Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Anvelope Resapate - Producatori, Calitate...

lichter
 Share

Recommended Posts

Re: Anvelope Resapate - Producatori, Calitate...

NeRv1, stii cumva daca fabrica de la Milesauti vinde 'la poarta' ? Ca s-ar putea sa am drum pe la Maretia Mica. Ma trage ata , ca ma chiama Vasileniuc , dupa tata....

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

• Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

referitor la titlul topicului...eu am avut 31'' resapate si masina le tragea mai greu decat 33''neresapate pe care le-am avut ulterior .diferenta se simtea mai ales pe sosea.in teren pe reductor diferenta e mult mai mica

-

Laure, topicul asta e clar despre anvelope resapate! Anvelopele resapate sunt o alternativa ieftina si in multe cazuri chiar una buna la anvelopele noi

Ca sa facem o comparatie: un bogger 33/16 este cam 350 euro ...adica exact atat cat vei da pe 4 resapate! Restul discutiilor = ISTORIE!

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Totusi, in multe situatii, factorul financiar conteaza mult.

Asta e deocamdata situatia la noi.

Situatia asta este si la altii (mai "destepti" si mai cu bani decat noi). De exemplu, la britanici, Imsa se bucura de foarte multi fani printre detainatorii de Land.

Ideea este, pur si simplu, ca pentru "dat", mai ales cand exista riscul de a strica pneurile (de obicei prin taierea talonului), mai bine strici unul ieftin decat unul scump, in conditiile in care performantele in teren sunt relativ apropiate.

Problema care se pune, acum, este: daca alegem resapate, ce anume sa alegem si de ce anume sa ne ferim.

“E mult mai usoara dezintegrarea unui atom decat a unei prejudecati” - Albert Einstein

@cos...din cate stiam parca da, dar sa stii ca mare reducere nu iti fac..

Oricum daca mergi la Maretia n-ai ce pierde, ai 2-3 min pana acolo..

Mitsubishi Pajero 2.5 SWB

M 461 - 1977- in constructie...

Mercedes wW126 300 SEL

...alte acareturi 4x2...

ex: Mitsubishi Pajero 2.8

NeRv1, stii cumva daca fabrica de la Milesauti vinde 'la poarta' ? Ca s-ar putea sa am drum pe la Maretia Mica. Ma trage ata , ca ma chiama Vasileniuc , dupa tata....

vand si la fabrica dar pretul este cam acelasi...de ex o guma care pe situl lor este 247lei la fabrica mi-a zis ca ma costa 240lei....

da crysssz dar stii cam cat costa curierul? auauu :scr :shrk :fr :fr2

Mitsubishi Pajero 2.5 SWB

M 461 - 1977- in constructie...

Mercedes wW126 300 SEL

...alte acareturi 4x2...

ex: Mitsubishi Pajero 2.8

• 4 weeks later...

Am Insa Turbo profil simex. Am facut vreo 4000km cu ele din care as zice ca vreo 500 pe macadam, stanca si gresii taioase, vreo 2500km de asfalt (deh pana la teren tot pe asfalt trebuie sa mergi) iar restu pe pamant. In tot acest timp si conditii nu par a se fi tocit mai mult de 2mm, nu au aparut fisuri si nici nu a sarit vre-un crampon. Ce mi s-a parut interesant la ele, am parcurs gresii foarte taioase pe unele drumuri si nu s-au taiat (e drept nici masina mea nu e grea). Singura schimbare negativa pe care o vad la aceste anvelope dupa tot acest timp de utilizare sunt mici fasii de cauciuc, late cam de 2mm care se desprind circular in zona de contact cu janta. Probabil acolo stratul de cauciuc nou suprapus a fost foarte subtire si s-a desprins.

am testat si eu niste Kimex .. aceleasi simptome ca si la tine care in final au dus la desjantare si pana

2 cauciucuri din 4 .. banuiesc ca pur si simplu calitatea lor lasa de dorit ..

@omoroka ...ala e surplusul de cauciuc de la imbinarea cu janta ...patesti asta in conditiile in care mergi cu putin aer in ele sau pur si simplu lovesti mai tare obstacole cu rotile! :h5

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Resapatele au rolul lor. Bineinteles ca ce e original , e altceva dar poti sa iti faci treaba si cu resapatele.

Cata vreme le-am folosit au fost OK.

Pentru cei care merg constant in offroad, e greu sa faci diferenta intre ele din punct de vedere al fiabilitatii in timp. Nu apuci pentru anvelopele se mai taie si nu apuci sa le folosesti pana la sfarsit. Nu pot sa stabilesti cati km poti merge cu o anvelopa.

Eu zic sa fim multumiti ca exista si resapatele, in felul acesta multi au posibilitatea sa se dea ca lumea in teren. Totusi, in multe situatii, factorul financiar conteaza mult.

Asta e deocamdata situatia la noi.

Foarte adevarat ,daca le folosesti in teren nu o sa apuci sa vezi citi km vei face cu ele!!!

• 1 year later...

Salut,

a avut cineva curiozitatea sa cantareasca o anvelopa rEsapata si una originala ?

sunt tare curios care este diferenta de greutate

Edited by Astral
Pajero Sport 2004 2.5

Salut,

a avut cineva curiozitatea sa cantareasca o anvelopa rEsapata si una originala ?

sunt tare curios care este diferenta de greutate

Insa Turbo Special Track 285/75R16 32kg/buc, 86cm inaltime

Continental ContiCrossContact AT 33 12.5 R15 24kg/buc, 81cm inaltime

• 4 weeks later...

Insa Turbo Special Track 285/75R16 32kg/buc, 86cm inaltime

Continental ContiCrossContact AT 33 12.5 R15 24kg/buc, 81cm inaltime

Culmea, diametrul ar fi cam la fel, dar talonul este mai mare la Continental si totusi cantareste 24 fata de 32kg la Insa!

Dar nu poate nimeni sa spuna care este comparativ greutatea la un cauciuc MT de aceiasi dimensiune cu unul Insa Turbo resapat ??

Incearca sa te bucuri de fiecare moment, este mai tarziu decat crezi!

• 3 weeks later...

eu am Insa Turbo profil "simex" de 1an jumate.sunt extraordinare atat in off-road ,pe strada cat si pe zapada.

sunt foarte bine resapate si echilibrate:nu bate volanul nici la 100km/h

nu am dejantat niciodata cu Insa Turbo.

am avut 1 an Malatesta Kaiman si nu am fost multumit : s-au tocit repede, dejantam de multe ori si mi-au distrus un amortizor de directie.

sunt putin mai grele decat Simexurile originale dar pretul este imbatabil.

• 4 weeks later...

Am circulat cu anvelope BP Pneus resapate, dar dupa un an si jumatate a trebuit sa le schimb, uzura avansata...parerea mea este ca nu merita, mai ales ca diferenta de pret fata de cele originale nu este mare.

Un cauciuc de firma tine si pana la patru-cinci ani.( BFG )

Patrol 3.3

:cl

• 1 month later...

Delta-grup.ro

Sunt importatori oficiali Insa Turbo. Grabeste-te pana nu maresc iar preturile.:grin:

Daihatsu Feroza, adio pietre la rinichi.

Exista anvelope resapate in supermaketuri (gen metro, carrefour)? Exista posibilitatea ca anvelopa sa fie resapata si sa nu fie precizat pe ea?

De obicei scrie pe cauciuc dar poti sa-ti dai seama si dupa marca si model.

Exista anvelope resapate in supermaketuri (gen metro, carrefour)? Exista posibilitatea ca anvelopa sa fie resapata si sa nu fie precizat pe ea?

De obicei no-name-urile e posibil sa fie resapate.....si iti mai poti da seama dupa pret care, in general, e mai mic cu 25-30%.......sau inainte sa te decizi daca le iei sau nu, dai un search pe Google dupa marca respectiva.......

vezi ca aveau astia prin praktiker

Sa inteleg ca marcile renumite nu fac si anvelope resapate? Si ca in supermarketuri sunt si anvelope resapate?

Marangoni fac gume normale cu brandul Marangoni sau resapate cu brandul Marix.

Probabil mai sunt si alte firme care fac la fel.

In supermarketuri gasesti de obicei gume pentru turisme printre care si resapate.

De obicei profilul celor resapate e copiat dupa profile mai celebre.

Sa inteleg ca marcile renumite nu fac si anvelope resapate? Si ca in supermarketuri sunt si anvelope resapate?

Am zis "de obicei"........

Si de ce n-ar fi si in supermarket ? Am avut la un moment dat pe masina de serviciu niste gume M+S marca Eurotire (parca ?) si la unul din ele a inceput sa se deslipeasca partea de rulare cam dupa 2000km.......am aflat ulterior ca fusesera luate dintr-un supermarket, nu mai stiu care........

Pe de alta parte, iarasi, de obicei, astea resapate au pe eticheta lor ori pe cea de la raft mentiunea ca sunt "anvelope ecologice"......

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use