Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Vreau sa cresc mare!!!


soxxxxxxxxxx2003

Postări Recomandate

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

astazi am reusit sa finisez bara fata/spate ,sa pun SL-ul de 5, si sa schimb uleiurile la grupuri si reductor(la cutie nu am reusit sa desfac acel surub pt a pune ulei).

Aveti idee cati litri intra intr-o cutie de V6 sau macar 1.6?

Va salut.DSCI0542.thumb.jpg.32c3831e10ca1c149b43f12a6219893b.jpgDSCI0559.thumb.jpg.0105daca77e010bf646f9bfd8c5c5252.jpgDSCI0553.thumb.jpg.5f93bedddcb17f5936b8e771c0384d47.jpgDSCI0552.thumb.jpg.c279207dfc7f091d6e8bba79e2238cdd.jpgDSCI0551.thumb.jpg.d91b58f62fe421bc6fd751245dc9c1ab.jpgDSCI0550.thumb.jpg.e35f910caad3438d045a024ed668cb09.jpgDSCI0548.thumb.jpg.75a89c6c160a0810d157e4607112e7a8.jpgDSCI0546.thumb.jpg.ab3c60e43d26b6d8e00a7023a1757f66.jpgDSCI0545.thumb.jpg.308f0a8fe2ea29acc3e04360b1d6876f.jpgDSCI0543.thumb.jpg.a581f7b0bfce1014608b2a938d20283a.jpgDSCI0560.thumb.jpg.76c43a002eb0ad7e517b840a88959bc1.jpg

Editat de soxxxxxxxxxx2003
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 107
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

Nu.Troliu pe viitor va veni montat direct pe acea cutie unde sunt acuma proiectoarele momentan , iar proiectoarele vor veni montate pe aceea bara din fata grilei.

 

daca pui troliu pe acea cutie,ai pus degeaba inaltatoarele de arc pe fata ca se va lasa la loc

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

Asta ce inseamna ca daca nu puneam inaltatoarele , si imi puneam un troliu se punea pe burta?eu nu cred ca sunt degeaba. parerea mea.

O alta intrebare am legat de putere. Mi-am pus la evacuare la final (de la punte pana la capat) o teava de 50mm ca nu mai era nimik acolo, si nu mai are aceeasi putere.

As avea si eu o rugaminte sa imi faceti si mie o poza la evacuae, de la punte la bara spate.DSCI0579.thumb.jpg.37184706093fd1fff2d76bc25d7174fd.jpgDSCI0571.thumb.jpg.06e99a91b49a8dab62dd4df9724b7ccc.jpgDSCI0574.thumb.jpg.57ef0fbc377faa528da4e317db8e6f3f.jpg

Ms. Va salut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

Asta ce inseamna ca daca nu puneam inaltatoarele , si imi puneam un troliu se punea pe burta?[ATTACH=CONFIG]168092[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]168093[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]168094[/ATTACH]

Ms. Va salut.

 

exact aia inseamna,ca se lasa pe burta,mai bine zis nu mai lucra suspensia deoarece arcul era comprimat,si se lasa din cauza ce este iesit mult in fata acea cutie,mai are si bara o greutate,mai mult ca sigur ca vei pune un monstru de troliu de 13000LBS

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

O mare problema care a aparut este consumul. Am ajuns la un consum de 19%gpl de la maxim 15% (asta in oras).

De la ce poate fi :

-bare metalice,

-SL-ului de 5,

-sonda lambda(noua).

 

Barele nu cred ca au amandoua adunate mai mult de 70-80kg.

Ma asteaptam la un consum mai mare dar ma gandeam la un litru diferenta nu la 4

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

s-a schimbat aerodinamica masinii,de acolo consumul,ca nu poti calcula tu curentii de aer sa poti tine masina in parametri originali

Editat de Astral

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

din moment ce ai inaltat masina ai pus bari mai patratoasa,si tot felul de accesorii care pot opune rezistenta,plus ca intra mult mai mult aer sub masina unde mai sunt elemente care pot opune rezistenta,asa consumul creste chiar si la 70 km/h

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

Daca pe viitor voi face scuturi si o fac sanie, ma gandeam sa vin cu un scut din mai multe bucati din bara pana la cutie sau dupa cutie pana la rezervorla,la motor mai gros si mai la capat de 1mm. Exista posibilitatea sa scada consumul?

Editat de soxxxxxxxxxx2003
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

foloseste tabla de aluminiu care este mai usoara decat fierul si poti folosi mai groasa

tabla de 1 mm e ca si foaia de tigara pentru scut,cand te gandesti ca vitara are tablarie de 0.8

Editat de Astral

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

Eu ma gandeam ca in dreptul motorului sa pun de 3mm, iar mai in spate sa ii pun de 1, gandindu-ma ca va scadea consumul din moment ce o fac mai neteda pe dedesubt.

Ma gandesc sa mai diminuez frecarea cu aerul, dar nu stiu cat efect are.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

Cu grosimea de 1mm e doar o tabla chioara, nicidecum un scut care sa protejeze !

 

Una la mana : gandeste-te ca pe langa rolul de protectie directa, este foarte important ca respectivul scut sa nu se deformeze el insusi si prin deformarile sale sa produca pagube sau sa ajunga in asa hal incat sa nu-l mai poti da jos pentru a-l indrepta sau pentru eventuale revizii la componentele pe care trebuie sa le protejeze.

Doi la mana : cei de la ASFIR - un nume redutabil in confectionarea de scuturi pentru masinile 4x4 - crezi ca sunt nebuni sa faca scuturile lor din Al cu grosimea de 6mm ?

 

Din ce-am mai vazut aici pe forum, sub 3mm, tabla de fier, sau intre 4-6mm, tabla de Al, n-am auzit pe nimeni sa-si faca scut.....

 

Iar consumul nici intr-un caz nu va fi imbunatatit prin folosirea unei table chioare de 1mm si care oricum n-are nici o legatura cu aerodinamicitatea masinii.....Poti vorbi de imbunatatirea curgerii fluxului de aer la o masina de viteza, nu la un 4x4.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

Tinand-o in parcare......:ha:

 

Serios, masinile astea nu sunt de fitze, sunt facute fie sa se munceasca cu ele, fie sa te poarte in locuri minunate si sa-ti aduca bucurii si atunci e suficient sa aiba un consum cat mai apropiat de cel dat de producator......:h5

 

De-aia toate modificarile astea pornesc de la doua lucruri : CE vrei sa faci cu masina si de CATI bani dispui......

 

Reducerea consumului implica si pierderea din puterea motorului, deci nu te vei mai putea baza pe masina atunci cand avea nevoie.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

Pai ai si GPL pe masina ???

Man....serios, ce rost mai are sa vorbim de consum redus ?!??

 

Din ce am mai citit pe site-urile alora care vand magnetii-minune, pentru GPL n-ar fi foarte eficienti din motive diverse pe care nu mi-am obosit mintea sa le retin.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

am inteles . oricum pe viitor ii voi face ceva scuturi care vor porni direct din bara, sa mai acopar din radiatorul ala de ac. k e prea dezbracat, dar din aluminiu striata de 3.ma gandeam nu va fi asa de greu ca cea de fier

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

Arunca un ochi la mine la ''Feroza facocerul'' si vezi ce scuturi are masina din fata pana mai incolo de jumatate si la rezervor, sunt facute din tabla cheala de 3 mm.Nu stiu ce greutate au si nici la consum nu m-am gandit.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau sa cresc mare!!!

 

sambata am testat si eu bara pe cateva dealuri si pomisori si rezistat cu brio si sl-ul.

am ramas de cateva ori suspendat dar cam asta e situatia la momentul asta.dar sunt multumit de ea.

in vara am programate deja scuturile si un portbagaj superior(2 bari pe lungul masini)si mai vedem

un troliu daca gasesc ceva fonduri nerambursabile pe undeva

da salut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare