Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Toyota LJ77


nessum

Postări Recomandate

Mai schimbam o gorana care era super ruginita (50lei, universala in targ la Vitan), mai schimbam un furtun de la radiator care a plesnit de batranete (:tk @Gagane), mai comparam LJ77 cu HZJ 78... :x

 

Daca tastele H si K erau alaturate, as mai fi inteles, dar altfel, nu pricep cum, tu, toyotist fiind, incurci si modelele si motorizarile si caroseriile.....?!? :ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorba aia…’’omul gospodar isi face iarna car iar vara sanie”…numai ca anul asta a luat teapa, ca in zona de sud nu a fost zapada! J

Deci trecem la etapa a II-ua si ne pregatim pentru vara! Care va fi destul de ploioasa, zic eu!

Punerea in functiune si revizia AC-ului. Radiatorul care era original pe masina era PRAF!!! :hl:hl

Am gasit la @robertz :tk un radiator in stare buna. Compresorul e ok, trebuie curatat vaporizatorul si inlocuit filtrul uscator.

Ceva conducte si cuple necesita inlocuirea, poate chiar sudate… Vedem!:x

 

L.E. A venit si zapada...cea mult asteptata! :banana:ha::cn

SH.thumb.jpg.b9402be8bb7cc5dd60be74c06fd679ee.jpg

praf.thumb.jpg.7ef9606dae4c3192404ea6f7fd8a37be.jpg

Editat de nessum

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Poate sa vina vara, avem AC functional...evident nu fara peripetii.

Radiator praf, capac compresor fisurat, rola intinzator curea gripata, fulie pompa nepotrivita (trebua cu 3 canele si era cu 2).

 

Acum sper ca la vara sa faca fata compresorul ca altfel avem varianta de backup, adaptam un compresor de Cielo si cu ala traversezi Africa in iulie.

655066072_WhatsAppImage2020-02-12at10_18_43.thumb.jpeg.16fcbf3fb692d6c28bb44c7aa3fa75b2.jpeg

595472429_WhatsAppImage2020-02-25at09_33_23.thumb.jpeg.497340d23f8729627633328581fde878.jpeg

732a7b0227e479d69f631479c5c0d17a.thumb.jpg.b99a03792a1cdea1b3502608366f0024.jpg

0a27e58283e52da57370df73e7723830.thumb.jpg.c7a7d3e4ded2d182ee6d5dd7a968fb8f.jpg

c6333c9aca679524cdd04185afe03dad.thumb.jpg.0fea96c2e87f84311d2d0573749cfc8c.jpg

aa26b79b337a64d7dc980b8e86f34327.thumb.jpg.43edb46ddb4a2f7c211ea6c0322767cc.jpg

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie aventurile astea contiune si numai bube plus incapatanarea ta imi aduc aminte de primul meu nissan, cel alb. Nu stiu daca-i de bine sau de rau , dar pt mine masina aia este o amintire placuta

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apai la o masina din 91, ce pretentii poti sa ai. La toyotele mele, nu merge clima la nicicare. Toate au radiatoarele de clima asemanatoare cu cele din pozele de mai sus. Partea buna e ca se pot reconditiona compresoarele, la niste preturi decente si radiator/furtunaraie se pot lua noi. Astea sunt maruntisuri, care se repara cu rabdare si timp.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie aventurile astea contiune si numai bube plus incapatanarea ta imi aduc aminte de primul meu nissan, cel alb. Nu stiu daca-i de bine sau de rau , dar pt mine masina aia este o amintire placuta

 

Pai am cam terminat ce era mai important! Acum bani de motorina si ''Jos Taxa Firea''! Mai e ceva de facut pe la tinighigerie in zona overfenderelor dar nu e nici o graba. La toamna!

Editat de nessum

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am fost la @cobrra sa-mi monteze snorkel-ul, avand ceva experienta si fiind atent la detalii a iesit frumos!

Snorkelul fiind chinezesc nu venea ca ''turnat'' precum Safai ori Bravo!

A fost ceva de bibilit si a trecut cu bine testul hartiei!

 

:2dr:2dr@cobrra :tk

887057417_WhatsAppImage2020-03-06at21_13.48(1).thumb.jpeg.5e2dd0a8b0e5dcb07b85c5cdeaf37029.jpeg

1652213020_WhatsAppImage2020-03-06at21_13.49(3).thumb.jpeg.30b99e5dc9960eecc95229a38f43a413.jpeg

1303490643_WhatsAppImage2020-03-06at21_13.47(2).thumb.jpeg.492aa8759e47b9bdf6d6bc27c4e27277.jpeg

971636782_WhatsAppImage2020-03-06at21_13.47(3).thumb.jpeg.9823a109feb8802035610f17f4d1dd61.jpeg

2114379161_WhatsAppImage2020-03-06at21_13_47.thumb.jpeg.06e2066ccac0598e69824b7b2093f3e3.jpeg

Editat de nessum

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am profitat de ocazie si am schimbat semnalizatoarele din aripa, cele originale erau coapte! Le-am inlocuit cu undele de LJ70, se potrivesc perfect la gauri.

Evident ca inainte de pune snorkel-ul am mutat semnalizarea mai jos, nu am renuntat :grin: :grin:la ea sau cum am vazut la altii :T . Sa gaurim snorkel-ul :hl si sa mutam in el...semnalizarea! :app

824929007_WhatsAppImage2020-03-06at21_13.49(1).thumb.jpeg.0908a5c5638d1c6794dc5c92b2e92f56.jpeg

2143118558_WhatsAppImage2020-03-06at21_13.49(2).thumb.jpeg.6f2b5af5f2f63932143ec11f398b55cb.jpeg

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am schimbat boxele de pe fata, singurele pe care le are Toyota J7 din fabrica!:wink:

Boxele au 4'' diametrul :old dar trebuie sa demontezi jumatate de bord ca sa schimb boxa din dreapta...Complicat, sincer! :old

BTW...boxele sunt 60lei perechea, cica-s pe 3 cai.:cn

Apoi ne-am desfatat...:h5 :2dr:br:tk

933487435_WhatsAppImage2020-03-06at21_13.48(3).thumb.jpeg.8bb459e76385576a480d33870868e222.jpeg

106029805_WhatsAppImage2020-03-06at21_13_49.thumb.jpeg.53fbfda16df15554ff5bf93e990460a0.jpeg

339756656_WhatsAppImage2020-03-06at21_13.48(4).thumb.jpeg.d29199b5d556b77fb23f28d68d6c0360.jpeg

789031404_WhatsAppImage2020-03-06at21_13_48.thumb.jpeg.ee41f0ad2c8af2c82abc5520d4363e0c.jpeg

1703099524_WhatsAppImage2020-03-06at21_13.49(4).thumb.jpeg.d9c69220521544dd025005471de04f59.jpeg

Editat de nessum

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...
  • 2 luni mai târziu...
  • 4 săptămâni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Am terminat cu tinichigeria si vopsitoria.

Acum m-am ocupat de partea cu luminii...asa de mers prin padure noaptea, sau pe plaja! :)

 

Am facut o incrucisare intre Ledbar de la OSRAM si niste proiectoare cu halogen RooLite Long Range de 100W cu bec OSRAM, ceva clasic.

Da stiu ca proiectoarele cu halogen sunt uzate moral dar am preferat varianta asta.

595818140_WhatsAppImage2020-10-16at09_20_47.thumb.jpeg.9ea2116dc33f6866d056b53ba8696be1.jpeg

Editat de nessum

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca altfel :) ce urmeaza? sa nu iti iesi din mana...

 

Azi am dus alternatorul cu tot cu masina la Nicu de pe Baicului sa-l reconditionez. El baga in jur de 13.7V dar pana la baterie se pierd pe drum 0.5 :)

Sper ca pana maine sa fie gata. zicea ca e posibil sa fie de la releu si un contact slabit.

 

Apoi pana in aprile cand terminam cu hibernarea...sa gasesc formula ideala de a scapa de grija pornirii masini cand campezi mai mult de 3 zile si ai consumatori.

 

Panoul solar si toata configuratia de la Victron suna interesant.

 

Inainte sa pun https://shop.gtcauto.ro/produse/bare-led---gama-premium/bara-led-osram-vx500-sp-spot am testat asta care se potrivea la fix in fantele din fata .

DSC_0176.thumb.JPG.087d0771ee94c3a1e50e0c02b07f7392.JPG

DSC_0175.thumb.JPG.975d861144bde99d69efdf350476d0f4.JPG

DSC_0039.thumb.JPG.17af7104b786ece3075041910d04d082.JPG

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare