Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Am inceput sa restauram un ZiL 157


mihaituk

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 275
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Am inceput sa restauram un ZiL 157

 

Este man! Bravos. :h5 Il scoateti la plimbare prin munti? :wink:

 

Ma gandeam deja sa iesim duminica la un drive test, sa ma asigur ca totul este functional, inainte de a da ochii cu cei de la RAR.

 

O sa ii faceti o inmatriculare specifica (MApN,CCCP)?

 

daca totul merge bine, o sa il imnatriculam ca autovehicul istoric, cu numere normale.

are cineva vreo sugestie? :grin:

T O Y O T A

OFFROAD CLUB SIBIU

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am inceput sa restauram un ZiL 157

 

l-am scos la teste, merge foarte bine, char cu 60kmh (un pic la vale.. :grin: ).

Am fost bucurosi sa constatam ca totul este perfect functional, cu exceptia unui sabot blocat pe tambur, pe care va trebui sa il curatam saptamana viitoare, si mici reglaje la frana de mana.

 

in rest, trage la greu. la fel si volanul, muschi seriosi la viteza mica, insa pe sosea merge.

 

un mini clip, am fost tare ocupati cu observarea eventualelor neconformitati si nu am apucat sa filmam prea mult.

 

fb5YCfZzXfM

T O Y O T A

OFFROAD CLUB SIBIU

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am inceput sa restauram un ZiL 157

 

si inca un test care a fost trecut cu succes.. :grin:

 

y_RE5y4T18c

 

Super.Vezi cine se bucura cu adevarat...:)

Jeep Cherokee XJ 2.5TDI Lift: RUBICON EXPRESS,3.5-inch Super-Flex

Yamaha Grizzly 550, Honda xr 400,Yamaha wr 450

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am inceput sa restauram un ZiL 157

 

si inca un test care a fost trecut cu succes.. :grin:

 

:ha: Sa va traiasca "lemmingsii"! Ce fain se distrau amandoi! Sunetul motorului e superb, si e fantastic sa vezi utilajul in miscare. Pare ca va trece de orice obstacol cu usurinta, se muleaza dupa teren.

Samurai incepator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am inceput sa restauram un ZiL 157

 

:brCam cit consuma.:tk

Inca nu ne-am dat seama, am fixat un reper pe rezervor si cand o sa completez cu benzina o sa pot face niste calcule.

 

pana acum s-au dus cativa centimetri in 25 km... asta poate sa insemne peste 50 la suta.

o sa mai verificam si daca kilometrajul indica bine, vitezometrul bate cu viteza de pe GPS.

 

 

in manualul de utilizare este specificat 40l/100km, drum drept si fara vantul din fata...

 

 

surpriza cu consumul mai incolo...

:grin:

T O Y O T A

OFFROAD CLUB SIBIU

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am inceput sa restauram un ZiL 157

 

Felicitari domnilor, asta da proiect :h5

daca totul merge bine, o sa il imnatriculam ca autovehicul istoric, cu numere normale.

are cineva vreo sugestie? :grin:

 

Pai daca tot s-au introdus numerele de inmatriculare cu 3 cifre, de ce nu incercati SB 157 ZIL ?

Viata e scurta si plina de KKT

Samurai 2002

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am inceput sa restauram un ZiL 157

 

Pasiune + rabdare + perseverenta = opera de arta.

Felicitari pentru proiect si pentru reusita. Pentru cei carora le plac camioanle si in special cele vechi, sunteti de invidiat pentru reusita voastra.

Inca o data :1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am inceput sa restauram un ZiL 157

 

Am avut si eu placerea sa conduc asa ceva cativa Km.

Fratele meu Iulian (Unimog 4x4) care le-a gasit si pe acestea m-a lasat sa vad ce poate un 6x6.

 

Trebuie brate nu gluma in teren, da la cum e masina asta poti tine numai drept de volan ca trece peste orice.

Daca trebuie sa tractez ceva mare sau sa scot din mocirla stiu la cine sa apelez.

 

SB 15 ZIL

SB 57 ZIL

 

Pe asa ceva as merge daca nu cumva sunt luate de cei de la Romaniacs.

Mi se pare ca numai 05 ZIL e luat de Martin.

 

Felicitari pentru munca depusa.:gr1

____________________________________________

Syncro Rules !! (Mai ales cu diferentiale blocabile)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am inceput sa restauram un ZiL 157

 

Am avut si eu placerea sa conduc asa ceva cativa Km.

Fratele meu Iulian (Unimog 4x4) care le-a gasit si pe acestea m-a lasat sa vad ce poate un 6x6.

 

Trebuie brate nu gluma in teren, da la cum e masina asta poti tine numai drept de volan ca trece peste orice.

Daca trebuie sa tractez ceva mare sau sa scot din mocirla stiu la cine sa apelez.

 

SB 15 ZIL

SB 57 ZIL

 

Pe asa ceva as merge daca nu cumva sunt luate de cei de la Romaniacs.

Mi se pare ca numai 05 ZIL e luat de Martin.

 

Felicitari pentru munca depusa.:gr1

Te sfatuiesc sa incerci sa mergi si cu DAC 665T ca sa poti vedea ce poate un 6x6.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am inceput sa restauram un ZiL 157

 

Pai daca tot s-au introdus numerele de inmatriculare cu 3 cifre, de ce nu incercati SB 157 ZIL ?

 

Asa ma gandeam in prima faza, insa cele cu trei cifre inca nu au aparut pe la sibiu.

 

Daca trebuie sa tractez ceva mare sau sa scot din mocirla stiu la cine sa apelez.

 

SB 15 ZIL

SB 57 ZIL

 

Pe asa ceva as merge daca nu cumva sunt luate de cei de la Romaniacs.

Mi se pare ca numai 05 ZIL e luat de Martin.

 

 

57 zil pare mai aproape.

Andy are sigur alt numar la camionul lui, pe Martin o sa il intreb, sa nu starnim confuzii..

 

 

 

 

Multumim inca o data de felicitari, acestea dau sens celor facute de noi, ne determina sa credem ca nu am facut-o degeaba. :tk:tk

 

 

Am pus la punct si problema tamburului care parea blocat, era gripat de fapt axul cu cama care departeaza sabotii, ocazie cu care am gresat absolut toate punctele specificate in manual.

De asemenea am reglat si frana de mana care actioneaza pe cardanul puntii spate, asta dupa ce am gasit dimineata camionul un pic sprijinit de containerul de la gradina, o luase incet la vale :grin:

 

Cam asa arata sabotii:

 

http://lh6.ggpht.com/_4i7meG7JC8g/TNrW12HoW7I/AAAAAAAADFU/0j6RjtKEoQg/s912/DSC04387.JPG

 

http://lh6.ggpht.com/_4i7meG7JC8g/TNrW3wXsINI/AAAAAAAADFY/7cwpiBcp7Dk/s912/DSC04388.JPG

T O Y O T A

OFFROAD CLUB SIBIU

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am inceput sa restauram un ZiL 157

 

Acum am inteles de ce nu aveti voi timp de arhitectura.....daca stiti ce vreau sa spun strengarilor.M-ati lasat uimit de placere.Super faina lucrarea.Felicitari Mihai,Radu si probabil altii.Trec sa-l vad si io.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am inceput sa restauram un ZiL 157

 

Acum am inteles de ce nu aveti voi timp de arhitectura.....daca stiti ce vreau sa spun strengarilor.M-ati lasat uimit de placere.Super faina lucrarea.Felicitari Mihai,Radu si probabil altii.Trec sa-l vad si io.

 

Da....da acum ca e terminat avem timp si de desenat.....

OFFROAD CLUB SIBIU

Cand am fost mic am fost samurai.....acum am mai crescut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Am inceput sa restauram un ZiL 157

 

Am urmarit cu sufletul la gura fiecare etapa in restaurarea camionului ...

Ia ti dat viata unei legende !!!

:br:br:br:br:br:br:br:br:br:br

Mihai, sper sa te bucuri din plin de aceasta mare realizare !!!

NISSAN - Y60 - BIVOLU' :wink:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare