Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Am luat Grenada !


GiantElbrus

Postări Recomandate

Re: Am luat Grenada !

 

Ovidiu Domide, Satu Mare.

Imi mai "racesc gura" pentru ultima oara, spunand ca intai trebuie sa determini exact daca debitmetrul este defect, sau ai alta problema.

 

Am vorbit cu Ovidiu. Saptamana viitoare duc masina la el si o pune pe tester. Vedem ce iese acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 175
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Am luat Grenada !

 

ce o fii asa complicat sa te duci la prima reprezentanta NISSAN sa puna un tester ?????

te costa cativa zeci de lei si stii o treaba

dar poate e mai bine sa mergi prin diverse "testere" sa bajbai , sa dai cu presupusu' etc....

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am luat Grenada !

 

ce o fii asa complicat sa te duci la prima reprezentanta NISSAN sa puna un tester ?????

te costa cativa zeci de lei si stii o treaba

dar poate e mai bine sa mergi prin diverse "testere" sa bajbai , sa dai cu presupusu' etc....

bafta

 

O sa vezi "de ce" dupa ce revin cu masina de la Ovidiu ;-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am luat Grenada !

 

nu o sa vad nimic ca nu am de ce

ti-am dat un sfat

pana acuma rezolvai problema

dar asa-ti place sa ceri niste sfaturi pe niste pareri si supozitii , paca masina se repara prin telepatie

Ovidiu te rezolva , nu spun nu , dar un tester la NISSAN era mai ieftin ca 3 drumuri la alte "testere"

spor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am luat Grenada !

 

dar un tester la NISSAN era mai ieftin ca 3 drumuri la alte "testere"

spor !

 

Acesta este un adevar, de necontestat, mai ales pentru aceste masini.

Macar pentru a afla "ce doare" pe acolo. Apoi, hotarasti ce faci.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am luat Grenada !

 

Asta încerc sa explic oamenilor ....ca o diagnosticare corecta te scutește de cheltuieli inutile. Un factor important este si cine face diagnoza.....Istoria cunoaște cazuri ...... Consult II,III sau III plus....rezolva problema si misterul. Legat de prețuri,PATRICIU știe cât costa unul original.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am luat Grenada !

 

In timp ce astept sa-mi intre banii ca sa pot sa-i fac o vizita lui Ovidiu, am facut azi schimbul de ulei + filtru. Abia daca era putin ulei pe varful jojei.

 

Geamul stanga refuza sa coboare. Am desfacut butonul si un prieten electronist l-a meşterit putin si a reusit sa miste putin geamul. A zis ca e problema la buton. Daca am inteles bine nu ii da destul curent motorasului care actioneaza geamul.

 

Tot caut prin dezmembrari panoul de comenzi de pe partea stanga dar fara success.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am luat Grenada !

 

dezmembrarea cea mai buna pe Nissan tot teren tot la Ovidiu este. Daca nu are el atunci nu stiu unde gasesti.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am luat Grenada !

 

Da, am vorbit azi din nou cu el, super de treaba. Ii fac o vizita pentru mai multe bube, cea mai mare fiind debitmetrul.

 

- Azi am observat ca imi curge ulei pe la roata din stanga față.

 

- Dupa ce-l "forjez" putin la mic la urcari destul de mari, se cam incalzesc plasticurile de prin zona schimbatorului de viteze... Sa nu sar in aer :ypu

 

https://www.facebook.com/mariansipaula/videos/692408547558659/?pnref=story

Editat de GiantElbrus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am luat Grenada !

 

- ulei cutie de viteze/transfer

- semering planetara

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am luat Grenada !

 

Indicat e nu sa verifici...ci sa schimbi ce ai in masina deja. Adica ulei cutie viteze, cutie transfer si grupuri. Si mai important - unde spune GL4...sa fie strict GL4, si unde zice GL5 - sa fie GL5.

Daca tot de duci cu masina la doctor, verifica si puntea fata - vezi daca se impune o revizie mai amanuntita - rulmenti pivot, rulmenti roata, MRL.....

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am luat Grenada !

 

Indicat e nu sa verifici...ci sa schimbi ce ai in masina deja. Adica ulei cutie viteze, cutie transfer si grupuri. Si mai important - unde spune GL4...sa fie strict GL4, si unde zice GL5 - sa fie GL5.

Daca tot de duci cu masina la doctor, verifica si puntea fata - vezi daca se impune o revizie mai amanuntita - rulmenti pivot, rulmenti roata, MRL.....

 

Am comandat ulei pentru cutie de viteze/transfer/punte fata-spate. Singura problema e ca gasim destul de greoi simeringuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am luat Grenada !

 

Pai , de ce ? ... Care simeringuri ?

Eu la cumpar fara probleme de la un magazin obisnuit de piese auto . Ma duc cu codul , domnii cauta , ma asigur ca s-a inteles exact ce am cerut si cam aia e . E adevarat ca uneori cauta de le sare cravata , dar dupa un timp s-au obisnuit , nu se mai fac albastrii la fata cand ma vad ... suny un client problema , nu ma las convins ca-mi trebuie ce mi-ar da ei .

Dar inca o data , n-am avut probleme cu piesele de Patrol .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am luat Grenada !

 

Merci. Maine dimineata prima ora verific.

 

Ce sa verifici?Ce gust are?Schimba-l si sti o treaba,e pus de tine la data respectiva,la km respectivi

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am luat Grenada !

 

Pai stai ca problemele nu apar la piesele pe care le caut cu codul original in protap , ci numai la unele elicoptere , termostate compatibile dar cu alte valori , termocuple , electrovalve , furtune ciudate si alte alea .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am luat Grenada !

 

Vezi ca un debitmetru dus poate cauza multe probleme. Las-o un pic mai moale pana te dumiresti ce buba/bube are si dupa aia....cat te tine buzunarul...duce :)

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am luat Grenada !

 

Vezi ca un debitmetru dus poate cauza multe probleme. Las-o un pic mai moale pana te dumiresti ce buba/bube are si dupa aia....cat te tine buzunarul...duce :)

 

Asta incerc sa fac... dar dupa ploaia de azi a fost "musai" sa o scot o tura :-) Cred ca pe luni rezolv cu debitmetrul / simeringuri (rulmenti).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am luat Grenada !

 

Sa o stapanesti sanatos!

 

Ti s-a pus pe creier "debitmetru" ca de la inceput tot vrei sa l schimbi si gata!

 

Problema asemanatoare am avut si eu....a fost debitmetru si pompa de injectie!

 

Totul se rezolva daca ai codurile de eroare....altfel nu prea sti ce sa schimbi!

 

Ce tine de puntea fata (scurgeri) este un topic dedicat pe aici pe undeva iar acolo gasesti si piesele + codurile necesare operatiunii!

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am luat Grenada !

 

Sa o stapanesti sanatos!

 

Merci :ap

 

 

Ti s-a pus pe creier "debitmetru" ca de la inceput tot vrei sa l schimbi si gata!

 

 

Am avut unele discutii telefonice cu diferite persoane cu experienta cand vine vorba de Nissan iar din simptome, un 90% e debitmetrul. Inainte sa schimb ceva pe masina va fi pusa pe tester si schimbam exact "veriga slabă".

 

 

Ce tine de puntea fata (scurgeri) este un topic dedicat pe aici pe undeva iar acolo gasesti si piesele + codurile necesare operatiunii!

 

Am gasit un topic in care se discuta despre "scurgeri la homocinetica" insa nu m-a ajutat prea mult topicul respectiv. Oricum e ca rezolvata problema. Doar sa ajung la Satu-Mare cu masina saptamana viitoare.

Editat de GiantElbrus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am luat Grenada !

 

Abia astept sa vad daca rezolvi problema dupa schimbarea piesei,ca vad ca mergi pe presupuneri,decat sa dai 80 de lei sau cat e o diagnoza sa vezi ce zice acolo

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare