Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Jimny - RRR

bogdan.baron
 Share

Recommended Posts

Re: Jimny - RRR

Asa am avut si eu problema la jimny, in timp, pana am descoperit cauza, s-a mai accentuat. Am schimbat bobiele cu unele sh de m13a (la care fisa cu fir este putin mai lunga) si s-a rezolvat, am alta masina. Era o bobina care nu lucra cum trebuie. Cele sh sunt luate de pe motor cu 86 000 km. Cred ca si problema ta este tot din bobine.

Cauta! Nici albina nu gasaeste miere in fiecare floare!

• Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

pe la fise nu se observa sa fie pierderi.

am sters bujiile de ulei si o sa verific pe la finalul saptamanii sa vad daca se mai murdaresc - cred ca ramasese ceva ulei de la ultimele reglaje ale tachetilor, dupa repararea motorului.

chiar o sa caut la cineva de prin Iasi sa probez bobinele.

numai bine!

ps: daca vede cineva de prin Iasi cu jimny discutia si ma poate ajuta o zi cu bobinele sa le probez astept un semn :wink:

Mersi

Aceeasi problema cu oscilatia ralanti-ului(si la cald si la rece) o am si eu pe Samurai(G13BA). Aceasta se accentueaza in momentul aprinderii oricarui consumator. Momentan masina nu are montate nici casetofon nici boxe tocmai din acest motiv. Am fost sfatuit sa schimb fise,bujii, capac delcou, rotor delcou si ma orientasem spre BOSCH, dat fiind pretul pieselor originale SUZUKI (de 3 ori mai mare), ca acum sa vad ca se recomanda apasat evitarea celor precizati anterior.

Pe langa oscilatia ralanti-ului a mai aparut si un consum exagerat(undeva la 18l/100km in regim 2x4 urban, fara a conduce agresiv).

Sint doua probleme separate.

Prima. Daca problema se manifesta si cind decuplezi consumatorul, atunci releul de la alternator reactioneaza cu intirziere. Exemplu: aprinzi farurile -> incepe sa tremure (fluctuatie de tensiune, se depisteaza usor cu un voltmetru pus pe baterie). Opresti farurile -> face la fel.

A doua. Eu as incepe cu sonda/sondele lambda. Sigur nu ai vreun check engine aprins prin bord? Exclud varianta in care fizic pierzi benzina pe undeva, desi s-au mai vazut cazuri aici pe forum.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

• 3 months later...

salut!

revin dupa ceva timp cu aceeasi problema: tremurat la relanti care s-a accentuat.

astazi am dat comanda doar de o bobina sa vad daca mai dispare din tremurat (sau poate chiar de tot), insa bobina va ajunge abia peste 3-4 zile.

astazi chiar m-a disperat tremuratul, la semafoare trebuie sa o tin la 1500 de ture ca sa nu mai tremure.

atasez si doua filmulete cu tremuratul:

intre timp am mai verificat:

- intre bobina si fisa de sub bobina bineinteles ca era rugina (asa cum a zis si minitehnicusro) - am curatat cat am putut dar degeaba

- am masurat fisele - rezistenta este ca in carte

- aveam ulei la bujia a 3-a, dar era de la semeringurile de la capac - schimbat iar garnitura si cele 4 semeringuri

@unde - tremuratul e la fel si fara consumatori, iar check-ul nu ramane aprins...

nici una nu a dus la disparitia tremuratului... mai mult, daca accelerez putin mai tare, pana la 3000 motorul tremura iar turatia creste foarte incet, mai ca nu ar creste, dupa ce trece de 3000 parca ar intra turbina, merge fara probleme...

mai aveti si alte idei? :hl

o seara buna

Salut, aceleasi simptome avea si al meu si s-au rezolvat inlocuind bobinele cu altele sh dar originale

Si la mine la fel, dar am inlocuit doar una din bobine, cu alta nou-nouta. Nu mai retin marca. Cel mai bine ar fi sa ai un cunoscut cu un Jimny de 1.3L sa poti face o proba cu alta bobina. Atunci vei fi sigur ca e dusa, sa nu arunci banii in caz ca e altceva. Eu am facut o proba inainte sa comand bobina noua.

Toate cele bune!

All-Wheel Drive - it`s all we'll drive! lllllll

nu am avut de la cine sa imprumut... din cauza asta am si asteptat, dar degeaba... am facut comanda doar de una, sper sa se rezolve, dar abia maine sau vineri va ajunge....

nu am avut de la cine sa imprumut... din cauza asta am si asteptat, dar degeaba... am facut comanda doar de una, sper sa se rezolve, dar abia maine sau vineri va ajunge....

ce bobina ai comandat de dureaza atat livrarea?

stai departe de tesla, meat and doria si alte exotisme.

Fa un efort si ia NGK sau macar Denso.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

bobina a venit de ieri. e delphi. am pus-o pe ambele pozitii insa degeaba... tremuratul e acelasi, nu s-a redus deloc...

am facut masuratori: (notatiile sunt ca in manualul de service iar valorile sunt in OHMI)

bobina____+ G____+ B____ G B____a b

noua_____3.92k___4.16k__0.84k___11.2k

1 - 4_____3.79k___3.98k__0.59k___10.6k

2 - 3_____3.52k___3.73k__0.62k___10.86k

fisa

1___2.33k

3___1.95k

din cate observ, valorile sunt destul de apropiate, deci cred ca si bobinele vechi sunt bune, atunci ce altceva ar mai putea fi?

Ma poate ajuta cineva cu niste valori a bobinelor si a fiselor de pe masina lui?

@minitehnicusro - tu spui de NGK - dar pretul pe un site e 1300 lei!!!

• 3 weeks later...

de aproape o saptamana am pus fise noi. am parcurs deja 500 de km iar tremuratul a disparut complet.

Valorile la noile bobine sunt de aproximativ 7k si 4k, mult mai mari decat la cele vechi.

Multumesc tuturor pentru ajutor!

:tk

seara buna

• 1 month later...

La dolly nu am fost niciodata. Am un prieten mecanic la care ma tot duc. Tot el mi-a refacut si motorul si am 8000km si e ok. Maruntisurile le mai schimb eu: directie, suspensie, frane si altele...

Probleme cu rugina inca nu am avut pentru ca masina a fost candva antifonata. De acum am vazut ca incepe rugina sa actioneze. si eu vreau sa ma ocup de ea ca sa nu cuprinda prea mult metal :)

eu anul trecut am dat contraaripile cu niste vopsea 3 in 1. aratau bine, dar am dat un strat suplimentar pentru mai multa protectie. acum se prezinta ok.

• 2 weeks later...

Am fost la Doly eu. Pentru ultima data .La reparatiille care le fac astia mergi la ei zilnic. E un service la care trebuie sa fii prezent la fiecare operatie tehnologica, data nu vrei sa ai surprize negre.

• 5 months later...

Salut!

Daca tot a venit zapada si prin Iasi, am pus la treaba lama de zapada confectionata de mine acum ceva timp.

Se descurca de minune pe loc drept sau la vale, la deal trebuie sa dai de cateva ori inainte-inapoi, dar na, la greutatea masinii ce poti cere.

iata un filmulet:

si cateva poze:

20180118_090117.thumb.jpg.002d1db77e5c515105436f50d1eff2d7.jpg 20180118_090124.thumb.jpg.41138779f778ed509e7eaa946d025fe8.jpg

20180118_090743.thumb.jpg.1a34b43285a0440a6daaa62923e7867b.jpg 20180118_133512.thumb.jpg.6ff3a3ee3884381d7ef3b170767003ae.jpg

20180118_135331.thumb.jpg.06ec6c74b1e87676a0f491ef09f4e6d2.jpg

• Like 1

Felicitari pentru executie si multumiri ca impartasesti cu noi lucrarea ta ! :h5

Pentru ca este un subiect care i-ar putea interesa pe mai multi si ca sa il poata gasi repede, am facut un topic special pentru lucrarea ta aici :

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?96120-Lama-pentru-zapada-DIY-pe-Jimmny

Ii rog pe cei interesati sa continue discutia despre lama doar pe acel topic ! :h5

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use