Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Iesire pe platou in Bucegi undeva intre 30 dec si 2ian !!!

worldscape
 Share

Recommended Posts

Salu lume,

ma gandeam ca nu am aranjat nimic de revelion, in seara asta insa a sunat tel si un baiat bun de aici, care m-a vazut 5 minute ma invita sa facem revelionul la cab Zanoaga in Bucegi (access doar cu 4x4), ca ar mai fi locuri si ideea e ca putem sa rupem masinile vreo 2 zile pe platou, apoi m-am uitat pe aici la cine mai merge pe valea prahovei si asa mi-a venit ideea...

Haide-ti sa facem un traseu pe platou pt toti cei care isi fac revelionul in zona, ar fi o idee interesanta, ce spuneti ?

Noi plecam de pe 30 dimineata si ne intoarcem pe 2 sau 3, ganditi-va si haide-ti sa stabilim o zi si sa facem un traseu fain.

Conditiile minime ar fi:

4x4 echipate cu caucuicuri pt zapada, sau caucuicuri de iarna cu lanturi

sufe

trolii ( cateva masini merg si fara, ca mai sunt masini care o sa aiba)

lopeti, lanterne...

ochelari de schi

haine groase

Astept opinii !!!

:cl

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

http://www.ClubJeepRomania.ro

• Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Re: Iesire pe platou in Bucegi undeva intre 30 dec si 2ian !!!

nu e cazul de senile, se poate merge si cu masina daca sunt lanturi

sa-mi trimiti o poza cu masina incaltata cu lanturi care zburda prin troienele din platou :grin:

sunt locuri unde zapada troienita are si trei metri....crezi ca poti trece peste ele???

sa vedem ce iese, anul trecut in Ceahlau am reusit, masinile nu sunt f grele ( 2 x Wrangler deocamdata ), dar nu e platoul Bucegi. Oricum si orice ar fi eu ma duc... asa ca daca o sa radeti cu pofta de ce poze o sa pun... mea culpa, totul e sa ne intoarcem intregi :x

sa nu mi-o iei in nume de rau....ti-am spus toate astea in cunostinta de cauza....cunosc foarte bine Bucegiul ...bunicii mei fiind din Busteni.....platoul este batut de vant non stop...asa ca si zapada...intr-un loc are 50 de cm iar la zece metri departare poate avea trei metri.....acum doua sapt am fost spre cab Diham cu samuraiul....masina usoara....a mers pana a ramas pe burta...drept urmare am pus mana pe lopata si-am sapat vreo jumatate de ora pana am pus-o pe roti...asta in conditiile in care afara era senin...nu batea vantul.....sus in platou e alta treaba...vremea se poate schimba brusc...si poti avea zece lopeti pe langa masina....ca tot ti-o acopera cu zapada :h5

Sus pe platou cu siguranta nu puteti merge. Am vorbit zilele trecute cu soferul de la Piatra Arsa si drumul este infundat de vreo doua saptamani deja si tot ninge.Nu poate ajunge cu Unimogul cu lanturi si lama de zapada. Poate pe traseul celalalt din vale pe la Moroieni o sa puteti ajunge spre Pestera.

@Worldscape stai cuminte bre.....te-a luat valul......mai ai mult de la cabana pina in platou......oricum nu poti sa aj in platou cu masinuta....nu vb in necunostinta de cauza....... :grin:

Super ideea cu revelionul.....ceva traseu-plimbare sigur se poate face,excentritati d-astea cu platoul Bucegilor samd ne fac sa zimbim pe unii si foarte curiosi pe altii...sa nu aiba o alta rezonanta pe urma.....sa dea vina oamenii pe tine ....daca-ti aduc 3-4 malaci care vor pe platou de revelion in masina lor SUV XYZ ca ai tu troliu si ei 4x4 ,cum scoti camasa? :ha: :ha: :ha:

Sa nu dramatizam....

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Confirm ceea ce spune Dan (omul cu "ims-ul",lopatica si morcoveii) care a fost atunci antemergator! Am urcat anul trecut o portiune dupa care masinile pur si simplu s-au scufundat! Traseul este foarte periculos iarna in conditiile in care zapada topita de soare si ulterior congelata de temperatura devine un veritabil patinoar! Riscul alunecarilor laterale, spre prapastie este de asemenea foarte mare. Cei drept pe vremea aceea aveam cu "gluma" de masina (XJ - 4l) care s-a descurcat de minune pana acolo sus (singura echipare fiind lanturile pe spate) - cei care au fost cu noi pot confirma!

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Acum cativa ani mergeam spre Piatra Arsa...........

Era un viscol de nu vedeai la 3 m in fatza......

Stiam ca e "pe undeva pe acolo'' cabana........

Anexa(cabanei) era total ingropata

Am cautat cabana vreo 20 de minute.......desi ne aflam la 100 de m de ea.

Va spune ceva chestia asta?

Si eram pe jos......cu rucsacul in spate........nu cu masina care are 2 tone.

Prea multe cruci pe platoul ala.........potoliti-va.

Domnilor....daca voi credeti ca eu il las pe diliul de world sa faca ce vrea el....inseamna ca nu ma cunoasteti. Eu nu risc aiurea doar pt a ma da cu masina....

Unde vad ca merge....tot nu trec daca nu calculez ca ma pot intoarce SAFE! Drumul dinspre Moroieni este practicabil?

laur........las-o moale cu platoul, nu vrem sa auzim nimic de rau acum in preajama sarbatorilor.... cat despre platou, exista o definitie!

SE IA O SOTIE,MAMA,BUNICA etc.... CARE GATESTE BINE, SE ADUNA MAI MULTI PRIETENI INTR-UN LOC, O CANA DE VIN FIERT,NISTE GLUME BUNE SI UN ``PLATOU`` DE SARMALE SI SE UMBLA CU MANA PRIN EL DE TE LINGI PE BOT.......... AICI nu stiu daca mai exista riscuri mari! :ha: :ha:

asa ca, sa auzim de bine!!!!!!

KAMIKAZE TEAM

http://www.kamikazeteam.ro

@Valibabu :ha: :ha: :ha: :ha: ca bine zici...adauga si soacra!Si gindeste-te ca te duci pe platoul Bucegi cu ea! :ha: :ha:

@Bullbar Aproape sigur este practicabil,trebuie sa va informati din timp cu un tel la cabanierii din zona....daca vreti puteti gasi pe net nr de tel.....

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Am vb acum cateva minute cu tipul de la Zanoaga, drumul de la Moroieni este practicabil, ier se putea merge si cu Dacia, de la Zanoaga spe Piatra Arsa intradevar nu se poate merge fara masina echipata.

Astept un raspuns cu ce locuri mai sunt disponibile la Zanoaga, pe seara o sa am un raspuns.

Nimieni nu vrea sa riste aiurea, vb lui @bullbar, si stiu cat de schimbatoare e vremea pe platou, in 5 minute se poate schimba vremea si sa fie dezastru.... deci, pt un revelion la un vin fiert si daca reusim si ne ajuta si vremea sa gasim un traseu dragut, de ce nu...

Care mai pleaca in Valea Prahovei de rev ?

Cazare am gasit la Cabana Zanoaga, 45 ron / pers in cam duble sau triple, rezervarea am facut-o pt noi ieri pe net, mai sunt locuri si la Cab Pestera, nu stiu insa tariful dar cineva care vine e cazat acolo, o sa incerc sa aflu mai multe detalii.

Deci suna la Zanaoaga si vezi ce mai au liber.

Plecarea s-a stabilit pe 30 dimineata sa vedem si locul.

tel meu il gasiti si in "Cartea de telefon" ... este 0722-306.000 sau 0751-306.000 raspund la numele de botez: Laur ...

nu ma sunati dupa 10 seara si inainte de 9 dimineata (sunt in trafic fara hands-free) :D

Eu dupa cite stiu la Pestera este un hotel daca vorbiti de drumul Moroieni - Bolboci - Padina - Pestera. Am facut anul trecut revelionul la Padina cu Lazar (Brasov) si pot spune ca este practicabil drumul deoarece este o freza la Bolboci. Eu am folosit niste AT-uri Malatesta si nu am avut probleme. Distractie placuta !

www.mitsubishi.org.ro

T 44

merci niros05 .... si Craciun fericit !, ne reauzim pe 26 pt noi detalii si cine mai se baga.... Sarbatori fericite !

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use