Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Montare amortizor de directie Jimny

iulianul
 Share

Recommended Posts

• 2 weeks later...
  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Re: Montare amortizor de directie Jimny

Acele coliere de unde se pot cumpara?

Vreau sa montez si eu amortizor de directia pe x90-ul meu.

Suzuki Samurai '95

1.3 69CP

bodylift 5 cm (homemade)

suspensionlift 5 cm (homemade)

cauciucuri simex 215/80/R15

si multe altele :)

In P-ta Marasti din Cluj este un magazin de scule...acolo le-am gasit, dupa cautari indelungate. Am luat tot stocul :grin: care inseamna 6 buc. Deocamdata amortizorul e prins doar cu 2 coliere, dar intentionez sa mai pun inca 2.

Dupa modificare am parcurs vreo 6-700 km in diferite conditii de drum si amortizorul se comporta excelent, suportul nu s-a deplasat deloc. Directia NU a devenit greoaie si volanul se intoarce la mijloc aproape ca inainte.

Intre timp masina a mai primit si un bodylift de 4 cm. (OME +2"+bodylift 4 cm = 9cm) Tinuta de drum este foarte buna pana la 100 km/h. Din cauza multiplelor modificari aproape simultane nu pot sa apreciez efectul amortizorului de directie.

Saptamana viitoare ma duc la Tg.Mures si iti dau cele 2 coliere ramase.

• 2 months later...

functioneaza acelasi procedeu si pe vitara? acelasi amortizor + acelasi sistem de prindere?

In prezent: Suzuki Escudo LWB 1.6 16v 101 cp, 1993, RHD

In trecut: Vitara SWB 1.6 8v 80 cp, 1993, cabrio, injectie - stock

:shock: ce pret razonabil fata de aici, in Spania. Din cate am vazut pe net, se gaseste numai de la Trail Master si pretul este de 132,86€ + IVA.

P.S: As vrea si eu sa aflu' precum @zaharel91 daca se potriveste pe vitara. Multumesc anticipat :tk.

Numai bine.

4x4, Way of Life !

da se poate monta si pe vitara aproape la fel. be bara de directie cu coliere, iar prinderea pe sasiu trebuie confectionata dintr-o bucata de platbanda.

Suzuki Samurai '95

1.3 69CP

bodylift 5 cm (homemade)

suspensionlift 5 cm (homemade)

cauciucuri simex 215/80/R15

si multe altele :)

da se poate monta si pe vitara aproape la fel. be bara de directie cu coliere, iar prinderea pe sasiu trebuie confectionata dintr-o bucata de platbanda.

Multumesc :h5.

4x4, Way of Life !

multumesc si eu, insa mai am o intrebare.

ce unghi trebuie sa formeze amortizorul cu bara de directie, adica acolo unde il prindem cu acele coliere, sau nu conteaza?

In prezent: Suzuki Escudo LWB 1.6 16v 101 cp, 1993, RHD

In trecut: Vitara SWB 1.6 8v 80 cp, 1993, cabrio, injectie - stock

• 5 months later...

Un alt sistem de prindere telescop de directie (de Mercedes Cobra). Prinderea nu se face pe şasiu ci pe bara transversala. Am preferat aceastasta metoda ca să nu găuresc sasiul. Telescopul l-am montat invers, adică partea care ar trebui să o pun pe sasiu am pius-o pe bara de directie. Telescopul lucrează la fel iar mizeria nu se aduna in protectiea telescopului.

779066122_suspensiesitelescopdirectie.thumb.jpg.5d712c8b07fa53bf2d1535a6a3145423.jpg449669993_telescopdirectie1.thumb.jpg.47ffc6b2ad8f45e63c6c87bdf4549cf7.jpg62418364_telescopdirectie2.thumb.jpg.fd08ebb7db9a42f593721a3df81f51e4.jpg

Din cate am vazut doar samuraiul are amortizor de directie din fabrica. Dar e montat diferit,in sensul ca are prindere fixa pe sasiu si pe pit arm, nu direct pe bara. De ce nu a incercat nimeni sa gaureasca acel pit arm? Prea complicat? Nu de alta, dar mai zicea cineva pe aici ca nu ii place cum este prinderea pe bara de directie....... pare un pic cam "instabila"

N-a incercat nimeni din motive evidente - o gaura reduce major rezistenta elementului in cazul in care nu e prevazuta pentru asta .

Fabricantii utilizeaza mai degraba salutia sudarii unor elemente anexe - urechi cu gaura ( conica ) pentru pivot sferic sau axa pivotanta , urechi pentru axa cu bucsa de cauciuc .

Edited by cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

• 1 month later...

Astazi am montat si eu pe un Jimny diesel stabilizator la bara de directie.

Din cate spune proprietarul, diferenta e evidenta in sens pozitiv.

O sa pun si pe a mea saptamana viitoare.

• 6 months later...

Salut!

Nu sunt prea priceput in de-ale mecanicii, nici nu am scule necesare, iar prin zona nu stiu cine s-ar prinde la o montare de amortizor directie la un Jimny, asadar....fac o mare cinste si achit ce trebuie celui (celor) ce imi recomanda mai aproape de Piatra Neamt pe cineva sa imi monteze pe Jimny!

Danke!!!! :banana

Don't drink and drive!

• 2 months later...

Un alt sistem de prindere telescop de directie (de Mercedes Cobra). Prinderea nu se face pe şasiu ci pe bara transversala. Am preferat aceastasta metoda ca să nu găuresc sasiul. Telescopul l-am montat invers, adică partea care ar trebui să o pun pe sasiu am pius-o pe bara de directie. Telescopul lucrează la fel iar mizeria nu se aduna in protectiea telescopului.

[ATTACH=CONFIG]132607[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]132609[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]132608[/ATTACH]

Interesanta metoda ta, cred ca o s-o folosesc si eu pentru ca mi se pare practica si la fel de eficienta. Spune-mi te rog de unde sau de la ce ai luat bridele acelea de prindere ca dupa aspect imi par cunoscute dar am un lapsus mare, nu imi aduc aminte unde am mai vazut ceva in genul ala ... Da-mi un indiciu, poate montez si eu maine amortizorul sa nu stau cu el pe stoc:ha:

Numai bine,

All-Wheel Drive - it`s all we'll drive! lllllll

• 2 weeks later...

Interesanta metoda ta, cred ca o s-o folosesc si eu pentru ca mi se pare practica si la fel de eficienta. Spune-mi te rog de unde sau de la ce ai luat bridele acelea de prindere ca dupa aspect imi par cunoscute dar am un lapsus mare, nu imi aduc aminte unde am mai vazut ceva in genul ala ... Da-mi un indiciu, poate montez si eu maine amortizorul sa nu stau cu el pe stoc:ha:

Numai bine,

Bridele au fost confectionate dintr-o platbada, gaurite cu burghiul si polizate capetele pentru design. Totul home made.

• 1 month later...

Azi am montat si eu amortizorul Meyle de Mercedes Cobra, montajul nu l-am putut face ca la Geo_Jimny, pentru ca, avand volanul pe partea dreapta suportul de pe traversa atingea in bratul Pitman. Asa ca, am sudat niste urechi pe sasiu, in partea stanga, pe care le-am confectionat (taiat) dintr-un vinclu cu grosime de 3 mm, cumparat de la o feronerie cu 2 lei. Am mai folosit 2 suruburi M10x1,5x40 mm pentru suportul de pe bara de directie si M10x1,5x60 mm pentru suportul de pe sasiu cu cate 3 saibe distantiere pe laterale intre urechea amortizorului si suport.

IMG_20130312_093932.thumb.jpg.ae9b8cba44c8dc17c9c4fcd51a06d580.jpg

Celalalt suport l-am facut dintr-o teava mai groasa putin decat bara de directie, taiat un segment din ea si sudate doua platbande gaurite cu 10.

IMG_20130312_093240.thumb.jpg.02985f936764e55fb06358fe22546833.jpg

IMG_20130312_093255.thumb.jpg.3af5ed61b935fb205272266d055926e7.jpg

IMG_20130312_093955.thumb.jpg.ca448f9ee8115eaa4f4ab02b7e37ae11.jpg

Apoi l-am montat, maine urmeaza demontare, curatare si vopsirea suportilor.

IMG_20130312_180157.thumb.jpg.6db0abbc1f1c40234b07f15c85952b5e.jpg

De simtit, se simte amortizorul, e alta masina. Ati avut dreptate si eu stateam cu el prin masina de vreo 2 luni cel putin:h5. Bine ca mi-am facut timp sa-l montez si eu, intr-un final.

Numai bine,

All-Wheel Drive - it`s all we'll drive! lllllll

• 3 months later...

Ca si durata de viata, ce puteti spune despre amortizorul de directie de Mercedes Cobra sau daca il aveti montat pe cel de la Trail Master (eu pe asta il am montat de aprox. 3 ani si am inceput sa ma cam indoiesc de buna lui functionare), cum se poate verifica, ce anume imi arata ca inca ma pot baza pe el?

In functie de raspunsurile voastre, vreau sa ma decid (daca va fi cazul), sa il inlocuiesc tot cu unul de la Trail Master sau cu unul de M. Cobra.

Multumesc.

Edited by edy_M
:club: :j [fulgu]

Buna functionare o poti verifica numai daca demontezi amortizorul, verifici daca are scurgeri si il misti din tija, il compresezi sa vezi daca si-a pastrat rezistenta la culisare. Un amortizor bun are ceva rezistenta la compresare si culisarea manuala trebuie sa necesite forta lineara. Daca se comporta dubios si ai impresia ca suiera aerul in el in loc de ulei, trebuie schimbat. 3 ani totusi reprezinta ceva din viata unui amortizor, poate fi chiar OME sau Trail Master, nu o sa tina cat originalul (parerea mea). Totul depinde cum a fost masina exploatata.

La mine amortizorul Cobra de fabricatie Boge inca mai tine, dar masina este foarte putin folosita.

Nu sunt convins ca merita banii extra pt. un Trail Master fata de amortizorul Cobra, ca din 100 Euro si ceva iti iei 3 amortizoare Cobra si iti mai raman bani si de o bere ;) (mai ales daca poti suda suportul acasa)

• 2 years later...

Nu ca amortizorul de directie ar fi ceva ce-i lipseste Jimny-ului.... in fine... dar, daca tot tineti mortis sa va puneti amortizor de directie puneti macar ceva ieftin si bun. De restul banilor investiti in chestii real folositoare... :wink:

Monroe R3256

Meyle 0260227949

SACHS 170 581

Edited by rockshox

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use