Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

In sfarsit : am 4x4 ! Mitsubishi Pajero 3.0 V6 12V - LWB

geologu79
 Share

Recommended Posts

Buna tuturor!

Deschid acest topic unde voi posta peripetiile si bucuriile (sper :grin: ) alaturi de prima mea masina 4x4. Deci despre masina:

Mitsubishi Pajero 3.0 V6 12V - LWB din 93

cv manuala, blocant central si spate, super select, bullbar, proiectoare ceata, aer conditionat, incalzire scaune fata, scaune fata cu amortizor, radio cd cu mp3, cotiera, trapa, incalzire auxiliara spate, inchidere centralizata, alarma, geamuri electrice fata spate, 7 locuri, jante aliaj cu anvelope ht, praguri hd.

Inmatriculata RO

Masina am luat-o de la colegul nostru Moderator Stefan79 :x

Am iesit ieri la un soft off-road zic eu in Iasi cu colegul dan chiperi ce are O Lada Niva.

Promit sa revin cu niste poze si filmulete.

Fara 4x4 acu'

• Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Re: In sfarsit... am 4x4... un Mitsubishi Pajero 3.0 V6 12V - LWB

Felicitari! sa o stapanesti sanatos..:x

Mitsubishi L200 <>2005

hyundai accent 1.5 crdi 110 cp

Sa o stapanesti sanatos,Masina de la Stefan79 care a luat-o de la mine,si care daca nu erai iute la mana o luam inapoi.

Iti urez multe satisfactii alaturi de ea. Spune-mi daca halogenii te multumesc:grin:

In Romania LEGEA E BARIERA:-peste care trec dulaii- pe sub care trec cateii- in fata careia stau PROSTII !

Multumesc mult tuturor de urari!

ursuletz_82 E adevarat ca am fost iute de mana :grin: Cum am vazut anuntul (cred ca am fost primul care a deschis mesajul de vanzare al lui Stefan79) l-am si sunat si in maxim o ora ma aflam in drum spre Bucuresti (eu sunt din Iasi). Am ajuns cu bine in Bucuresti m-am intalnit cu Stefan si in vreo 2-3 ore m-am aflat la volanul primului meu 4x4 in drum inapoi spre Iasi.

Cand spui de halogeni te reveri la cele 2 proiectoare de pe bara fata? Daca da, asa si asa. Unul e orb :cr

Azi ma voi duce la mecanicul meu (imi repare tot timpul cealalta masina Polo) pentru o constatare ca asa e sanatos sa faci cand iti iei o masina . Zic eu.

Sper sa aiba habar la masini 4x4.

Apropo :hl cineva din Iasi cu Pajero imi poate recomanda un mecanic priceput pt 4x4? Sau care a lucrat pe Pajero?

Fara 4x4 acu'

Concluzii dupa vizita la mecanic (ce trebuie schimbat)

- uleiul si filtrele (ulei,benzina,aer) - dat comanda azi - maine schimbate

- cand imi revin cu banii de schimbat: - placute spate frana;

- tija antiruliu spate (stg+dr)

- bucse tirant spate (sau tirantul intreg cu bucse);

- 1 prezon cu piulita roata stanga spate;

- capat bara dreapta fata

- levier semicaseta (intermediara) fata dreapta

- levier caseta si semicaseta directie fata stanga

- rulmenti dreapta fata

-plus vreau sa pun inapoi arcuri spate de Pajero (masina avand arcuri de Patrol) E prea inaltata pt ce vreau sa fac cu masina: drumetii, sa urc pe munti si mai putin hard off-road

Fara 4x4 acu'

.....scuze de off topic... cu arcuri de patrol ce faci..vor fi puse la vanzare, daca da as fi interesat.

Mitsubishi L200 <>2005

hyundai accent 1.5 crdi 110 cp

.....scuze de off topic... cu arcuri de patrol ce faci..vor fi puse la vanzare, daca da as fi interesat.

Arcurile de Patrol le voi schimba cand voi avea in posesie pe cele de Pajero ceea ce se va intampla in fff repede ci in cateva saptamani. Le voi pune la vanzare desigur!

Fara 4x4 acu'

Ieri am facut schimbul de ulei (10W40 Mobil1) si filtre (benzina,ulei si aer.

Piese + manopera = vreo 300 RON . Eu zic ca e rezonabil. Sau nu?

Fara 4x4 acu'

Am avut si eu Mobil1 10W40 turbo diesel si nu am fost multumit de el. Cand am luat masina am facut schimbul in Italia (dar nu stiu ce ulei au pus) si nu a consumat nici un gram in 10.000km, dar Mobil1 cumparat in Romania a consumat cam 0,7l la 10.000km. La sfaturile mecanicului meu, in noiembrie anul trecut am pus 5W40 importat din Italia si pana acum am vreo 3000km si nu a consumat deloc.

Vorbesc aici despre Pajero 2,5Tdi din 2002, masina la care scrie in carte ca in functie de modul de utilizare poate consuma si 1l ulei/1.000km. Ultimul schimb pe mine m-a costat 400 lei (7,5l ulei+filtru+manopera).

[sIGPIC][/sIGPIC]

Eu in aceasta masina am avut mobil 10w40 iar "consumul' a fost de 0,5 l in 10. 0000 km. Nu exista motor care sa nu consume ulei.

Ca si cost este ok! Daca luai filtru de benzina original...atunci distractie :))

Daca vrei un schimb de arcuri am eu arcuri de Mitzu

Merci mult, dar mi-a promis fostul proprietar ca imi face el rost!

Fara 4x4 acu'

Arcurile de Patrol ar fi bine sa le pastrezi. Din cateva motive bine intemeiate:

1. Daca pui masina pe arcuri de Mitzu va sta jos de cur si se va lasa si mai mult daca o sa o incarci cu cazarmamentul. Asa risti sa dai cu spatele in diverse obstacole.

2. Spatele este usor mai rigid

3. Arcurile pe care le ai tu provin de pe un Y61 ... si sunt foarte ok ptr greutatea masinii tale.

4.Inainte sa le pui la vanzare sau sa le schimbi cu unele stock vezi cat de multumit esti de arcurile originale de Mitzu sa nu ti le doresti inapoi si dupa aia sa bagi mana in buzunar IAR. :grin:

Ca si masina de expeditie sau drumetii, Mitzu-l ala lung o sa fie perfect imbinand foarte bine confortul pasagerilor cu spatiul interior de depozitare.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

@gabi ratiu multumesc de urari

@Yonutz : multumesc de sfaturi, argumentele tale par logice; dar ce nu am mentionat e ca atunci cand am adus masina de la Bucuresti la Iasi am avut ceva probleme de stabilitate, adica mai exact intre Ploiesti si Buzau pe drumul ala cu ''valuri'' aveam 90-95 km/ora si a inceput sa ma fure de spate, sa patinz cu spatele. Am oprit imediat intr-o parcare si l-am sunat pe stefan79 si mi-a spus sa merg mai incet (ceea ce am si facut) si ca s-ar datora faptului ca e inaltata. De aia ideea mea cu arcurile originale de Mitsu. Dar la o constatare mai atenta la mecanic se pare ca ar trebui ceva bucse si articulatii pe spate. Sa fie acea instabilitate si din cauza acestora?

Si niste poze cu ea in Iasi:

Imag1269.thumb.jpg.5a57d96ba9b9f9ea06dbbfa6f43e164c.jpgImag1271.thumb.jpg.7cf78554fbf83b428c00bba6ad28d607.jpgImag1275.thumb.jpg.9bc9163afbd9ee4a3c26e8587e0ae52c.jpg

Fara 4x4 acu'

Ma distreaza cameramanul :))

Si pe mine :ha: Observasem comentariile facute abia dupa vizionarea filmuletului. El abia in acea zi se urcase prima data intr-un 4x4. Eu putin mai ''evoluat'' am mai fost de multe ori in 4x4 datorita jobului, am condus acum cativa ani un L200 model mai vechi.

Am sa postez niste mici filmulete cu ceva 4x4 prin desert (eu eram pasager). Poate voi fi off-topic :grin:

Fara 4x4 acu'

Va postez un filmulet cu niste LC prin Sahara. Eu eram pasager si cameraman!

Nu dati in cameraman pt calitatea filmuletului... Scuze de la moderatori pt off-topic dar ma gandeam sa vada si colegii niste peisaje din desert la bordul pana la urma a unor 4x4

http://www.youtube.com/watch?v=MOUeMBB8230

Fara 4x4 acu'

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use