Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Istoria Tractozaurului


Tractozaur

Postări Recomandate

Re: Off-Road Runner-4X4 Enthusiast, mandru posesor de Tractozaur

 

Felicitari pt acaret.....

Si eu sunt interesat de snorkel,dar nu am gasit inca solutia multumitoare......

Rasuflatoare ca a lui Floyota au cei de la AFN,am comandat eu bara pt Zina si am vazut si tubul ala indoit :grin: ,numai ca nu arata prea grozav....parerea mea.....ma gindesc daca-l aduc sau nu pina la urma.....

Are cineva am inteles la Bv un magazin.....va dau pe pm adresa daca va intereseaza sa nu zica cineva ca facem reclama,eu am comandat direct la AFN,pretul.....nu este ARB dar este de firma :grin:

Am iesit mai ieftin cu bara din calcule pina acum.......decit copie gen ARB si magazin cu AFN la RO.....ambele ~500E la noi:grin:

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 296
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Off-Road Runner-4X4 Enthusiast, mandru posesor de Tractozaur

 

Am gasit poza cu snorkel AFN,sper sa mearga atasata......

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Off-Road Runner-4X4 Enthusiast, mandru posesor de Tractozaur

 

Pt. RZV

Daca stai sa te gandesti, nu arata rau, dar nu este nici pe departe ca un Safari Snorkel, iar ca pret din ce am vazut eu si la cum arata este cam scumput. Nu stiu ce preturi sti tu la Safari Snorkel...

 

Pt. Hary

Da-mi un telefon si iti explic cum, daca nu, vezi ca sunt cateva topicuri cu programe, programashe, explicatii cum sa faci asta, daca nu si nu, trimite-mi-le prin e-mail la o3karyu@yahoo.com si le postez eu :h5

Editat de Tractozaur
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Off-Road Runner-4X4 Enthusiast, mandru posesor de Tractozaur

 

Frate Cristi amreusit sa pun poze:uite snorkelul si acaretul meu :banana :h5IM000048.JPG.1f27346b542994f04533856f1f5dcc1f.JPGPicture adina 177 [640x480].png[/attachment:13msxx6b]Picture adina 176 [640x480].png[/attachment:13msxx6b]

:cl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Off-Road Runner-4X4 Enthusiast, mandru posesor de Tractozaur

 

Hary, dupa cum iti spuneam si la tine la prezentare, arata super trotineta dar ar trebui sa o mai ridici putin, ca sa nu te mai chinui sa-i cauti cauciucuri de teren de dimensiuni mici cum faci acum slp , ca astia care produc lucruri d`astea au si ei demnitatea lor :grin: dom`le si nu se complica cu caucioace mici...

Asa ca am sa-ti povestesc cum am facut eu (nu stiu daca se potriveste si la tine, dar cel putin sper sa-ti dau idei :) )

Dupa cum v-am mai povestit, cand am luat Tractozauru`, el avea deja body-lift de 5 cm si flanse la arcuri tot de 5. Asa ca incapeau lejer cauciucuri 33/12,5/15... Dar cand faceam incrucisari de punti ca in poza de mai jos, atingeau rotile..., nu era un capat de tara dar te cam zgaria pe creier cand auzeai sunetul specific :grin: in teren.

A venit si timpul 35-urilor, ca sa nu mai lungesc povestea, le-am pus pe masina, au mers puse, dar a fost musai sa dau overfenderele jos pentru ca le atingeau la cea mai mica groapa si chiar am rupt unul de la vulcanizare pana acasa (adica intr-un kilometru :banana ). Si trotineta arata ca in poza de mai jos...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Off-Road Runner-4X4 Enthusiast, mandru posesor de Tractozaur

 

Problema e ca dupa cum vedeti, cauciucurile sunt prea aproape de aripi si contraaripi, deci ce atingeau ele inainte cu 33-uri la incrucisari de punti, ca acum atingeau ca la balamuc la cea mai mica gropita :ha:

Asa ca m-am decis: SUSPENSIE PROFI NENE!

Am luat de la Old Man Emu cele mai lungi amortizoare (L-urile) si cele mai lungi arcuri care exista la ei, heavy duty fata-spate, of course :grin: , si la Razvan :hi la GTC in service, cu conu` Alex :hi (care a preparat destul :grin: de multe masini de teren la viata lui) ne-am apucat de treaba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Off-Road Runner-4X4 Enthusiast, mandru posesor de Tractozaur

 

Va intrebam mai sus, la comentariul ultimei poze, se vede diferenta? Daca nu uitati-va la pozele de mai jos...

Editat de Tractozaur
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Off-Road Runner-4X4 Enthusiast, mandru posesor de Tractozaur

 

Pt. srevni

Cine are Patrol stie! :grin:

Editat de Tractozaur
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Off-Road Runner-4X4 Enthusiast, mandru posesor de Tractozaur

 

M-am tot uitat la poznele in care se manufactura bullbar-ul. Nu ai avut nevoie deloc de aparat de indoit teava??? Pare ca e sudat cu coturi de instalatii.

I Have No Idea What You Are Talking About

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Off-Road Runner-4X4 Enthusiast, mandru posesor de Tractozaur

 

Pt.srevni

Nu am avut nevoie nici o secunda de aparat de indoit teava, sincer, totul este facut folosind coturi. 90 % pe 9 si 10 mai am sa fiu in Cluj si ne putem vedea sa-ti povestesc despre bull-bar.

 

Si va povesteam..., la final, cu suspensia modificata arata asa si pot sa fac acum si mama incrucisarilor de punti ca nu mai atinge neam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator koala

Re: Off-Road Runner-4X4 Enthusiast, mandru posesor de Tractozaur

 

Spune-mi si mie te rog, noile suspensii OME [ alea lungi ] cat inalta masina ? ... eu am OME de 50 mm inaltare si nu m-ar deranja sa stiu ca exista si alte arcuri / amortizoare mai lungi ...

 

Oricum, masina ta arata intr-un mare fel ! Imi place la nebunie !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Off-Road Runner-4X4 Enthusiast, mandru posesor de Tractozaur

 

Arcurile OME sunt, din umilele mele cunostinte, de mai multe feluri: light, medium, heavy si extra heavy duty. La noi sunt comercializate in general medium si heavy duty.

Amortizoarele OME se impart de asemenea light, medium, heavy si very heavy load. La fel se intampla si cu arcurile.

Eu am pus pe masina fata-spate, arcuri extra heavy duty si arcuri very heavy load si astea din cate am inteles eu, sunt cele mai lungi si mai rigide de la OME. Tu de care ai tu pe Autobuz fata-spate?

La mine inaltarea a fost de 70-80 mm, dar sincer, cred ca body-liftu` si flansele la arcuri (si le-am mai pus si pe alea de poliuretan date in kitul OME) au avut un aport major (gandeste-te ca au intrat 35-uri lejer doar cu body, doar ca atingeau, asta era problema) ca masina sa se “inalte la cer�, dupa cum zicea Alex de la GTC, care a vazut masini de off-road la viata lui si a fost si el placut impresionat de ce a iesit la final.

Ba initial incercau sa ma convinga, ca nu si nu, ca o sa iasa prea inalta masina si o sa vad eu pe urma in teren in special pe inclinatii laterale, dupa care s-au convins ca au facut treaba buna (numai eu stiu cat am insistat, ba da, eu o vreau asa, eu sunt clientu si "clientu` nostru, stapanu` nostru, :ha: etc) si pot sa-ti spun acum ca se comporta pe inclinatii laterale super bine, are abilitati de capra neagra manca-l-ar tata de Tractozaur. :grin:

Sincer, si iti spun cu mana pe inima, ca posesor si de Neassan si Patrolist convins dupa cum bine se vede :grin: , ca nici Autobuzul nu este mai prejos! :bravo :1 Daca mai era si scurt, cum imi plac mie in general masinile de teren¦ :wink:

Editat de Tractozaur
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Off-Road Runner-4X4 Enthusiast, mandru posesor de Tractozaur

 

Deja Cristi topicul tau de prezentare suna a "Nissan Larousse"! :h5 Foarte bine argumentat si explicativ. Ma bucur din toata inima ca faci parte din acea categorie de oameni care nu tin cunostintele si experientele acumulate ptr ei si le impartasesc si la altii, si in acelasi timp se vede putin din meseria ta de "profesor"! Ai o rabdare fantastica si explici lucrurile pe indelete (esti si un bun pedagog) si te admir ptr chestia asta! :bravo

 

Chiar daca unile guri rele vor spune ca te perii, chiar nu am absolut nici un interes, ne cunoastem de 19 ani!!! :h5

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Off-Road Runner-4X4 Enthusiast, mandru posesor de Tractozaur

 

Yonutze, :tk multumesc de aprecieri, jos palaria :grin: , te salut cu :rsp

Am mai spus intr-un topic mai vechi ca sper sa invatam intotdeauna unii de la altii si sa progresam, dupa cum spune si o veche maxima din artele martiale, progresul se dezvolta practicand, adica in japoneza ware igai mina shi- cu exceptia mea, toti sunt profesori si am mereu de invatat.

:Hr este o alta mare pasiune a mea in afara de off-road, si daca stau sa ma gandesc, e tot un fel de off-road :ha:

Editat de Tractozaur
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Off-Road Runner-4X4 Enthusiast, mandru posesor de Tractozaur

 

@Hary

Merci de poze :bannana

Editat de Tractozaur
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator koala

Re: Off-Road Runner-4X4 Enthusiast, mandru posesor de Tractozaur

 

Multumesc pentru raspunsuri !

 

Pe Autobuzul Cenusiu :grin: eu am montata urmatoarea combinatie :

 

Fata : Arcuri + amortizoare Heavy Duty [ motivul a fost ca pe fata exista incarcare mai mare : motor, troliu, bara ]

Spate : Arcuri + amortizoare Medium [ eu umblu cu masina goala, in majoritatea timpului ]

 

... intr-adevar, sub arcuri am pus si eu acele bucse galbene de 10 mm grosime ...

... inaltarea totala a fost undeva pe la 55-60 mm ... aceasta, impreuna cu flansele de 30 mm montate pe butucii puntilor, mi-au permis sa urc masina pe 33"-uri ... rotile nu ating nici la flexari mai mari ale puntilor ... am avut roti 285/70 R17 iar acum am 255/85 R16 ... nici o problema, cu niciunele !

 

In plus [ fata de arcuri si amortizoare ] am mai pus :

 

- amortizor directie

- kit bara stabilizatoare

- kit avansare punte fata

 

... masina nu are bodylift, insa ma cam bate gandul sa-i mai tai din aripi [ sa o mai "decoltez" oleaca :grin: ] ... asta doar pentru estetica, deoarece nu prea vreau sa o trec pe 35"-uri ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Off-Road Runner-4X4 Enthusiast, mandru posesor de Tractozaur

 

Pt. koala

Eram mai mult ca sigur ca ai heavy pe fata si medium pe spate, puteam sa jur, nu stiu de ce :grin:

Kit-urile pe care le-ai enumerat le am si eu pe masina, nu am intrat mai mult in detalii...

Parerea mea este ca Autobuzu e prea frumos ca sa-l tai, mai gandeste-te... :T , pentru ca odata plecat la drum cu initiative d`astea mi-e teama ca nu te mai opresti :grin: si dintr-o masina care este si de familie, o sa se transforme in altceva..., adica hai sa mai tai un pic de aici, da` ce un roll cage n-ar fi bun, hai si un roll-bar, etc, sti bine la ce ma refer :grin: , ai un anumit fel de masina acum, mai spre "safari" sa zicem, si o sa ajunga off-roader la greu, "da` daca am facut-o asa de ce sa nu ma bag si in campionat", dupa un timp, da` hai sa ma dau si la extrem, sfatul meu este daca vrei sa-ti faci o masina pentru chestii mai extreme, sa-ti iei un GR scurt (cauti ceva mai ieftin) si sa-l tai, sa-l spanzuri :grin: , sa te rostogolesti cu el, ce mai, sa faci tot ce-ti trece prin cap :P

Opteaza pentru versiunea cu body-liftu`, se inalta si masina, se vede si bine "estetic" cum spui tu, ii pui si 35-uri sau chiar mai mari daca vrei, dar nu atentezi la integritatea :grin: lui de Autobuz serios :ha:

 

Pt. yo2bt

Ia de vezi pe aceasta cale cateva poze, cu trotineta ta de noroi si cu fosta mea de strada de asta toamna, pe care le-am gasit in arhiva :h5

Editat de Tractozaur
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Off-Road Runner-4X4 Enthusiast, mandru posesor de Tractozaur

 

Hary tata, merci de poze :h5

Cand ajung la Olanesti, te anunt si pe tine negresit, sunt super locuri, "virgine" :top :as prin unele portiuni :ha: ,si fi atent ce am gasit eu asta toamna pe unul din drumuri forestiere din zona... Si crede-ma nu era singurul bizon fara 4x4 :ha: :ha: pe care l-am vazut aventurandu-se pe astfel de drumuri :uameni

Revin cu detalii despre acest dobitoc care s-a rasturnat cu masina de la cel putin 5 metri in prapastie, a cazut in rau si..., dupa cum am spus revin :grin:

Ca sa vedeti off-road-erilor ca nu este neaparat nevoie de roll-cage sau roll-bar ca sa scapi..., daca ai zile si noroc de la Dumnezeu :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Off-Road Runner-4X4 Enthusiast, mandru posesor de Tractozaur

 

Ce incrucisare de punti ... domne ... Cine mai poate zice acum ca Dacia nu poate face si parau?? :ha: :ha: :ha:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Off-Road Runner-4X4 Enthusiast, mandru posesor de Tractozaur

 

Apropo de daciile "kamikaze" :ha: si Olanesti ca va spuneam ca revin sa va povestesc ce era cu Dacia aia infipta in rau...

Frate Yonutze, frate aztec, eram eu anul trecut la o mica plimbare de soft-road :ha: cu fosta mea Toyotzica. Incetinel, lipa-lipa (ca doar nu eram cu Tractozauru` :grin: ) ma deplasam pe drumul forestier Manzu. Super peisaj, voie buna, nimeni pe "strada" :grin: , dar un pic cam alunecos drumu`, nu noroios, doar alunecos in sensul ca am simtit la un moment dat cu tot cu 4x4 permanent al Toyotzici, ca ma fura drumul. Buuun! Am cuplat diferentialul central blocabil pentru mai multa siguranta (ca deh, nu eram cu Tractozauru` :grin: ) si i-am dat bice in continuare lipa-lipa, dupa cum va spuneam. Am trecut de unii cu un tractor care carau, mutau, nus`ce faceau ei acolo, le-am dat binetze :grin: (aveau niste fete de alcolisti baietii, :P mama-mama :grin: ).

Si cum mergeam eu asa, vad o Dacie la un moment dat galopand in fata mea. Zic eu "ce naiba face dobitocu` asta p`aicilisia ca d`abia merg eu cu Toyotzica, daramite el!" Eu in spatele lui, el o accelereaza, eu in spate, el gaz, deja omul se vedea la raliu si ii era frica ca-l intrec :P (eh, hai ca v-ati intalnit si voi pe strada cu specimene d`astea :wink: ). Acum, zic eu, hai ca o las mai incet CA CAm derapa masina si sa nu vedem vreo nefacuta. Ii da gaz omu` si dispare din perimetrul vizual al povestitorului. Mai merg eu si la un moment dat se ingusteaza drumul, lasand loc cam de o masina, atat, dreapta ditamai pietroiu`, stanga prapastie. In fata, il vad pe unul stand si uitandu-se in jos, catre rau, ma uit si eu si ce-mi vad ochii..., Dacia rasturnata in rau!

Ma dau jos din Toyotzica, il intreb pe om daca este bine (asta era si un pic cam baut :grin: ) si-mi spune ca e OK, ca s-a dat peste cap de doua ori, a aterizat in rau si uite ce i s-a intamplat la masina, da` ca el a avut prezenta de spirit si a oprit imediat masina cand a picat in rau :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Off-Road Runner-4X4 Enthusiast, mandru posesor de Tractozaur

 

Cum nu eram cu Tractozauru` ca sa-l troliez si sa-l scot pe om de la scaldatoare (data viitoare Adi, Hary, ma duc cu Tractozauru` fratilor :h5 ) , imi veni gandul cel bun si dadui fuga-fuga, dar lipa-lipa evident, :grin: , ca deh alunecos, dupa cum va spuneam :ha: la tractorul ce muta busteni, ca uitai sa va spun, remarcasem ca una bucata tractor era dotat cu un ditamai troliu hidraulic la fund :grin: I-am adus pe baieti cu tractoru`, astia erau afumati dupa cum va spuneam, si bineinteles ca habar nu aveau cum sa-l trolieze pe om din sant. Le-am explicat ca eu am mai facut d`astea si sa faca cum le zic eu, ca la cum vroiau ei sa o lege (pe masina, of course :grin: ) sigur o mai rasturnau de doua ori :grin: A fost cam greu sa-i conving CA Chiar ma pricep, dar aveam o poza cu Tractozauru` in telefonul mobil si cand le-am aratat-o, le-am castigat toata admiratia si increderea :ha: Am inceput trolierea, n-am avut din pacate nici o patura sa punem pe cablu (habar nu aveau la ce ar fi folosit in caz de necaz :grin: , le-am explicat si erau foarte mirati de cele spuse de mine), noroc ca nu s-a intamplat nimic si ca am putut sa scoatem masina intreaga la mal. Ah, am uitat sa va spun, pe tot parcursul trolieri, cetateanul avea o singura grija: masina fiind in starea in care era, normal ca avea rotile blocate si cand am ridicat-o, grija lui era "sa nu se rupa planetarele" :ha: :ha: Plus, basca, ca ar fi vrut sa se urce in masina ca sa o, citez: "ghideze din volan"... :ha: Si ar fi facut-o daca nu il lasam eu :F

Intre timp a aparut si un Volkswagen Transporter Syncro (adica 4x4 :grin: ), care a asistat la finalul scenei si a participat la bascalia de dupa. :ha: :ha: :ha: Si uite asa, la Olanesti, pe langa tratament de "toate alea", te poti trata si cu un pic de off-road, trolieri, noroaie si apa urat mirositoare :ha: :ha: :ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Off-Road Runner-4X4 Enthusiast, mandru posesor de Tractozaur

 

"Vine politia, imi ia toata marfa ..."

 

Cand te-a vazut ala ditai sifonierul cu 4 usi in toyotica, si barbos pe deasupra...o fi zis ca esti chitit pe el sa-l jefuiesti, sa-l lasi pe jos ...si a zis ca decat sa iti predea cazanul mai bine sa-si faca harakiri in pietroiul ala! :ha: D'aia a dat span de l-a luat dracu! Si in general astia de prin zona Rm Valcea sunt cam kamikaze ... Am intalnit acum vreo 3 ani unul pe valea Oltului ...ditai tirul venea din fata eu eram cu o vectra si rulam cu 90-100km/h...iar el venea temeinic din spate tot cu o meduza de-asta de dacie dandu-mi faruri ca ar vrea sa treca pe supt mine! L-am vazut asa viteaz, zic sa las omul ca vine lansat! M-am apropiat de dr drumului si am dat semnal dr sa ma depasesca cu toate ca era linie continua... A schitat un gest ... dar a redresat imediat ...ala cu tirul bagand in priza pomul de craciun si blitandu-ne pe amandoi de am ramas ranjiti ca brotancu la sudura! ...Dupa cateva secunde am realizat ce voia omul cu dacia: drumul era la vale ... si cred ca voia sa faca o poza la bord sa arate si la altii "cat baga dacia lui la ora"! :ha:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Off-Road Runner-4X4 Enthusiast, mandru posesor de Tractozaur

 

Yonutze, :ha: :ha: :ha: , esti de belea!!! Am ras iar de m-a durut burta! De unde le scoti fratioare? Intradevar, aztec avea dreptate, pacat de Dacia aia, ca era d`aia veche si cred ca putea s-o declare vehicul istoric la Retromobil :ha: Acum m-am prins de fapt de ce se tot plangea el de planetare... :ha: :ha: Lucru rar si nu se mai gasesc :ha:

Fratilor, va spuneam cu ceva timp in urma ca unul din obiectivele mele de anul asta este..., sa-mi iau un IMS :banana . Ei bineeee :dr2 :dr1 :be :2dr surprizaaa :sp MI-AM LUAT UN FRUMOS ARO M461 DIN 1964!!! :banana :bannana :gr1 :Gr :n1 Chiar mai repede decat speram si la un super, super pret :grin:

L-am botezat GAZROM :ha: acum cu criza asta... :grin: , va avea nr. de inmatriculare cu ARO :bannana si ce mai, "vorba lunga, saracia omului", mai bine pun cateva poze acum si revin mai incolo cu altele si cu detalii despre achizitie :ypu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare