Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Anvelope jimny

suculetz
 Share

Recommended Posts

Re: Anvelope jimny

Ca dimensiune recomand 205/70/R15 cu SL 5 cm. Sigur nu vor atinge.

205/70R15 nu atinge si fara SL, adica stock. Vorbim aici de anvelope normale, nu de resapate.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

• Replies 115
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ce profil de anvelope imi recomandati insa turbo dakar sau sahara? Si oare ce dimensiune ar merge cu jante stock si SL de 5 cm? 205/70/15 sau 215/75/15. Astept raspunsurile voastre ca sa stiu ce cauciucuri sa imi comand. Va multumesc din suflet.:pr1

Si Dakar si Sahara sint anvelope resapate. Ia asta in calcul: anvelopa este mai mare decit scrie pe ea, este semnficativ mai grea si se echilibreaza cu muuuuult plumb (adica sute de grame). Eu as merge pe o anvelopa normala: Hankook Dynapro sau mai consacratul BFG MK2 MT.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

• 2 weeks later...

Cred totusi ca o sa ma duc pe HANKOOK DYNAPRO MT 215/75/15. Avand in vedere ca nu sunt reesapate si am doar SL de 5 si jante stock sper sa nu atinga si aper sa nu trebuiasca sa tai de nicaieri ca atunci ii cam BAI...

Dusmanul binelui e foarte binele....

Am incaltat un Jimny stock cu 215x75/15 Insa Turbo Dakar si nu au atins. Dar erau destul de la limita. Nu conduc eu masina, nu stiu daca in teren a atins vreodata, dar nu am avut "reclamatii" si masina merge in mod curent pe forestiere. Probele de flexare pe care eu le-am facut pe borduri au fost OK si ele.

Samurai incepator

Am incaltat un Jimny stock cu 215x75/15 Insa Turbo Dakar si nu au atins. Dar erau destul de la limita. Nu conduc eu masina, nu stiu daca in teren a atins vreodata, dar nu am avut "reclamatii" si masina merge in mod curent pe forestiere. Probele de flexare pe care eu le-am facut pe borduri au fost OK si ele.

Foarte curios !

Eu am Insa Turbo Ranger marimea standard a masinii adica 205/70R15

si uneori atingea in fata fff putin, am mai barbierit cu cutterul 3mm din contraaripa din fata - partea spre bara si nu mai atinge !

Darmite 215/75/15 !! Ceva nu "'bate'' , probabil ca nu e chiar stock !

Florin

LJ70, ex Jimny, ex IMS M461

Foarte curios !

Eu am Insa Turbo Ranger marimea standard a masinii adica 205/70R15

si uneori atingea in fata fff putin, am mai barbierit cu cutterul 3mm din contraaripa din fata - partea spre bara si nu mai atinge !

Darmite 215/75/15 !! Ceva nu "'bate'' , probabil ca nu e chiar stock !

Florin

Corect! Asa am patit si eu. Cu 195-urile Insa Turbo Extrem nici nu mai vorbesc :grin:

215x75/15 nu intra fara sa frece nici batute. Si cum zici tu, chiar si 205/70R15 daca e MT mai agresiv poate atinge in "jimny stock" in anumite conditii.

Aici este doar un exemplu: http://forum.club4x4.ro/showthread.php?72183-MT-215-75-15-BfGoodrich-KM2-pe-Jimny-meu

Pe de alta parte (nu-mi explic cum!? :cn) colegul @f_zoltan nu este primul pe care-l aud ca nu i-au frecat. Dilema, deci...

Corect! Asa am patit si eu. Cu 195-urile Insa Turbo Extrem nici nu mai vorbesc :grin:

215x75/15 nu intra fara sa frece nici batute. Si cum zici tu, chiar si 205/70R15 daca e MT mai agresiv poate atinge in "jimny stock" in anumite conditii.

Aici este doar un exemplu: http://forum.club4x4.ro/showthread.php?72183-MT-215-75-15-BfGoodrich-KM2-pe-Jimny-meu

Pe de alta parte (nu-mi explic cum!? :cn) colegul @f_zoltan nu este primul pe care-l aud ca nu i-au frecat. Dilema, deci...

Jimny astea sunt de 2 tipuri: inainte/dupa facelift sau cu 4x4 la maneta sau buton.

Eu am avut jimny 2004 cu 4x4 la maneta si mi-au incaput in varianta stock 215/70/16 care sunt foarte apropiate de dimensiunea 215/75/15.....ce e drept la flexari in teren mai atingeau...insa nu ceva grav. Pe strada nu au atins niciodata.

Am inteles ca la jimny facelift sau cu 4x4 la buton nu mai e asa usor sa pui roti mai mari fara modificari....desi in principiu cam la orice masina merg roti cu 1" mai mari...

• 2 weeks later...
  • 9 months later...

Kumho e o marca ok.

Modelul ala in particular e un AT pentru light truck. Teoretic se incadreaza la all season, practic trebuie sa aiba pe el desenul cu fulgul de nea.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

Kumho e o marca ok.

Modelul ala in particular e un AT pentru light truck. Teoretic se incadreaza la all season, practic trebuie sa aiba pe el desenul cu fulgul de nea.

am vorbit cu cei de la "anvelope1.com" si au zis ca nu are inscriptia M+S deci nu le pot folosi iarna :(

MT-urile mele au M+S pe ele, dar nu m-as baza iarna pe ele la frinare.

Nu ma refeream la franare, stiu ca e amenda daca te prinde politia pe zapada fara M+S. Cred ca ma risc totusi ...

Va dau un pont : daca aveti o firma care este inscrisa in registrul agentiilor intracomunitari se poate achizitiona fara TVA de pe anvelope1.com (firma din Bulgaria)

Nu ma refeream la franare, stiu ca e amenda daca te prinde politia pe zapada fara M+S. Cred ca ma risc totusi ...

Te risti in mod inutil. Asta iarna cind erau zapezile alea erau filtre ale politiei la intrarea/iesirea din Bucuresti si verificau fix anvelopele de iarna.

Inteleg sa risti cind ai un cistig, dar TVA-ul ala pe care il salvezi tu la un set de anvelope il vei da inapoi cind vei plati o amenda care in cel mai fericit caz echivaleaza cu un set de anvelope. Plus ca in caz de accident s-ar putea ca asiguratorul tau sa refuze sa plateasca pentru ca nu indeplineai conditiile legale. La foamea care e acum se leaga de orice, doar sa nu plateasca. Bulgarii aia nu si anvelope de iarna sau macar niste AT-uri marcate M+S?

Suzuki Jimny 1.3i 2004

O intrebare pentru cei care au Jimny-urile mai modificate!

La al meu am BL si Suspensie Tough Dog +10cm, deci cu 215/75R15 BFG MT KM2 nu atinge nimic la flex.

Ma bate gandul sa pun anvelope mai inalte sa castig ceva distanta intre grupuri si teren.

Daca as merge pe Silverstone Extreme (Simex) 215/75R15 as castiga ceva? cu cat sunt mai inalte anvelopele (adica este mai mare circumferinta decat la MT)?

Intreb asta pentru ca stiu ca Simex-urile sunt mai mari putin decat ar trebui sa fie un MT sau AT.

Si o a doua problema:

A pus cineva 31/10,5R15?

Am vazut ceva Hankook Dynapro MT sau tot Silvestone Extreme care ma tentau!

Aveti idee daca incap ok? Incarca mult in greutate pe roata? Deja motorul de 1,3 trage din greu cu 215/75R15, si vreau sa stiu cum ar duce anvelopele astea mai mari!

Sau poate aveti o recomandare de alte dimensiuni!

Merci de raspunsuri!

Tare as vrea sa ridic putin fundul de la pamant, ca la ultima iesire am mers pe niste torenti plini de bolovani si lespezi de piatra, colegii cu anvelopele mai mari au trecut mai usor, eu am tot raschetat cu burta si puntile peste bolovani! Deja am fisurat puntea, noroc ca a mers usor cu ceva sudura! Jimny RULES!

Don't drink and drive!

Salut, ai masurat cati cm ai acum intre grupuri si teren?

Uite acum am sa masor!

Chiar si 2-3 cm ar fi super! Dar nici nu as vrea sa incarc foarte mult masina, polizorul meu trage din greu la deal si cu noroi pe gume! :)

Revin cu distanta!

Don't drink and drive!

Am masurat!

Inaltime la grupuri, atat fata cat si spate: 20cm! putin!

grosime anvelopa 215/75/15 MT - 14,5 cm

diametru exterior anvelopa - 69 cm

Aveti ceva idei ca sa pot ridica fundul (grupul) de la sol? Dimensiuni recomandate?

Don't drink and drive!

Erau, sunt niste gume rusesti cava de genul Voltyre care aveau talonul de 90 adica 215/90/15,

http://anvelope-rusia.ro/anvelope/voltyre/voltyre-ya-245-215-90-15c.html

Nu stiu nimic despre ele dar parca avea un coleg pe aici.

Edited by Caphonne

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Le cunosc. Are un vecin pe o Lada Niva. Insa nu stiu ce sa spun de interiorul profilului. pare prea putin canelat. in noroi ar avea tractiune doar pe exteriorul benzii de rulare. Gresesc?

Don't drink and drive!

la J3 am anvelope 215/80R15 profil Simex de la Ziarelli

umflate pe jante de 5,5 au diametrul de 74cm. cind sunt noi au 75cm.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Am masurat!

Inaltime la grupuri, atat fata cat si spate: 20cm! putin!

Aveti ceva idei ca sa pot ridica fundul (grupul) de la sol? Dimensiuni recomandate?

Insa Turbo profil Simex 195/80 R15 - 72cm pe jante J5.5.

Fata de ce ai tu acum: infinit mai bune in teren, mai inguste, le duce mai usor motorul, garda la sol mai mare.

PS: Silversotne produce "simex-uri" de la 31" in sus

Edited by rockshox

Am folosit pana acum cateva luni resapate Insa Turbo Sahara 195/80/15.Multumit.Am trecut la Kumho 195/80/15 Mt.Belea,sunt super.Am dat 450/buc .Usoare,consuma mai putin,tari de tot!

Edited by Astral
RESAPAT ! UN SINGUR "E" ! http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=565237&viewfull=1#post565237

Jimny stoc chel necesar gume AT cat mai late combinate cu jante ET mare cu J 5.5.Masina se foloseste la plimbari usoare.Ma roaga cineva sa il ajut, vrea altceva decat ce are masina din fabrica, marca anvelopei o alege el.Ma intereseaza ce intra fara modificari.

Multumesc.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use