Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

La ce trebuie sa ne gindim cind spunem Jeep?

worldscape
 Share

Recommended Posts

Re: La ce trebuie sa ne gindim cind spunem Jeep?

@alf & @blondu.........it's a PEEJ thing:

Pozele spun totul, DA patrolu e o masina slaba :ha:.......recuperarea s-a facut cu masina slaba, PATROLU :ha:

Cred ca imi voi lua si eu PEEJ.........dar mai intai trebuie sa invatz MECANICA :top

P.S.....@alf daca vroiai stabilitate puteai sa ti pui niste flanse, nu trebuiau sa iasa panetarele chiar asa :ha::ha::ha:

http://i794.photobucket.com/albums/yy224/GOGANU/DSC_0420-1.jpg

http://i794.photobucket.com/albums/yy224/GOGANU/DSC_0395.jpg

http://i794.photobucket.com/albums/yy224/GOGANU/DSC_0393.jpg

http://i794.photobucket.com/albums/yy224/GOGANU/DSC_0381-1.jpg

http://i794.photobucket.com/albums/yy224/GOGANU/DSC_0378.jpg

http://i794.photobucket.com/albums/yy224/GOGANU/DSC_0376.jpg

http://i794.photobucket.com/albums/yy224/GOGANU/DSC_0374.jpg

Folosirea excesiva a tastaturii dauneaza grav off roadului.

• Replies 99
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Goganeee :grin: in una din poze parca spui..., tz, tz, tz, tz, tz, tz :ha:

In celelalte poti sa te rogi tu cat vrei :ha: cei de la Jeep n-or sa faca in veci punti de Patrol pe Jeep :ha::h5

@Gogane... chiar despre asta vorbea... asta nu ai cum sa se intample la un Patroliu cu sutica lui de caiputere :ha:

In schim se a dovedit din poza ca Patroliu este bun de misca marfa prin sosea (daca pantei nu sunt prea mare) :grin:

Dar lasand de o parte pe patroliuisti ofticosi, si revenind la subiect... un filmulet misto.

Si cam 45 de minuti pt "try to understand the jeep thing" :grin:

http://www.megavideo.com/?d=SNM7XXAI

Edited by ALF-DMAX
Open mind for a diferent view.... and nothing else matters

Adevarul este ca ne putem gandi si la Patrol, atunci cand spunem Jeep(intr-unul din filmuletele de mai devreme ziceau "Jeep, the most imitated 4WD vehicle") : http://www.youtube.com/watch?v=kQGOwlBFL40

.... sau la Toyota: "

In 1941 the Imperial Japanese Army occupied the Philippines, where they found an old Bantam Mk II, and promptly brought it to Japan. The Japanese military authorities commanded Toyota to make a similar vehicle but to not model the appearance on the American Jeep. The prototype was called the Model AK and was formally adopted by The Japanese Imperial Army as the Yon-Shiki Kogata Kamotsu-Sha ( 小型貨物 type 4 compact cargo-truck )......"

Si cu asta ma oprsc aici, pentru ca nu cred ca acest topic era gandit ca o polemica....

“E mult mai usoara dezintegrarea unui atom decat a unei prejudecati” - Albert Einstein

.......cred ca o sa achizitionez un PEEJ in curand...

Cu patrolu ies in teren, oricum nu mi place sa ajung primu :wink:

Cu PEEJU mai car eugenii :old (on topic: la asta ma gandesc cand spun jeep)

Cum se identifica un Jeeper:

1. O zgariatura in vopsea se repara cu noroi sau cu alta zgariatura.

2. Cunosti cel putin trei numere de telefon de magazine de piese specifice Jeep.

3. Vecini te cunosc ca si "asta cu Jeepul", dar nimeni nu-ti stie numele adevarat.

4. Demontezi piese din Jeep-ul tau numai pentru a fi sigur ca sunt corect intretinute.

5. Ai bagat in Jeep bani de un Mercedes E-Klasse, dar inca se aseamana mult cu un tomberon.

6. Innebunesti cand esti prins mai mult de cinci minute in trafic dar esti in stare sa conduci mai mult de trei ore pentru a face trei kilometri de traseu.

7. Conduci 400 kilometri intr-o zi pentru ca in urmatoarele doua zile sa conduci 40 kilometri de traseu.

8. Vineri seara te uiti la meteo si daca anunta codul galben sau rosu tu gandesti: "let's jeep this weekend"...

9. Folosesti Kärcher-ul pentru a spala Jeep-ul pe interior.

10. Cand vezi alt Jeep pe strada, primul lucru care-ti vine in minte este "model, motor, an de fabricatie..."

11. Daca gasesti alt offroader cu Toy/Nissan/Mitsu cu probleme, opresti, ii recuperezi masina si pleci mai departe in drumul tau.

12. Daca rastorni Jeep-ul un padure, in loc de sa suni la Asistenta sau la Asigurare, suni pe Light sa-ti faca poze.

13. Cand iesi la traseu cu un prieten, omul intreaba speriat: "Traseu ??? Unde dracu' este traseul ???"

14. Daca vezi un Jeep cu "tuning" la semafor, cobori geamul si-l injuri pe sofer.

15. Ai scule suficiente in masina pentru a repara un TIR de 12 tone.

16. Ai sufe, ocheti si scripeti in masina cat sa asiguri un vapor in port.

17. Porecla Jeep-ului tau are legatura directa cu zgomotul pe care-l face, defectele pe care le are sau cu ultimul accident pe care l-ai provocat cu el.

18. Pot sa umfli cauciucurile masinii fara a fi nevoie sa te duci la vulcanizare sau benzinarie.

19. Te culci devreme sambata pentru a te trezi devreme duminica sa lucrezi la Jeep.

19. Sotia sau prietena ta au nevoie de ajutor pentru a se urca in masina.

20. Cheltuiesti mai mult bani la spalatorie decat la CASCO.

21. Nu ai niciodata bani la tine.

22. Esti singurul de la birou care primeste jante, trolii sau alte piese grele cand vin aia de la Fan Curier.

23. Ai in masina orice piesa de schimb a sistemului de transmisie.

24. La tine dureaza mai mult sa alegi un ulei pentru masina decat sa alegi o haina la Zara.

25. In dulapul al tau ai mai multe perechi de bocanci si ghete decat de pantofi normali.

26. Jeep-ul tau foloseste ceea ce masinile hibride pastraza.

27. Cand inchizi usa de la masina si cade o bucatica de noroi sau rugina, tu gandesti "hehehe"...

28. Interiorul Jeep-ului tau are urme de inundatii si pe mocheta cresc cateva soiuri de ciuperci.

Be jeeper, my friend !!!

Edited by Heavy D.

@alfonso: ...cum draq' de ai nimerit-o asa de bine :ha:

@gogane: ... sa sti ca blondele se cam dau in vant dupa Jeep-uri decapotate :wink:

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

http://www.ClubJeepRomania.ro

.......cred ca o sa achizitionez un PEEJ in curand...

Cu patrolu ies in teren, oricum nu mi place sa ajung primu :wink:

Cu PEEJU mai car eugenii :old (on topic: la asta ma gandesc cand spun jeep)

Eu zic sa te iai asta, sa invat si tu incet despre Jeep-uri, sa nu fie diferenta prea mare cu Patroliu, o trecerea brusca de la un Patrol la un Wrangler, Cherokee sau Grand poate fi periculoasa :ha::ha::ha:

http://img593.imageshack.us/img593/9283/correpasillosjeep.jpg

foarte bun sfatul Gogane, dar vezi ca trebuie sa-ti iei blonda intre picioare ca asta e monopost :ha:

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

http://www.ClubJeepRomania.ro

Buna seara !

@ worldscape:

Ca si vanzator autorizat, ar trebui sa-i explici lu' goganu ca anumite modele de Jeep, de obicei cele cu motoare 6L sau V8, sunt dotate din fabricatie cu un dispozitiv automat de adaptare a ecartamentului puntii spate la sleaurile pe care tocmai ruleaza masina...

Astfel, planetarele spate sunt telescopice, permitand cresterea ecartamentului la simpla apasare (pana la fund) a pedalei de acceleratie, aceasta avand un senzor in acest scop, montat la capatul cursei sale.

Din acest motiv, producatorii de overfendere aftermarket se zbat de multa vreme sa conceapa un set de overfendere de spate cu aceleasi proprietati. Din pacate pana acum, inca nu s-a gasit un material atat de elastic si rapid, incat sa creasca la fel de mult si de repede incat sa acopere roata care a iesit deja juma' de metru de sub masina.... Dar se lucreaza la asta...

Stima,

Dragos

@gogane: ... sa sti ca blondele se cam dau in vant dupa Jeep-uri decapotate :wink:

.....laure atunci se explica de ce TU erai singur si BLONDA era cu mine :ha:

@alf.....i love u :dr3

@heavyd...respect frate pt cunostintele pe care le detii :h5.....eu sunt afon la mecanica, cu volanu le mai nimeresc.....dar imi place in teren cand ies cu cate un PEEJ ca mereu ma asteapta sub masina cu cardanu intre dinti :ha:

p.s.....mai facem si noi caterinka, fiarele care ies in teren sunt toate beton :tk

2. Cunosti cel putin trei numere de telefon de magazine de piese specifice Jeep.

3. Vecini te cunosc ca si "asta cu Jeepul", dar nimeni nu-ti stie numele adevarat.

4. Demontezi piese din Jeep-ul tau numai pentru a fi sigur ca sunt corect intretinute.

5. Ai bagat in Jeep bani de un Mercedes E-Klasse, dar inca se aseamana mult cu un tomberon.

6. Innebunesti cand esti prins mai mult de cinci minute in trafic dar esti in stare sa conduci mai mult de trei ore pentru a face trei kilometri de traseu.

7. Conduci 400 kilometri intr-o zi pentru ca in urmatoarele doua zile sa conduci 40 kilometri de traseu.

8. Vineri seara te uiti la meteo si daca anunta codul galben sau rosu tu gandesti: "let's jeep this weekend"...

10. Cand vezi alt Jeep pe strada, primul lucru care-ti vine in minte este "model, motor, an de fabricatie..."

11. Daca gasesti alt offroader cu Toy/Nissan/Mitsu cu probleme, opresti, ii recuperezi masina si pleci mai departe in drumul tau.

12. Daca rastorni Jeep-ul un padure, in loc de sa suni la Asistenta sau la Asigurare, suni pe Light sa-ti faca poze.

13. Cand iesi la traseu cu un prieten, omul intreaba speriat: "Traseu ??? Unde dracu' este traseul ???"

14. Daca vezi un Jeep cu "tuning" la semafor, cobori geamul si-l injuri pe sofer.

17. Porecla Jeep-ului tau are legatura directa cu zgomotul pe care-l face, defectele pe care le are sau cu ultimul accident pe care l-ai provocat cu el.

18. Pot sa umfli cauciucurile masinii fara a fi nevoie sa te duci la vulcanizare sau benzinarie.

19. Te culci devreme sambata pentru a te trezi devreme duminica sa lucrezi la Jeep.

22. Esti singurul de la birou care primeste jante, trolii sau alte piese grele cand vin aia de la Fan Curier.

24. La tine dureaza mai mult sa alegi un ulei pentru masina decat sa alegi o haina la Zara.

25. In dulapul al tau ai mai multe perechi de bocanci si ghete decat de pantofi normali.

27. Cand inchizi usa de la masina si cade o bucatica de noroi sau rugina, tu gandesti "hehehe"...

28. Interiorul Jeep-ului tau are urme de inundatii si pe mocheta cresc cateva soiuri de ciuperci.

Be jeeper, my friend !!!

LOVE JEEP

Respecte.Radu

Nu te certa niciodată cu un prost,

te va aduce la nivelul lui și te va bate cu experienta!

Ar mai fi de adaugat:

Stii ca te afli intr-un YJ cand te zdruncina la trecerea peste o umbra.

Scuze Laur de off-topic, dar n-am incotro, trebuie sa ma asigur ca va primi acest mesaj, inclusiv cel de pe pm care este identic.

@mengele :

AR MAI FI DE ADAUGAT URMATOARELE :

1. - citeste Regulamentul acestui forum;

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?p=592098

2. - fa-ti o prezentare;

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?t=41601

3. - solicita administratorului forumului , Max, schimbarea ID-ului.......nu avem nevoie pe acest forum de nici un motiv de interpretari, dezbateri cu alte subiecte decat cele legate de off-road.

La afisul de la Impotmoliada 2010..

multi blameaza Jeep-ul dar folosesc imaginea Wrangler pentru a promova ideea de 4x4 ...

speachless

Jeep - there is only one ... Si daca nu iti plac principiile mele, nu e problema ... mai am si altele

SALVAMONT Predeal

@P7579PK

nu am vazut niciodata un Hemi 5,7 sau altfel de Hemi dar cred ca suna specteculos o asa herghelie adunata la un loc.:wink:

Respecte.Radu

Nu te certa niciodată cu un prost,

te va aduce la nivelul lui și te va bate cu experienta!

@P7579PK

nu am vazut niciodata un Hemi 5,7 sau altfel de Hemi dar cred ca suna specteculos o asa herghelie adunata la un loc.:wink:

Respecte.Radu

Imediat ce voi avea timp, am sa deschid un topic in categoria Americane. E o jucarie deosebita :grin: dar betziva rau :2dr :ha:

Jeep - there is only one ... Si daca nu iti plac principiile mele, nu e problema ... mai am si altele

SALVAMONT Predeal

• 2 months later...

Be jeeper, my friend !!!

Gura pacatosului adevar graieste:g

• 2 months later...
  • 9 months later...
  • 7 months later...

in primul rand jeep inseamna american history...in ultimul timp a luat amploare si la noi....pacat ca ii cam scump la intretinere....

depinde unde o faci si de la cine iei piesele

;-)

2009 JKU, 2.8 CRD, NSG370, Rapoarte 3:73, Blocant Spate, Fox 2.0 & JKS 2.5", ARB Deluxe, Warn M8000, ASFIR 4x4, 9X17 MickeyThomson II, GY Duractrac

http://www.jeepromania.ro

depinde unde o faci si de la cine iei piesele

;-)

Ce tine de mecanica fac eu acasa....dar ce tine de piese in afara de jeepmania.ro mu stiu nimic....eu lucrez la un magazin de piese dar singurele pise ce le gasesc cat de cat usor sunt consumabilele.....

O poza pentru cel putin cele de mai jos:

Be jeeper, my friend !!!

http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/58765_10151130516457198_1996918680_n.jpg

Cop4x4: Always love the guys grabing their cameras when all hell brakes out. "Hey Joe, smile!"

2009 JKU, 2.8 CRD, NSG370, Rapoarte 3:73, Blocant Spate, Fox 2.0 & JKS 2.5", ARB Deluxe, Warn M8000, ASFIR 4x4, 9X17 MickeyThomson II, GY Duractrac

http://www.jeepromania.ro

cand spun jeep ma gandesc la o masina proasta.... :) care se strica foarte repede si la care nu exista piese aftermarket drept pentru care toate piesele costa absolut exorbitant; cand spun jeep ma gandesc la o masina la care se rup planetarele de la mersul pe drumuri proaste, ma gandesc la o masina la care bateria costa 600 euro si deja trebuie schimbata iar(am schimbat-o deja o data) desi masina are nici 4 ani vechime. cand spun jeep ma gandesc la o masina in care ploua si bate vantul chiar si prin hardtop si nu in ultimul rand ma gandesc la o masina de 4 ani care a inceput sa rugineasca la exterior(balamalele de la portiere sunt coapte si pragurile incep sa prezinte urme de rugina) cu toate ca masina a fost intretinuta maxim si schimbat tot la ea la timp. cand spun jeep ma gandesc la o masina la care turbina a picat dupa 10000km si dupa ce a fost schimbata am ramas cu un zgomot sau amestec indescifrabil de zgomote care provin dinspre compartimentul motor facute sa-ti scurteze viata;

cand spun jeep ma gandesc la o masina care cand franeaza se blocheaza rotile si cu care ma tem sa iau curba cu viteza...

Nissan Patrol GR Y61 3.0 turbo diesel intercooler 2000

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use