Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Va este teama de inclinari laterale?


Postări Recomandate

Daca va este, uitati-va aici! Chestia asta, intr-un limbaj academic este forta centrifuga, va tine pe drum. Asa ca...atunci cand vedeti o inclinare laterala.....PEDAL TO THE METAL! Sau cum ar zice don Semaca, SPAN IN .IZDA!

Ca si chestia de a intoarce botul spre prapastie sau hau, gol etc atunci cand iti pleaca "curul", la fel, aceasta chestie "la blana" trebuie exersata in offroad, mai ales toamna si iarna! :grin: Greutatea masinii si SPANUL in inclinari laterale sunt direct proportionale!

 

dN14xrnZwXw

Editat de Astral

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 87
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Re: Va este teama de inclinari laterale?

 

CORECT... partial. Daca suprafata e concava, da, forta centrifuga te "lipeste" de teren(pista) dar daca e convexa, de "dezlipeste" de teren. Deci span span - da sa stim si cand. :hi

Nissan Terrano II SGX - 2.4i - 1994- SWB - Strajerul

NISSAN DRIVER

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va este teama de inclinari laterale?

 

Un exemplu similar de situatie in care trebe dat span la greu avem si aici. Eu chiar am exersat in pante la urcare, span si viraj brusc la 180 de grade cu coborare la vale de urgenta :grin:

 

5FGGI2iXsHA

Editat de Astral

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va este teama de inclinari laterale?

 

nu mi-e pic de frica daca sunt ancorat in troliu...in rest nu mai vreau ca si asa am indoit-o rau la Valeni in cazatura :ha:

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va este teama de inclinari laterale?

 

Un exemplu similar de situatie in care trebe dat span la greu avem si aici. Eu chiar am exersat in pante la urcare, span si viraj brusc la 180 de grade cu coborare la vale de urgenta :grin:

 

[youtube:1a8nk915]

[/youtube:1a8nk915]

 

asta masina din filmulet , nu-i patrol ca a lui Goganu' ?

 

creste inima in el acum.....

In viata este bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

OMUL DE ONOARE DOAR O VORBA ARE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va este teama de inclinari laterale?

 

Un exemplu similar de situatie in care trebe dat span la greu avem si aici. Eu chiar am exersat in pante la urcare, span si viraj brusc la 180 de grade cu coborare la vale de urgenta :grin:

 

 

asta masina din filmulet , nu-i patrol ca a lui Goganu' ?

 

creste inima in el acum.....

 

Patrol mi se pare si mie ca ar fi... sau ceva toyota

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Patrol de 1000 cp

 

Desi suntem departe de subiect...

Nu are motor de 10 000 dar in schimb are ceva turbo serios :grin:

Este vorba despre patrolul de 1000 hp

Acelasi patrol din filmuletul asta bate Lamborghini si mc laren pe autostrada

 

IOWo8X84fSM

 

-XgTiuySL_A

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Va este teama de inclinari laterale?

 

ce fac baietii in Formula Offroad si in campionatul de OffRoad din Norvegia / Finlanda...

 

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=EetUh57PV_I&feature=related

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=i0HSSOECKGU&feature=related

 

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va este teama de inclinari laterale?

 

Tinand cont de unde e filmat as zice ca nu e patrol ca al lui Goganu :p

Chiar daca e y60 probabil ca are un motor de genul 10L benzina :ha:

:ha: :ha: :ha: :ha: :ha: :ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va este teama de inclinari laterale?

 

Un exemplu similar de situatie in care trebe dat span la greu avem si aici. Eu chiar am exersat in pante la urcare, span si viraj brusc la 180 de grade cu coborare la vale de urgenta :grin:

 

 

asta masina din filmulet , nu-i patrol ca a lui Goganu' ?

 

creste inima in el acum.....

 

Patrol mi se pare si mie ca ar fi... sau ceva toyota

fratilor.!!!!!!!!!! e P A T R O L ..... cu siguranta

:gr1

si Patrol, dar inca nu pe deplin functional :grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va este teama de inclinari laterale?

 

au fost multe discutii si pe youtube despre identitatea acelui model de masina unii spuneau ca ar fi Ford Bronco dar pana la urma sa dovedit a fi un Patrol modificat de niste baietii din UAE sau Arabia Saudita iar acel deal este in Arabia Saudita

scrie in comment-uri

 

VozqupuhkIQ

Editat de Astral
Patroll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va este teama de inclinari laterale?

 

coaja -Patrol Y 60

motor - benzinar aspirat cu limitator de ture pe pompa, deci injectie

pilotul- tatic

nu pup in cur pe nimeni dar, in mic aveti o chestie similara cu Nike la Calugareni si cu nu stiu cine intr-un vid dela ORR

... da' ce are treaba asta cu inclinatiile laterale ?

Patrol GR 94, in continua evolutie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Va este teama de inclinari laterale?

 

pt inclinatii laterale...gandesc eu...k incepator...ca ar fi bine ca masina sa dispuna de suspensie full reglabila! ai ajuns la zona respectiva....apesi pe buton ..se intaresc amortizoarele de pe partea...stanga f+s( in caz ca masina intr acolo trage sa se dea cu cracii- n -sus) la max si mergi:grin:

NEVER DRIVE FASTER THAN YOUR GUARDIAN ANGEL CAN FLY!!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va este teama de inclinari laterale?

 

Si incepator fiind, intaresti din greseala suspensia opusa, si ai pus-o :ha: Lasand gluma la o parte, cred ca cineva neavizat e in stare sa culce si cea mai perfectionata masina. Daca ai vazut masina aia "Chainlink", gandeste-te ce ar insemna ca sa actioneze cineva din maneta gresita, la margine de prapastie. :)

 

On-topic: la cat e de inalt si ingust Samuraiul, inca nu am ajuns sa apreciez cat de indraznet pot sa imi permit sa fiu. Probabil ca o sa incerc pana il aplec.

Samurai incepator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va este teama de inclinari laterale?

 

Si incepator fiind, intaresti din greseala suspensia opusa, si ai pus-o :ha: Lasand gluma la o parte, cred ca cineva neavizat e in stare sa culce si cea mai perfectionata masina. Daca ai vazut masina aia "Chainlink", gandeste-te ce ar insemna ca sa actioneze cineva din maneta gresita, la margine de prapastie. :)

 

On-topic: la cat e de inalt si ingust Samuraiul, inca nu am ajuns sa apreciez cat de indraznet pot sa imi permit sa fiu. Probabil ca o sa incerc pana il aplec.

 

are centrul de greutate destul de sus si nu e o problema prea grea sa il pui pe o parte...

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va este teama de inclinari laterale?

 

din cate am vazut eu pe Grohotis (putin ce-i drept) samurache nu se rastoarna chiar asa, cu una cu doua.

 

mie mi-e frica de ma c.. pe mine la inclinarile laterale, tre' sa mai exersez ca sa-mi treaca, dar imi trebuie si un scaun ca lumea, ca din ala stock alunec, ma sprijin pe portiera si ma tin de comenzi, in loc sa le manevrez...

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va este teama de inclinari laterale?

 

Daca va este, uitati-va aici! Chestia asta, intr-un limbaj academic este forta centrifuga, va tine pe drum. Asa ca...atunci cand vedeti o inclinare laterala.....PEDAL TO THE METAL! Sau cum ar zice don Semaca, SPAN IN .IZDA!

Ca si chestia de a intoarce botul spre prapastie sau hau, gol etc atunci cand iti pleaca "curul", la fel, aceasta chestie "la blana" trebuie exersata in offroad, mai ales toamna si iarna! :grin: Greutatea masinii si SPANUL in inclinari laterale sunt direct proportionale!

[youtube:2et65h3x]

[/youtube:2et65h3x]

de aici s-a inspirat Adi nebunu...

zambeste...maine poate va fi mai rau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare