Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Inmatriculare Nissan Patrol ca autoutilitara


TONI

Postări Recomandate

  • 5 luni mai târziu...
  • Răspunsuri 104
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

Sa redeschidem putin discutia ca sa nu mai deschis un topic nou.

 

Am cumparat un pajero lung din 99 autoutilitara in actele de olanda. In acte nu este specificat niciune daca este autoutilitara cu 2 sau cu 4 locuri.

 

Intrebarea este: Pot sa o trec autoutilitara cu 4 locuri in acte? a mai facut cineva asa ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

Utilitarele din Olanda au numai 2 locuri,iar la RAR iti trebuie obligatoriu grilajul despartitor.

Editat de Astral
ISI...IMI...ITI .....NU SE SCRIU NICIODATA CU CRATIMA !
Gandirea corectã vine din experienta. Din nefericire experienta vine din gandirea gresita.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

dar nu este precizat niciunde numarul de locuri...de ce 2 si nu 4?

 

stii din sursa sigura?

 

sunt atatea autoutulitare cu 4 locuri pe la noi

 

eu o sa ma duc cu banchetele montate pe masina si cu grilajul pus..sa vedem, cum o sa poata ei sa demonstreze ca nu asa a venit masina din olanda atata timp cat nu este specificat niciunde numarul de locuri.

Editat de Z E K Y
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

mai am ceva de mers cu numere rosii dar dupa o sa ma duc...sa vedem ce iese si cum o vor face ei cu doua locuri daca masina va avea 4 iar in carte nu este precizat nimic...

 

Nu spun nici ca am dreptate dar nici nu accept varianta asta "din auzite" fara o sursa sigura.

 

In cazul in care scumpul nostru RAR o scoate cu 2 locuri ( ceea ce nu cred ) ce se poate intampla daca te opreste politia? stie cineva cat este amenda?

 

as vrea sa stiu daca mi-o asum sau nu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

mai am ceva de mers cu numere rosii dar dupa o sa ma duc...sa vedem ce iese si cum o vor face ei cu doua locuri daca masina va avea 4 iar in carte nu este precizat nimic...

 

Nu spun nici ca am dreptate dar nici nu accept varianta asta "din auzite" fara o sursa sigura.

 

In cazul in care scumpul nostru RAR o scoate cu 2 locuri ( ceea ce nu cred ) ce se poate intampla daca te opreste politia? stie cineva cat este amenda?

as vrea sa stiu daca mi-o asum sau nu...

 

E penal....Masina fiind incadrata autoutilitara poate transporta doar doua persoane pe cele doua locuri inscrise in acte si cum transportul de persoane in spatiile destinate transportului de marfa e interzis = dosar penal !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

E penal....Masina fiind incadrata autoutilitara poate transporta doar doua persoane pe cele doua locuri inscrise in acte si cum transportul de persoane in spatiile destinate transportului de marfa e interzis = dosar penal !

 

 

Eu stiu ca e contraventie.

Art.101. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:

......................

13. nerespectarea regulilor privind transportul persoanelor si al obiectelor în sau pe vehicule;

................................"

Stii tu altfel?

"Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

Din folclor, un pic de adevar.....

Este penal doar in caz de accident cu raniti -cei transportati pe locurile inexistente.Altfel este contraventie....amandoi aveti dreptate in felul vostru....:grin:

 

Masinile din Olanda -utilitare sunt obligate sa aiba un anumit volum in m3 prin legea lor,a olandei.....parca :grin:cum cele scurte nu il au,apare celebra cocoasa olandeza sa cistige infirmul spatiu neceasar la calculul minim legal pt trasformare....... cele lungi il au pentru ca aici apare un plus de 30-40 cm la lungime....dar la toate se face calculul de m3 disponibili obligatorii prin lege luand in calcul DOAR 2 locuri in fata....sau mai rar 3 daca masina a fost echipata asa....caz intilnit cu Y60,4,2 cu banca mare in fata 2+1 pasageri....

 

Nu contesta insa nimeni puterea inginerului RAR care pe pielea lui si barba proprie scoate 4 locuri la o masina de genul, pe de alta parte...Spor iti urez , dar din ce stiu eu si legal ai sanse minime.....spre deloc.

Iti dorec sa fii tu exceptia.Poate o folosesc si altii.Pana acum, din ce am inteles eu din folclor,nimeni nu a reusit dupa noua lege......

Editat de RZV

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

DA, un raspuns corect si la obiect....dupa cum a fost spus...o sa vedem ce iese, momentan nu zic nimic.

 

Legat de amenda, am vb cu cineva din politie si amenda este intre 9 si 20 de puncte (85 lei punctul de amenda) FARA DOSAR PENAL...si automat jumtate din suma data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

Partea mai nasoala la ce zici tu e ca daca organul isi "arata muschii" poate sa constate oficial prezenta banchetei pentru pasagerii suplimentari, masina nu corespunde specificatiilor tehnice pentru circulatia pe drumul public, asadar se suspenda talonul FARA drept de circulatie. Adica ramai cu ea in camp, de luat pe platforma si calatorii pe care ii ai in masina ii trimiti pe jos acasa.

Amenda ca amenda, dar partea asta e chiar naspa tare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

asa poti ramane fara talon si daca ai alte gume decat cele trecute in carte sau motoare schimbate sau verificare noxe de catre RAR. Daca stam bine sa ne gandim, o foarte mare parte din masinile din trafic nu sunt cum trebuie...mie acum 1 an mi-au lta talonul ca aveam parbrizul fisurat...

 

In fine, discutia poate dura la nesfarsit, o sa vedem ce iese cand o sa-i vina randul, pana atunci doar idei/pareri.

Editat de Z E K Y
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

Teoretic daca e comerciala are automat 2 locuri sau bancheta 2+1 cum au pe unele Defender! Daca era cu 5 locuri si cu lada automat se preciza asta in talon (crewcab)....aici fiecare cu denumirea ei de crewcab!

 

Sau modificat din unele cu 7 locuri in crewcab (5locuri+lada) dar asta vine scris in talon!

 

La RAR or sa vada ca nu exista centurile spate si ca banchetele au fost montate ulterior....asta cu siguranta!!!

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

cum vad ei ca centurile pe spate nu sunt daca eu le am montat azi?

 

p.s. vorbiti din experienta proprie sau doar sunt pareri/idei ?

 

este cineva aici care a trecut prin ce urmeaza sa trec eu, ca sa poata spune cu certitudine cum stau lucrurile?

Editat de Z E K Y
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

cum vad ei ca centurile pe spate nu sunt daca eu le am montat azi?

 

p.s. vorbiti din experienta proprie sau doar sunt pareri/idei ?

 

este cineva aici care a trecut prin ce urmeaza sa trec eu, ca sa poata spune cu certitudine cum stau lucrurile?

 

 

Daca ai centurile atunci te asteptam cu o poza concreta sa vedem si noi ca ai 5 locuri si este autoutilitara!!!!

 

p.s dupa ai sa vorbesti tu din experienta proprie! :wink:

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

Salut,

 

Am facut RAR-ul in 7 martie 2014 la un Nissan Patrol Y60 LWB.Doua dorinte aveam cind m-am dus la ei, sa o inmatriculez autoutilitara cu 4 locuri si sa-mi treaca dimensiunea cauciucurilor mai mare de 31 in talon, m-am dus recomandat prin cineva.

 

Am discutat cu inginerul care s-a ocupat de masina, prima problema cam asa "Io: vreau sa o inmatriculez autoutilitara cu 4 locuri. El: nu se poate s-a modificat legea. Io: stiu ca s-au mai inmatriculat masini ca a mea ca si autoutilitara cu 4 locuri. El: masina nu indeplineste conditiile de masa maxima autorizata". Si a plecat. Legat de cauciucuri mi-a zis in prima faza ca 31 e maxim pentru Patrol, dupa ce i-am spus ca am avut pe K160 omologat in carte 285/75/r16 si-a notat pe hirtie dimensiunea si a zis ca verifica in baza de date.

 

Mi-a iesit cartea, in carte masina e trecuta autoutilitara cu 2 locuri si am obtinut cauciucurile mai mari de 31. Patrolul meu a venit cu perete despartitor original.Pun si niste poze pentru relevanta.

1936637972_WP_20140312_16_06_14_Pro(1000x1776).thumb.jpg.b250ebf7c6264b79432228d6d06cfed0.jpg2121486659_WP_20140311_10_21_49_Pro(1000x1776).thumb.jpg.1c4895537be0ded0de5aff78b1887253.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

am sunat acum la rar si mi-au facut programare la sf lunii martie.

 

Inseamna ca in prop de 90% si a mea va iesi tot cu 2 locuri.

 

O intrebare am, pe cartea masinii de provenienta aveai trecut numarul de locuri?

 

In mod normal, daca erau trecute 2 locuri e clar ca o scot cu 2 locuri, daca nu aveai trecut nimic se schimba putin situatia.

 

Si eu, daca aveam trecute 2 locuri pe carte nu aveam sperante la 4 locuri....insa nu am nimic trecut pe cartea de olanda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

In mod normal, daca erau trecute 2 locuri e clar ca o scot cu 2 locuri, daca nu aveai trecut nimic se schimba putin situatia.

Am tot cautat si eu cu 4 locuri, cele de Italia da, erau cu 4 locuri, cele de Olanda erau doar cu 2. Asa am ajuns la un L200 sigur utilitara, sigur mai mult de 2 locuri..:grin:

Luaz 969, Aro 244, L200
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

Partea mai nasoala la ce zici tu e ca daca organul isi "arata muschii" poate sa constate oficial prezenta banchetei pentru pasagerii suplimentari, masina nu corespunde specificatiilor tehnice pentru circulatia pe drumul public, asadar se suspenda talonul FARA drept de circulatie. Adica ramai cu ea in camp, de luat pe platforma si calatorii pe care ii ai in masina ii trimiti pe jos acasa.

Amenda ca amenda, dar partea asta e chiar naspa tare!

 

simpla prezenta a unei banchete ,sau mai multe , in masina nu poate fi considerata contraventie sau infractiune cat timp nu sunt ocupate de catre persoane ! este declarata ca marfa ! nu este specificat nicaeri ca banchetele se transporta in vehicule de alt tip sau marca !

cu scuzele de rigoare sper sa fi fost destul de coerent de aceasta data !

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

simpla prezenta a unei banchete ,sau mai multe , in masina nu poate fi considerata contraventie sau infractiune cat timp nu sunt ocupate de catre persoane ! este declarata ca marfa ! nu este specificat nicaeri ca banchetele se transporta in vehicule de alt tip sau marca !

cu scuzele de rigoare sper sa fi fost destul de coerent de aceasta data !

 

ca sa transporti marfa ai nevoie de documente. nu stiu absolut nimic despre transporturi rutiere, nu ma pricep, dar e singura chestie care mi-a ramas in cap dupa o discutie similara. poti cel mult sa zici ca sint ale tale si le plimbi cu masina.

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

ca sa transporti marfa ai nevoie de documente. nu stiu absolut nimic despre transporturi rutiere, nu ma pricep, dar e singura chestie care mi-a ramas in cap dupa o discutie similara. poti cel mult sa zici ca sint ale tale si le plimbi cu masina.

 

pentru orisice obiect ce se afla in prezenta ta e normal sa ai documente de provenienta !.

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

pentru orisice obiect ce se afla in prezenta ta e normal sa ai documente de provenienta !.

 

 

nu e adevarat ....daca eu iti dau 20 de saci de ciment ce mi-au ramas de la casa nu ai de unde sa ai acte pe ei...daca iti faci tu o mobila si o transporti din pct a in pct b iarasi nu iti trebuie documente : MARFA = un produs destinat vanzarii dupa DEX ...deci tu o transporti pt tine nu pt a o vinde ;) ...daca te intreaba militianul de acte pe "marfa" intreaba-l si tu de acte pe telefonul sau mobil , pantofi ,haina , sucul ce il are in masina , bon pe tigarile ce le are in buzunar.....deci nu e chiar asa ;)

Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

Cred ca este omis din discutie proprietarul mijlocului de transport si anume : daca in actele masinii apare ca proprietar un SRL rezulta ca acel mijloc de trasnport este utilizat pentru a nevoile SRL-ului si atunci se verifica tipul activitatii SRL-ului.

Daca SRL-ul este, sa zicem, o firma de traduceri, deci prin specificul activitatii nu are de ce sa transporte saci cu cartofi sau biciclete sau telefoane si in masina chiar nu se afla nici un fel de marfa, militianul ii va cere soferului, cel mult, foaia de parcurs, eventual si ordinul de deplasare.

Daca masina este autoutilitara, iar proprietarul masinii este un SRL si in masina se afla marfa, fara discutii trebuie sa existe, pe langa foaia de parcurs si documentele de trasnport pentru marfa respectiva, fie doar si un simplu aviz de insotire a marfii, deci nu neaparat factura pentru marfa respectiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare