Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

pescuit

Guest Figo
 Share

Recommended Posts

• Replies 211
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Re: pescuit

Ma bucur ca s`a gandit cineva si la aceasta pasiune ce ne leaga pe toti de aici. Pot sa spun ca sunt un pasionat(amator) cu maxim 3-4-5 iesiri pe an in diferite locuri . Nu vreau sa se mai faca polemica pe marginea subiectului dar mie chiar imi place sa mananc ceea ce pescuiesc (in cazul in care iau peshtiuci mici ii arunc inapoi ...nu de alta dar e pacat de ei ). Incerc sa atasez si eu niste poze dar pana una alta am simtit nevoia sa ma alatur discutiei care pana la urma vad ca are un caracter constructiv si placut :bravo

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Si ca sa ma tin de promisiuni ... iata cate ceva ...mici de altfel :grin:

552166272_PATROL002.jpg.b8ccc4de0b6ec6309f7f906910376633.jpgbugeac.jpg[/attachment:37duyoy9]

IM000048.JPG.1f27346b542994f04533856f1f5dcc1f.JPGkiss.jpg[/attachment:37duyoy9]

raul tajo noaptea.jpg[/attachment:37duyoy9]

~ Silence is a gift ~

prietene plummer

sa iti spun cu amicitie si tie..in caz ca nu ai citit ce se scria pe la inceputul topicului

pescuitul este un sport

un sport cu reguli create pentru a se proteja fauna si sportivitatea

pentru asta se impune a se citi ce dimensiuni de peste se pot retine (fotografiile cu pesti sub dimensiunea legala nu au cum sa fie trofee...pt ca sunt atat de banale incat nici nu merita sa strici bateria)

pe de alta parte pozele se fac cu pestii in pozitii normale, nu chinuiti agatati in bat, cu degetele in ochi sau cu degetele bagate prin branhii

personal tu poti face ce doresti cu pestii dupa ce ii prinzi, dar nu e sportiv deloc sa te afisezi in asemenea posturi de prost gust care nu aduc glorie..decat ... intelegi tu

ok

deci fara nici o suparare, nimeni nu sa nascut invatat, dar e de datoria noastra sa promovam sportivitatea si bunul gust si in aceasta indeletnicire care (cel putin pentru unii) este un sport inainte de toate

untitled.JPG.e235274830b6b053ca714636786323be.JPG

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .

prietene plummer

sa iti spun cu amicitie si tie..in caz ca nu ai citit ce se scria pe la inceputul topicului

pescuitul este un sport

un sport cu reguli create pentru a se proteja fauna si sportivitatea

pentru asta se impune a se citi ce dimensiuni de peste se pot retine (fotografiile cu pesti sub dimensiunea legala nu au cum sa fie trofee...pt ca sunt atat de banale incat nici nu merita sa strici bateria)

pe de alta parte pozele se fac cu pestii in pozitii normale, nu chinuiti agatati in bat, cu degetele in ochi sau cu degetele bagate prin branhii

personal tu poti face ce doresti cu pestii dupa ce ii prinzi, dar nu e sportiv deloc sa te afisezi in asemenea posturi de prost gust care nu aduc glorie..decat ... intelegi tu

ok

deci fara nici o suparare, nimeni nu sa nascut invatat, dar e de datoria noastra sa promovam sportivitatea si bunul gust si in aceasta indeletnicire care (cel putin pentru unii) este un sport inainte de toate

Nu pot decat sa REamintesc....ies de cateva ori pe an la peste cu prietenii , doar pt distractie , pt relaxare, deci daca am postat pozele astea inseamna ca astea sunt cam tot ce am prins eu mai mare...in rest nu am luat mai deloc. SAU daca erau mici, i`am aruncat inapoi. Nu ma scuz , dar tu crezi ca sufera mai mult cand ii prind eu si mai putin cand ii prinde altul cu experienta ??? Sincer nu stiu ce sa mai zic... speram sa nu fiu blamat pt poze ...era chiar fun :h5

Fir intins :1

~ Silence is a gift ~

Mda....multe sentimente se aprind de la guta asta! :ha:

Am pescuit o singura data in viata mea....si am prins un peste de coada. Sa mor de va mint! Am zis de atunci ca sunt varza si oricum nu mi-a placut. Nici cu vanatoarea nu ma impac. Deci...nu-mi place sa pescuiesc si nici sa vanez. Dar imi place sa mananc si peste si vanat! :grin: Sunt bolnav? :roll:

nu jignesc, chiar am o intentie buna

chiar daca mi-a cazut si mie greu cand altii (mai destupati la minte sau cu un spirit sportiv) au avut cuvinte grele pentru ca capturile retinute erau departe de a fi legale....

si eu am fost atunci blamat, facut "fomist", si in loc sa ma simt jignit, am incercat sa rationez la ce imi spuneau

pescuiam deja de vreo 15 ani, in mod arhaic, cu cate o varga "la ce intra" si tot ce intra...intra in straita, fara discernamant

totusi, pot spune ca "urme de sportivitae am avut si pana atunci, plasa si alte "scule" nu am folosit pentru ca ma scarbeau

de cand mi-au atras "cei doi" atentia ca nu e bine, chiar daca au facut-o mult mai dur decat va pot relata aici, am inceput sa observ ca exista si o latura nobila a pescuitului, nu doar un motiv de pierdut vremea pe malul apei.

nu e stiintifica si nici pretentioasa ideea ca daca vrei sa te tii de pescuit trebuie sa studiezi putin, sa te dotezi putin si sa iti placa ce faci...pentru pescuit si nu pentru ce duci acasa

asa e in orice hoby, poti sa faci offoad si cu o dacie 1300 in parc sau pe spatiul verde..dar nu e offraod, poti sa faci si drumetii in blugi si pantofi de lac cu plasa de plastic in mana... dar nu esti un excursionist adevarat.

pescuitul e ceva dincolo de a da cu batul in apa, este dedicatia pentru ceea ce faci, sunt trairile pe care le urmaresti si pe care le cauti. Daca aceste trairi sunt sa bei un pic cu prienii si sa stai la un gratar la o poveste...si mai si pescuiesti... este o porcarie

invata un stil de pescuit (stationar la: varga, feeder, bologneza, mach, crap sau sining), aprofundeaza acel stil atat teoretic cat si practic

ia echipament, nu performant, dar sa fie suficient cat sa poti pescui cu placere folosindu-l

urmareste sa inveti sa prinzi o specie de peste la un pescuit, invataind cum in functie de caracteristicile pestelui si a apei si abia dupa aceea largeste aria cu cate putin

dute la pescuit cu cineva de la care sa ai ce sa inveti nu cu oameni care te incurca sau te distrag

daca nu poti face asta, prietene, nu mai spune ca pescuiesti pentru ca nici eu nu spun ca sunt astronom cand ma uit noaptea la cer dupa carul mare

de unde sa inveti...ai internetul

spune o specie de peste sau o metoda de pescuit si in 5 minute ai mai mult material decat poti studa in 3 luni

dar vrei sa o faci cum trebuie????

depinde de tine

ps

asta este valabil pentru toti incepatorii nu pentru o persoana anume

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .

Topicul este "pescuit" nu neaparat pescuit sportiv sau braconaj sau alta denumire ca sa intram in polemici ...fiecare se mandreste cu ce are [capturi] din cate am vazut pana acum ... Stiu ca cei mai vechi de pe forum sau cei cu o mai mare experienta incearca sa cultive si restul populatiei sau sa insufle sentimentul de sportivitate dar cateodata nu poti sa le ai pe toate. Ex : eu . Sunt pasionat de pescuit de pe la 12 ani cand mergeam pe dig la mare si dadeam la pedactar sa prind guvizi si hanusi la gaura.Acum ce putea sa faca un pusti ... sa nu se duca la pescuit cu vecinii care i`au insuflat aceasta pasiune pt ca nu are destule cunostinte in materie de pescuit ? nu aveam nici macar o undita ca lumea...doar o bucata de mesina pe o bucata de celuloza legata in capat cu o bucata de plumb si un ac...mergeam sa ma relaxez.Sa stau pe stavilopozi si sa nu ma gandesc la nimic, doar sa uit de tot, sa privesc luciul apei si sa simt "la mana " cum trage "fiorosul" .Pura liniste sufleteasca si nimic mai mult. La fel simt si cum dupa atatia ani. La mine e poate invers decat la soimu` ..si fara suparare. Nu pot sa fac din pescuit un sport , sa ma concentrez si sa folosesc nu stiu ce procedeu sa prind peste , deja la mine nu mai e pescuit, nu ar mai fi relaxare.Intr`adevar, concentrare exista , emotie exista la fiecare muscatura, pasiune exista in fiecare ac pe care`l innod pe mesina pt ca fac asta cu placere.Asta inteleg eu prin pescuit , nu am afirmat niciodata ca practic pescuit sportiv ci doar ca imi place sa pescuiesc si sa ies de cateva ori pe an la balta sau la mare. Sunt un pescar amator...dar pescar.

Pescuitul sportiv implica si investitie in scule profesionale care din cate stiu sunt foarte scumpe si nu toti pot sa suporte asemenea cheltuieli.De asemenea dupa cum a zis si @soimu exista niste reguli despre marime , greutate etc. , reguli care foarte multi dintre noi nu le cunoastem...Si are dreptate.

Dar ca sa dau si alt exemplu.. Daca sunt pasionat si de fotografie ... nu ar trebui sa mai fac poze daca nu am luat cursuri de fotografie sau daca nu am aparatura profi ?? Nu ar trebui sa mai joc fotbal daca nu am ghete r10 cu talpa puntoflex sau nu ar trebui sa mai fac bodysurf daca nu am placa cu flotabilitate 1000 si neopren 3/4 de 2,5 mm minim?? .......

Cu toate astea topicul ramane "pescuit" , ma repet dar asta e , am postat niste poze cu ce am prins eu la pescuit "amator" .M`am simtit atentionat ...nu am zis nimic, dar nu e cazul sa se intre in polemici si sa se faca atata caz din cauza a trei fotografii cu 2 carasei si un pui de somn pe care l`am eliberat dupa aceea ....

:uameni :T

Fir intins :1 good :ft

~ Silence is a gift ~

imi vine sa zic... "degeaba mah, nai cu cine"

sa iti rasound cate ceva

sportiv nu inseamna de competitie, sportiv este atitudinea si nu echipamentul, sportiv inseamna comportamentul si respectul pentru pescuit si nu numarul iesirilor

sunt reguli si in pescuit, cine nu le respecta, nu numai ca nu respecta aceste regului (de bun simt) din pescuit, dar comite o contraventie sau o infractiune.

in pescuit nu cursul trebuie urmarit ci informatiile esentiale(dimensiunea pestilor, perioade de prohibitie, metode legale) asa cum si in soferit... daca nu ai permis nu e o catastrofa, dar sa stii reguluile de circulatie inainte si te pui la volan

fotbal poti sa joci si fara ghete, dar stii (poti sa ma crezi pe cuvant) sunt si acolo reguli, iar daca nu le respecti, o sa ii enervezi pe ceilati si o sa-ti spuna ca ce faci e rugy- hambal-oina nu fotbal...doar ca acolo COECHIPIERI POT SA-TI SPUNA CA FACI RAU SI SUNT REGULI

deci nu continua in ignoranta, sau daca o faci, macar sa o faci in liniste

echipamentul minim este atat de ieftin incat cat dai pe un bax de bere si o tava de mici iti ajunge ca buget, nu trbie sa fie profesional, nici scump, daor minim pt ce vrei sa faci

cunostintele.... TREBUE SA LE DOBANDESTI, si numai daca nu vrei nu le obtii, sursele sunt enorme si disponibile

fratele meu, pozele le faci la trofee si cu pestele in pozitii naturale nu ne arati cum se chinuie un peste spanzurat in carlig... poti sa o faci, poti sa il tai de viu si sa pui sare sau acid daca asta te incanta, dar nu posta poze in care acel peste (sau animal) este chinuit... nu se face, nu trebuie multe explicatii daca ai unstrop de onoare si bun simt

sese...respectele mele

:bravo

multumesc. mai am o poza cu doi clenuti "la masa"

o sa mai vin cu niste mustaciosi .

pana una alta fir intins si fotografii frumoase, dar nu uitati sa ii eliberatii pa aia micii ca poate vine "mami" si faceti o poza mai frumoasa.

si inca ceva se pare ca s-a deschis sezonul la pastrav de la 1 ianuarie . :hi

i have a pajero , don't be jealous :)

Samurai '88 >Suzi Quatro.

• 2 weeks later...

@sese, dragule...nu cumva era cantaru' putin, doar putin dereglat??? sau poate perfide erori de paralaxa ma fac sa apreciez pestii tai ca fiind mai mici dacat greutatea declarata :ha: :ha: :ha: mincinos micutz! PS: cand vii la Tancabesti da si tu un semn...ce reaku'! viu si cantaresc eu pestii!!! :ha: :ha: :ha:

Offroad Racing Romania - the ORIGINAL since 2006

Membru Club T44

cu proxima ocaziune voi apela la dumneavoastra,dar pentru siguranta aduc si cantaru' meu...pentru poze :grin:

am sa va contactez pentru un "duel al cantarelor" prin aprilie :F :ha:

i have a pajero , don't be jealous :)

Samurai '88 >Suzi Quatro.

si inca ceva se pare ca s-a deschis sezonul la pastrav de la 1 ianuarie . :hi

esti sigur de asta? cine a decis deschiderea RNP-ul sau AJVPS-ul ? ca eu chiar as incepe asa incet incet cate o iesire la pastrav

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use