Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Vreau sa cresc mare!!!


soxxxxxxxxxx2003

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 107
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

cele de fata sunt sub orice standard(sunt decat pe inventar si sa nu imi cada roata):ha::ha::ha:.

alea dupa spate v-or ramane pe masina.

ms pt remarca, e o idee buna

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

as vrea sa dau jos vascocupla.

dar nu stiu ce ventilator are loc in locul vascului.neaparat elecric, deoarece se aude fff tare cand e cuplat si mi se pare ca atunci cand e cuplat nu mai trage motorul, trage mult mai greu.

de la ce masina se potriveste un ventilator?

cine a facut aceste schimbari???(sa imi spuna si mie daca e multumit si daca face fata?)

am auzit de ventilatoare in 2 trepte care nu stiu cat de bune sunt

ce imi recomandati?

Editat de soxxxxxxxxxx2003
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

Ca să pui electroventilator trebuie si o sondă pe radiator. Deci două probleme de rezolvat, montarea electroventilatorului pe radiator si gaurirea unui capac si sudarea mufei filetate pentru sonda. Deasemenea trebuie tinut cont si de puterea alternatorului, mai ales dacă pui si troliu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

Fară să faci ceva modificări nu cred că se poate. Şi eu am in plan să pun unul de vw golf III de 120 A, dar nu gasesc deloc timp să mă ocup. Am şi ceva dubii cu fulia care trebuie schimbata şi cureaua care la vw este aproape dublu de lată fata de suzuki. Incerc sa pun fulia de la alternatorul original şi sper sa-l poata antrena cureaua de vitara fara sa iasă fum din ea ţinând cont ca diferenţa de putere este peste dublu (50 A la vitara). Şi desigur trebuie rezolvată şi problema prinderii. Ca alternative am vazut si alternatoare de opel sau renault la amperaje de 120-140 A care ar putea fi adaptate, eu pe cel de vw îl am deja şi incerc să văd ce iese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

Dupa doua zile de teste doar concluzii, rezultate zero. Alternatorul original este atat de bine inghesuit ca nimic nu poate incapea acolo fara modificari majore. Pe langa alternatorul de vw sa alaturat destului si unul Bosch 120 A de pe un alfa romeo. Oricare as vrea sa-l pun suportul de jos trebuie refacut total, cel de sus cu sistemul de intindere posibil doar ajustat. O alta problema datorita gabaritului mare se departeaza de motor si nu mai ajunge cureaua, trebuie sa caut la un magazin de curele una imediat mai lunga decat originala. Am mai aruncat o privire si la un Colt care are un alternator de 90 A de dimensiuni mai decente(apropiat de cel de vitara) dar la ce preturi sunt electricele japoneze deja l-am uitat. In alta ordine de idei mai toate v6 au alternatorul de 70 A, dar si AC, ABS ceea ce anuleaza din start diferenta de putere. Daca se pune muuulte proiectoare si se mai vrea si troliu neaparat putere mai multa. Eu o sa continuu sa testez tot bosch-uri de pe masini anii 90 deoarece se gasesc la preturi mai decente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

Salut. In legatura cu telescoapele fata ai gasit ceva pentru masinuta?Si pe mine m-au lasat si as vrea sa le schimb insa nu am gasit nimic pana acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

Salut. In legatura cu telescoapele fata ai gasit ceva pentru masinuta?Si pe mine m-au lasat si as vrea sa le schimb insa nu am gasit nimic pana acum.

 

da, le-am schimbat, nu am descarcat inca pozele dar am luat KYB- 330lei

si sunt foarte multumit de ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

Dupa doua zile de teste doar concluzii, rezultate zero. Alternatorul original este atat de bine inghesuit ca nimic nu poate incapea acolo fara modificari majore. Pe langa alternatorul de vw sa alaturat destului si unul Bosch 120 A de pe un alfa romeo. Oricare as vrea sa-l pun suportul de jos trebuie refacut total, cel de sus cu sistemul de intindere posibil doar ajustat. O alta problema datorita gabaritului mare se departeaza de motor si nu mai ajunge cureaua, trebuie sa caut la un magazin de curele una imediat mai lunga decat originala. Am mai aruncat o privire si la un Colt care are un alternator de 90 A de dimensiuni mai decente(apropiat de cel de vitara) dar la ce preturi sunt electricele japoneze deja l-am uitat. In alta ordine de idei mai toate v6 au alternatorul de 70 A, dar si AC, ABS ceea ce anuleaza din start diferenta de putere. Daca se pune muuulte proiectoare si se mai vrea si troliu neaparat putere mai multa. Eu o sa continuu sa testez tot bosch-uri de pe masini anii 90 deoarece se gasesc la preturi mai decente.

 

sincer sa fiu l-am desfacut de 2 ori dar nu m-am uitat ce amperaj are.

dar daca nu folosesc AC si ABS in timpul folosiri proiectoarelor , ar trebui sa duca(daca e de 70A)??

acum nu stiu daca se aplica regula mea:grin:

sa ma tii la curent.

ms, te salut

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

Parerea mea este sa faci un efort financiar si sa-ti cumperi 2-4 cate vrei proiectoare pe led sunt mult mai bune atat in lumina cat si in fiabilitate si consum de curent fata de unele cu bec normal. Eu am 2 pe led au stat 2 ore pornite cu motorul oprit si nu au consumat curent mai deloc.

Decat sa stai sa iti cumperi alt alternator sa ii faci alta prindere sa ai o intreaga durere de cap cu modificarile astea si la final sa vezi ca tot se simte la motor cand pornesti toate luminile eu unu zic ca nu merita.

Samurai 1.6 8V injectie, YJ spring swap spate, RUF fata, reductii 4.16, difflock spartan, troliu 6000, simex.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

iar dupa aproximativ 2 saptamani din cauza amortizoarelor ca sunt noi mi s-a rupt flansa la amortizor

si evident am schimbat-o 110lei(noua)

Fotografie0136.thumb.jpg.770d46796c74ee5ec558161c73ad4fdc.jpg

Fotografie0135.thumb.jpg.d6602375a6a5f63408af72e04481f467.jpg

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

Am pus si camber bolturi dar nu am reusit sa intru in posesia pozelor.

Iar maine am de gand sa schimb uleiul(ulei Aral 10W40, filtru ulei, filtru aer)

O alta problema care a aparut si ma cam macina.

Imi pierde apa de la motor, dar am descoperit pe unde.

In spatele motorului exact pe centrul lui iese o teava (aluminiu pare) care da intr-un teu si continua spre cilindrii(adica o teava in stanga si una in dreapta).

Iar mie imi pierde apa pe la cea din centru .

Are cineva poze facute la un motor V6 din spate????:al:pl

Sa imi fac si eu idee ce e acolo inainte sa desfac jumatate de motor. si sa:old

Editat de soxxxxxxxxxx2003
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

iar dupa aproximativ 2 saptamani din cauza amortizoarelor ca sunt noi mi s-a rupt flansa la amortizor

si evident am schimbat-o 110lei(noua)

 

s-a rupt flansa aceea pentru ca ai montat incorect prelungirea telescoapelor

Editat de Astral

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

pune o poza cu telescopul si cu prelungitorul montat si daca e asa cum cred eu iti explic(si sunt 99%sigur)

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

am sa incerc sa fac dar nu prea se vede prelungitorul.

 

saiba mare de la aparatoarea de praf (acel burduf de cauciuc) se pune sub flansa de amortizor nu intre telescop si inaltator de telescop.

ancuta_laurentiu@yahoo.com

tel. 0767585379

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare