Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Samurai, masina mica cu oglinzi mari si proaste


omoroka

Postări Recomandate

Am o intrebare scurta si la obiect: a rezolvat cineva problema unghiului vizual dat de oglinzile laterale ale samuraiului?

 

Cred ca ati observati cu totii ca oglinzile laterale ale samuraiului, desi mari cat urechile unui elefant, nu sunt suficient de convexe pentru a oferi un unghi vizual decent, asa cum ofera turisme cu oglinzi de dimensiuni mult mai mici.

 

A gasit cineva sticla de oglinda cu unghi vizual mai mare decat cel stok?

 

:h5

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurai, masina mica cu oglinzi mari si proaste

 

Oglinzi de Dacia Papuc, ieftine, mari, si se gasesc pe toate drumurile.

 

Merg schimbate doar geamurile? Ansamblul oglinzii nu ma deranjeaza.

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurai, masina mica cu oglinzi mari si proaste

 

nu vei gasi, eu am cautat mult si bine, puneam geam de oglinda normala la un moment dat, dar se spargeau una-doua. Am schimbat cu papauc si sunt foarte multumit.

TOYOTA Hilux 2.4, D4D 4x4

SUZUKI Samurai 1.6, 8v 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurai, masina mica cu oglinzi mari si proaste

 

Si eu am spart geamul de oglinda,dar cum nu prea am nevoie chiar asa mare de ele in trafic am fost multumit de ele.

Ca sa nu le mai sparg asa usor am dat o gaura in spatele carcasei si am umplut interiorul oglinzii cu pasta expandoare folosita la termopane.

Acum oglinzile au un suport in spate si nu se mai sparg .

Invata din experienta altora....ca pina inveti din a ta...mori.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurai, masina mica cu oglinzi mari si proaste

 

Eu am schimbat dreapta cu o sticla de camion. Cea de papuc e mica.

Manevra e delicata.

Rama trebuie rupta si lipita la loc cu superglue.

Greu vei gasi un geamgiu sa-ti decupeze contur(recomand atelierul de langa depoul Dudesti).Daca vrei iti trimit sablonul.

Din cauza convexitatii geamului, ramane loc intre rama si oglinda.

Buna e ideea lui asfaltango cu spuma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurai, masina mica cu oglinzi mari si proaste

 

Eu am schimbat dreapta cu o sticla de camion. Cea de papuc e mica.

Manevra e delicata.

Rama trebuie rupta si lipita la loc cu superglue.

Greu vei gasi un geamgiu sa-ti decupeze contur(recomand atelierul de langa depoul Dudesti).Daca vrei iti trimit sablonul.

Din cauza convexitatii geamului, ramane loc intre rama si oglinda.

Buna e ideea lui asfaltango cu spuma.

 

kermit se refera probabil la schimbarea intregului ansamblu cu oglinda de papuc

 

dar e buna ideea si cu oglinda de camion

deci rama se sparge... hmmm

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurai, masina mica cu oglinzi mari si proaste

 

Cele de papuc nu mi se par prea bune in offroad, deoarece eu nu am reusit sa le strang si la prima creanga se stramba ...:hm e chiar enervant sa stai mereu cu mana pe oglinda. Acum sunt in cautare de ceva fix care se se regelze doar din oglinda.

Atentie sa nu dati "vrabia din mana pe cioara de pe gard".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurai, masina mica cu oglinzi mari si proaste

 

cea mai buna alegere este oglinda de land rover defender ,nu se deregleaza usor iar in contact cu tot felul nu se sparg si nu sunt prea scumpe

tractari auto profi cu o vechime de peste 18 ani

tel 0744621055

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurai, masina mica cu oglinzi mari si proaste

 

Greu vei gasi un geamgiu sa-ti decupeze contur(recomand atelierul de langa depoul Dudesti).

 

azi am schimbat sticlele de la oglinzile de samurai.

in piata la dr. taberei este un atelier care taie geamuri si oglinzi.

am fost cu modelul si au fost gata in 10 min. taiate pe rotund la colturi, rectificat usor muchiile sa nu fie taioase.

 

pret: 8 ron bucata ! :ha: cu materialul lor.

 

am facut 4, sa am si de rezerva.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurai, masina mica cu oglinzi mari si proaste

 

azi am schimbat sticlele de la oglinzile de samurai.

in piata la dr. taberei este un atelier care taie geamuri si oglinzi.

am fost cu modelul si au fost gata in 10 min. taiate pe rotund la colturi, rectificat usor muchiile sa nu fie taioase.

 

pret: 8 ron bucata ! :ha: cu materialul lor.

 

am facut 4, sa am si de rezerva.

 

 

pai da dar asta nu rezolva problema noastra. problema era convexitatea insuficienta a oglinzii. ai folosit oglinda convexa de la un alt model sau oglinda de baie? :grin:

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurai, masina mica cu oglinzi mari si proaste

 

O solutie ar fi oglinzile "pentru unghi mort", care se lipesc peste oglinzile normale. Sunt de cumparat la tot pasul. Cauta unele mai mari ca loc este destul. Daca lipiciul nu e bun, foloseste silicon pentru acvarii, musai sa tina.

Mie imi plac oglinzile mari de Sam. Degeaba am o imagine panoramica dar foarte mica. Mai ales cand trebuie sa vad cum roata spate aluneca incetisor in sleau :grin:.

Never Underestimate the Power of Stupid People in Large Groups
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurai, masina mica cu oglinzi mari si proaste

 

Dar undele modele de samurai nu si pe la noi din cate am observat eu, vin cu o altfel de oglinda nichelata sau cromata (ca nu prea fac diferenta intre ele).

Cam asa

 

1308048774_suzukioglinda.thumb.jpg.4b5aabceb701916acc2546f9707109f4.jpg776288152_suzog.thumb.jpg.f20924faddd67a9cc5a376456016d39a.jpg

 

Este cineva care are o astfel de oglinda, ca poate si asta e o solutie chiar daca e nu o agreez din cauza cromului sanu a nichelului (aspect).

 

L.E. sau asa, de genul nu pe inaltime ci pe latime

 

24647200_samoglinda.thumb.jpg.f8ac426d5bb614bf11b2e040d5c8326c.jpg

 

S-auzim de bine

Editat de cristeaandm

:cl 4x4 fun for all :h5

RR Classic 1986 - 200Tdi

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurai, masina mica cu oglinzi mari si proaste

 

Cele nichelate/cromate, vin pe modelele vechi, cum ar fi Suzuki SJ410.Am avut la celalalt Samurai si nu pot spune ca m-au dat pe spate.Ramin la ideea mea cu cele de Toyota.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurai, masina mica cu oglinzi mari si proaste

 

http://www.unixauto.ro/Unix_CikkekLista_Form.aspx?cTipAzon=P4480&cMegnNr=4071

 

au la unix si stanga si dreapta, concave zic ei....pana in 50ron/buc

 

oglinzile alea nu se potrivesc la samurai.

am comandat codurile de pe site, le-au adus si aveau alta forma si dimensiune.

a cautat omuletu de la unix prin nus ce program care ar fi codurile corecte, le-a adus din hungarica si nici alea nu erau bune. am renuntat si le-am taiat in piata.

 

urmatorul pas sunt oglinzile de papuc care sunt f bune, dar nu am reusit sa le gasesc ieftin.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurai, masina mica cu oglinzi mari si proaste

 

cauta doar oglinda de papuc , nu tot ansamblul, ca nu-si are rostul. te duci cu ele la geamgiu si cu una originala de sam si el sigur te va ajuta. atentie mare sa nu fie oglinzi normale, daca se poate sa scrie pe ele (obiectele din oglinda sunt mai aproape decat par). nu cred ca sunt prea scumpe. asteptam rezolvarea ca as avea de gand si eu sa fac acest lucru, asta daca nu ti-o iau inainte. multa bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurai, masina mica cu oglinzi mari si proaste

 

bah, baieti...si tu, omoroka, degraba initiatorule....n-ati invatat pana acum ca nu oglinzile sunt importante in off road???

Offroad Racing Romania - the ORIGINAL since 2006

Membru Club T44

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurai, masina mica cu oglinzi mari si proaste

 

bah, baieti...si tu, omoroka, degraba initiatorule....n-ati invatat pana acum ca nu oglinzile sunt importante in off road???

 

in offroad e indicat chiar sa le dai jos din vari motive: sa nu agati craci, sa nu culci masina pe ele, etc. dar unii dintre noi mai merg si pe asfalt cu ele... si atunci devin importante, ce sa-i faci

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurai, masina mica cu oglinzi mari si proaste

 

si daca din intamplare trebuie sa dai cu spatele printre copacei cu circumferinta de 60cm atunci cum faci?te duci acasa dupa oglinzi? suni un prieten? eu fac de doua sau tri ori pe saptamana off road si oglinzile ma ajuta foarte mult (cel putin pe mine) mai stiu pe cineva care nu foloseste oglinzile... nevasta-mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Samurai, masina mica cu oglinzi mari si proaste

 

si daca din intamplare trebuie sa dai cu spatele printre copacei cu circumferinta de 60cm atunci cum faci?te duci acasa dupa oglinzi? suni un prieten? eu fac de doua sau tri ori pe saptamana off road si oglinzile ma ajuta foarte mult (cel putin pe mine) mai stiu pe cineva care nu foloseste oglinzile... nevasta-mea.

 

e bine sa ai un copilot care sa te gideze in offroad la manevre mai complicate

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Samurai, masina mica cu oglinzi mari si proaste

 

Am achizitionat de proba de pe ebay, de la un taiwanez cred un set de oglinzi de samurai in speranta ca oglinda acestora imi va putea reda o perspectiva mai buna.

 

http://www.ebay.com/itm/86-98-SUZUKI-SIERRA-SAMURAI-SJ413-EXTERIOR-DOOR-MIRROR-HOLDEN-DROVER-/190792783987?pt=AU_Car_Parts_Accessories&hash=item2c6c22d873

 

M-au costat 53USD cu tot cu transport si au venit in 10 zile. Posta nu mi-a perceput taxe aditionale.

 

Ca prima impresie arata acceptabil. Dupa cum vedeti au alta forma insa sistemul de montare pe usa este identic 100% cu cel original.

Am montat una azi in dreapta si pot sa va furnizez primele impresii:

1. plasticul de protectie care mascheaza cele 3 suruburi de fixare a oglinzii pe usa este prost si nu sta fixat. Prin urmare voi incerca sa folosesc protectia originala

2. geamul la oglinda din dreapta este decupat cam prost iar oglinda face un pic de "burta" jos

3. aspectul e placut, as putea spune ca arata mai bine decta oglinzile originale

4. nu imi dau seama inca daca aceste oglinzi sunt sau nu curbate, daca exista vreo diferenta in sensul pozitiv de perspectiva fata de cele originale spaniole

 

Va tin la curent cu detalii noi dupa ce le voi testa in trafic.

 

IMG_0264.JPG.0d0af15b3fd6c6bc208f61dd52e2a70b.JPGIMG_0263.JPG.8c15f1b3665e2843567d0a4e72281750.JPG

 

gm

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Samurai, masina mica cu oglinzi mari si proaste

 

Salutare! :)

 

Probabil ca oglinzile de Defender sunt imense pentru Samurai!

Dar oglinzile de jeep wrangler?

Sau de alt model auto, adaptate la Samurai ...

 

A montat cineva oglinzi cu degivrare pe suzuki samurai? Daca da, ce model, de la ce marca auto?

Daca ar avea si semnalizare.... :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare