Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Topicul de prezentare al membrilor


ALF-DMAX

Postări Recomandate

Re: Topic de prezentare a membrilor

 

Salutare!

Sunt Marius, am 33 ani, sunt din Bucuresti si deocamdata, ca prim pas, ma gandesc foarte serios sa-mi inlocuiesc sedanul cu un suv mai mic, un Freelander 2; mai tarziu poate recurg la o echipare adecvata cu un Jimny.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,9k
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Topic de prezentare a membrilor

 

Salut Bogdanma numesc si dupa o luna de drive teste am ales o KIA Sorento 2009 2.2 diesel 6AT,440Nm&197 Cp .

spre lauda KIA - n-am ales masina pentru dotari ,disponibilitate - ci pentru comportamentul motorului 2.2 16 v crdi cu injectie piezo - in tandem cu aceasta cutie automata.Am testat masina de 2 ori:)si pe linga argumentele de mai sus am mai apreciat si spatiul in spate ,latimea masini si mai ales raza de bracare excelenta fata de ceea ce eram eu obisnuit la Avensisul meu 2006 tot 2.2 d4d@150&310 nm!Asta a insemnat o manevrabilitate excelenta in oras si o protectie mai buna datorita garzii&si sper constructiei masinii ,impotrva bordurilor de granit, agropilor inguste si adinci - din oras mai ales:(

am testat si urmatoarele masini - f atent mentionez ca sint inginer mecanic dar dupa ce am pus pe hirtie datele tehnice - am simtit masinile si in teren:

1.Mitsubishi Outlander 2.2 L4&6AT

2.Hyundai Veracruz 3.0 V6&6AT

3.Subaru Outback 2.5i aspirat boxer&6 AT lineartronic

4.Subaru Outback 2.0 diesel boxer&6MT

5.Subaru Forester 2.0 boxer diesel 6MT

6.Volvo XC60 2.5 diesel L4 AT

7.BMW X3 2.2 diesel L4 7 AT

8.Toyota RAV 4 2.2 L4 diesl 6 AT(greu am gasit masina asta)...:((

Am fost acuzat ca sint anti Toyota.Gresit!!!am iubit masina mea 5 ani!!!doar ca sint anti RAV- o masina f proasta nu in offroat ..intr-un deal/rampa asa mai mica nisipoasa:((Iar accesoriile ca sint din Europa sau din Asia sint exorbitant de scumpe si indisponibile.

9.Land Rover FreeLander 2.2 AT FL - cu ungiuri bune si garda si - atit!

vlcsnap-2011-09-08-23h42m25s20.thumb.jpg.67bf9cb1dc8f25f5324b040c19e8a16f.jpg644058283_2011-09-1314_15_23.jpg.fbe0afdecc4a2a30120ca6676c8a83d3.jpg392960291_2011-09-1315_41_39.jpg.e955a202b4280e533e8b1222ed476cfb.jpg1949117594_2011-09-1314_12_54.jpg.7dcf3c37f0f3a0797149dbf0a58b049b.jpgvlcsnap-2011-09-09-00h13m26s197.thumb.jpg.cd5d2a92e1dceba5a8dcb791420165a1.jpgvlcsnap-2011-09-08-23h39m20s69.thumb.jpg.9aeb0345e9144b2c424b9dfd7d4d4027.jpg1806082043_2011-09-1315_44_27.jpg.f960c14e981971c77a000ff09d890d56.jpg1517404451_2011-09-1315_41_34.jpg.22008a136435327cf0390130e51d775f.jpg

Daca as fi luat Hyundai clar as fi ales Veracruz-ul acum la o super oferta sub pretul noului Santa Fe si cu aceeasi cutie si motor V6 diesel.A contat manevrabilitatea in parcari si depasiri- Sorento exceleaza!si la acelasi pret are de la piele la haion panoramic la hill hold,camera 5 dev. bluetooth ...si inca citeva.

Masina pe care as fi ales-o in detrimentul Sorento-ului - a fost Outback-ul benzina aspirata .Anul trecut s-a vindut 1 bucata in RO si aveau una bucata masina de culoare neagra in RO&Gr.BG :(((plus ca era o masina de Marllboro Country nu de stinky Calcuta de Bucuresti:(

Volvo era ..faina la interior si avea pielea de calitate :)))imi fdadeau piele in 2 culori Ocean Race - gratis in loc de 5k euro!!! si era cu 6k euro mai scumpa decit Sorento0ul sui cu muuult mai proasta la tot!

Lafel de manevrabil a fost X3-ul ,cuta iar mi-a placut dar n-am ajuns sa vad treapta economica macar 7 pe DN1 ss avea o piele sintetica faina si mi-a mai placut ca avea bateria in spate sub podeaua portbagajului.

Toyota RAV a fost testata de multe ori de mine si Land Cruiserul la dealer si in mers de zi cu zi.Eu mi-as fi luat Land Cruiser 130 acum 2-3 ani dar au schimbat modelul si nu mai vreau deja o masina asa de greoaie truck feel like:(Cit despre RAV e inferior din toate punctele de veder adica..are blocabil pina la o viteza ridicola ceva pina in 30 km/h , cutia automata cu padele sport cica nu o puneau pe varianta cu cuplu mare ci doar pe cea e 150 CP,spatiul dupa al doilea rind de scaune e ridicol fata de cel al KIA-eisi e extrem de proasta idea celor de la Toyota de a avea directia exclusiv electrica - f proasta pe autostrada - se misca nepermis de usor la viteze mari iar in parcare e o testoasa obosita:(A si cu fiabilitatea - e - da cu mici probleme in sensul ca imi tot sarea un tub de la intercooler si nu mai aveam turbo si faceam promoroaca - si n-am luat ITP-ul dupa 2 ani si revizii - pt ca-mi curgea motorina din rezervor - defect din fabrica!!!!UK !!

Am multi prieteni cu Santa Fe&Veracruz, admir Ceed-ul pt ca seamana cu vechiul meu Leon la silueta si dimanmica pe curbe.Si sint masini bune !!! iar daca nu stiti koreenii sint cei mai buni la tehnologie momentan, si produc si pentru vecinii japonezi chiar subansamble acolo la ei acasa ,pt ca desii Jap. a inventat multe erhitecturi de proc. - le produc mult prea scump deja si mai bine le cumpara:(Ia nemtii - cumpara tot ce e mai scump la o masina premium - din Asia! - vezi criza dat. cutremurului si a centralelor atomice cind BMW,Audi..samd nu mai ...onorao comenzi noi in EU

Editat de BussyAtCo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Topic de prezentare a membrilor

 

Salutare , ma numesc Radu si sunt la a 4-a masina cu tractiune 4wd (daca socotim si 4x4-ul mioritic) ultima mea alegere fiind o Toyota Hilux 2.5 d-4d model 2007. Lucrand in domeniul auto cred ca nu ar strica o prezentare in ordine cronologica a masinilor 4wd alaturi de care am avut placerea sa petrec atat clipe frumoase cat si clipe de retinut si de luat aminte:- prima o autoutilitara Dacia drop side 1.9d 4x4 ok pentru vremea respectiva consum mai mult decat decent , intretinerea la fel capacitate de incarcare satisfacatoare.

- a doua , nu tocmai un off-roader :wink:, un Subaru Impreza WRX .

- a treia un Land Rover Defender 110 Td5 masina cu care m-am distrat foarte mult si care mi-a inspirat incredere.

- ultima dar sper nu cea din urma Toyota Hilux 2.5 d 4d 120 cp , 2007 pe care as vrea s-o "salbaticesc" putin.:cl

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor 4x4-istilor

 

Salut Cosmin e numele meu si am cumparat de curand un Pajero 2.8 lung super frumos....nu sunt pregatit inca cu poze dar in mod sigur dupa ce ii rezolv problema cu CHIULASA care e sparta o sa postez.

....sper sa ma ajute colegii care deja au si au pus la punct un PAJERO...

Cele bune

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Topic de prezentare a membrilor

 

salut sunt alex sunt din iasi, si sunt posesorul unui ARO care este in curs de modificare pentru open

Niciodata sa nu te temi sa faci ceea ce poti, tine minte

Arca lui Noe a fost facut de un amator

Profesionistii au facut Titanicul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Topic de prezentare a membrilor

 

salut sunt alex sunt din iasi, si sunt posesorul unui ARO care este in curs de modificare pentru open

 

:W:cl:h5!

 

Misto semnatura, doar ca Titanicul l-au gasit, iar arca, ba......:ha:......Si ca un corolar : Nemtii din Vest au facut Mercedes, iar aia din Est, Trabant........:ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Topic de prezentare a membrilor

 

salut sunt alex sunt din iasi, si sunt posesorul unui ARO care este in curs de modificare pentru open

 

Bun venit andutu, si hai cu proiectu, mai pistoneaza-l pe tudop sa presteze cu talent, ca inchide la non-stop.... :ha:

 

Club 4x4 + OTA :h5 :grin:

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Topic de prezentare a membrilor

 

Desi am inceput cu stangul, necitind regulamentul :), ma prezint si apoi il rog pe Heavy Duty sa imi Repuna Postul sters.

 

Sunt Robert din cluj, desi frecventez de mult aces forum, dar pana acum sa zic asa far rost, pentru ca nu am avut jeep, si nici nu am gasit unul ceeace sa ma atraga, pasiunea mea de pana acum fiind masinile cat de joase si cu multi cai (posesor a unei masini de aprox 400 cp momentan in lucru :), mai bine spus terminata, in asteptarea stand-alone-ului)

 

M-am hotarat sa vand maisna de zi cu zi, un passat si sa trec la un Jeep cherokee 1993, de 4.0L + Gpl, autonmat, aer conditionat, pilot automat, geamuri el, etc...

 

Oare e pretabila de oras? consumul intradevar e 15 pe benzina si 18 pe gaz :)

 

Cei care doresc sa poarte discutii legate de masini, turbine, supra alimentari am gasesc pe roby200487@yahoo.com la jeepuri sunt novice, dar cresc eu mare :D

200Hp Boosted ZD30 - NADS Fitted - Oil Catch Tank - OME +5 - Cooper STT PRO 33" - 13000lbs winch - Snorkel - Roof Tent
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Topic de prezentare a membrilor

 

Salut ma numesc Otto sunt din corabia ,detin un land rover discovery 2 td5 din 99,fan off road auto-moto .Am lucrat ca mecanic auto dar din pacate nu stiu prea multe despre land rover dar intentionez sa-mi bag nasul prin motor sa-l inprospatez un pic ,promit ca vin cu detali. MUD AND SMOKE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Topic de prezentare a membrilor

 

Salutare tuturor, sunt Ionut din Buzau si din dorinta de a avea un 4x4 mi-am luat si eu un Mitsubishi Pajero din 1993 care avea cutia defecta si cautand mai multe detalii despre masina asa am dat de acest forum unde sper sa gasesc raspunsuri la cat mai multe din intrebarile mele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Topic de prezentare a membrilor

 

salutare camarazi de suferinata si placere in acelasi timp......numele meu este dragos,sint din ploiesti......posesor service auto....evident pasionat de off rodeala...sper sa va ajut si eu cu ce pot....sfaturi.....chestii socoteli....:tk

pregatim masina ta pentru off road

www.modificarioffroad.ro

modificarioffroad@yahoo.com

dezmembrari pajero mk2.

0730678039

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Topic de prezentare a membrilor

 

salutare tuturor membrilor si moderatorilor sunt adrian din orastie jud. HD si si sunt incepator in ale off-roadului pe patru roti .Am achizitionat un Jeep cherokee din 89 de 2,1 td , pe care incerc sa-l aduc intr-o stare buna de functionare , cu ajutorul celor care care imi pot da detalii. :tk aaa...... si noroaie multe :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Topic de prezentare a membrilor

 

Salut . sunt veniamin din cluj napoca. iubesc muntele. cand sunt langa el il respir , il simt, il admir. cand nu sunt , ii duc dorul. bugetul e facut, decizia achizitionarii unui 4x4 e luata si va fi un pick-up. cu mult respect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Astral a schimbat titlul în Topicul de prezentare al membrilor

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare