Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016


Mtbkid

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 351
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

http://www.profit.ro/must-read/cacealmaua-restituirii-vechilor-taxe-auto-nu-a-tinut-cjue-obliga-statul-sa-restituie-si-timbrul-de-mediu-15500342

 

Curtea de Justiție a Uniunii Europene a emis pe 9 iunie 2016 o decizie prin care statul român este obligat să restituie și timbrul de mediu (taxa auto în vigoare) pentru mașinitle second-hand, după ce și celelalte trei forme ale taxei au fost nelegale. Impactul bugetar estimat de Guvern este de 6,5 miliarde lei. Între timp, potrivit estimărilor Profit.ro, prin sumele nou colectate, cele neluate în calcul atunci și prin acumularea de dobânzi, ar putea să se apropie de 8 miliarde de lei, mai mult de 1% din PIB în plus la deficitul bugetar.

 

Curtea a respins și cererea statului român de limitare a efectelor în timp ale hotărârii, considerând să acesta nu a acționat cu bună credință, astfel încât va trebui să fie restituite și sume încasate în trecut.

 

Ca urmare a deciziei, statul român va fi obligat să restituie, așa cum s-a întâmplat și cu celelalte variante ale taxei auto, și actualul timbru de mediu care a intrat în vigoare prin OUG 9/2013.

...

Prin decizia din 9 iunie devine nelegală și reglementarea prin OUG nr. 9/2013 a timbrului de mediu pentru autovehicule, în vigoare în prezent, din care se alimentează actualmente fondul de mediu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

Probabil se va restitui tot in transe in 5 ani,cum au facut cu taxa de mediu. Practic de cand cu taxele astea, statul s-a imprumutat abuziv de la cetateni si plateste in rate. Dar de ce apar atat de tarziu decizile astea de ilegalitate?

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

pentru ca noua romanilor in loc sa fim corecti ne place sa fim smecheri. ne place gri-maroul. :wink:

in loc sa ne unim sa dam toti in judecata statul, inmatriculam utilitare si pe bulgaria.

d-aia pe forum nu avem un topic serios cum ne unim si actionam, ci doar cum facem masinile autoutilitare sau le inmatriculam pe bulgari. :grin:

 

decizia asta a venit in urma unora care au mers pana la capat.

oricum momentan aparent timbrul e inca in picioare. nu se poate inmatricula fara plata lui.

si impozitul tot acolo e.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

Probabil se va restitui tot in transe in 5 ani,cum au facut cu taxa de mediu. Practic de cand cu taxele astea, statul s-a imprumutat abuziv de la cetateni si plateste in rate. Dar de ce apar atat de tarziu decizile astea de ilegalitate?

 

Dar daca ai datorii la finante oare nu se compenseaza? Asa ar fi mai ok

Mercedes G Wolf 461 300GD

Nissan Terrano II R20 2.7 TDi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

Probabil se va restitui tot in transe in 5 ani,cum au facut cu taxa de mediu. Practic de cand cu taxele astea, statul s-a imprumutat abuziv de la cetateni si plateste in rate. ......

 

 

Pot sa pariez ca de fapt asta a fost si ideea acestei taxe !

Imprumut cu japca si returnare cu picatura joia si toamna ! Asta in cazul in care se solicita returnarea, dar cum multi n-o fac, chiar si cu dobanda aferenta statul jepcar tot in castig iese !

 

pentru ca noua romanilor in loc sa fim corecti ne place sa fim smecheri. ne place gri-maroul. :wink:

in loc sa ne unim sa dam toti in judecata statul, inmatriculam utilitare si pe bulgaria.

d-aia pe forum nu avem un topic serios cum ne unim si actionam, ci doar cum facem masinile autoutilitare sau le inmatriculam pe bulgari. :grin:

....

 

 

Ia TU initiativa si promit sa te urmez !

Si sigur ti se vor alatura si altii....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

Ia TU initiativa si promit sa te urmez !

Si sigur ti se vor alatura si altii....

 

de cate ori am auzit cuvintele astea. :wink:

incepand din facultate cand ma trezeam sa iau veo "initiativa" si toata lumea tacea malc cu capul plecat.

aveam noi romanii cateva proverbe "unice", care ne definesc foarte bine.

in rest, vrei ceva, mergi pana la capat singur, restul is povesti. cum au facut cei care au ajuns la UE pt decizia asta.

de cand e timbrul asta eu am inmatriculat 3 masini in ro si acum ma pregatesc sa o inmatriculez pe a 4. asa ca nu ma dau breaz cu nimic.

 

ps. UE nu zice ca taxa in sine e ilegala, ci devine ilegala cand se aplica aleatoriu. mai pe romaneste daca ar aplica-o la fiecare/orice inmatriculare ar fi bine-mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

pentru ca noua romanilor in loc sa fim corecti ne place sa fim smecheri. ne place gri-maroul. :wink:

in loc sa ne unim sa dam toti in judecata statul, inmatriculam utilitare si pe bulgaria.

d-aia pe forum nu avem un topic serios cum ne unim si actionam, ci doar cum facem masinile autoutilitare sau le inmatriculam pe bulgari. :grin:

 

decizia asta a venit in urma unora care au mers pana la capat.

oricum momentan aparent timbrul e inca in picioare. nu se poate inmatricula fara plata lui.

si impozitul tot acolo e.

 

Tocmai, ca au fost foarte multi care au dat statul in judecata,cei de la conducere au ajuns la concluzia ca e mai ieftin sa renunte la taxa,decat sa se mai judece in instanta. Pe forum(si nu numai), cred ca-i poti numara pe degete pe cei care n-au incercat sa-si recupereze taxa si poate,de la caz la caz, a fost prea mica taxa incat sa renteze sa investesti o suma de bani in avocati si sa-ti recuperezi banii in x perioada de timp. De ce spun ca e "mojicie" din partea statului,pentru ca acum la recuperarea taxei de mediu sau cum dracu s-o mai numi,acelasi stat,iti da si dobanda aferenta sumei, impartita in 5 ani,fara ca tu contribuabil pagubit s-o mai soliciti. Alt aspect,este ca in cererea de recuperare sunt trecute toate taxele care le-a inventat statul si tu trebuie s-o soliciti pe cea care te-a pagubit,inclusiv timbrul de mediu care nu se recupereaza(deocamdata). Pentru cererea in cauza,am asteptat eu mai mult de jumatate de an,pentru ca legea era adoptata, dar nu aveau norme de aplicare,adica fix o foaie A4 in care-ti ceri banii platiti abuziv!

Iar impozitul nu are treaba cu taxa/timbrul. Impozitul in forma lui actuala, este alt bir,pentru a descuraja inmatricularea masinilor cu capacitate mare,ceea ce mi se pare iar discriminatoriu,in sensul ca daca eu vreau si-mi permit consumul la masina respectiva si platesc taxe la stat in carburanti,nu inteleg de ce se impune un cost supraevaluat comparat cu valoarea vehiculului in cauza. Practic,pentru o masina, platesti 3 biruri doar ca sa fi in legalitate= timbru,impozit,taxa in carburant(jumate cat costul carburantului in sine)+ rovinieta. Si cum nu gasesc logica in a plati atati bani,nu vad care ar fi problema in a cauta solutii alternative de a circula cu o cascarabeta pe un drum(ca autostrazi nu avem). Pana la urma,bulgarii au fost mai destepti,au speculat momentul si au de castigat. Statul roman,vesnic nesatul si hraparet,mai inventeaza cate o taxa si ne "obliga" sa-i dam bani,iar altii ii dau:pt Bravo lor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

...... Impozitul in forma lui actuala, este alt bir,pentru a descuraja inmatricularea masinilor cu capacitate mare,.....

 

 

Intrebare de X puncte : cum se explica atunci ca toti smecherii zilei au masini cu motoare de cel 2.5 l inmatriculate in RO ?

Si, cum bine stiti, e vorba de aceia care nu au la usa casei doar O SINGURA masina, ci mai multe !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

de cate ori am auzit cuvintele astea. :wink:

incepand din facultate cand ma trezeam sa iau veo "initiativa" si toata lumea tacea malc cu capul plecat.

.......

 

Aici nu mai esti pe culoarele facultatii, se presupune ca sunt destui oameni maturi aici, iar daca eu ti-am facut o promisiune, apai, sa stii ca ma tin cuvant !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

Tocmai, ca au fost foarte multi care au dat statul in judecata,cei de la conducere au ajuns la concluzia ca e mai ieftin sa renunte la taxa,decat sa se mai judece in instanta. Pe forum(si nu numai), cred ca-i poti numara pe degete pe cei care n-au incercat sa-si recupereze taxa si poate,de la caz la caz, a fost prea mica taxa incat sa renteze sa investesti o suma de bani in avocati si sa-ti recuperezi banii in x perioada de timp. De ce spun ca e "mojicie" din partea statului,pentru ca acum la recuperarea taxei de mediu sau cum dracu s-o mai numi,acelasi stat,iti da si dobanda aferenta sumei, impartita in 5 ani,fara ca tu contribuabil pagubit s-o mai soliciti. Alt aspect,este ca in cererea de recuperare sunt trecute toate taxele care le-a inventat statul si tu trebuie s-o soliciti pe cea care te-a pagubit,inclusiv timbrul de mediu care nu se recupereaza(deocamdata). Pentru cererea in cauza,am asteptat eu mai mult de jumatate de an,pentru ca legea era adoptata, dar nu aveau norme de aplicare,adica fix o foaie A4 in care-ti ceri banii platiti abuziv!

Iar impozitul nu are treaba cu taxa/timbrul. Impozitul in forma lui actuala, este alt bir,pentru a descuraja inmatricularea masinilor cu capacitate mare,ceea ce mi se pare iar discriminatoriu,in sensul ca daca eu vreau si-mi permit consumul la masina respectiva si platesc taxe la stat in carburanti,nu inteleg de ce se impune un cost supraevaluat comparat cu valoarea vehiculului in cauza. Practic,pentru o masina, platesti 3 biruri doar ca sa fi in legalitate= timbru,impozit,taxa in carburant(jumate cat costul carburantului in sine)+ rovinieta. Si cum nu gasesc logica in a plati atati bani,nu vad care ar fi problema in a cauta solutii alternative de a circula cu o cascarabeta pe un drum(ca autostrazi nu avem). Pana la urma,bulgarii au fost mai destepti,au speculat momentul si au de castigat. Statul roman,vesnic nesatul si hraparet,mai inventeaza cate o taxa si ne "obliga" sa-i dam bani,iar altii ii dau:pt Bravo lor!

 

eu ma refeream la timbrul de mediu si de ce sta el inca in picioare.

 

divagam de la topic, dar asta e imaginea la scare mica. in realitate, la scara mare cercul e mereu rotund, cina da si cine ia :pt, e cam altfel. :wink:

cu ce te ajuta pe tine cetatean al unei tari ca platesti taxele in alta tara ?

cu ce te ajuta ca poti eluda niste legi in tara in care esti cetatean?

e cam acelasi lucru cand dai spaga si te bucuri ca ai scapat, doar ca spaga tot amenda e si nu te ajuta cu nimic.

fara un sistem cat de cat functional de taxe/impozite si legi, un stat ramane la stadiul bananier si banii se "evapora".

aparent bulgarii au luat taxele/impozitele si RCA-ul (deci s-au "scos"), in ro toate gunoaiele de masini pe strazi inclusiv fara itp, asigurari, dureri la banana de reguli de circulatie si amenzi. dar bulgarii au inceput sa isi ia si ei mumu, ca deh cercul e rotund.

statul roman a luat banii pe taxa, i-a papat, de unde ii da inapoi? dintr-o alta taxa, pt ca statul = cetatenii lui. plus o alta taxa ca sa iasa si la buget "pe plus". la care vrand nevrand contribuie si "bulgarii" autohtoni (oricum ei contribuiau deja doar ca nu realizau cum :grin:).

iar bulgarii umbla si ei la taxe/legi, sa "recupereze" ca bonanza creek a fost de cupru si plumb. si o sa ajunga sa ne "pupe" un "bulgar" radiat, dar stai ca exista fond de asigurari, dar mai stai nitel ca de unde vine ala?

mno, cum era cu datul si luatul ? :wink:

ia sa vedem smecheria cu bulgareala in Germania, Danemarca, Elevetia sau Olanda, etc. ah, ca stai sa vezi, ca ... oare cum se comporta romanii cand ajung pe acolo si cum inapoi la ei in tara (la noi cum sa iti interzica tie cetatean roman sa circuli in interes propriu inmatriculat cu masina in alta tara, hotie dom'le)?

deci in ro taxele si legile sunt corecte, la stadiul nostru. sunt o parte inlcusiv din cei cu masini pe Bulgaria (care au actele in regula) care vor corectitudine, dar e prea putin inca.

 

pana una alta, daca maine astrele se aliniaza, eu personal maine imi iau o masina d-aia cu impozit si taxa nesimtita. pe care vreau sa o inmatriculez in ro, ca sunt mai fraier de felul meu. stie cineva daca poti sa te duci cu hotararea UE la ghiseu la inmatriculari si ce se intampla?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

Aici nu mai esti pe culoarele facultatii, se presupune ca sunt destui oameni maturi aici, iar daca eu ti-am facut o promisiune, apai, sa stii ca ma tin cuvant !

 

pai, domnii care au ajuns la UE cred ca se lupta din 2013 daca am inteles eu corect, de ce ma astepti pe mine. :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

Intrebare de X puncte : cum se explica atunci ca toti smecherii zilei au masini cu motoare de cel 2.5 l inmatriculate in RO ?

Si, cum bine stiti, e vorba de aceia care nu au la usa casei doar O SINGURA masina, ci mai multe !

 

Pai poti s-o intrebi pe coana Rovana Plumb(culmea culmilor,sa ai un nume toxic si sa fii ministrul mediului) care si-a inmatriculat Q7 pe BG. Cum sa se explice,a muncit cinstit,a pus ban pe ban si si-a luat si ea un Q7 pe langa alte masini. E chiar asa de greu? Doar trebuie sa o intrebi sa-ti dea reteta,ca n-o fi asa de greu,daca a putut ea, vei putea si tu(daca traiesti 3 vieti cinstite)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

@ Adrian, te ajuta in sensul in care in loc sa platesti 2000E sau mai mult,taxe(ilegale din ce se vede) la statul roman,platesti 500 la statul bulgar si poti circula cu aceeasi masina pe aceleasi drumuri,poluand lafel.

Daca statul roman ar fi impus niste taxe de bun simt si nu ti-ar baga mana in buzunar cu japca,nu s-ar fi ajuns la situatile aberante de acum. Pe vremuri,adica prin anii 2000,plateai vama la masina,ca orice bun de import si toata lumea platea fara sa comenteze, dar cand te apuci sa inventezi niste taxe care nu au nicio relevanta cu realitatea,mi se pare normal si legitim sa te aperi prin toate mijloacele legale pe care le ai la indemana. Ca exemplu, ma dau pe mine, care am platit taxa de poluare aproape jumate din valoarea masinii. I-am platit in 5 secunde si ii voi recupera in 5 ani....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

Pai poti s-o intrebi pe coana Rovana Plumb(culmea culmilor,sa ai un nume toxic si sa fii ministrul mediului) care si-a inmatriculat Q7 pe BG. Cum sa se explice,a muncit cinstit,a pus ban pe ban si si-a luat si ea un Q7 pe langa alte masini. E chiar asa de greu? Doar trebuie sa o intrebi sa-ti dea reteta,ca n-o fi asa de greu,daca a putut ea, vei putea si tu(daca traiesti 3 vieti cinstite)

 

N-am cum s-o intreb pe infractoarea aia si sigur as primi un raspuns jenibil de mincinos, dar raspunsul se afla printre randuri, aici :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?57696-care-ati-auzit-de-DEROGARE&highlight=derogare

 

Adica, mai pe intelesul tuturor, TOTI cei aflati la putere benficiaza de "derogari" sau alte scutiri, inclusiv tarife "speciale" la utilitati (apa, curent, gaze).

Daca nu ma credeti, tineti minte ce v-am spus si fiti atenti sa vedeti cand va rasufla si gogoasa asta.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

pai, domnii care au ajuns la UE cred ca se lupta din 2013 daca am inteles eu corect, de ce ma astepti pe mine. :wink:

 

 

Banuiam ca nu pot astepta nimic de la tine, dar eram curios daca faci parte din categoria care se vaita ca "nimeni nu face nimic", asa cum dealtfel te-ai si exprimat......"...in loc sa ne unim sa dam toti in judecata statul, ...

d-aia pe forum nu avem un topic serios cum ne unim si actionam,...."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

faptul ca noul timbru a fost gasit abuziv ma bucura. Si eu am de recuperat ceva bani. Am dat statul in judecata prin 2014 , am pierdut pe la finele lui 2015 si am facut recurs. Acum astept sa vad ce va fi. Legat de inmatricularea in Bulgaria , DA sunt 100% de acord cu ea. Daca tot suntem in UE de ce sa nu castigam ceva de ce sa pierdem doar? Daca in Bulgaria e mai ok d.p.d.v. financiar , pai ma duc acolo. Colegii de prin Ardeal mai merg in Ungaria si mai am vreo doi amici cu masini inmatriculate in Cehia ca si acolo cica impozitul este mai mic. Treaba cu legile de stat bananier are si avantaje :wink: cand o iesi in teren nu esti urmarit de nimeni si ai libertate. Vrei legi ca in Deutschland , apoi sa te pregatesti de facut offroad in tarc .

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

@astral

esti amuzant, vrei ca eu dar tu ? explica-mi ce te-a oprit sa te alaturi celor de mai sus care au ajuns la UE.

i-ai sunat, ii cunosti, le-ai dat bani pt avocat?

faci ping-pong cu mine si ma urechezi. eu doar am zis de ce a stat taxa in picioare.

ti-am explicat ce fac eu, ma duc si platesc taxa asa cum am mai facut-o la cateva masini. si pe urma iau banii inapoi, mai am de luat de pe o taxa, la alta pe leasing nu cred ca am cum. ca sunt fraier, aia e.

mie nu imi place sa ocolesc legea. nu sunt de acord cu ea, o incalc si gata. platesc daca e cazul. nu mi se pare normal ca unul sa plateasca taxa si altul nu fentand, apoi sa ceara de la politicieni sa nu faca la fel, adica sa dea legi corecte. cum ar putea politicianul sa dea o lege corecta cand romanul e de acord/vrea sa o fenteze si din clipa promulgarii nu se gandeste decat cum sa o fenteze. uita-te si la legea cu fumatul.

si hai sa iti mai zic ceva, cu oameni maturi ce faci. cand mi-am luat amenda in parc cu potaia. m-am dus la avocat, am mai vorbit cu cineva care avea hartii de la mediu, de la ansv, de la autoritatile care aveau competenta in domeniu zicand pe dos ce zice in "legea" primariei. pe urma m-am dus in parc si am vorbit cu oamenii, am sunat prieteni cu caini care mai erau si avocati. le-am trimis hartiile.

le-am explicat ce si cum. nici macar unul din zeci de persoane nu a vrut sa faca ceva, cu toate ca am zis ca platesc eu si facusem pasii initialui. se duceau pe furis. militienii stiau, ei stiau, merge si asa. :wink:

ce am facut eu intr-un final, simplu. oricum vroiam sa plec din bucuresti. am plecat, mi-am luat tarla, am unde sa ma plimb cand am chef de natura, cu caine sau fara. acu' imi mut firma de la buciresti, masini, casa etc. in cativa ani o sa plec si din tara, si mumu taxe/impozite de la mine. si momentan stau bine, la aer curat, liniste, nu in "civilizatia si curatenia" unora. si nu am fentat nici o lege.

in romania nu o sa se mai uneasca oamenii multa vreme de acum inainte si statul stie bine asta. are legatura cu trecutul nostru (colectivizarea, CAP-ul, etc) si cu proverbul ala sa moara capra vecinului.

inclusiv topicul asta e Q.E.D, stam si ne certam intre noi.

asa ca eu imi pun caciula, sa nu ma mai tragi de urechi. :wink:

 

@Liviu

eu personal cred ca nu ma ajuta cu nimic, pentru ca in final platesc prin alte taxe, inclusiv indirect iar o fenta o da intr-alalta si tot asa. si uita asa ajungem sa platim enorm la tot fara sa vedem mare lucru in schimb.

in danemarca spre exemplu e taxa vreo 100% si ceva din valoarea masinii (inclusiv noua), nu merge cu inmatricularea pe bulgari. ocolesc si ei intr-adevar cu autoutilitare taind din locuri, autoutilitare care mai ajung si la noi pe piata sh. chiar si la salariile lor e enorm sa platesti dublu pe masina, si totusi tot ce au facut pana acum a fost sa mai taie nitel din taxa.

 

vorba lunga saracia omului. cum am mai spus sunt curios ce se intampla cu inmatricularea la ghiseu.

Editat de adrianfd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

Nu te-a tras nimeni de urechi, dar pur si simplu fac alergie cand aud ca "nimeni nu face nimic", iar cand e vorba de facut ceva fie se eschiveaza, fie asteapta pe altii....

Nimic nou sub soare, dar macar hai sa incercam macar sa ne abtinem de a mai da vina pe altii !

 

PS - Si nu, nu din cauzele enumerate de tine nu se vor mai uni romanii pentru ca dimpotriva, in `89 tocmai ca veneau proaspat din toate alea pomenite de tine !

Acum nu se mai unesc pentru ca "alesii" nostri au avut grija sa nu mai lase nicio portita pentru nimic, pentru ca romanii au realizat ca nu ii sprijina nimeni, ca au realizat ca legile sunt impotriva lor, ca institutiile statului sunt niste redute impenetrabile si sca ingura solutie care le-a ramas, sau mai bine zis, le-a fost cultivata a fost sa se descurce pe cont propriu cu spaga la inaintare.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

O sa urmaresc daca si cel mai probabil o sa se poata... cum era pe legea veche, sa inmatriculezi pe baza de hotarare, asta ma intereseaza cel mai mult sincer, chit ca dureaza, scapi de cei 5 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

http://www.realitatea.net/taxa-auto-a-fost-declarata-ilegala-ce-trebuie-sa-faci-ca-sa-ti-iei-banii-inapoi_1947216.html

 

TIMBRUL DE MEDIU, ILEGAL. Proprietarii care au început procedurile de înmatriculare, dar nu au plătit încă timbrul de mediu, au două variante de rezolvare a situației. Pentru că, în acest moment, legislația din România nu a abrogat taxa, proprietarii trebuie fie să plătească banii și să și-i recupereze ulterior, fie să obțină o sentință judecătorească prin care statul să fie obligat să primească dosarul fără chitanța respectivă.

 

TIMBRUL DE MEDIU, ILEGAL. Chiar dacă decizia Curții Europene este definitivă, funcționarii români nu au încă o lege internă care să abroge timbrul de mediu, așadar nu pot primi dosarul decât dacă acesta conține chitanța sau decizia judecătorească pe numele dumneavoastră.

 

TIMBRUL DE MEDIU, ILEGAL. După terminarea procesului, banii se vor recupera integral, în termen de 45 de zile de la depunerea sentinței definitive, la sediul Finanțelor, explică avocatul Coltuc.

 

TIMBRUL DE MEDIU, ILEGAL. 'Ordonanța nr. 8, care face referire la plata în tranșe, nu se aplică timbrului de mediu, pentru că face referire doar la cele trei taxe declarate deja incompatibile cu Dreptul Uniunii Europene, respectiv taxa de primă înmatriculare, taxa pe poluare și taxa pe emisii poluante', specifică avocatul Coltuc. Curtea Europeană de Justiție are în lucru și o cauză privind această ordonanță, iar judecătorii se vor pronunța în 30 iunie pe marginea legalității acesteia.

 

TIMBRUL DE MEDIU, ILEGAL. Cea mai simplă și rapidă metodă este aceea de a plăti timbrul de mediu. Imediat după înmatriculare, proprietarii se pot îndrepta, în instanță, împotriva Administrației Finanțelor Publice. Potrivit avocaților, procesele durează aproximativ 6 luni, incluzând și recursul, după care banii vor fi restituți, potrivit Agerpres.

 

TIMBRUL DE MEDIU, ILEGAL. Situaţia este similară şi pentru mașinile care urmează să fie înmatriculate. Proprietarii care încă nu au început demersurile pentru întocmirea dosarului de înmatriculare au la îndemână cele două variante de mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

salut eu anul trecut am platit aceasta taxa, acum conform acestei directive pot initia actiune in instanta ptr recuperarea ei ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

Taxa nu or sa o returneze ci o sa ii oblige pe toti sa plateasca.Uitati ca asta nu e tara ci groapa de gunoi.Chiar daca ar returna banii ,nu or sa ii returneze asa cum i-a primit adica pe toti odata.Tumoarea numita stat nu o sa inlature taxa aia niciodata.Daca vreti sa dam toti in judecata ,sa ne grupam cumva eu ofer tot ajutorul chiar daca nu am masina de inmatriculat aici (vezi si impozitul aiurea protector de masini scumpe).Daca este vorba de dat statul in judecata pe orice tema nu numai auto eu ofer tot ajutorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

Prea multa japca in tara asta!

 

http://m.zf.ro/eveniment/ministrul-mediului-anunta-o-noua-taxa-de-timbru-cea-platita-va-putea-fi-recuperata-pe-cale-administrativa-15516755

 

Mi-e sila! :dr3

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare