Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Vreau sa cresc mare!!!


soxxxxxxxxxx2003

Postări Recomandate

Am o vitara 2.0 v6 24 valve 5 usi si vreau sa modific cate ceva pe la ea in februarie.

si vreau sa ii pun:

-bari fata , spate metalice(tabla si teava)

-sl de 5(by roly)

-praguri laterale

-scuturi

 

Intrebarile care as vrea sa vi le pun ar fi urmatoarele:

-ce teava si ce tabla sa folosesc la bari, as vrea pe viitor sa ii pun si in troliu(dar nu promit)

-cum as putea sa prind pragurile laterale de sasiu dar sa fie si rezistent.(sa sudez de sasiu un cornier gros, sa gauresc sasiu, sau sa fac ceva ca sa inconjoare sasiu)

-e recomandat sa dau gauri in sasiu sau nu

-in ce prind bara fata ca sa fie cat mai rezistenta .

-ce suruburi sa folosesc de obicei cam ce marime

o sa pun si cateva poze zilele astea mai intai sa incerc sa o spal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 107
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

Parerea mea e ca nu e tocmai sanatoasa sudura pragurilor pe sasiu si mai degraba recomand prinderea pe sasiu prin intermediul unor bride de forma literei "U" cu inchiderea laturilor prin surub.

Mai jos e un topic despre confectionarea unor astfel de praguri inclusiv prinderea lor pe sasiu :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?54985-praguri-jimny-home-made-in-stil-rusesc&highlight=praguri

 

Mai exista ceva topicuri cu detalii mai relevante, dar inca nu le-am gasit......mai caut.....

 

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?63698-Praguri-pentru-244&highlight=praguri

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

se poate sa dau gauri in sasiu? pt a fixa bara fata si scuturile

 

Nuuuuu !!!

Atat sudurile cat si gaurile pe/in sasiu se fac doar la masinile preparate pentru competitii, iar soarta acestor masini este "sa moara la datorie".......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

Nu este nevoie sa gauresti sasiul pentru a prinde scuturile.Cu siguranta vei gasi niste gauri date deja din fabrica plus ca pe sub masina exista niste traverse de care te poti ajuta astfel incat sa lasi sasiul in pace.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

trebuie sa folosesc suruburi de o anumita duritate sau pot sa pun din acelea de la magazinele de constructii?

 

 

Suruburile obisnuite au duritatea, in general, de 6.

Pentru suportul de troliu si barele fata-spate, da, ai nevoie de suruburi cu duritate mare, macar de 8.8 - pe capatul surubului e trecut acest lucru :

 

DIN933-Hexagon-Head-Screws-GF1002-.jpg.f91fdf3375d5bab4d247b6b0cd45b77f.jpg

 

Vezi ca pe Mihai Bravu, fix lipit de gardul Petromului de pe stanga, cum mergi spre Dambovita, e un magazin de piese auto unde au suruburi auto de toate marimile si duritatile posibile......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

Suruburile obisnuite au duritatea, in general, de 6.

Pentru suportul de troliu si barele fata-spate, da, ai nevoie de suruburi cu duritate mare, macar de 8.8 - pe capatul surubului e trecut acest lucru :

 

[ATTACH=CONFIG]165961[/ATTACH]

 

Vezi ca pe Mihai Bravu, fix lipit de gardul Petromului de pe stanga, cum mergi spre Dambovita, e un magazin de piese auto unde au suruburi auto de toate marimile si duritatile posibile......

 

eu asi recomanda un 10.9 minim pentru bari si troliu

daca nu gasesti suruburi te pot eu ajuta si cu marimi si cu filete in teresante precum 1,25 sau chiar 1,sau chiar in inch

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

Suruburile obisnuite au duritatea, in general, de 6.

Pentru suportul de troliu si barele fata-spate, da, ai nevoie de suruburi cu duritate mare, macar de 8.8 - pe capatul surubului e trecut acest lucru :

 

[ATTACH=CONFIG]165961[/ATTACH]

 

Vezi ca pe Mihai Bravu, fix lipit de gardul Petromului de pe stanga, cum mergi spre Dambovita, e un magazin de piese auto unde au suruburi auto de toate marimile si duritatile posibile......

 

Si pe la ce preturi sunt suruburile,ai idee?as fii interesat de suruburi de 8,10 si 12 dar de duritate 10.9 ( probabil 14, dar cred ca sunt prea mari).

As mai vrea sa stiu cam ce lungime sa aiba suruburile de care am nevoie la bara fata si spate(din ce mai tineti voi minte).

Momentan troliu nu voi pune. nu mai sunt finante.

Editat de soxxxxxxxxxx2003
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

Suruburile se pun pereche cu piulitele, dar de duritati diferite, pentru ca se porneste de la premiza ca orice asamblare filetata este supusa coroziunii, blocarii si deteriorarii componentelor.

 

Astfel, daca de exemplu intr-un ansamblu este mai usor de inlocuit surubul, acesta va avea o duritate mai mica decat piulita. Daca se inlocuieste mai usor piulita, se va pune o piulita de duritate mai mica. In primul exemplu punem un surub de duritate 6 si o piulita de duritate 8, in al doilea exemplu se va proceda invers.

 

Intotdeauna piesa mai usor de inlocuit va trebui sa cedeze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

Si pe la ce preturi sunt suruburile,ai idee?as fii interesat de suruburi de 8,10 si 12 dar de duritate 10.9 ( probabil 14, dar cred ca sunt prea mari).

As mai vrea sa stiu cam ce lungime sa aiba suruburile de care am nevoie la bara fata si spate(din ce mai tineti voi minte).

Momentan troliu nu voi pune. nu mai sunt finante.

 

la bara fata daca folosesti gaurile deja existente ai nevoie de 4 suruburi de 8 cu pas normal

la bara spate ai nevoie de 6 suruburi cu pas normal

lungimea lor nu trebuie sa fie mai lungi de 30-40 mm

in legatura cu preturi iti pot spune ca cele cu filet fin sunt cam scumpe(1 surub de 12 este vreo 25 lei)

cele normale sunt la vreo 10 lei

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

si nu merge sa largesc cumva gaura, sau nu e recomandat?. sa pun suruburi mai mari.

mi se par prea mici? si pe deasupra cam putine pt bara de fata

Editat de soxxxxxxxxxx2003
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

si nu merge sa largesc cumva gaura, sau nu e recomandat?. sa pun suruburi mai mari.

mi se par prea mici? si pe deasupra cam putine pt bara de fata

 

dar tu ce vrei sa faci cu bara aia??

 

oricum, e mai bine sa se rupa niste suruburi sau sa se strambe bara decat sa deformezi sasiul, nu crezi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

si nu merge sa largesc cumva gaura, sau nu e recomandat?. sa pun suruburi mai mari.

mi se par prea mici? si pe deasupra cam putine pt bara de fata

 

se mai poate suplimenta cu suruburi daca simti nevoia

si eu asa am facut,am suplimentat pe langa cele 4 suruburi am mai pus inca 2 care sunt de forta si inca 6 care sunt de ghidaj,si pentru a putea fi pusa bara usor de o singura persoana

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

Eu o am parcata intr-un loc foarte prost( ca nu am unde in alta parte, doar pe un colt). si am gasit-o de cateva ori lovita.

As vrea cand mi se va mai intampla sa se loveasca ca de zid in bara pe care am de gand sa o fac.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

nu-i prea mult? eu as prefera sa rup/ smulg bara decat sa stramb ceva pe la sasiu !

 

suruburile care intradevar trag din greu,la troliere sau la smucituri sunt doar 6,cate 3 pe o parte

celelalte sunt puse frontal,care sunt doar de fixare caci daca ar fi sa stea doar in alea la prima smucitura ar pleca bara:ha:

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

Si am inceput sa cresc, incet incetisor.

Am gasit si ceva rugina in capul lonjeronului, am rezolvato cu un petec.si acum incerc sa scot rugina dupa spate ca e destula,si vedem ce o sa mai gasim pe viitor.

Va salut.

DSCI0476.thumb.jpg.402dc8f0cb47065d4fb013862ebe1412.jpgDSCI0478.thumb.jpg.9c9d03ed9b2508e9d64cdaec80864979.jpgDSCI0480.thumb.jpg.2104636b6bb7857c966116acb51512d0.jpgDSCI0481.thumb.jpg.a2a6b8584025e4a8861835ad59d5b7e9.jpgDSCI0484.thumb.jpg.aef7162e30d008c28a4940d299a63cc6.jpgDSCI0486.thumb.jpg.5b52f2b4998a8aae5fac8c23170a9656.jpgDSCI0487.thumb.jpg.523e3e1ae5a5370f528fd97fda29401d.jpgDSCI0476.thumb.jpg.402dc8f0cb47065d4fb013862ebe1412.jpgDSCI0478.thumb.jpg.9c9d03ed9b2508e9d64cdaec80864979.jpgDSCI0480.thumb.jpg.2104636b6bb7857c966116acb51512d0.jpgDSCI0481.thumb.jpg.a2a6b8584025e4a8861835ad59d5b7e9.jpgDSCI0484.thumb.jpg.aef7162e30d008c28a4940d299a63cc6.jpgDSCI0486.thumb.jpg.5b52f2b4998a8aae5fac8c23170a9656.jpgDSCI0487.thumb.jpg.523e3e1ae5a5370f528fd97fda29401d.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

Si continuarea de azi... si mai avem.Sa nu va uitati la data pozelor ca e din cauza aparatului, maine poate il fac sa stea setat. dar nu promit.

Pana la urma bara de fata va fi prinsa in minim 10 suruburi de 10 cu duritate de 8.8, iar cea de pe spate va fi prinsa in 6 suruburi tot de 8.8 tip prezon(sunt sudate direct pe bara)

Va salut.

DSCI0488.thumb.jpg.42b45ffbf31958e7c2c944d3885a1d94.jpgDSCI0504.thumb.jpg.f786aeb84010caa949518aa1bc71aaa5.jpgDSCI0503.thumb.jpg.7be813f38a25a5f7c9c811ab573ae496.jpgDSCI0502.thumb.jpg.c8c8461c0f25ac29e87125ed29f8e545.jpgDSCI0501.thumb.jpg.cc8fe55cdf4e8575357b57a9dc85b2c8.jpgDSCI0500.thumb.jpg.2adbe909be42b38357e86ec2229f435e.jpgDSCI0499.thumb.jpg.b1bed22a2a5a74a9581d388c72313226.jpgDSCI0495.thumb.jpg.2c2d21e1e446470341eb860da942906d.jpgDSCI0494.thumb.jpg.62e59bfef2200a24c55a5345e4a8fc14.jpgDSCI0493.thumb.jpg.9d9d857dc0841c32c48030fac722aa08.jpgDSCI0492.thumb.jpg.363745fb6d056469602a3aa92aac9326.jpgDSCI0490.thumb.jpg.da4e7ffd62caeaa76bac616c71c0196a.jpgDSCI0505.thumb.jpg.0c692bde62e3185abe648a4773991ca6.jpg

Editat de soxxxxxxxxxx2003
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

Sa imi puneti si mie cum vi se pare proiectul meu si daca e ok cum l-am gandit.

Va salut

 

Daca vei pune pe viitor troliu pe fata iar dai bara jos ?

Trebuia facut loc si pt troliu, parerea mea.

 

Stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare