Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Avion prabusit in jud Alba


Vali alias Babu

Postări Recomandate

Re: Avion prabusit in jud Alba

 

@leredeu,ai fi surprins cat poate sa coste la noi o camera pusa pe-o drona....:ha:

Raspunsul nu-l sti,dar cred ca ti-l poti imagina...(ai ex loganul de politie echipat:grin:)

 

Mai, imaginile alea aeriene de la recuperarea epavei, sunt preluate de la un post tv local din Alba. Cit de mare crezi ca e bugetul alora ... ffs daca ei isi permit ... imi iau de pe ebay un rahat de elicopter cu camera (3Mp) controlat de tel cu 20 de euro. Cu camera full HD nu sare de 150 de euro ...

I Have No Idea What You Are Talking About

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 304
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Re: Avion prabusit in jud Alba

 

oricat ar spune lumea e o meserie grea, implica riscuri, am cunostinte care nu risca nici sa le inghete vre un degetel, traiesc ca niste loseri tristi.

 

mie imi pare rau ca pilotul nu castiga dublu fata de cat s a vehiculat, pentru ca este greu, se moare, nu e singurul care a patit asta.

 

e aiurea sa crezi ca faci vreo favoare ca incredintezi viata proprie in mainile unui pilot cand pleci cu avionul, el zilnic are astfel de incredintari de la mii de oameni, e absolut o prostie sa crezi ca ar fi defapt iresposabil sau kamikaze.

 

el si murind a salvat oameni, problema e ca nu mai poate muri inca odata sa i multumeasca pe toti...penibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Avion prabusit in jud Alba

 

Degeaba avea camera HD drona, pe ceata nu facea nimic. Iti trebuia una cu termoviziune.

 

@Jurasik - pe principiul contributivitatii pe naiba. Avea un plafon maxim - formularea era ceva de genul pensia se calculeaza in functie de .... dar nu poate depasi....

 

Concluzia e una singura, dupa accidentul asta, institutiile statului sunt pline de habarnisti. Nu e o surpriza majora. E pacat ca prostia unora costa viata altora. Macar daca isi rupeau gatul prostii, si-l rupeau pe barba lor.

 

 

Le: ca fapt divers, uite cum se comporta o aeronava givrata... filmul e inregistrat in timpul unor simulari facute de NASA

 

Editat de abunea

- O | | | | | | | O -

 

- O IIIIIII O -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Avion prabusit in jud Alba

 

Eu incep sa ma intreb o chestie: oare avem si pe aici postaci de genul celor pomeniti in articol?

http://capitalismpepaine.com/2014/01/23/meritau-sa-moara-ca-studenta-era-curva-si-pilotul-era-hot/

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Avion prabusit in jud Alba

 

Mai, imaginile alea aeriene de la recuperarea epavei, sunt preluate de la un post tv local din Alba. Cit de mare crezi ca e bugetul alora ... ffs daca ei isi permit ... imi iau de pe ebay un rahat de elicopter cu camera (3Mp) controlat de tel cu 20 de euro. Cu camera full HD nu sare de 150 de euro ...

 

Adevarat,asta e normal,dar cand ai posibilitatea sa faci achizitii pe banii statului,preturile se schimba,ca asa se face treaba in Romanika:wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Avion prabusit in jud Alba

 

 

Am citit-o ieri, insa mie imi suna a tentativa de disculpare. S-a zis deja ca dispozitivul de localizare in caz de accident nu a functionat decit pe o frecventa din cele 2. Insa sa fim seriosi, daca rusii pot spune instant de la Moscova unde exact a cazut aparatul si ai nostrii au nevoie de 6 ore sa-l localizeze, atunci imginea incompetentei e cu atit mare.

 

Later edit:

 

A. Sistem de localizare a terminalelor mobile în rețelele operatorilor de telecomunicații (pe cheltuiala operatorilor) asemănător obligațiilor prevăzute de lege de implementare a funcției legale de interceptare.

B. Implementarea unui sistem cu stații automate meteo și camere WEB pe infrastructura operatorilor de telecomunicații și STS, în zonele neacoperite de stațiile meteo ale Administrației Naționale de Meteorologie, de regulă în zonele montane.

C. Procedură operațională în baza căreia structurile responsabile să solicite date și informații, iar instituțiile cu atribuții să le furnizeze în format integrat.

D. Exerciții de alarmare periodice în scopul verificării modului de acțiune a structurilor cu responsabilități în situația producerii unor accidente aviatice în zone dificile.

 

A. Exista deja, cu sau fara voia noastra, numai ca cica nu putea sa-l foloseasca pentru ca nu exista aprobare de la judecatorie

B. Necesita multi bani pentru rezultate indoielnice.

C. Foarte general formulat si ma opresc aici.

Editat de unde

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Avion prabusit in jud Alba

 

Eu incep sa ma intreb o chestie: oare avem si pe aici postaci de genul celor pomeniti in articol?

http://capitalismpepaine.com/2014/01/23/meritau-sa-moara-ca-studenta-era-curva-si-pilotul-era-hot/

 

Intai intreaba-te data tu , personal , esti absolut obiectiv .

Este frumos sa visam . Mai nasol cand ne trezim la realitate.

Omul a fost un pilot experimentat. Indiferent cine sau ce a fost de vina pentru accident , el a incercat sa salveze situatia. In primul rand pentru el. Cand esti la doi pasi de moarte te gandesti la tine , in primul rand. Este un instinct primar de care nu scapa nimeni . Sunt visatori care sustin altceva . Sunt doar visatori . Este o moda sa negam instinctele primare, in speranta ca parem mai elevati. Asta o spun cei care nu au vazut moartea in fata .

Daca unele persoane fac afirmatii nefondate ca cele din articolul prezentat de tine , nu inseamna ca toti care se indoiesc de anumite elemente ale accidentului sunt de teapa lor. Aceasta metoda este una de manipulare si este folosita frecvent in discutii si negocieri . Unii vor sa stie adevarul , indiferent cum arata el. Altii si-au fabricat deja un adevar si nu vor decat ca ancheta sa il certifice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Avion prabusit in jud Alba

 

Degeaba avea camera HD drona, pe ceata nu facea nimic. Iti trebuia una cu termoviziune.

 

@Jurasik - pe principiul contributivitatii pe naiba. Avea un plafon maxim - formularea era ceva de genul pensia se calculeaza in functie de .... dar nu poate depasi....

 

Concluzia e una singura, dupa accidentul asta, institutiile statului sunt pline de habarnisti. Nu e o surpriza majora. E pacat ca prostia unora costa viata altora. Macar daca isi rupeau gatul prostii, si-l rupeau pe barba lor.

 

 

Le: ca fapt divers, uite cum se comporta o aeronava givrata... filmul e inregistrat in timpul unor simulari facute de NASA

 

 

 

filmuletele (sunt 3) sunt absolut interesante, explica foarte bine efectul :g

 

oare ce se intampla cand fenomenul e cumulat cu cel al un motor sau ambele cu probleme

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Avion prabusit in jud Alba

 

Intai intreaba-te data tu , personal , esti absolut obiectiv .

.

 

Nu pot fi obiectiv, de aia nici nu m-am implicat in discutie, de la un anumit moment!

Insa, discutia de fata a plecat de la premisa ca, persoane din comunitatea off-road isi pot aduce cumva aportul la localizarea epavei si salvarea ranitilor. Ulterior a inceput sa se comenteze (evident negativ) reactia inexistenta a autoritatilor abilitate si platite pentu acest gen de situatii!

Iar in momentul in care incepuse sa se demonstreze ca responsabilii cu astfel de activitati au fost, de fapt, iresponsabili, au inceput sa se vehiculeze tot felul de ipoteze, una mai ilara decat cealalta: ba ca off-roaderii n-au stiut sa se orienteze in teren, ba ca ar fi trebuit sa zboare elicoptere (in conditii de ceata si de formare a givrajului fix in zona de altitudine la care se afla epava), si altele asemenea... Mai mult, la un moment dat s-a amintit si incidentul de acum cativa ani in care omul si-a aparat nevasta si proprietatea... Cand au fost epuizate aceste variante de indepartarea discutiei de scopul ei initial s-a ajuns sa se discute pe tema "oare ce motiv avea pilotul sa zboare pe o astfel de vreme, cu un astfel de avion?". Si, in foarte scurt timp s-a ajuns sa se "disece": "salariul nesimtit", "pensia nesimtita", etc.

Sunt destule motivele ca sa-ti pui intrebarea pe care mi-o pun eu?

 

 

Nu l-am cunoscut personal pe Adrian Iovan, desi, prin prisma serviciului ne-am "intersectat" de cateva ori... Insa facea parte din categoria pilotilor "cu picioarele pe pamant" si nu din cea a celor care se cred "semizei" doar pentru ca au ajuns in carlinga unui avion!

 

 

Concluzia mea (si cu asta ma opresc pe acest topic):

Au murit nejustificat doi OAMENI din INCONSTIENTA CRASA a celor abilitati sa-i salveze!

Si, din pacate, s-au gasit "oportunisti politici" care sa speculeze momentul in incercarea de a-si salva scaunele... sau de a da jos niste "incomozi" din posturi cheie!

 

Scuze de off-topic!

  • Like 2

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Avion prabusit in jud Alba

 

Personal, cred ca esti foarte bine intentionat. Dar cred ca faci o eroare pe care multi o fac. Nu te limitezi la fapte . Citeste primul meu post de pe acest topic. Am fost primul care s-a aratat indignat de lipsa de reactie coordonata a persoanelor cu putere de decizie. am fost si luat la 11 metri de un alt user , probabil si el bine intentionat , dar cam iute de degete . Ulterior s-a adeverit faptul ca aceasta a fost principala problema in gestionarea evenimentului .

Urmmareste acele faptele ce nu pot fi interpretate. Trage concluzii doar din lucrurile verificabile . Nu chestiile discutate la televiziuni sunt baza probatoriului. Logica si bunul simt iti pot da multe repere ce pot fi interpretate corect.

Cei interesati sa abata atentia de la fapte o pot face foarte usor prin intermediul media si internetului.

Sa nu cadem in capcana asta de a ne posta de o parte sau de alta a accidentului .

Sa analizam corect toate datele cunoscute si sa ne facem o parere pertinenta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Avion prabusit in jud Alba

 

Eu incep sa ma intreb o chestie: oare avem si pe aici postaci de genul celor pomeniti in articol?

http://capitalismpepaine.com/2014/01/23/meritau-sa-moara-ca-studenta-era-curva-si-pilotul-era-hot/

 

Inima-ti spune ca nu, creierul iti cere sa te gandesti de doua ori.....

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Avion prabusit in jud Alba

 

Incerc sa-mi imaginez, cu groaza, ce s-ar fi intimplat daca ateriza fortat un avion de mici dimensiuni, transport persoane, privat, detinut de un cetatean strain. Ma ia cu fiori pe sirea spinarii, cind ma gindesc ca toti care zboara in spatiul nostru aerian sunt oarecum in curu gol. Daca patesc ceva, sunt in plop si plopu-n aer ...

 

Ce intrebare ma framinta pe mine: de ce s-a intors elicopterul SMURD la Tg. Mures ... Daca SMURD Cluj, nu are elicopter, de ce nu s-au intors oamenii de la Mures la aeroportul Cluj, sa faca plinul si sa stea in standby. Ok, au incercat localizarea epavei din aer, si nu le-a iesit, ca era ceata. Puteau sa stea pe aproape din 2 motive: unu, ceata asta vine, dar mai si pleaca, puteau survola zona de mai multe ori, si poate dadeau de ei; doi, se presupunea ca supravietuitorii, au rani grave, si poate trebuiau dusi de urgenta, dupa ce-i gaseau. Nu cred ca nu gaseau un loc sa aterizeze in zona. A fost ceata, asa e, dar am trecut si prin locuri in care aveai vizibilitate foarte buna. Cine stie, poate confirma ca la munte, ceata vine in valuri. Eu zic ca fumega muntii, fenomen intilnit mai ales vara dupa ploaie. Cam asa evolueaza si ceata. Fata de o zona plata, la munte tot timpul curenti de aer.

 

Am de gind sa pun pe hirtie citeva ideei, si sa le inminez prin intermediul SMURD si/sau IGSU, sau de ce nu direct prefectului, prin intermediul avocatului poporului sau scrisoare notariala. Ceva trebuie schimbat, dar schimbat cu cap, nu asa de ochii lumii.

 

1. Dotarea de indata a unitatilor teritoriale IGSU, pe a caror raza de actiune exista relief muntos, cu aparatura mobila pentru detectarea si localizarea semnalelor emise de aparatele telefonice mobile GSM; pe principiul redundantei si a completarii, si a stalpilor/celulelor de telefonie mobila cu dispozitive de receptie, prelucrare si transmitere a tuturor frecventelor alocate situatiilor de urgenta, inclusiv CB si PMR (acolo unde e semnal GSM - line of sight pentru ele - o statie portabila chiar si de 5W in CB sau PMR nu are orizont de propagare si receptie), de genul repetoarelor de semnal.

 

2. Dotarea de indata a unitatilor teritoriale IGSU, pe a caror raza de actiune exista relief muntos, cu aparatura mobila pentru detectie si localizare supravietuitori pe baza de termodetectie* in urma fenomenelor naturale sau a accidentelor de orice fel;

 

3. Inscrierea in lista institutiilor care trebuie alertate de la nivel central, a unitatilor salvamont, in a caror arie de actiune s-au produs fenomene meteorologice/naturale sau accidente de orice fel; (poate ati aflat, poate nu, dar in ordonanta aia ce reglementeaza cine trebuie sa intervina in cazul accidentelor aviatice, Salvamontul nu apare pe lista ... cine a scris textul, nu s-a gindit ca un avion poate cadea in munti ...); si dotarea in consecinta cu tehnica necesara

 

4. Dotarea de indata a unitatilor de descarcerare IGSU si SMURD cu echipamente mobile pentru descarcerare; (dotarile existente pot fi folosite, daca poti sa te pozitionezi cu masinile la locul accidentului. Un neajuns ce l-am constatat in accdient a fost faptul ca echipamentele hidraulice de taiat, precum si clestii, nu pot fi dati jos de pe masina si transportati cu orice alte mijloace la locul unde este nevoie de ele);

 

5. Colaborarea cu unitatile detectie radio din cadrul MAN, carora le revine sarcina de a scana toate frecventele utilizate, precum si a celor care au fost utilizate incepind cu anul 1950, la a caror utilizare s-a renuntat; (se pare ca ELT-ul emitea pe o frecventa pe care nu o mai urmarea nimeni ...; aparatele mai vechi, se pare ca nu mai pot fi recalibrate sa emita pe alte frecvente, din fericire, un radar militar, poate scana orice frecventa ((asta o stiu din armata, asa ca sa nu-mi zica cineva altceva ca-i fac parabola guler))

 

Asta e ce mi-a trecut mie prin cap. Astept si ideeile voastre. As vrea sa am documentul gata intr-o saptamina, cel mult, pina nu se raceste emotia din sufletul oamenilor.

 

* vedere pe timp de noapte nu este suficient in caz ca este ceata, cum a fost si acum. Nici o institutie din tara asta, zic ei, nu are in dotare asa ceva. Eu zic ca au. Granicerii, au camere mobile si fixe cu care supravegheaza granita. A fost conditie de intrare in UE securizarea granitei de est. Cit reaku poate sa coste o camera deaia montata pe o drona ...

 

completat, in fuga

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Avion prabusit in jud Alba

 

Doresc sa lamuresc aici cateva chestiuni legate de operatiunile de cautare-salvare.

 

Aceasta activitate nu trebuie sa se bazeze pe telefonia GSM si pe faptul ca un supravietuitor poate suna la 112 si poate sta la povesti prin telefon cu salvatorii. Din acest punct de veder, accidentul petrecut zilele trecute ar fi trebuit sa fie un "caz usor".

 

A fost doar o intamplare ca avionul a cazut intro zona inalta, cu semnal GSM, cu un supravietuitor aflat intr-o stare fizica buna, care a putut folosi telefonul din dotare. Rezultat - aproape 0

 

Imaginati-va ca avionul se putea prabusi 200m mai jos, pe coasta dealului, unde nu mai era semnal GSM si ca toate cele sapte persoane erau in viata, dar incarcerate in interiorul aeronavei.

 

Orice avion, mare sau mic, are o baliza ELT (Emergency Locator Transmitter), care se activeaza manual sau automat, la impact. ELT-ul este principalul mijloc pe care ar trebui sa se bazeze echipele de cautare in asemenea situatii. Am vazut aici aberatii, cum ca ELT-ul de pe BN-2-ul prabusit a fost un model vechi, cu frecvente care nu se mai folosesc. Nu exista asa ceva! ELT-ul emite pe frecventa de urgenta, sau de salvare (121.500MHz - AM), frecventa folosita pe tot globul de la inceputurile comunicatiilor pe VHF in aviatie si care se va folosi inca 100 de ani de acum incolo, tocmai pentru a se pastra standardizarea. In acelasi timp ELT-ul poate sa emita si pe 406.000MHz, frecventa destinata receptoarelor de pe cativa sateliti geostationari, car pot face determinarea pozitiei prin triangulatie.

 

Pe smecheria cu satelitii nu trebuie sa ne bazam foarte tare pentru ca apartin unor terti, ca si masuratorile pe GSM. Ati vazut ce a iesit...

 

Radioamatorii de aici, dar nu numai ei, stiu ce inseamna concursurile de "Vanatoare de vulpi" sau Radiogoniometrie operativa. Se ascunde un emitator de putere mica in padure si se da startul concurentilor, care cu ajutorul unui receptor cu antena directiva, trebuie sa gaseasca acel emitator. Sa vedeti cum, copii de clasa a patra, gasesc nu una, ci cinci locatii de emitatoare, in timp record.

 

In toate tarile normale, structurile de interventie, pregatite pentru cautare-salvare, au in dotare asemenea receptoare, care niciodata nu dau gres. De asemenea aeronavele de cautare-salvare sunt dotate cu receptoare ELT. La noi, NU.

 

Cutiile care contin ELT-ul sunt heavy duty, cu alimentare autonoma, deci indistructibile. Pe avionul prabusit a functiont perfect, dar ce folos...

 

PS: Ma irita cand aud ca a fost o "aterizare fortata"... O aterizare, fortata sau nu, presupune o serie de manevre facute de catre pilot cu scopul de a aseza avionul cat se poate mai bine pe sol, nu?

 

Ce aterizare e aceea cand zbori prin ceata si la un momentdat vezi varfurile brazilor ca te gadila pe la roti. In urmatoarele secunde avionul se prabuseste peste copaci.

Editat de yo2bt

73 de adi - yo2bt ...altfel spus - TOATE CELE BUNE :hi

ORCA - Off Road Club Arad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Avion prabusit in jud Alba

 

Dragi colegi,

ce ne tot zbatem sa ne intrebam atat ?

Concluzia mea este urmatoarea:

Cei care puteau localiza accidentul si aveau cu ce nu au dorit din nu stiu ce motive (nu fac teoria conspiratiei aici); iar cei care doreau sa localizeze accidentul nu au fost lasati sa-si faca treaba. cititi daca doriti marturia unuia dintre colegii mei din salvamont:

http://lucianmindruta.com/2014/01/22/povestea-unui-salvator-dat-la-o-parte/ si ca el au mai fost si altii.

 

Cadoul de la D-zeu a fost ca cei care au dorit sa ii salveze pe semenii lor nu s-au lasat, a invins determinarea lor.

Noi ne zbatem sa gasim solutii de principiu si de caz pentru eventualele situatii urmatoare, insa inaptii care ar trebui sa vina cu solutii eventual tremura ca le pica un post de sub fund, nicidecum nu se gandesc cum sa elimine problemele care s-au dovedit a fi existente.

 

De aia ziceam mai devreme ca povestea asta nu are cap, a avut un cuprins de jale si nu va avea incheiere. Vor mai dura ani sau zeci de ani pana cand structurile de salvare vor fi dotate conform cerintelor minime fiecare in domeniul lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Avion prabusit in jud Alba

 

Subscriu si astept sa pice capo di tutti capi,monument de nesimtire si incompetenta si anume :STROE.

 

Chuck Norris: "Dorinta ta, este porunca pt mine!"

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Politica/Surse+Radu+Stroe+demisie+ministru+MAI

 

2. Dotarea de indata a unitatilor teritoriale IGSU, pe a caror raza de actiune exista relief muntos, cu aparatura mobila pentru detectie si localizare supravietuitori pe baza de termodetectie* in urma fenomenelor naturale sau a accidentelor de orice fel;

 

Ce am putut sa aflu, este ca, camerele cu termoviziune (cele aflate in dotarea Politiei de Frontiera) erau egale cu 0, in situatia data. Aceste camere, isi diminueaza simtitor raza de actiune pe timp de ceata. Ceva de genul: de la 1000m la 100m (la distanta asta, ii localiza-i prin strigate). Poate MAN sa aiba ceva mai performant.

Editat de Astral

Viata e scurta si plina de KKT

Samurai 2002

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Avion prabusit in jud Alba

 

[..] Radioamatorii de aici, dar nu numai ei, stiu ce inseamna concursurile de "Vanatoare de vulpi" sau Radiogoniometrie operativa. Se ascunde un emitator de putere mica in padure si se da startul concurentilor, care cu ajutorul unui receptor cu antena directiva, trebuie sa gaseasca acel emitator. Sa vedeti cum, copii de clasa a patra, gasesc nu una, ci cinci locatii de emitatoare, in timp record. [..]

 

Offtopic: Se mai tin astfel de concursuri? Eu am auzit de ele ultima oara cum ceva multi ani, pe vremea cand mergeam la "Clubul Elevilor si Soimilor Patriei"...

Daca nu, pacat!

 

Sorin

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Avion prabusit in jud Alba

 

Offtopic: Se mai tin astfel de concursuri? Eu am auzit de ele ultima oara cum ceva multi ani, pe vremea cand mergeam la "Clubul Elevilor si Soimilor Patriei"...

Daca nu, pacat!

 

Sorin

 

Se mai tin, cel putin la noi, insa fara nicio sustinere ... doar niste pasionati care-si confectioneaza aparatele si antenele din tot felul de aparate casate si deseuri. Le-am dat si eu niste antene pe care nu le mai foloseam de la niste statii de emisie receptie, acele "caramizi" pe care le avea militia inainte de '89 ... isi confectionau antenele din banda unor rulete rupte ...

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Avion prabusit in jud Alba

 

Offtopic: Se mai tin astfel de concursuri? Eu am auzit de ele ultima oara cum ceva multi ani, pe vremea cand mergeam la "Clubul Elevilor si Soimilor Patriei"...

Daca nu, pacat!

 

Sorin

 

da se mai fac dar nu sunt mediatizate ca astea sunt pentru aia care stiu sa foloseasca si sa gandeasca :) iar copii aia chiar unii din ei foarte pasionati in ceea ce fac si chiar mai citesc si carti,in format clasic :) dar si electronic :)

acum in vara cred ca va fi un concurs sus la babele si stiu pe cativa care merg cu masinile si isi intind antenele pe sus :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Avion prabusit in jud Alba

 

http://www.fundatiapentrusmurd.ro/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=65&Itemid=104

 

Exista diferite proiecte de voluntariat , atat sustinute de ISU locale cat si de SMURD .

Ieri seara, il auzeam pe D-nul Arafat intr-o aparitie televizata , ca pe finalul lunii viitoare s-ar putea demara un proiect cu fonduri europene vis-a-vis de niste cursuri pentru "profesionisti in interventia integrata la accidente si dezastre " .

Nu au legatura cu transmisiunile , dar sunt pe subiect ...cred .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Avion prabusit in jud Alba

 

Uitati ce spun colegii medicului Zamfir...

 

„Dr. Zamfir era pasionat de tehnologie. Era mereu pregătit din acest punct de vedere”

 

Atât dr. Bogdan Ştefan, cât şi dr. Ionuţ Manea au smarphone-uri, dar acest lucru nu i-ar face să se simtă mai în siguranţă în cazul în care ar fi şi ei victimele unui accident. „Datoria mea în caz de accident nu este să trimit autorităţilor coordonatele mele. După cum s-a văzut, dr. Zamfir a trimis coordonatele, dar cei care le-au primit nu au ştiut să le interpreteze, pentru că nişte coordonate emise de un smartphone sunt diferite faţă de unele emise de un GPS. Smartphone-ul îţi arată nişte cifre, pe care cu ajutorul unui program trebuiau să le transforme în grade, minute şi secunde. Este inadmisibil să laşi nişte oameni să moară de frig, pentru că tu, autoritate, nu eşti în stare să descifrezi nişte coordonate”, a afirmat dr. Ştefan.

 

Colegii medicului Zamfir spun că acesta era pasionat de tehnologie şi că ştia cum să trimită nişte coordonate cu ajutorul telefonului. „Era tot timpul pregătit din acest punct de vedere. Avea la el mai multe baterii. Era pregătit pentru diferite situaţii, dar se pare că asta nu l-a ajutat în acest caz”, a spus dr. Manea.

 

http://www.gandul.info/reportaj/fotografie-cu-echipa-de-transplant-la-aterizare-avem-mainile-inghetate-si-intram-in-sala-de-operatie-11955569

 

 

Mi se pare cel putin ciudat, dar eu cred ca daca se doreste pot fi verificate informatiile daca s-au transmis sau nu coordonatele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Avion prabusit in jud Alba

 

ancheta e în curs

 

ceea ce se vede la televizor, inchiziția reporterilor proști (și a televiziunilor isterice), care nu stăpânesc nici măcar limba română, dar-mi-te o sumedenie de termeni și date tehnice, nu este decât o imensă manipulare doritoare de rating și viitoare voturi

 

în țara asta, ajungea o singură taxă care să crească încasăril la buget: taxa pe prostie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Avion prabusit in jud Alba

 

în țara asta, ajungea o singură taxă care să crească încasăril la buget: taxa pe prostie!

 

subscriu, dar problema e ca e cam stupid si nu se va aplica niciodata ca si aia care ar trebui sa o legifereze si sa o puna in practica ar trebui si ei la randul lor sa o plateasca si in acest caz nu vor instaura taxa :):):) oricum problema tehnica de fond este cum faci departajarea :):):)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare