Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Toyota LJ77


nessum

Postări Recomandate

Lasa ca il faci odata si nu mai ai treaba. Daca si chiuloasa e facuta cum trebuie, o sa ai liniste muuulta vreme. Grija mare cand strangeti inapoi toate surubele, la cuplu si nu strica si niste adeziv de asigurare suruburi. Nu de alta, dar asa am stricat noi o chiuloasa....

 

S-au strans cu dinamometrica si am respectat cu sfintenie cei 4 pasi recomandati de producatorul (Victor Reintz) garniturii de chiuloasa.

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca deja toarce motorasul? :dr1

 

Da, da! Se aude''rotund'' si parca are mai multa vana in el! :h5

 

Intre timp am schimbat si goarnele claxonului...sper sa nu le cada babelor chilotii pe...strada! :banana:2dr:e

206260747_WhatsAppImage2021-07-26at14_33_26.thumb.jpeg.0109ee4675a404bb7a0f803ccf2ad8bf.jpeg

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • 3 luni mai târziu...

Acum vreo 2 saptamani cand ma veneam de la o iesire de pe langa GR, pe linia dreapta spre Copaceni, i-am dar mai tare... 110-120km.

A crescut si temperatura lichidului de racire spre rosu.

Am tras pe dreapta si bolborosea aer in vasul de expansiune... Iar in motor nu mai era deloc apa.

Inainte de incidentul asta i-am schimbat chiuloasa, vascu, termostatul, etc...

 

Saptamana trecuta cand am fost la Sarata-Monteoru, pe autostrada am mers constant cu 90km/h, apa statea aproape de 1/2 si cald in masina.

Aveam un termostat care deschidea la 82 si tot asa imi dadea apa in vas, dar mai putina si fara sa o bolboroseasca.

Am pus un termostat care sa deschida mai devreme, la 72 de grade. Apa statea la sfert dar nu prea mai baga caldura in masina.

Se presupune ca acel cot in care sta termostatul are buza interioara corodata si nu pastreaza presiunea in circuit. Instalatia fiind aerisita in nenumarate randuri...

 

Hai sa-l schimb si pe asta ca poate se rezolva problema. Am comandat un termostat original Toyota, care este inca pe drum...

Actualul capac de la termostat este de 0,9bari.

Pe un 4Runner care are tot motor 2L-T am vazut ca avea un capac de termostat pe care scria 1,1bar.

Incerc si varianta asta...

Sa vedem unde ajung! :$:cr1:ps:er

1535025963_WhatsAppImage2021-11-18at12_15_29.thumb.jpeg.f6afa1a630b159f55086db6198b34fc7.jpeg

1232191216_WhatsAppImage2021-11-18at12_15_28.thumb.jpeg.be1649556cab589382994f89511f2792.jpeg

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verifică și avansul, să nu fie prea mic. Foarte puțini iau în serios importanta reglajului corect.

 

 

Primul lucru asta a fost, credeam ca de acolo se incinge pompa si determina reactia asta in lant.

Acum e cat trebuie avansul si amestecul.

 

:tk

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă vrei să schimbi capacul de la termostat, încearcă unul de 1.3 bar. Ce diametru are gâtul termostatului, unde etanșează capacul ?

 

Nu am mai masurat ca am luat pe original! Wendul asta trebuie sa o tin in ture de peste 3500 si sa vad cum se comporta.

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Sambata am dat blocul motor jos!

L-am dezechipat si l-am dus la @Nashu Mare sa-l verifice/rectifice, etc...

O sa-i duc si chiuloasa sa-i verifice din nou planeitatea.

Daca tot am dat motorul jos mi-am comandat kit de ambreiajul de la LUK.

Intre timp am rectificat volanta, fiind volanta simpla a costat 50lei. Am dus si discul sa verifice cum calca.

WhatsApp Image 2022-02-07 at 12.18.29.jpeg

WhatsApp Image 2022-02-07 at 12.18.30 (5).jpeg

WhatsApp Image 2022-02-07 at 12.18.30.jpeg

WhatsApp Image 2022-02-07 at 12.18.31 (1).jpeg

WhatsApp Image 2022-02-07 at 12.18.31 (7).jpeg

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 2/3/2022 at 12:29 PM, maxian paul said:

Eu aș verifica încă o dată avansul și vascocupla. Chiar daca ai montat vascocupla nouă . Eventual blochează vascocupla veche și vezi cum se comporta.

Vascu vechi era praf, am pus vasc nou, cupleaza cand trebuie, intra. 

Avansul e reglat.

Plec cu ea dimineata si dupa nici 1 km apa se ridica la jumatate si apoi la 3/4.

 

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • 3 săptămâni mai târziu...

Se pare ca totul a pornit de la dopurile de gheata de pe blocul motor.

Cel care era in dreptul pompei de injectie, cumva mai greu accesibil era plin de praf si ulei, acumulat in timp.

Era corodat deoarece unul din proprietari a mers doar cu apa in loc de antigel...

Nu a creat probleme pana nu i-am dat in ziua aia mai tare, aka 120km/h, astfel s-a creat presiune si a rupt pelicula de rugina.

Apa se evapora instant deoarece blocul motor era fierbinte.

Acum i-am facut aerisirea si i-am pus un termostat care deschide la 82 C.

Apa isi face circuitul. Nu am apucat sa ies cu ea in teste. 

Abia ce am apucat sa-i fac ITP-ul.

In rest...sper sa nu amai am probleme cu racirea.

Iar ''just in case'' o sa-i pun un ventilator suplimentar in fata radiatorului.

WhatsApp Image 2022-04-15 at 09.18.24.jpeg

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare