Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Englezoaica mea - LJ VX 70


nessum

Postări Recomandate

Re: Englezoaica mea - LJ VX 70

 

cred ca da bine brelocul din stanga. a crescut dintr-o data sau.....???? ps vorbesc de cel care are niste cifre pe el .

 

Da! Multumesc mult si respect @nea fane!:tk:tk:tk

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 353
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Englezoaica mea - LJ VX 70

 

Ma gandesc sa fac o schimbare in privinta...anvelopelor. :ang3

 

Cred ca o sa schimb Silverstoanele cu ceva mai putin agresiv. Merg destul pe asfalt si e pacat sa le tocesc.

Acum am vreo 1000km cu ele.

 

Studiez si revin cu amanunte.:x

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Englezoaica mea - LJ VX 70

 

Ma gandesc sa fac o schimbare in privinta...anvelopelor. :ang3

 

Cred ca o sa schimb Silverstoanele cu ceva mai putin agresiv. Merg destul pe asfalt si e pacat sa le tocesc.

Acum am vreo 1000km cu ele.

 

Studiez si revin cu amanunte.:x

 

Daca te gandesti sa le vinzi te rog sa ma anunti.

Sunt interesat daca sunt pe 15".

 

Stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Englezoaica mea - LJ VX 70

 

Gata!

Azi am achimbat rotile...

 

Mi-am pus MT de la BF Goodrich, 33"/10,5/15". Evident ca sunt mai putin zgomotoase si ajung la 110-120km/h fara probleme...:wink:

Noiile jante au ET-ul doar -40 cu J7.

Cele 5 Silverstone cu jantele aferente le voi pune la vanzare. :old

 

O poza din parcare.:cort

1241143869_bfgoodrich.jpg.f5d54c58d9bb4cd3d35e294bcae76c5c.jpg

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Englezoaica mea - LJ VX 70

 

Tot azi am schimbat si uleiul de motor (10W-40), filtrul de ulei si cel de aer.

Gresat toate locurile in care am gasit gresor si i-am mai facut o revizie sistemului de franare. Trescusera 600km de cand am schimbat placutele si sabotii. Acum e ok, franeaza uniform.

 

Saptamana viitoare imi propun sa ung cablul de otel al troliului cu ceva "unsoare" de la Wurth!

Editat de nessum

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Englezoaica mea - LJ VX 70

 

Pentru cablul de la troliu cauta alta solutie decit ungerea ( in afara de cazul in care esti un pilot exeptional ) .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Englezoaica mea - LJ VX 70

 

Ieri am schimbat placutele de frana de pe fata si garniturile de la etrieri. I-am corectat unghiul de fuga ca la Mures am luat un mare bolovan...:grin:

Am mai gresat toate locurile unde am gasit gresor.:ap

 

I-am mai pus si un set de flanse distantiere de 30-40mm din dural pentru a alinia puntea.:wink:

 

Asteptam K.A.T.-ul! :h5

2012-07-04_11-34-22_265.thumb.jpg.93036319151cbc4c57dc0c65704202ba.jpg

2012-07-04_11-34-28_624.thumb.jpg.748eb272898eb9c24907942898d5c7bb.jpg

2012-07-04_11-34-35_378.thumb.jpg.b0a17438114546147ab0608a6952c286.jpg

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Englezoaica mea - LJ VX 70

 

...'pentru a alinia puntea' ...cu flanse ?- cum vine asta ?... ca m-am pierdut in traducere ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Englezoaica mea - LJ VX 70

 

Puntile...

 

Inaltand masina cu cei + 5cm dati de kit-ul OME rotile din spate nu mai calca pe umele celor din fata. Puntea fata era putin..."mutata". La asta ma refeream cand spuneam "aliniatul"... Acum centru de greutate e mai jos iar masina ceva mai "stabila"!:grin:

Vinul e inca rece! :wink:

Editat de nessum
joi cu jos pt. eruditi...

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Englezoaica mea - LJ VX 70

 

Puntile...

 

Inaltand masina cu cei + 5cm dati de kit-ul OME rotile din spate nu mai calca pe umele celor din fata. Puntea fata era putin..."mutata". La asta ma refeream cand spuneam "aliniatul"... Acum centru de greutate e mai,,,, joi ,,,,iar masina ceva mai "stabila"!:grin:

Vinul e inca rece! :wink:

 

da cred ca ai perfecta dreptate centrul de greutate chiar ca este ,,joi,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Englezoaica mea - LJ VX 70

 

Pai ..credeam ca am inteles incorect ...

Acum inteleg ca totusi ai folosit flanse de latimi diferite pentru a alinia rotile fata de centru ( doar rotile si nu puntile ) . Cumva inteleg iarasi incorect ?

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Englezoaica mea - LJ VX 70

 

Pai ..credeam ca am inteles incorect ...

Acum inteleg ca totusi ai folosit flanse de latimi diferite pentru a alinia rotile fata de centru ( doar rotile si nu puntile ) . Cumva inteleg iarasi incorect ?

 

 

Ma rog...

E de discutat pe tema asta. Cand ma mai adun putin cu banii o sa-i fac o bara reglabila si pastrez flansele. Doar am dat ceva banii pe ele...:cr1

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Englezoaica mea - LJ VX 70

 

Azi am schimbat uleiul din CV. Am pus (ceva nemtesc) 75W-90, asta recomanda Toyota.

 

Din cutie s-au scurs 4L!!! si era f. negru. Producatorul recomanda 2,6L.

Dand cu magnetul prin el am gasit ceva urme de span, nu f.mult si gros...

 

Sper sa nu fie probleme pe viitor.:bannana

 

P.S. Poze facute cu telefonul.:cr1

Shpan.thumb.jpg.5d29f3f65cbd3e76138198fc5eac8b00.jpg

1294387075_Ulei.thumb.jpg.84dabe576ef6ad6785e095a9fd8fcf47.jpg

Editat de nessum

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Englezoaica mea - LJ VX 70

 

daca ai scos asa de mult ,verifica uleiul din reductor,exista posibilitatea sa i-ti bage uleiul din reductor in cutie

 

Crezi ca merge pe principiul vaselor comunicante?

Editat de nessum

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Englezoaica mea - LJ VX 70

 

Ohoo!

Nu am mai povestit de ceva vreme ca i-am mai facut englezoaicei...

 

In drum spre etapa de la Cluj, un TIR a intrat pe contrasens si mi-a zburat oglinda stanga, si mi-a indoit aripa SS. Geamul din S spate l-am lasat amintire intro ravena de langa Cluj...:wink: asta era in prima zi.:3

 

Oglinda si geamul de pe laterala S le-am inlocuit cu ajutorul colegului @gaganu :tk.

 

Am mai schimbat uleiul din grupul fata si spate, apoi am terosonat masina.

Asta asa in linii mari din ce imi aduc aminte, nu vreau sa ma gandesc la devize...:f2

 

L.E. Ii multumesc si pe aceasta cale prietenului @viorelvalad din echipa GTC care mi-a imprumutat oglinda S, altfel imi era putin cam...dificil sa ajung acasa!:tk

2012-08-29_09-55-44_444.thumb.jpg.4d82a343eeb2f6a12b835b6206809593.jpg

2012-08-29_09-55-49_951.thumb.jpg.662a5b527288e07cc5a42b6f774f8617.jpg

2012-08-31_09-42-23_609.thumb.jpg.b9ee9d553d65c7b6e0f3087c09c25214.jpg

Editat de nessum

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Englezoaica mea - LJ VX 70

 

Saptamana trecuta, inainte de T44 am observat ca a mai aparut o scurgere in radiatorul meu din Cu.

Problema mare :beat inca o peticire nu imi garanta rezolvarea! :hl Saracu' era obosit si imbatrinit asa ca am luat o decizie radicala :bx!!! L-am inlocuit!

 

Colegul si prietenul meu @Unimog (Zoli) m-a ajutat si am rezolvat repede problema! :h5

Aici am avut de ales intre un radiator din Al sau Cu, eu am ales Cu si cred ca nu am gresit, o sa vedem! :wink:

Practic am pastrat prinderile "cadrul" original de la Toyota dar am inlocuit celulele ''sau cum se numesc?''.

Arata asa de...bine!:Gr

 

Durata de executie a fost f.scurta, l-am dus vinerea trecuta la Bv si l-am ridicat astazi.:old Practic 5-6 zile lucratoare.:wink:

 

:1:1:1 Zoli pt ajutor!

 

L.E. Muscel Adventure Trophy... :n1 VENIM!!!

2012-10-05_16-53-31_726.thumb.jpg.248af6a2fbb8a86767349949bfb25880.jpg

2012-10-05_16-53-38_296.thumb.jpg.39a1659b52bc25a42e017ecc43cfed61.jpg

2012-10-05_16-53-44_424.thumb.jpg.8f8a2e0edb472a99105a0f8c854270c8.jpg

2012-10-05_16-53-55_742.thumb.jpg.9718db0f3b6752e9e6dac197516f2f6b.jpg

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare