Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

44 Africa - Romanian Expedition


ZULU

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 373
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: 44 Africa - Romanian Expedition

 

Trebuia sa-i soptiti la ureche "pestisorului" cate o dorinta, poate... cine stie... :shrk :ha:

Salut!

Am incercat sa ii soptesc ceva dar am ramas fara voce:hl

ZULU

44 Africa

TOYOTA Land Cruiser - Nothing to prove!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 44 Africa - Romanian Expedition

 

DAY 42, mai 8, Cape Town

 

Dormim ceva mai mult in dimineatza asta. Ziua de ieri, desi fantastica din toate punctele de vedere, ne-a cam scos din circuit. Incepem sa intelegm usor – usor cat de dificil a fost totul. Pana acum nu am simtit oboseala , fiecare noua zi a venit cu noi bucurii (urasc cuvantul satisfactii) care ne-au tinut oarecum in priza. Acum cand ne apropiem de final incepem sa simtim ca expeditia asta nu a fost o joaca si ca din contra, a fost si este o chestiune foarte serioasa de care, se pare, am reusit sa ne achitam cu destul de mult succes. Abia cand am zarit fetele mirate ale oamenilor din jur cand le spunem cum am ajuns aici, ne-am dat seama cat de dificil a fost drumul nostru. Chiar vorbeam ieri seara ca, probabil, va trece ceva timp pana cand vom realiza chiar noi insine de dimensiunea actiunii noastre.

Azi am decis sa o lasam mai moale, sa ne lingem ranile si sa pierdem timpul prin oras fara vreun scop anume. E o zi inchisa cu vant puternic , deci sansa sa urcam pe munte cu cabina este irosita si astazi. Asa ca facem un tur larg al orasului cu masina, cu opriri multe si dese pe la berarii si cafenele. Pentru azi avem un singur tel, sa gustam cel mai bun vin posibil pe care il putem gasi. Tot cu ajutorul celor de la hotel rezervam o masa la un local despre care am spus ca ne intereseaza un singur lucru : sa aiba cel mai bun vin din Africa de Sud:):)....Intr-adevar, ajungem intr-un local tipic de “stele Michelin” , cu farfurii imense si portii minuscule asezonate cu cate o frunzulita plina de fantezie si trei linii de sosuri colorate care transforma hrana in pictura impresionista. Insa vinul, ca de aia suntem aici, vinul e cu adevarat de cel mai inalt nivel. Gustam 4 sticle, si alb si rosu, absolut grozav. Mai ales un cupaj deosebit ne-a ramas in minte : un vin alb, Chardonnay cu Pinot Noire decojit si vinificat in alb. Un mod grandios de a inchide ultima seara a expeditie.

Si tot mai e ceva de zis. Inchiderea efectiva, tot inainte de culcare s-a executat, cu deja legendarele “ciocanele” de whisky. Legendare, pentru ca termenul “traditionale” pe care l-am tot folosit de-a lungul povestirilor noastre nu mai pare potrivit sa le descrie adevaratul statut.

ZULU

44 Africa

TOYOTA Land Cruiser - Nothing to prove!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 44 Africa - Romanian Expedition

 

DAY 43, mai 9....Final de poveste

 

Ce ar mai fi de spus astazi? La ora 9.00 fix am fost cu masina in poarta terminalului de containere, la 9.20 a aparut agentul nostru cu madam vames, la 9.35 toate actele de vama erau inchise, la 9.40 au bagat masina in containerul care deja astepta acolo la sosirea noastra, la 10.00 masina era ancorata, legata, fixata, la 10.15 bornele de baterie decuplate si izolate, cheia in contact, geamul de la sofer coborat, la 10.30 s-a inchis containerul, s-a sigilat, la 10.45 a fost preluat si dus catre incarcare, urmand sa fie incarcat pe vas in aceeasi zi, iar vasul urmand sa plece catre Europa tot in aceeasi zi, la ora 11.00 eram in taxi pe drum inapoi spre hotel.....si acum un scurt calcul aritmetic care arata de ce unele lucruri sunt asa cum sunt in anumite locuri, iar altele nu...

 

2 ore (Cape Town- South Africa) = 2 zile (Constanta-Romania) = 4 zile (Mombasa-Kenya)

 

Revenim la hotel, bagajul e strans si pregatit, si totusi emotii pana in ultima clipa...pentru ca, masina comandata sa ne duca la aeroport, un minibus (din cauza bagajelor destul de multe), a intraziat peste jumatate de ora din cauza unui accident care a blocat autostrada. Noroc ca aeroportul e destul de mic, trecem foarte repede prin toate controalele si suntem imediat la imbarcare spre Istanbul. Suntem la fel de tacuti ca la plecare. La ce se gindeshte oare fiecare este si acum greu de zis. Cert este ca am trecut printr-o experienta unica, irepetabila. Am devenit oare mai buni, mai toleranti, mai intelepti, mai destepti, mai frumosi? As vrea sa cred ca da...:):):)....

Am invatat multe si sunt convins, ca inca vom invata multe, ne-am facut prieteni noi, unii ne vor ramane prieteni pentru mult timp. Locurile si intamplarile prin care am trecut ne determina cert sa cautam mai multe informatii de indata ce ajungem acasa. Unele lucruri ni s-au clarificat, altele sunt inca neclare. Avem atat de multe ganduri si sentimente acum in minte, si sunt atat de amestecate, incat nu reusim deloc sa le ordonam, cu atat mai putin sa le dam glas. Un lucru stim sigur, vom reveni fara dubii in unele din aceste locuri. Probabil niciodata intr-o actiune similara cu aceasta, dar acum putem sa “alegem” crema. Urmeaza 11 ore de zbor in care ne putem permite sa nu ne ne mai gandim la planul pentru mainem la harti, la drumuri, la vreme. Asa ca vom incerca sa dormim, dupa un ultim rand de “ciocanele” legenda , iata, continua......

ZULU

44 Africa

TOYOTA Land Cruiser - Nothing to prove!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 44 Africa - Romanian Expedition

 

609457645_44Africa1.jpg.e80ef0638005cef9e722825e313803c2.jpg

 

DATE STATISTICE

Kilometri parcursi - 11.850 km

Ore de conducere - 165 h

Viteza medie - 71 km/h

Total carburant - 1350 l

Consum mediu - 11,39 l la 100 km

Kilometri parcursi:

On road - aproximativ 7703 (65%)

Off road - aproximativ 4147 (35%)

ZULU

44 Africa

TOYOTA Land Cruiser - Nothing to prove!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 44 Africa - Romanian Expedition

 

Drumul de la Moshi orasul de la poalele muntelui Kilimanjaro la Kibaoni in apropierea parcului Ngorongoro.

 

ZULU

44 Africa

TOYOTA Land Cruiser - Nothing to prove!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 44 Africa - Romanian Expedition

 

Cine canta melodia din filmuletul cu drumul spre Kibaoni ? Este super ! :grin:

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 44 Africa - Romanian Expedition

 

Cine canta melodia din filmuletul cu drumul spre Kibaoni ? Este super ! :grin:

 

Salut!

 

Cel care canta melodia are numele de scena Diamond este din Tanzania iar melodia se numeste Mapenzi basi.

 

https://www.youtube.com/watch?v=zaccDocm2Fg

ZULU

44 Africa

TOYOTA Land Cruiser - Nothing to prove!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 44 Africa - Romanian Expedition

 

Multumesc !

Am gasit o multime de melodii faine cu ocazia aceasta .

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 44 Africa - Romanian Expedition

 

Kigali

 

[video=youtube_share;d-uOMg0QB6o]

 

[video=youtube_share;dzhyrsY-ZkA]

Editat de ZULU

ZULU

44 Africa

TOYOTA Land Cruiser - Nothing to prove!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 44 Africa - Romanian Expedition

 

Foarte frumos. unii inca viseaza .

Dupa atita atatare ar prinde bine si un dus rece.

Ia de arata-ne niste calcule financiare,la km si consumuri, cazari, vize,avioane si vapoare...chestii din astea mai omenesti, te rugam.

Sa vedem cum si pe unde stam cu putirinta....ca dorinta...

 

LE: am gasit o parte....restul asteptam.

 

DATE STATISTICE

Kilometri parcursi - 11.850 km

Ore de conducere - 165 h

Viteza medie - 71 km/h

Total carburant - 1350 l

Consum mediu - 11,39 l la 100 km

Kilometri parcursi:

On road - aproximativ 7703 (65%)

Off road - aproximativ 4147 (35%)

Editat de RZV

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 44 Africa - Romanian Expedition

 

stii, strugurii acri, ploaie:ha: ....

Editat de RZV

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare