Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Dacia Duster - SUV, 4x4 sau ce ? Discutii

Astral
 Share

Recommended Posts

Re: Dacia Duster - SUV, 4x4 sau ce ? Discutii

Se confunda 4x4 cu off-road. In cazul lui Duster, daca-i 4x4 nu inseamna ca-i si de off-road!

Iar 4x4 nu-i bun numai la off-road.

Imi pare rau, dar Dacia se chinuie sa ne vinda aceasta masina pe poste de masina de teren:

DACIA DUSTER, UN 4X4 VERITABIL

Cu o lungime de 4,31 m si o latime de 1,82 m, Dacia Duster este o masina compacta. Dimensiunile sale ii permit sa evolueze la fel de bine in traseu urban, cat si in off-road. Dacia Duster se prezinta ca un vehicul de teren cu linii seducatoare, fara a fi ostentative.

Un design de veritabil 4x4...

Partea fata se distinge prin design-ul robust si modern: aripile mari si rotunjite, ornamentul cromat al calandrului, blocurile optice duble, barele de pavilion impunatoare, precum si aspectul barei de protectie, nu lasa nicio urma de indoiala cu privire la apartenenta modelului Duster la universul vehiculelor 4x4. Garda la sol inalta, rotile de 16’’, pasajele rotilor si elementele de protectie a caroseriei invita soferul sa se aventureze pe cele mai dificile drumuri.

Sursa: http://daciagroup.com/comunicate-de-presa/dacia-duster-un-4x4-veritabil.html

Sublinierile imi apartin.

Stiu ca pe acest forum asemenea "texte" de marketing stirnesc cel mult zimbete, dar un client obisnuit va fi tentat sa creada ca si-a luat Paatrol + X5 la bani de Dacie, ceea ce nu e tocmai frumos din partea Dacia. Mai minte omul, pardon... face marketing, dar nu in halul asta.

O alta chestie interesanta o gasim in fisa tehnica: versiunile 4x4 pot tracta pina la 1600 de kg cu dispozitiv de frinare si 660 fara. Cu alte cuvinte, Duster 4x4 poate tracta o remorca care este mai grea decit el.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

• Replies 578
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pai masa maxima autorizata este ~1800kg, si tracteaza 1500kg, deci nu e mai grea remorca decat masina (teoretic). Asa si la Aro, masina "uscata" are 1850 si tracteaza 2300kg, si are si numai 94CP (sau 68 in cazul brasoavelor :grin: )

Referitor la filmul cu "trialul" si pregatirile de TAT, sper ca e doar o gluma... Dusterul e perfect pt mers la pescuit, dar la trial !? sa nu exageram de-acum. Ce faci cand dai de sleauri, sau noroi, sau sleauri cu noroi ? ahahahah...

Referitor la filmul cu "trialul" si pregatirile de TAT, sper ca e doar o gluma... Dusterul e perfect pt mers la pescuit, dar la trial !? sa nu exageram de-acum. Ce faci cand dai de sleauri, sau noroi, sau sleauri cu noroi ? ahahahah...

Mai stii ce surprize ne pregatesc inginerii de la MIOVENI?Chiar ar fi o lovitura de imagine daca ar obtine un loc bun la TAT.:2drLong live de Duster..

:hl:hl:hl

E Dacie, si la interior si la exterior.

Calitatea materialelor din care a fost construita se regaseste in pret.

Am fost invatati cu Dacii care merg 25-30 de ani dar ma indoiesc ca ''Duster-ul'' o sa ajunga vreodata la performanta asta.

Despre calitati in offroad ele lipsesc cu desavarsire. Imi pot lua cu aceeasi bani un A6 Quattro de cativa ani si gasesc la el de toate, de la confort pana la siguranta-motorizare si ce mai vreti voi.

Si ce nu am inteles este:

Cum au scos ei Duster 4x4 fara 4x4? pentru ca din cate am inteles inca nu sunt pe piata cele cu tractiune integrala.

Deci e sau nu un 4x4?

Piratu' pentru ca lucrez pe mare

Prietenii imi spun Liviu

Nissan Navara 2008,Audi A8 4H, Bombardier Outlander MAX 2008

Este 4x4 dar inca nu a inceput vanzarea lor.De ce ?Mai mult ca sigur pentru ca nu s-a cerut.Multi vor lua varianta 4x2 pe sistemul lasa ca merge.Cei care au comandat au termen de asteptare cam 2 luni.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Am vazut 2 exemplare inmatriculate cu nr. definitive, si nush daca merita sa iei 4x2, pare nefolositor, mai bine iei Logan si gata, sau nah.. bicicleta sau Patrol, depinde de preferinte :grin:

Aici sunt de acord cu tine Tudop, Ce utilitate poate avea un Duster fara 4x4, la cat de mult seamana in multe privinte cu Sandero?

Samurai incepator

Aici sunt de acord cu tine Tudop, Ce utilitate poate avea un Duster fara 4x4, la cat de mult seamana in multe privinte cu Sandero?

E la fel de folositor ca un Logan fara servo-directie si fara AC......:ha:

Edited by Astral

Da, nu este un zvon, Duster va paricipa la TAT anul acesta, loc bun??? ma faci sa rad, sper sa treaca de 10 km de traseu, un prieten e pilot la ei, spre binele lui sper sa faca ceva mai mult!!!

Un pic de offtopic: stii fara ce nu se cumpara Loganul, Astral? Fara ABS. Cand s-a lansat Logan Made by Renault, toate masinile lovite aduse in service erau lovite frontal, pentru ca fara ABS franarea era absolut proasta.

Chiar sunt curios cu ce Duster se participa la TAT. De fapt ce va mai fi Duster in masina cu pricina?

Samurai incepator

Nu stiu de unde atata impotrivire la Duster... E o masina relativ ieftina, fara pretentii, cu usoare capacitati de trecere in teren si cu un confort acceptabil. Atat! Si pretul este corect. Eu am mers cu cea 4x4 diesel 16v cu esp, are treapta 1-a aproape reductor, are coloana de evacuare mai jos decat la 4x2 si atinge mai usor la denivelari, finisaje tip chinezesti, una peste alta o masina acceptabila.

Personal mi-as lua un sh mai capabil insa daca as avea nevoie ca masina de firma as alege-o.

Fiecare cu parerea lui.

4x4

Eu am mers cu cea 4x4 diesel 16v cu esp, are treapta 1-a aproape reductor,

4x4 diesel 16V ESP ???Esti sigur ca asta era motorizarea?

Dacia Duster 4x4

• 2 weeks later...

Se aude ca 2 echipaje Duster vor participa la TAT 2010.Filmuletul cu antrenamentele

Nu vreau sa ma laud, dar traseul ala e floare la ureche, il parcurg cu Gipu` fluierand. Si eu nu am ce sa caut la TAT

Gip Gran`sirochi ovarlend ecspedisan

Si cam cat costa gipu' nou ? Nu's cunoscator, dar cred ca un pic mai mult si ca aceasta comparatie tine de alt domeniu, agronomic.

Nu te supara, nu-ti reprosez nimic, numai ca daca faceti o comparatie si spuneti ca masina x e praf, si ca eu cu y fac acelas lucru, numai ca mai bine, atunci faceti o cumparatie din toate punctele de vedere.

E ca si cum ai spune ca ferrari 599 e mai rapid si se tine mai bine in curbe ca Smart roadster. Ok, ambele au tractiune spate, ambele au motorul plasat in spate, dar cred ca este evident locul unde bat.

Nu as cumpara duster, mi-as lua tot o masina fara electronica din anii 90.

Dar trebuie sa recunoastem meritele celor care au construit-o.

Au facut o treaba al naibii de buna.

Nemo me impune lacessit !

Lecus lasa amaratul de Duster nu-l compara cu Gipul tau o iei pe urma altora si din cate am mai citit pe aici te stiu baiat serios.Ce nu-mi place mie la cate unii de pe aici este ca stiu sa arunce cu noroi se dau mari si tari cu masinile lor dar cand ii cauti pe youtube sau la ''iesiri la sfarsit de saptamana'' nu vezi mai nimic o namoleala ceva.

Toate bune.:wink:

Dacia Duster 4x4

Buna seara !

Traseul a fost simplu, dar relativ greu pentru Duster. Nu-s ferm convins ca a avut gumele care trebuia (MT, sau macar AT), dar nu are cum sa incruciseze prea mult, fiind SUV. Masina nu a fost gandita pentru asa ceva, decat ocazional poate. Nici un X5 nu s-ar fi descurcat mai bine acolo...

Iar electronica de pe partea de tractiune nu pare prea complex realizata, daca lasa sa patineze cate o roata de la fiecare punte, fara sa faca nimic altceva.

Oricum, masina e OK pentru segmentul de clientela pentru care a fost gandita, si trebuie tratata ca atare, nu comparata cu numele mari din acest domeniu. Si Impreza, Gallardo sau Calibra sunt 4x4, dar nu le vedeam bine in acele conditii...

Stima,

Dragos

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use