data ecranul cu 200lei,

diferenta intre o tableta 3G si un smart phone decent e doar de marime in rest amandoua si latra si cotcodacesc ba mai fac si poze pe deasupra :ha:

PS

apropo de net, il ai peste tot unde ai semnal de telefon, iar daca nu ai semnal nici un fel de telefon nu ti-e bun, indiferent de cat de simplu sau smart este

Editat de bogus

Mercedes G Wolf 461 300GD

Nissan Terrano II R20 2.7 TDi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: telefon-rezistent.ro. MARE MAGARIE !!!

 

Telefoanele de pe siteul ala sunt o megamizerie. Cacat ambalat si prezentat frumos.

 

Desi nu pare asta e telefonul care e rezistent in offroad...

 

http://www.price.ro/preturi_nokia_x1-01_dual_sim_grey_434409.htm

 

Ieftin, foarte bun pe semnal, dual sim, baterie lunga durata (5-7 zile) fara fite in dansul... adica n-ai internet, oaierels, blustutz, camera sau altele ...e ca telefonul ala cu fisa metalic de pe timpul lu Ceasca...bagi o fisa, vorbesti o ora si dupa aia bagi sarma pe gaura sa iei fisa inapoi.

 

Am vreo doua bucati ...care au avut de departe parte de cea mai urata exploatare ...si inca merg ...n-am incercat inca sa bat cuie cu ele ...dar cred ca supravietuiesc...si la asta.

 

-au cazut in apa de mai multe ori, odata am intrat cu unul dintre ele in mare la un moment dat

-au cazut pe jos de nenumarate ori

-am aruncat la un moment dat cu el dupa un caine, au supravietuit, n-am nimerit cainele dar am nimerit un zid

-am calcat pe el din greseala

-l-am uitat pe masa afara intr-o iarna vreo doua zile la -

-a plouat pe el o noapte

 

Culmea, tot merge ... nu mai arata ca unul nou ...dar e ok.

 

Ca sa completez la ce ai spus tu despre telefonul asta (am avut unu si inca functioneaza cu brio dupa 2 ani).

- scapat in baia de ulei la o masina in timp ce incercam sa luminez cu lanterna din cap sa vad cum se prezinta sorbul

- din cauza zonelor slabe cu semnal (pe la bunici unde semnalul nu este foarte ok) a stat 1 zi si o noapte intr-o cana cu otet pe frigider. In mod normal cana ar fi trebuit sa fie goala, ca sa pot sa imi pun telefonul in ea sa am macar 1-2 liniute semnal.

- calcat cu simex-ul de 2 ori (odata cu roata fata, odata cu roata spate). A crapat dispaly-ul de plastic, dar inca functioneaza.

 

In rest numai de bine despre acest telefon, care, indeplineste cu brio functia de TELEFON. Semnal bun, baterie buna, rezistenta foarte buna fata de alte telefoane. De curand am trecut si eu la un smartphone (din decembrie) si deja am 2 display-uri schimbate la el, si 2 carcase spate. Ce e mai trist la astea "destepte". Odata ce se intampla ceva cu ele, nici ca te mai poti folosi de ele pana nu le duci la service. Crapa display-ul, gata cu touch-ul, intra la apa, ori crapa bateria, ori crapa semnalul ceva se intampla, si multe altele.

Don't :dr1 faster than your angel can :pl1 .

symy139@yahoo.com

0766718187 - Service 4x4 Iasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tough phones

 

Mie kinderii mi-au stricat 3 tel. pana am cumparat un Samsung B2100, care a rezistat vitejeste aproape 3 ani (numa el stie cat a fost folosit pe post de submarin sau minge). Acu' de cateva luni am primit un fifon 4, cu toate ca nu sunt fan smartfion, m-a ajutat in cateva ocazii cu gps sau date internet. I-am luat o carcasa model Lunatik Taktik, care cred ca il va proteja la cazaturi dar nu si de apa.

Cel mai mare dezavantaj este clar faptul ca B2100-le il incarcam dupa 7 chiar 12 zile si asta ma tine in cel mai bun caz (cand se aliniaza planetele) 2 zile...

don't worry, be happy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...

Re: Tough phones

 

Astept vreun an de zile, si daca nu se cojeste cauciucul de pe XP7, poate imi iau si eu unul... :grin:

Cum a trecut 1 an de la postarea asta a mea, sunt curios cum au rezistat cauciucele de pe Sonim XP7... S-a desprins/rupt ceva? Rog colegii posesori de "caramida" sa ne zica ce si cum cu evolutia in timp a acestui telefon.

Multam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tough phones

 

Eu am MTT ( Mobile Tout Terrain)

4G

Dual sim

slot card, 3500mA

etc, performantele le gasesti la mine pe site http://www.nissan4x4.ro

Aparatele astea nu sunt ieftine dar eu unul sunt multumit de modelul pe care il utilizez SMARTMAX4G.

A luat busheli la greu

Vine si cu folie de protectie + ! geam de sticla+ un holder cu fermoar si carcasa dura ( pt situatii "speologice" cand te taresti efectiv pe telefon)

Are si o jmekerie , atunci cand cade pe jos sau cazi tu cu el in buzunar, incepe sa sune o alarma ..

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare