Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

compatibilitati piese samurai

suzimm
 Share

Recommended Posts

• Replies 897
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• 3 weeks later...

Re: compatibilitati piese samurai

@ dolmarfan: De chedere nu stiu, dar niste scaune bune, pe care si eu mi le caut, sunt cele de Suzuki Swift GTI. In rest, daca vrei scune sport noi, gasesti pe site-urile dedicate si oferta este larga; ele pot fi adaptate pe majoritatea masinilor, asa ca si pe Samurai. :wink:

Edited by bogdan_TM

• 2 weeks later...

Vedeti ca se gasesc manere usa turcesti(akusan) la intercars cu preturi mici mici... eu am dat pe unul de dreapta 20lei.

am luat de pe olx maner de usa aftermarket care a tinut 2 saptamani.

apoi am luat unul nou original.

ia de la dezmembrari unul original.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

am luat de pe olx maner de usa aftermarket care a tinut 2 saptamani.

apoi am luat unul nou original.

ia de la dezmembrari unul original.

Cred ca e si dupa noroc.

Am luat si eu de pe ebay un set si le-am pus in aceeasi zi in ambele parti.

La pasager s-a rupt in cateva saptamani, iar culmea la sofer inca se tine bine dupa 2 ani.

Go big or go home.

• 2 weeks later...

Am o problema cu Samuraiul pe elicoidale,nu gasesc bucsi brat tirant spate singa dreapta -sint cite 3 pe o parte.

Am gasit numai tot bratul cu bucsi cu tot la 1200 lei unul pe o parte.Gasesc pe undeva numai bucsile?

Undeva am citit ca sint bune cele de jymi dar mecanicul meu nu e sigur ca se potrivesc.

Ma puteti ajuta? MS

ignorance is blessing

• 4 weeks later...

Poti incerca un set din asta: led.thumb.jpg.2c621f9a7c6112b55a17cff3dd23957e.jpgled1.thumb.jpg.d69c4ab6ba57f58845fe02357b61ffea.jpg

Le poti lua de pe aici: http://www.aliexpress.com/item/2-Pieces-White-with-White-7-LED-Headlight-H4-High-low-Lumen-Auto-Headlight-7inch-Headlight/32399979725.html

Gasesti la preturi incepand de pe la 140$ perechea, in functie de model si de vanzator.

Edited by yknot
4x4

Pentru Drxvet: Eu am schimbat bucsele tendon pe spate la SJ80 si am folosit bucse de Jimny. Codurile le gasesti pe http://forum.club4x4.ro/archive/index.php/t-71847.html

al doilea post (mersi Minitehnicus)

Bucsele au fost approx 40-50 lei bucata dar aftermarket. Originalele din ce am citi pe forum sunt mai bune dar si mai scumpe. Gasesti si pe olx in caz de nevoie.

Spor,

Robert

• 4 weeks later...

Poti incerca un set din asta: [ATTACH=CONFIG]254086[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]254087[/ATTACH]

Le poti lua de pe aici: http://www.aliexpress.com/item/2-Pieces-White-with-White-7-LED-Headlight-H4-High-low-Lumen-Auto-Headlight-7inch-Headlight/32399979725.html

Gasesti la preturi incepand de pe la 140$ perechea, in functie de model si de vanzator.

Farurile astea sunt de JK.

Sunt interesante dar cum se pot adapta pe Sami?

• 3 months later...

Am inteles de pe forum ca furtunele de frana de la Tico sunt mai lungi decat cele de Samurai.

Exista mai multe tipuri de furtune de frana la Tico (in functie de anul de fabricatie?) si... toate furtunele de frana la Samurai sunt identice?

Eu am un Samurai din 1989 cu prinderea furtunelor de frana cu cuple tip Banjo.

Mai mult... are cineva idee cat ar costa 2 furtune de frana? Daca sunt scumpe exista posibilitatea confectionarii unor furtune de frana cu manson metalic.

Pentru asta as avea nevoie de o informatie; capatul de la etrier are cupla banjo ( http://www.racingnick.ro/produse/banjo-goodridge-20-grade ), dar capatul dinspre conducta?

1975 Dacia 1300 1.3 8v / 1988 BMW E30 2.5 12v / 1988 Nissan Patrol Y60 LWB 2.8 12v / 1989 Suzuki Samurai SJ500 1.3 8v / 2001 Smart ForTwo W450 0.6 TURBO 6v.

Am inteles de pe forum ca furtunele de frana de la Tico sunt mai lungi decat cele de Samurai.

Da, sunt mai lungi cu aproape 10cm.

Singurul dezavantaj este ca au pe traseu, pe la jumatatea furtunului o piesa metalica de fixare a furtunului.

Exista mai multe tipuri de furtune de frana la Tico (in functie de anul de fabricatie?) si... toate furtunele de frana la Samurai sunt identice?

Toate furtunele de frana de Tico, daca sunt originale Daewoo sunt identice. Cele de Matiz sunt 99% identice.

La Samurai, toate furtunele de frana fata au la partea dinspre etrier cupla Banjo cu surub M10x1.

La partea dinspre sasiu, samuraiele japoneze au filet interior M10x1 si prindere pe sasiu cu E-clips, cele spaniole au filet exterior M10x1 si prindere pe sasiu cu piulita.

Lungimea este aceeasi, in jur de 290mm.

Mai mult... are cineva idee cat ar costa 2 furtune de frana?

Depinde de unde cumperi.

Daca nimeresti un magazin in lichidare, poti sa cumperi furtunele de frana la 10 lei/buc.

Dar pretul este in general pe la 40-50lei

Furtune de frana mai lungi pentru Samurai, gasesti pe la magazinele online de specialitate de pe internet sau din tara.

Edited by minitehnicusro

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Un cod pt releu semnalizare samurai japonez 1,3 din 85 are cineva? Sau o compabilitate cu alta masina....releul are 3 pini.....mersi

original este 38610-50A00, care a fost inlocuit de 38610-84001.

Daca are pinii ca mai jos, atunci desi difera codul este acelasi ca la SJ413, Samurai, Jimny

---

L

| |

B E

Cauta de dezmembrari sau la magazinele online specializate.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Multumesc pentru indicatii.

Am gasit la 58 Ron, am luat, au ramas doar de schimbat...

1975 Dacia 1300 1.3 8v / 1988 BMW E30 2.5 12v / 1988 Nissan Patrol Y60 LWB 2.8 12v / 1989 Suzuki Samurai SJ500 1.3 8v / 2001 Smart ForTwo W450 0.6 TURBO 6v.

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use