Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

MRL uri Jimny

suculetz
 Share

Recommended Posts

• Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Re: MRL uri Jimny

Probabil ca o sa se merite cand te vei satura sa tot repari sistemul vacuumatic. La mine inca functioneaza dar m-am gandit sa caut cum se face ca sa fiu pregatit :). Am gasit asta:

http://www.bigjimny.com/images/documents/fitting_SJ_manual_hubs.pdf

Daca il schimbi sa ne spui si noua ce si cum.

Jimnyholic inside :j

• 4 years later...

Pana la urma are cineva mrl-uri manuale? La mine nu mai se decupleaza 4x4 cum trebuie. Vreau sa stiu daca se monteaza usor si cum functioneaza efectiv? Inteleg ca cuplez sau decuplez 4x4 de la ele, dar ce se intampla cu comanda de la buton... se anuleaza sau se folosesc impreuna?

Pana la urma are cineva mrl-uri manuale? La mine nu mai se decupleaza 4x4 cum trebuie. Vreau sa stiu daca se monteaza usor si cum functioneaza efectiv? Inteleg ca cuplez sau decuplez 4x4 de la ele, dar ce se intampla cu comanda de la buton... se anuleaza sau se folosesc impreuna?

Normal ca ramane comanda de la buton,din mrl faci doar cuplajul capetelor de planetare la fuzeta

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

se anuleaza sau se folosesc impreuna?

Se folosesc impreuna. In cazul tau, dai comanda de la buton, te dai jos din masina, cuplezi un MRL, apoi pe celalalt. Cind vrei sa treci in 2WD, faci invers.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Se folosesc impreuna. In cazul tau, dai comanda de la buton, te dai jos din masina, cuplezi un MRL, apoi pe celalalt. Cind vrei sa treci in 2WD, faci invers.

Ok. Si daca de ex cuplezi MRL-urile si nu apesi 4x4 sau daca cuplezi 4x4 si nu le cuplezi ce se intampla? Si mai functioneaza si 4x4 LOW. Merci de raspuns

Ok. Si daca de ex cuplezi MRL-urile si nu apesi 4x4 sau daca cuplezi 4x4 si nu le cuplezi ce se intampla? Si mai functioneaza si 4x4 LOW. Merci de raspuns

Salut,

Ca sa ai 4x4 TREBUIE (nu neaparat in aceasta ordine - sunt operatii independente una de alta):

1. sa cuplezi MRL-urile (daca sunt manuale le cuplezi cu mana pe amandoua, daca le ai pe cele originale esti la "mana" sistemului automat sa le cupleze el pentru tine:))

SI

2. sa actionezi cutia de transfer cu maneta sau butonu' in 4H si apoi in 4L (deci functioneaza si 4x4 LOW)

Indiferent ce punct (de mai sus) omiti - NU AI 4x4

Spre exemplu daca minunatul sistem vacuumatic automat nu cupleaza MRL-urile - NU AI 4x4

Edited by alexb25

Spre exemplu daca minunatul sistem vacuumatic automat nu cupleaza MRL-urile - NU AI 4x4

Eu inca am sistemul automat, adica cupleaza 4x4 din buton inclusiv LOW, si am tractiunea ok, problema e la decuplare, pt ca actionez butonul, se stinge becul de 4x4 din bord, dar in rulare se aude un troncanit puternic la roata stanga fata, zici ca acu se rupe toata. Si de aia ma gandeam sa le inlocuiesc, cele automate(originale) costa 6-700 euro, cu manuale ies la 250.

Edited by iogil

• 2 weeks later...

Si ai desfacut roata si ai ajuns la concluzia ca sint de vina MRL-urile automate?

Suzuki Jimny 1.3i 2004

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Canelurile de la palnetara fata, etc. Pina nu desfaci nu stii.

Ai avut dreptate. Pana la urma am reusit sa desfac...atasez o poza cu ce am descoperit

... se vede o bucata lipsa ...poate sa fie de acolo problema? Stie careva cum se numeste piesa respectiva si daca se poate desface si inlocui?

Multumesc.

20140909_120811.thumb.jpg.57de8c6723a9d93e1263110a9435a103.jpg

Nu vad nici o bucata lipsa. Aia e o siguranta (un pic mai rudimentara) anti-desurubare. Daca vorbesti despre altceva, corecteaza-ma.

In schimb vad ca mecanicilor romani le-a lipsit scula asta drept urmare au folosit instrumentul lor de baza si anume ciocanul.

Canelurile par ok.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

20140909_131413.thumb.jpg.8c6b226580f3fc1501040da38bc5277a.jpg

Nu vad nici o bucata lipsa. Aia e o siguranta (un pic mai rudimentara) anti-desurubare. Daca vorbesti despre altceva, corecteaza-ma.

In schimb vad ca mecanicilor romani le-a lipsit scula asta drept urmare au folosit instrumentul lor de baza si anume ciocanul.

Canelurile par ok.

Deasupra de caneluri inelul interior e ciobit si m-am uitat si la roata cealalta si acolo e ok (ca in poza atasata).

Am vazut, foloseste la desurubarea fix a piesei de care ziceam ... in engleza e bearing lock nut ...tradus cu translate ar fi o piulita rulment.

Din pacate nu pot desface mai departe din lipsa cheii respective

Ps...uitandu-ma la cele 2 roti desfacute tare mi ca ca pe partea cu probema o fost inlocuita ...apropo m-am dus la service-ul Sz din Tm cu problema ca doar fac revizia la ei ... mi-or luat 250 lei si or zis ca s-a rezolvat ... cand plec surpriza tot asa facea ... m-am intors si or zis ca trebuie schimbate mrl-urile ca din cauza lor...si bineinteles ca amandoua. Eu le-am spus pa si pu... cu ocazia asta.

Acu le-am schimbat intre ele si vad daca de acolo e problema.

Edited by iogil

Deasupra de caneluri inelul interior e ciobit si m-am uitat si la roata cealalta si acolo e ok (ca in poza atasata).

Din poza nu se vede mai deloc, dar te cred pe cuvint. In acest caz se poate cumpara separat doar capul de planetara.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

[ATTACH=CONFIG]223587[/ATTACH]

Din pacate nu pot desface mai departe din lipsa cheii respective

Cheia respectiva costa 36 de lire + transport si o ai acasa in ~ 5 zile lucratoare. Iti recomand sa astepti pina vine cheia, ca oricum piesa aia a fost chinuita destul la viata ei. O alta varianta ar fi sa ti-o imprumute cineva.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

E vorba de zona incercuita din poza - lipseste o bucata de acolo.

Ok si are rost sa desfac mai departe?

Crezi ca de la planetara ar fi problema?

Dupa cum am zis am schimbat „MRL”-urile intre ele si sunt ok... zgomotul se aude la aceeasi roata

poza.thumb.jpg.268137c6c6e9731f15937e44dfba7cea.jpg

Edited by iogil

Zona aia lipsa se bate cu o surubelnita metalica ca sa impiedice piesa aia sa se desfaca (si se aduce la stadiul de cit de cit rotunda ca sa se poata desface). Daca lipseste putin material nu cred ca e tragedie.

Desfa tot si vezi ce are: poate ai homocinetica plina cu vaselina si cuplajul nu se mai face ferm, etc.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

E vorba de zona incercuita din poza - lipseste o bucata de acolo.

Ok si are rost sa desfac mai departe?

Crezi ca de la planetara ar fi problema?

Dupa cum am zis am schimbat „MRL”-urile intre ele si sunt ok... zgomotul se aude la aceeasi roata

Salut,

Vad cam multa vasilina pe acolo... verifica partea de deblocare MRL pe partea respectiva (daca e vasilina/mizerie intrata pe acel circuit de vacuum). S-ar putea sa nu se deblocheze complet.

• 1 month later...

Sper sa nu fiu off topic, am și eu o nedumerire legata de jimny - ul pe care l-am cumpărat din germania. Pe puntea din fata are MRL - urile originale (cred) dar ciudățenia e pe puntea spate ; roata din partea dreapta are montat un MRL manual, iar roata din stânga nu are nimic... ! Ma poate lămuri cineva la ce folosește acel MRL pe o singura roata și mai ales pe puntea din spate ?

Mda, nu mă prea pricep, recunosc... O sa verific și o sa fac și o poza , așa o sa mă lămuresc mai bine. Mulțumesc pentru răspuns!

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use